Jak wielu Białorusinów szuka ochrony międzynarodowej w Polsce? / STOLICE

pandemia, koronawirus, COVID-19, Polska, Białoruś

Wzrasta liczba Białorusinów ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej. / Foto via shutterstock [Lukasz Machowczyk]

Wzrasta liczba Białorusinów ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej. W Finlandii koniec negocjacji zbiorowych związków zawodowych z pracodawcami? Albania przeniesie ambasadę w Izraelu do Jerozolimy? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Polska pomaga? Wzrasta liczba Białorusinów ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej, wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdsC). Tylko we wrześniu takie wnioski złożyły 82 osoby.

Z danych przekazanych w ubiegłym tygodniu przez UdsC wynika, że w latach 2017 – 2019 o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce ubiegało się ok. 40 obywateli Białorusi rocznie. W roku 2017 było to – 41 osób, w 2018 – 45, a w 2019 – 37 osób. Zauważalny wzrost liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej widać w 2020 r.

Do końca września takie wnioski złożyło bowiem 152 Białorusinów, z czego w sierpniu 40 osób, a we wrześniu 82 osoby. Ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie 28,2 tys. Białorusinów. Większość z nich – 19,1 tys. posiada zezwolenia na pobyt stały, wydane w związku z polskim pochodzeniem lub Kartą Polaka. Zezwolenia na pobyt czasowy posiada natomiast 8,3 tys. osób.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

UE nakłada sankcje na Białoruś, ale nie na Łukaszenkę. Jest zgoda na wspólne działania wobec Turcji – I dzień szczytu Rady Europejskiej

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił też propozycję „Planu Marshalla dla Białorusi”.

HELSINKI

Zmiany na rynku pracy. Fińska Federacja Przemysłu Leśnego (FFIF) ogłosiła w czwartek (1 października), że po wygaśnięciu obecnych kontraktów do końca 2021 r. nie będzie negocjować z krajowymi związkami wysokości wynagrodzeń.

Zamiast tego negocjacje dotyczące wynagrodzeń, warunków pracy będą odbywać się bezpośrednio między przedsiębiorstwami i ich pracownikami. Oznacza to faktyczną likwidację systemu zbiorowych negocjacji. Ta forma prowadzenia rozmów leży u podstaw fińskiego rynku pracy i jest chroniona prawem począwszy od 1946 r.

Mimo że system nie zawsze pozytywnie wpływał na sytuację pracowników, jako metoda rozmów z przedsiębiorstwami jak dotąd nie był kwestionowany. Zmiany obejmą około 140 tys. osób i 150 fabryk. Przemysł leśny nadal odpowiada za 20 proc. fińskiego eksportu.

Premier Sanna Marin (SDP) dowiedziała się o decyzji FFIF w trakcie szczytu rady Europejskiej w Brukseli. Jak twierdzą fińskie media, nie była zachwycona pomysłem. Związki zawodowe również są rozczarowane zapowiedzią przedstawicieli pracodawców, którzy przekonują jednak, że nowa forma prowadzenia rozmów i płacy poprawi sytuacji pracowników. Należy spodziewać się, że w najbliższych tygodniach jednym z efektów rozmów będzie wznowienie dyskusji nt. płacy minimalnej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Zieloni za legalizacją marihuany. "Warto skorzystać z doświadczeń innych państw"

Jakie jest podejście do posiadania marihuany w innych krajach Europy?

TIRANA

Będzie ambasada w Jerozolimie? Premier Albanii Edi Rama oświadczył, że Albania pójdzie w ślady UE w sprawie Izraela i nie przeniesie swojej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, o co prosił prezydent USA Donald Trump. W liście wysłanym w piątek do Ramy Trump napisał: „Zachęcam do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych i innych krajów europejskich w przeniesieniu ambasady do Jerozolimy”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Albania: Dlaczego zburzono budynek Teatru Narodowego w Tiranie?

Przeciwnicy premiera Ediego Ramy twierdzą, że wyburzenie budynku Teatru Narodowego jest symbolem sprawowania przez niego władzy.

