Irlandia zwiększy wsparcie dla WHO

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Irlandia zwiększy wsparcie dla Światowej Organizacji Zdrowia. Portugalskie linie lotnicze występują o pomoc rządu. Od poniedziałku w Polsce zacznie się luzowanie społecznych restrykcji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

DUBLIN

Wsparcie do WHO. Irlandia czterokrotnie zwiększy finansowanie dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Decyzja nastąpiła tuż po tym, jak Donald Trump ogłosił wstrzymanie finansowania przez USA tej organizacji, zarzucając jej niewłaściwą reakcję na kryzys związany z koronawirusem oraz „chinocentryzm”.

Irlandia zdecydowanie popiera WHO w wysiłkach na rzecz globalnej koordynacji walki z COVID19”, napisał w mediach społecznościowych wicepremier Simon Coveney. Roczny wkład Irlandii do WHO wyniesie teraz 9,5 mln euro. Wsparcie Dublina z zadowoleniem przyjął szef WHO dr Tedros Adhanom

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Trump zawiesza finansowanie WHO

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone przestaną płacić składki członkowskie na Światową Organizację Zdrowia (WHO).

LIZBONA

Pomoc państwa. Narodowy przewoźnik lotniczy TAP zwrócił się o pomoc publiczną do rządu. Firma poinformowała z końcem marca br. o tymczasowej redukcji zatrudnienia 90 proc. pracowników. Pozostałym skrócono godziny pracy i zmniejszono pensje.

Skarb Państwa jest właścicielem 50 proc. akcji spółki za pośrednictwem holdingu Parpública, 45 proc. należy do prywatnego konsorcjum Atlantic Gateway a 5 proc. do pracowników. 

Premier Antonio Costa powiedział we wtorek (14 kwietnia), że rząd nie wyklucza nacjonalizacji przewoźnika. Ponadto rząd jest zdeterminowany, by pomimo kryzysu dokończyć budowę nowego lotniska pod Lizboną.

W niedawnej rozmowie z „Financial Times” odpowiedzialna za sprawy cyfrowe wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła obawę o to, że Chiny będą chciały skorzystać z kryzysu gospodarczego i wykupić udziały w europejskich firmach. Margrethe Vestager zaapelowała o to, aby państwa członkowskie UE zareagowały szybciej.

(Lusa.pt)

Europejskie linie lotnicze z pomocą państwową?

Szwecja uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na państwowy program pomocowy dla linii lotniczych. To pierwszy tak duży rządowy program pomocowy w Europie dla tego sektora.

BERLIN

Po co ten pośpiech? Po ogłoszeniu w środę (15 kwietnia) przez kanclerz Angelę Merkel stopniowego luzowania społecznych i gospodarczych obostrzeń, niektóre z 16 krajów związkowych planują przedłużyć społeczne ograniczenia.

Do najmniejszych zwolenników taktyki rządu federalnego zalicza się premier Bawarii Markus Söder (CSU). Ten położony na południu Niemiec kraj związkowy potwierdził jak dotąd największą liczbę infekcji koronawirusem SARS-CoV-2: 35 tys. na 130 tys. w całych Niemczech. 

Zgodnie z planem przedstawionym przez Merkel dopuszcza się od najbliższego poniedziałku (20 kwietnia) otwarcie sklepów o powierzchni mniejszej niż 800 m2. Jednak premier Bawarii zamierza otworzyć te sklepy co najmniej z tygodniowym opóźnieniem (z wyjątkiem sklepów ogrodniczych).

Söder dodał, że „tak długo, jak nie ma szczepionki lub skutecznego lekarstwa, należy zachować maksymalną ostrożność”. Dlatego bary, restauracje i inne miejsca publiczne w Bawarii z pewnością pozostaną zamknięte dłużej.

Z podobną ostrożnością do nowych, federalnych zasad pochodzi burmistrz Berlina Michael Müller (SPD). „Nie możemy otwierać wszystkiego z dnia na dzień, ponieważ nie możemy jeszcze zagwarantować bezpieczeństwa ludziom”. 

