Austria i Niemcy: Izrael ma prawo do samoobrony przed rakietami Hamasu / STOLICE

Izrael, Autonomia Palestyńska, Strefa Gazy, Węgry, Fidesz, Orban, EURO 2020, Finlandia, Fundusz Odbudowy, Nowy Ład, Morawiecki

Jutro (18 maja) ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkają się, by omówić konflikt izraelsko-palestyński. / Foto via [EPA-EFE/ALAA BADARNEH]

Izrael ma prawo do obrony swojej ludności przed atakami rakietowymi Hamasu, przekonują Austria i Niemcy. Na znak solidarności z Izraelem, prezydent Czech i kanclerz Austrii oficjalnie wywiesili izraelskie flagi. „Kibicujcie z domu”, apelują w Finlandii do fanów piłki nożnej w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy. Czechy nieprzyjacielem Rosji. Burmistrz Budapesztu premierem Węgier? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

Jutro (18 maja) ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkają się, by omówić konflikt izraelsko-palestyński.

„Ze względu na trwającą eskalację między Izraelem i Palestyną oraz niedopuszczalną liczbę ofiar cywilnych zwołuję nadzwyczajną konferencję ministrów spraw zagranicznych UE”, napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. „Będziemy dyskutować, w jaki sposób UE może najlepiej przyczynić się do zakończenia przemocy”, dodał.

Austria Niemcy i Słowenia otwarcie poparły prawo Izraela do samoobrony. Na znak solidarności z Izraelem, prezydent Czech i kanclerz Austrii oficjalnie wywiesili izraelskie flagi.

Szef MSZ Czech Jakub Kulhanek wyraził za pośrednictwem mediów społecznościowych swoje poparcie dla Izraela, który jego zdaniem mierzy się z „barbarzyńskim atakiem”. Zaznaczył, że państwo żydowskie ma pełne prawo do tego, by się bronić. Zapowiedział też, że wywiesi izraelską flagę na budynku MSZ Czech.

Z kolei austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg stwierdził, że „Austria stoi za Izraelem” i że „nigdy nie powinno być neutralności w obliczu terroru”.

Po tym, jak przed siedzibą kanclerza Austrii oraz MSZ zawisły w piątek (14 maja) izraelskie flagi, irański minister spraw zagranicznych Mohammed Javad Zarif odwołał zaplanowaną wizytę w Wiedniu, gdzie miał uczestniczyć w negocjacjach w sprawie irańskiego programu atomowego.

Główny irański negocjator, Seyed Abbas Araghchi, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Austria była dotychczas „doskonałym gospodarzem rozmów”, ale wywieszenie izraelskiej flagi przed budynkami rządowymi było jego zdaniem „szokujące i bolesne”.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas stwierdził, że poprzez „terror rakietowy” przeciwko Izraelowi Hamas celowo eskaluje konflikt na Bliskim Wschodzie.

Jednocześnie Maas zaapelował do Izraela i Palestyńczyków, by po latach znów usiedli do stołu rozmów i podjęli bezpośrednie negocjacje. Biorąc pod uwagę nierozwiązany konflikt na Bliskim Wschodzie, wystarczą „małe prowokacje”, aby rozniecić przemoc. „To się nie skończy tak długo, jak długo nie będzie politycznego rozwiązania”, ostrzegł Maas.

Z kolei kandydatka partii Zielonych na kanclerza w zaplanowanych na wrzesień wyborach do Bundestagu Annalena Baerbock wezwała do większego zaangażowania rządu i wysłania mediatorów do rozwiązania konfliktu.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu podziękował za pośrednictwem mediów społecznościowych 25 krajom za wsparcie dla Izraela, w tym Bułgarii, Niemcom, Słowenii, Austrii, Czechom, Cyprze, Litwie, Włochom, Holandii, Węgrom, Macedonii Północnej, Albanii oraz Bośni i Hercegowinie.

Jednak Šefik Džaferović, bośniacki członek trójstronnej prezydencji Bośni i Hercegowiny stwierdził, że „Bośnia nie popiera morderstw dokonywanych na niewinnych cywilach w Gazie przez izraelskie siły zbrojne”.