BERLIN

Antysemicki atak. Przed synagogą w Hamburgu doszło do ataku z pobudek antysemickich. Ubrany na wojskowo mężczyzna zaatakował jednego z żydowskich studentów.

Sprawca ubrany był w odzież militarną, a przy sobie miał kartkę ze swastyką. Mężczyzna uderzył ofiarę łopatą, powodując poważne rany. Następnie został obezwładniony i ujęty przez ochronę synagogi. Przebywające tam wówczas osoby zdołały ją bezpiecznie opuścić. Ofiara ataku z poważnymi obrażeniami głowy została przewieziona do szpitala.

Śledztwo w tej sprawie przejęły organy bezpieczeństwa oraz wydział do spraw zabójstw. Ustalono, że 29-latek jest Niemcem pochodzenia kazachskiego i sprawiał wrażenie mającego „duże problemy psychiczne”, jak ujawniła rzeczniczka policji. Jak dodała, „ujęcie go było ekstremalnie trudne”. Nie wiadomo, dlaczego nosił ubranie wojskowe. Nie ustalono ponadto dokładnie, jakie kierowały nim motywy.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Ruszył proces sprawcy ataku na synagogę w Halle

We wtorek ruszył proces  28-latka, który w październiku 2019 r. usiłował wtargnąć z bronią w ręku do synagogi w Halle. Nie udało mu się, ponieważ przebywający w środku zabarykadowali drzwi. Napastnik zdołał jednak zabić 2 osoby.

PARYŻ

Najwyższy alert. W Paryżu ogłoszono alert najwyższego stopnia w związku z sytuacją epidemiologiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w mieście i w regionie paryskim, dotyczących m.in. przebywania w przestrzeni publicznej.

Jak poinformowało biuro francuskiego premiera, decyzja i szczegóły zostaną oficjalnie ogłoszone w poniedziałek. Nowe ograniczenia wejdą w życie we wtorek i będą obowiązywać 15 dni.

Zamknięte zostaną wszystkie bary i kawiarnie w Paryżu, restauracje będą mogły działać z ograniczeniami.

(EURACTIV.pl)

Paris-Saclay: W jaki sposób Francja rzuca wyzwanie najlepszym amerykańskim uczelniom?

Paris-Saclay, francuska szkoła wyższa, która w styczniu 2020 r. zainicjowała działalność od razu wskoczyła do pierwszej „15” tzw. rankingu szanghajskiego.

LONDYN

Szansa na przełom? Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła, że jest niewielki postęp w negocjacjach nad przyszłą unijno-brytyjską umową handlową, choć rozbieżności jest bardzo wiele. Taki komunikat wydano po jej rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii.

Unijno-brytyjskie negocjacje toczą się z wielkim mozołem. Zakończona w piątek (2 października) kolejna – dziewiąta już – tura negocjacji nie przyniosła przełomu. Wciąż wiele kwestii jest otwartych, a do porozumienia wydaje się być daleko. Dotyczy to m.in. rybołówstwa, pomocy publicznej czy równych zasad dla firm unijnych i brytyjskich. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Von der Leyen po rozmowie z Johnsonem: Jest wola do osiągnięcia porozumienia między UE a Wielką Brytanią

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła, że jest niewielki postęp w negocjacjach nad przyszłą unijno-brytyjską umową handlową, choć rozbieżności jest bardzo wiele. Taki komunikat wydano po jej rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii.

 

Unijno-brytyjskie negocjacje toczą się z wielkim mozołem. Zakończona w piątek …

RZYM

Szkoły pozostaną otwarte? Ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w około 900 szkołach we Włoszech, wynika z ogłoszonych w niedzielę danych resortów oświaty i zdrowia. 130 szkół zostało czasowo zamkniętych i przeszło na zdalne nauczanie.

Dane dotyczące rozmiarów epidemii podano niespełna trzy tygodnie po inauguracji roku szkolnego w większości regionów kraju. W poniedziałek sytuacja epidemiczna w placówkach oświatowych będzie tematem narady przedstawicieli ministerstwa oświaty i krajowego Instytutu Zdrowia.

