Izraelskie samoloty bojowe po raz pierwszy w Niemczech / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Izraelskie samoloty bojowe po raz pierwszy w Niemczech. Kiedy w Wielkiej Brytanii zlikwidują kopalnie odkrywkowe. Czterodniowy tydzień pracy sposobem na kryzys? Jak reaguje niemiecki przemysł i eksperci? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

 

BRUKSELA

W środę o Białorusi. „To, czego byliśmy świadkami na Białorusi, jest nie do przyjęcia. Wybory 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe. Późniejsza przemoc wobec pokojowych demonstrantów była oburzająca i musi zostać potępiona. Odpowiedzialni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. UE rozpoczęła prace nad sankcjami”, napisał w poniedziałek (17 sierpnia) przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Przewodniczący Rady Europejskiej zwołał na środę (19 sierpnia) specjalną wideokonferencję przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o pilne omówienie sytuacji na Białorusi, gdzie nasilają się protesty.

Więcej szczegółów poniżej. 

Będzie specjalny wideoszczyt UE nt. Białorusi. Bruksela nałoży sankcje na Mińsk?

Chodzi o pilne omówienie sytuacji na Białorusi, gdzie nasilają się antyłukaszenkowskie protesty.

BERLIN

Cztery dni sposobem na kryzys? Szef związku zawodowego IG Metall Jörg Hofmann proponuje rozwiązanie problemów finansowych przedsiębiorstw dotkniętych wywołanym pandemią koronawirusa kryzysem: czterodniowy tydzień pracy.

Jak tłumaczy, skrócenie tygodnia roboczego o jeden tydzień ma pomóc firmom uniknąć redukcji zatrudnienia i sprawdziłoby się m.in. w przemyśle samochodowym. Dodał, że jego pomysł spotkał się z pozytywną reakcją takich firm jak Daimler, ZF czy Bosch.

Niemiecka prasa odniosła się sceptycznie do propozycji związku zawodowego. „Czterodniowy tydzień (pracy) ma sens tylko wtedy, gdy pomaga przezwyciężyć krótkoterminowy kryzys. Nie jest to jednak odpowiedni instrument dla zmian strukturalnych, którym poddawany jest w szczególności przemysł motoryzacyjny”, napisał w poniedziałek (17 sierpnia) „Handelsblatt”, jeden z najważniejszych niemieckich dzienników gospodarczych.

Wspólne ćwiczenia. Po raz pierwszy w historii izraelskie siły powietrzne wysłały myśliwce do Niemiec na wspólne ćwiczenie z Bundeswehrą. We wtorek (18 sierpnia) niemiecko-izraelska formacja przeleci nad bazą lotniczą Fürstenfeldbruck, aby upamiętnić izraelskich sportowców, którzy padli ofiarą ataku palestyńskich terrorystów podczas igrzysk w 1972 r.

Izraelskie ćwiczenia w Niemczech mają trwać od 17 do 28 sierpnia. „Ćwiczenia mają ogromne znaczenie strategiczne oraz wpływ na siły powietrzne, wojsko i państwo Izrael. Stosunki izraelsko-niemieckie oraz przybycie samolotu izraelskich sił powietrznych na terytorium Niemiec to wydarzenie historyczne”, powiedział rzecznik izraelskich sil powietrznych.

Izrael wysłał do Niemiec sześć myśliwców F-16, dwa samoloty dowodzenia i kontroli Gulfstream G550 oraz dwa Boeingi 707. Razem z pilotami z uczestniczących krajów NATO Izraelczycy będą ćwiczyć różne scenariusze bojowe i doskonalić swoją współpracę w powietrzu.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: Od soboty obowiązkowe testy dla podróżnych ze stref ryzyka. Które państwa na liście?

Jest to „zobowiązanie wobec całego społeczeństwa”, powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn.