Džaferović wezwał do zawieszenia broni i wezwał izraelskiego premiera do wniesienia wkładu w „ustanowienie pokoju dla mieszkańców Palestyny ​​i Izraela”.

Tymczasem tysiące osób demonstrowały w sobotę m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Francji i Włoszech w akcie solidarności z palestyńskimi ofiarami izraelskich nalotów w Strefie Gazy. W wyniku konfliktu zginęło co najmniej 158 osób, w tym 148 Palestyńczyków i 10 Izraelczyków.

(Anna Wolska, Martyna Kompała | EURACTIV.pl) (Oliver NoyanSarantis Michalopoulos, Zeljko Trkanjec | EURACTIV.comEURACTIV.de, EURACTIV.hr

W Europie manifestacje poparcia dla Palestyńczyków

W wyniku konfliktu zginęło co najmniej 158 osób, w tym 148 Palestyńczyków i 10 Izraelczyków.

 

LONDYN

Największe otwarcie. Wielka Brytania luzuje przepisy sanitarne związane z walką z epidemią koronawirusa. Rząd ostrzega jednak, że obecność indyjskiego wariantu koronawirusa jest niepokojąca i może opóźnić dalsze otwieranie kraju. Szczegóły poniżej. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Indyjski wariant koronawirusa opóźni luzowanie obostrzeń w Wielkiej Brytanii?

Według naukowców może się ona rozprzestrzeniać szybciej niż dotąd dominujące szczepy SARS-CoV-2.

 

HELSINKI

„Kibicujcie z domu”. Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) apeluje do kibiców reprezentacji tego kraju w piłce nożnej, aby przy okazji zbliżających się finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2020 (turniej miał odbyć się pierwotnie rok temu; został przełożony z powodu pandemii COVID-19) kibicowali im z domu, zamiast wyjeżdżać za granicę.

Piłkarska drużyna Finlandii po raz pierwszy zakwalifikowała się do turnieju finałowego, w którym zagrają 24 najlepsze europejskie drużyny. Finowie zagrają w grupie B rozgrywek przeciwko Belgii, Danii oraz Rosji. Ekipy będą rozgrywać mecze na stadionach w Kopenhadze  oraz Sankt Petersburgu.

I w związku z tym, że organizatorzy wraz z Europejską Unią Piłkarską (UEFA) zdecydowali o dopuszczeniu części kibiców do udziału w piłkarskim widowisku na stadionach – maksymalnie do 50 proc. np. w Baku (rozgrywki zostaną przeprowadzone w 12 krajach Europy i na 12 stadionach) – fińskie służby zdrowotne apelują o pozostanie w domach.

Służby sanitarne argumentują, że sytuacja epidemiczna w Finlandii stabilizuje się, podczas gdy w Danii oraz Rosji rośnie liczba zakażeń. Dania obecnie żąda od podróżnych przedłożenia negatywnego testu PCR po przekroczeniu granicy. Nie jest jednak jasne, czy będzie on potrzebny przy wjeździe do Rosji.

Gdyby jednak fińscy kibice zdecydowali się na wyjazd, by wspierać swoją drużynę w rozgrywkach, po powrocie do kraju zostaną poproszeni o poddanie się kwarantannie lub wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Głosowanie we wtorek. W sobotę (15 maja) zakończyła się czterodniowa debata w fińskim parlamencie na temat unijnego pakietu ratunkowego – Funduszowi Odbudowy UE. W niedzielę parlament oficjalnie ogłosił, że głosowanie odbędzie się we wtorek (18 maja) po południu. Do ratyfikacji centrolewicowy rząd potrzebuje 2/3 głosów.

Głosowanie miało pierwotnie odbyć się w ubiegłą środę, ale zostało przełożone z powodu przedłużającej się debaty w parlamencie. W obstrukcji parlamentarnej celowała zwłaszcza Partia Finów. Jej przedstawiciel Sebastian Tynkkynen pozostawał na mównicy przez niespełna 8,5 godziny.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Gorąca debata w parlamencie. Odłożono głosowanie ws. unijnego Funduszu Odbudowy

Rząd potrzebuje większości 2/3 głosów, co oznacza potrzebę wsparcia w głosowaniu przez część opozycji. 