Minister oświaty Włoch Lucia Azzolina podkreśliła w niedzielę, że sytuacja jest stale monitorowana. Zaznaczyła zarazem, że odsetek zakażeń w szkołach jest „bardzo niski”. „Mamy miliony uczniów i tysiące szkół”, przypomniała. Więcej szczegółów poniżej. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: Włochy zamkną szkoły i przywrócą maski ochronne w miejscach publicznych?

Obecnej sytuacji nie można porównywać z pierwszą fala pandemii?

MADRYT

Mały lockdown. Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy nie mogą od soboty opuszczać swoich dzielnic i miasta, jeśli nie jest to konieczne ze względu na pracę albo dojazd do szkoły.

Szefowa stołecznego regionu Isabel Diaz Ayuso zaskarżyła do sądu decyzję rządu Hiszpanii oraz rady regionów autonomicznych, która od soboty zamknie w domach i swoich dzielnicach mieszkańców 4-mln metropolii oraz wszystkich dużych miast w Hiszpanii, gdzie przekroczone są progi nowych zachorowań na koronawirusa oraz obciążeń szpitali. Madryt twierdzi, że to nielegalny zamach rządu na swobody obywatelskie mieszkańców.

Restrykcje dotyczą Madrytu, a także położonych koło stolicy miast: Alcala de Henares, Alcobendas, Alcorcon, Fuenlabrada, Getafe, Leganes, Torrejon de Ardoz, Mostoles i Parla. Mają obowiązywać przez 14 dni.

(EUROEFE | EPA)

Hiszpania: Częściowy lockdown w Madrycie. Możliwe kolejne restrykcje?

Od kilkunastu dni w Hiszpanii notuje się ponownie rekordowe przyrosty zachorowań na COVID-19. To obecnie najbardziej zagrożony koronawirusem kraj w Europie. W niektórych dzielnicach Madrytu następuje powrót do blokady związanej z epidemią.

 

 

Od poniedziałku mieszkańcy Madrytu będą mogli opuścić swoją strefę …

ATENY

Nowa inwestycja Microsoft w Grecji. W poniedziałek (5 października) zostanie ogłoszona nowa inwestycja Microsoft w ramach strategicznego programu partnerstwa #GrforGrowth pomiędzy Grecją a firmą amerykańska firmą programistyczną.

Inwestycja o wartości ponad 1 mld dolarów zostanie zaprezentowana podczas specjalnego wydarzenia w Muzeum Akropolu w Atenach, gdzie przemówią zarówno premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, jak i prezes Microsoft Brad Smith.

Wydaje się, że Microsoft, a także Google, nawiązały bardzo silne relacje z greckim rządem w ciągu ostatnich kilku lat, a rząd w Atenach podjął wysiłek w walce z piractwem cyfrowym i przeniesieniu całej infrastruktury danych do tzw. chmury. Zacieśniają się także stosunki amerykańsko-greckie. W ubiegłym tygodniu w Grecji gościł sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Grecja: USA zaangażują się po stronie Aten w sporze z Turcją na Morzu Śródziemnym?

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zapewnił Grecję o wsparciu Waszyngtonu w sporze dyplomatycznym z Turcją.

PRAGA

Babisz wygrał, ale nie porządzi? Według wstępnych wyników wyborów samorządowych ruch ANO premiera Andreja Babisza wygrał w 10 z 13 regionów, a frekwencja wyniosła 38 proc. . W pozostałych regionach ugrupowanie premiera Babisza zajęło drugie lub trzecie miejsce.

Wybory do samorządów regionalnych oraz wybory częściowe do Senatu – przy ścisłych zasadach sanitarno-higienicznych z powodu epidemii – rozpoczęły się w Czechach w piątek, a zakończyły w sobotę.

Drugi wynik w wyborach uzyskała Czeska Partia Piratów (Piraci), która powstała w 2009 roku i w poprzednich wyborach miała trzy mandaty. Teraz do rad regionów wprowadza 91 swoich przedstawicieli, uzyskując 12 procent głosów. O sukcesie może mówić też skrajna partia Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD), która miała dwa mandaty, teraz uzyskała ich 35. Spośród ugrupowań, które mają reprezentację w Izbie Poselskiej, duże straty odnotowała Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD), która wchodzi w skład koalicji rządzącej. Liczba reprezentujących ją radnych zmniejszyła się ze 125 do 28.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Czechy i Słowacja przywracają stan wyjątkowy. Co to oznacza w praktyce?