LONDYN

Chcą ukarania winnych. „Wielka Brytania nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za tłumienie protestów, które po nich nastąpiły”, oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

„Świat z przerażeniem przyglądał się przemocy stosowanej przez władze białoruskie w celu stłumienia pokojowych protestów, które miały miejsce po tych sfałszowanych wyborach prezydenckich. Wielka Brytania nie akceptuje tych wyników”, napisał w wydanym oświadczeniu szef brytyjskiej dyplomacji.

Pożegnanie z kopalniami. Poniedziałek (17 sierpnia) był ostatnim dniem pracy kopalni odkrywkowej Bradley w hrabstwie Durham. Produkowała ona 150 tys. ton węgla każdego roku.

W kopalni praktycznie wyczerpało się złoże, dlatego kontynuacja wydobycia jest nieopłacalna. Właściciel kopalni, firma Bank Group, złożyła w lipcu wniosek o rozszerzenie wydobycia, co pozwoliłoby na eksploatację złóż o rok dłużej.

Wniosek został jednak oprotestowany przez aktywistów m.in. z Extinction Rebellion. Ostatecznie został odrzucony. Wraz z zamknięciem kopalni pracę straci 250 osób.

Po zamknięciu Bradley na terenie Wielkiej Brytanii pozostanie tylko jedna kopalnia odkrywkowa – Hartington. W niej też jednak kończą się złoża i wkrótce zostanie zamknięta.

(EURACTIV.pl)

"Zielona odbudowa": jakie działania podejmują kraje i czego oczekują od polityków eksperci?

Jak rządy przedstawiają „zielone” cele w planach odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią i co o tym sądzą eksperci ds. klimatu?

WARSZAWA

Dymisja wiceministra. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zrezygnował ze stanowiska. „Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana”, napisał w poniedziałek (17 sierpnia) Cieszyński za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wiceminister nie poinformował o przyczynach swojej decyzji. W resorcie zdrowia polityk odpowiadał m.in. za kontrowersyjne zakupy sprzętu mającego służyć do walki z koronawirusem. Doniesienia medialne na ten temat były podstawą dla wniosku o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który odrzucił Sejm.

Jednocześnie wyliczył kilka rzeczy, które udało mu się przeprowadzić. „Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych”, zauważył.

(EURACTIV.pl)

Mieszkańcy wsi się bogacą, ale odchodzą od rolnictwa. Co mówi nam raport "Polska wieś 2020"?

Polska wieś stopniowo odchodzi od rolnictwa, a wśród jej mieszkańców rośnie poparcie dla polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Więcej ludzi przenosi się z miast na wieś, niż odwrotnie. Wzrasta dobrobyt mieszkańców wsi. To tylko kilka wniosków z tegorocznego raportu o …

PRAGA

Wracają maski. Od 1 września w Czechach obowiązkowe będzie noszenie masek w środkach komunikacji miejskiej, sklepach i innych zamkniętych pomieszczeniach. Z nakazu zwolnieni będą uczniowie przebywający w klasach oraz klienci restauracji, poinformował minister zdrowia Adam Vojtiech.

(EURACTIV.pl)

Więcej szczegółów poniżej.

Koronawirus: Czechy zaostrzają reguły. "Zbliża się rok szkolny"

W Czechach jest 5,8 tys. zakażonych – najwięcej od wybuchu epidemii.

BUDAPESZT

„Współpraca wyszehradzka”. „Węgry popierają stanowisko Polski w sprawie Białorusi”, oświadczył w poniedziałek (17 sierpnia) za pośrednictwem mediów społecznościowych szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. 

Szijjarto napisał, że w poniedziałek rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych trzech państw bałtyckich oraz z premierem Viktorem Orbanem, który z kolei rozmawiał przez telefon z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

„Także w tej chwili widać znaczenie i wagę współpracy wyszehradzkiej, również my popieramy polskie stanowisko, szczególnie przez wzgląd na znaczną mniejszość polską żyjąca na Białorusi”, napisał Szijjarto.

(EURACTIV.pl)

Węgry: W Budapeszcie stanie pomnik ofiar gwałtów w czasie wojen

W stolicy Węgier ma powstać monument poświęcony pamięci kobiet, które padały ofiarą gwałtów, przede wszystkim zbrodni na tle seksualnym dokonywanych wobec Węgierek przez radzieckich żołnierzy.

