KE zarzuca Malcie, że wpuszczając tylko zaszczepione osoby zastosuje dyskryminację

Malta chce wpuszcza na swoje terytorium tylko w pełni zaszczepione osoby (Photo by Micaela Parente on Unsplash)

Malta chce wpuszcza na swoje terytorium tylko w pełni zaszczepione osoby (Photo by Micaela Parente on Unsplash)

Od najbliższej środy (14 lipca) Malta zamierza wpuszczać na swoje terytorium tylko w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 osoby. Oznacza to, że nie będzie już można wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR. Komisja Europejska poprosiła Maltę o wyjaśnienia, ale już oceniła, że będzie to dyskryminacja.

 

Malta obawia się wariantu Delta koronawirusa, który po raz pierwszy stwierdzono w Indiach, ale jest już obecny także w Europie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Hiszpanii. Dlatego maltańskie władze zadecydowały o zaostrzeniu reguł przyjazdu zagranicznych turystów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego..

Do tej pory mogli oni wylegitymować się zarówno potwierdzeniem pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19, faktem przebycia już tej choroby lub odpowiednio świeżym negatywnym wynikiem testu PCR na obecność koronawirusa w organizmie. Pełnego zaszczepienia wymagano tylko od przybywających z Wielkiej Brytanii, gdzie wariant Delta jest najpowszechniejszy w Europie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

W UE obowiązuje Cyfrowy Certyfikat COVID-19

Od 1 lipca w UE obowiązuje już jednolity wzór Cyfrowego Certyfikatu COVID-19, który zawiera informacje o wszystkich trzech powyższych sytuacjach. Państwa członkowskie zgodziły się wzajemnie je honorować, aby umożliwić w miarę normalny ruch turystyczny w tym sezonie.

Ale Malta postanowił od przyszłej środy (14 lipca) wpuszczać na swoje terytorium tylko tych zagranicznych turystów, którzy udowodnią fakt pełnego zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. „Będziemy pierwszym krajem UE który ten zakaz wprowadzi, lecz musimy chronić nasze społeczeństw” – powiedział maltański minister zdrowia Chris Fearne.

Szwajcaria dołącza do systemu „certyfikatów covidowych”, jako pierwszy kraj spoza UE i EOG

Krok ten ma umożliwić szwajcarskim obywatelom podróżowanie po UE oraz między UE a Szwajcarią.

Ogniska zakażeń na kursach językowych

Na Malcie znów przybywa nowych zakażeń koronawirusem, ale na razie miejscowa służba zdrowia spokojnie sobie z tym radzi. Minister Fearne poinformował, że w ostatnim czasie stwierdzono kilka przypadków zakażenia u osób, które nie były zaszczepione, a do samolotu na Maltę wsiadały z negatywnym wynikiem testu PCR. Okazało się jednak, że wirus dopiero się w ich organizmach namnażał, więc testy jeszcze go nie wykrywały.

Byli to w większości uczestnicy popularnych w różnych krajach europejskich letnich kursów językowych na Malcie. Od najbliższe środy takie kursy dla osób z zagranicy będą odwołane. Jedyny wyjątek będzie dotyczył dzieci do 12. roku życia, która mogą przyjechać na Maltę bez pełnego zaszczepienia. Nie ma bowiem jeszcze na świecie szczepionki przeciw koronawirusowi zatwierdzonej dla tej grupy wiekowej.

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione

Ma to na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Malta szczepi najszybciej w UE

Malta jednocześnie najszybciej w UE szczepi swoją populację. Choć jedną dawkę otrzymało już 79 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a więc więcej niż wynosi postawiony przez Komisję Europejską cel zaszczepienia przynajmniej 70 proc. dorosłej populacji UE do końca lata. Malta chce wówczas mieć zaszczepione aż 85 proc. mieszkańców.

KE, choć chwali Maltę za najsprawniej idący w całej UE program szczepień przeciw koronawirusowi, teraz zganiła władze w La Valetcie za plan wpuszczania do kraju tylko osób w pełni zaszczepionych.

Hiszpania: Powrót restrykcji w niektórych regionach. A jeszcze kilka dni temu znoszono obostrzenia

Najpoważniejsza sytuacja jest w Katalonii, gdzie rozpoczęła się już piąta fala zakażeń koronawirusem.

KE chce wyjaśnień od Malty

Bruksela uznała, że może być to dyskryminacja i poprosiła Maltę o wyjaśnienia. „Decyzje, które ograniczają swobodny przepływ osób muszą być proporcjonalne i niedyskryminujące. Certyfikaty szczepień nie mogą być warunkiem wstępnym do korzystania ze swobody przemieszczania się” – powiedział rzecznik KE Christian Wigand.

Co prawda umówiono się, że w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej kraje członkowskie mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia w ruchu granicznym, ale KE przypomniała, że nie mogą one dyskryminować żadnej z grup ludzi.