Spowodowane jest to wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

BUDAPESZT | LUBLANA

Węgierski miliarder na zakupach. Węgierski miliarder i prezes i dyrektor generalny TakarékBank, József Vida, kupił trzecią co do wielkości telewizję Planet TV w Słowenii – obecnie należącą do Grupy TV2 Vida – od Telekom Slovenije za 5 mln euro.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Polska i Węgry zamierzają utworzyć instytut oceniający praworządność w UE

„Nie chcemy, aby brano nas za głupców”, oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, ogłaszając plany stworzenia wraz z Polską instytutu oceny praworządności w krajach UE.

SOFIA

Brak odpowiedzialności zbiorowej? „Unia Europejska nie może być karykaturą Związku Radzieckiego. Nie może krytykować państwa za działania poszczególnych jednostek”, powiedział w wywiadzie dla Nova TV europoseł Angel Djambazki (VMRO; EKR) w odniesieniu do krytycznej rezolucji wobec Bułgarii, która została przyjęta przez Komisję Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego (LIBE) i zostanie omówiona na dzisiejszej sesji plenarnej (5 października).

„Jeśli chodzi o korupcję, odpowiedzialność jest osobista. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej ani odpowiedzialności państwa. Nie można ukarać państwa, ponieważ po prostu nie lubi się jego rządu ”, powiedział bułgarski europoseł.

W czwartek Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziła projekt rezolucji w sprawie „znacznego pogorszenia przestrzegania zasad praworządności, demokracji i praw podstawowych, w tym niezawisłości sądownictwa, podziału władzy, walki z korupcją i wolności mediów” w Bułgarii.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Uliczne starcia po antyrządowej demonstracji w Sofii

Domagający się już od 57 dni dymisji rządu opozycyjni manifestanci starli się z policjantami. Do najpoważniejszych incydentów doszło pod budynkiem parlamentu. Jest co najmniej 55 poszkodowanych osób i ponad 100 aresztowanych.

BELGRAD

20 lat po. Przypadająca dziś 20. rocznica demonstracji w Belgradzie, które odegrały kluczową rolę w obaleniu w 2000 r. ówczesnego prezydenta Federalnej Republiki Jugosławii, Slobodana Milosevicia, będzie celebrowana skromniej niż zwykle.

Miloszević odmówił wówczas uznania wyników głosowania w wyborach prezydenckich z 24 września 2000 r., które przegrał z ówczesnym przywódcą Serbskiej Partii Demokratycznej i kandydatem Demokratycznej Opozycji Serbii (DOS), Vojislavem Kostunicą. Po ogłoszeniu wyników wyborów na ulice Belgradu wyszły dziesiątki tysięcy ludzi.

Dwadzieścia lat później DOS już dawno zniknął ze sceny politycznej, a Kostunica wycofał się z życia publicznego. Jednak współpracownicy Miloszevicia ponownie zajmują najwyższe stanowiska w kraju.

Obecny prezydent Aleksandar Vucic był wówczas ministrem informacji, a Maja Gojkovic, do niedawna przewodniczącą parlamentu, pełniła wówczas funkcję wicepremier rządu.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

Winne Kosowo? Emerytowany profesor Wydziału Nauk Politycznych i były ambasador Ivo Viskovic powiedział w niedzielę (4 października), że po 5 października 2000 r. Serbia wybrała przystąpienie do UE jako swój strategiczny priorytet, ale utknęła w impasie, gdy Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość w 2008 r.

Viskovic, były ambasador Serbii w Lublanie i Berlinie, powiedział agencji informacyjnej BETA, że uznanie niepodległości Kosowa przez większość członków UE było głównym powodem, dla którego strategiczne cele polityki zagranicznej przyjęte po 5 października 2000 r. Nie zostały zrealizowane.

Dodał, że był to także powód bardziej „powściągliwego” stosunku Serbii do UE, a zwłaszcza utraty przez ogół społeczeństwa poparcia dla procesu akcesyjnego, „które spadło z 70 do poniżej 50 proc.”.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)