MIŃSK

O czym rozmawiali z Cichanouską? Jakie właściwie jest to „polskie stanowisko”? Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiali w poniedziałek (17 sierpnia) ze Swiatłaną Cichanouską, a prezydent Andrzej Duda odbył telekonferencję ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii na temat sytuacji na Białorusi.

MSZ poinformował, że w poniedziałkowej (17 sierpnia) rozmowie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przekazał Swiatłanie Cichanouskiej, opozycyjnej kontrkandydatce Alaksandra Łukaszenki w niedawnych wyborach prezydenckich na Białorusi, szczegóły planu „Solidarni z Białorusią”. Plan ten przedstawił w piątek (14 sierpnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

“Polska, Litwa, Łotwa i Estonia podtrzymują stanowisko wyrażone w apelu do władz Białorusi; podtrzymujemy gotowość do wsparcia procesu politycznego, który będzie realizować wolną wolę narodu białoruskiego” – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Więcej szczegółów poniżej. 

(EURACTIV.pl)

O czym Morawiecki i Czaputowicz rozmawiali z Cichanouską?

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiali wczoraj ze Swiatłaną Cichanouską, a prezydent Andrzej Duda odbył telekonferencję ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii na temat sytuacji na Białorusi. 

WILNO

Kiedy synchronizacja energetyczna? Trwający proces synchronizacji sieci energetycznych krajów bałtyckich z Europą Zachodnią był jednym z tematów piątkowego spotkania prezydentów Litwy i Estonii. Celem jest uzyskanie pełnej niezależności w tym względzie od Rosji i Białorusi. Od kiedy bałtycka trójka może realne liczyć na przyłączenie do sieci energetycznej UE?

Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Kiedy kraje bałtyckie zyskają pełną synchronizację sieci energetycznej z UE? Celem niezależność od Białorusi i Rosji

Kraje bałtyckie aktywnie działają na rzecz uniezależnienia się od Rosji w zakresie dostaw energii, ale spierają się z powodu poboru prądu z Białorusi.

MADRYT

Gdzie jest były król? Dwór królewski Hiszpanii potwierdził w poniedziałek (17 sierpnia), że były monarcha tego kraju Juan Carlos z dynastii Burbonów przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miejsce pobytu ojca obecnego króla, Filipa VI, było w ostatnich dniach przedmiotem licznych spekulacji.

W krótkim oświadczeniu przekazanym mediom dwór królewski ogłosił, że Juan Carlos udał się do ZEA 3 sierpnia, a więc tego samego dnia, w którym opublikował swój list do syna. W liście tym wyjaśnił, że udaje się na emigrację, aby ułatwić synowi sprawowanie urzędu głowy państwa.

Sylwetka Juana Carlosa dostępna jest poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Dwa oblicza króla. Kiedyś oszukał generała Franco. Teraz Juan Carlos stanie przed sądem za korupcję?

Symbol hiszpańskiej transformacji demokratycznej – Juan Carlos – stanie przed sądem za korupcję?

PARYŻ

Maski w pracy? Według służb medycznych we Francji do 25 proc. zakażeń koronawirusem dochodzi w firmach. Minister pracy Elisabeth Borne zaproponowała przedsiębiorcom wprowadzenie obowiązku noszenia masek ochronnych w miejscu pracy. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Agencja Zdrowia Publicznego podaje, że do prawie jednej czwartej nowych zakażeń SARS-CoV-2 dochodzi w miejscach pracy. Aby uniknąć ponownego wprowadzenia izolacji społecznej i zamknięcia firm, minister pracy zaproponowała w niedzielę noszenia masek ochronnych przez pracowników firm. Więcej szczegółów poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Francja: Rząd nie chce przywrócenia lockdownu. Wirusa pokonają maski w zakładach pracy?

Rząd Francji szuka sposobów na opanowanie pandemii koronawirusa.