RZYM

Połowa Włochów poniżej 35 roku życia nadal mieszka z rodzicami. Większość osób poniżej 35 roku życia we Włoszech zarabia mniej niż 10 tys. euro rocznie, z czego połowa jest zmuszona mieszkać z rodzicami – wynika z analizy przeprowadzonej przez Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) i Krajową Radę Młodzieży.

Z raportu wynika, że tylko 37 proc. badanych miało stabilną pracę pięć lat po ukończeniu studiów, a jedna trzecia żyła w sytuacji „dużej niestabilności w zatrudnieniu”, przy czym co najmniej 40 proc. czasu pozostawało bez pracy.

Więcej niż jeden na dwóch (54 proc.) badanych pracował bez umowy, a 14 proc. stwierdziło, że podczas pracy byli prześladowani lub zastraszani. „Brak ciągłości pracy i jej niepewny charakter stawiają pod znakiem zapytania przyszłość całego pokolenia”, powiedziała przewodnicząca Narodowej Rady Młodzieży Maria Cristina Pisani.

Badani byli w wieku od 18 do 35 lat.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Procesu nie będzie. Lider prawicowej Ligi Matteo Salvini nie odpowie za bezprawne przetrzymywanie imigrantów na statku. Tak w piątek (14 maja) zdecydował sąd w Katanii. Sprawa byłego wicepremiera Włoch dotyczyła sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy jako szef MSW odmówił on zejścia na ląd ponad stu imigrantom u brzegów Sycylii. Salviniemu za przetrzymywanie ludzi groziła kara do 15 lat więzienia. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Salvini nie odpowie przed sądem za przetrzymywanie migrantów na statku

Salviniemu za przetrzymywanie ludzi groziła kara do 15 lat więzienia.

 

WARSZAWA

Premier Mateusz Morawiecki rusza dziś w objazd kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego w sobotę (15 maja) przez liderów Zjednoczonej Prawicy. Szczegóły poniżej. 

Nowy program rządu: Polski Ład Nowa Nadzieja

Premier Mateusz Morawiecki rusza dziś w objazd kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego w minioną sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy.

PRAGA

Nieprzyjaciele. Rosyjski rząd zatwierdził w piątek (14 maja) listę państw prowadzących nieprzyjazne działania przeciwko Rosji. Znalazły się na niej tylko dwa kraje: Czechy oraz Stany Zjednoczone.

Jak zaznaczono w specjalnie opublikowanym dokumencie „podejmują one nieprzyjazne działania wobec Federacji Rosyjskiej, obywateli Federacji Rosyjskiej lub rosyjskich osób prawnych”.

W praktyce oznacza to, że Czechy mogą zatrudniać w swoim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Rosji maksymalnie 19 pracowników spośród mieszkańców Rosji, a Stany Zjednoczone – ani jednego. Stosunki Rosji z Czechami pogorszyły się po tym, jak Praga ogłosiła 18 rosyjskich dyplomatów persona non-grata z powodu podejrzeń, że oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego byli zaangażowani w wybuchy we Vrbeticach z 2014 r.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Burmistrz premierem? Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony ogłosił w sobotę (15 maja) chęć startu na premiera kraju w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, reprezentując koalicję sześciu opozycyjnych partii. Zjednoczona węgierska opozycja minimalnie ustępuje w sondażach koalicji rządzącego Fideszu oraz Chrześcijańskiej-Demokratycznej Partii Ludowej. Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2022 r. Szczegóły poniżej.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Opozycja wybierze kandydata na premiera w prawyborach. Viktora Orbana chce zastąpić burmistrz Budapesztu

Zjednoczona węgierska opozycja minimalnie ustępuje w sondażach koalicji rządzącego Fideszu oraz Chrześcijańskiej-Demokratycznej Partii Ludowej.