Nie wszyscy lokalni politycy w Niemczech są tak ostrożni. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU) zamierza wdrażać zasady powrotu do „odpowiedzialnej normalności”. Polityk planuje wyprzedzić federalny harmonogram otwierając szkoły już 23 kwietnia, chociaż Angela Merkel wyznaczyła datę powrotu do sal szkolnych na 4 maja. Uczniowie z Nadrenii wyrazili już swoją dezaprobatę w mediach społecznościowych.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

WIEDEŃ

Testy grup ryzyka. Minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) poinformował w czwartek o zamiarze przeprowadzenia przez rząd testów na obecność koronawirusa w 918 Domach Seniora w Austrii. „Mieszkańcy i pracownicy tych placówek stanowią grupę podwyższonego ryzyka”, podkreślił polityk.

Podobnym testom będą poddani pracownicy sklepów. Wcześniej rząd zapewnił przebadanie pracowników służby zdrowia.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

RZYM

Presja regionów. Cztery włoskie regiony naciskają na rząd w sprawie złagodzenia obowiązujących obostrzeń społecznych i gospodarczych. Dla Wenecji Euganejskiej, Sycylii, Piemontu i Lombardii tzw. II faza walki z wirusem obejmuje powolne uruchamianie gospodarki począwszy od 4 maja. 

Jeden z członków Komitetu Obrony Cywilnej powiedział w rozmowie z agencją ANSA, że będą istniały różnice pomiędzy regionami w luzowaniu społecznych obostrzeń, ponieważ pandemia nie zaatakowała całych Włoch w jednakowy sposób.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Kto na I prezesa SN? Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odwołała wczoraj przewidziane na najbliższy wtorek zgromadzenie sędziów SN, w czasie którego mieli oni wskazać piątkę jej ewentualnych następców.

Powodem odwołania tego spotkania przez Małgorzatę Gersdorf, której kadencja kończy się 30 kwietnia, jest epidemia koronawirusa. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN zwoła najprawdopodobniej osoba wskazana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy to będzie możliwe.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Prezydent wskaże tymczasowego I Prezesa Sądu Najwyższego?

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odwołała wczoraj przewidziane na najbliższy wtorek zgromadzenie sędziów SN, w czasie którego mieli oni wskazać piątkę jej ewentualnych następców. 

Luzowanie obostrzeń. Polski rząd wzorem innych państw europejskich zamierza otwierać gospodarkę etapami. Proces znoszenia restrykcji podzielono na IV fazy. Decyzja o przejściu do kolejnego etapu będzie podjęta na podstawie analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych przed odpowiedzialne podmioty.

Pierwszym posunięciem będzie zniesienie zakazu wstępu do lasu oraz zwiększenie limitu osób przebywających w sklepach. Rząd umożliwi także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Nieletni do 13 r. ż. będą mogli przemieszać się tylko w towarzystwie dorosłych.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus w Polsce: Co zmieni się od poniedziałku?

„Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki”, powiedział Łukasz Szumowski. „Naszym celem jest ratowanie miejsc pracy”, dodał Mateusz Morawiecki. Jakie zasady będą obowiązywały od najbliższego poniedziałku?

LUBLANA

Wymiana opon od poniedziałku. Rząd zdecydował o otwarciu części sklepów od najbliższego poniedziałku (20 kwietnia). Otwarte zostaną sklepy budowlane, ale także pralnie chemiczne oraz warsztaty rzemieślnicze, w tym warsztaty samochodowe. W godz. 8:00-9:30 ustanowiono specjalne godziny obsługi dla seniorów powyżej 65 r.ż. oraz osób niepełnosprawnych. 

W kolejnych tygodniach, od 4 maja, rząd planuje otwarcie m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

Koronawirus: Słowenia chce wrócić do normalności

Słowenia planuje pierwsze kroki w powrocie do normalności. W tym czasie rząd wprowadza pakiet pomocowy dla gospodarki, który opozycja planuje zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. 

BUDAPESZT

Matury tylko pisemnie. Rząd poinformował, że tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się wyłącznie w formie pisemnej. Egzaminy rozpoczną się 4 maja i potrwają nie dłużej niż dwa tygodnie.

Do matury podejdzie około 83 tys. abiturientów, którzy zadeklarowali chęć kontynuowania edukacji na poziomie szkół wyższych. Rząd wprowadził ograniczenia: w sali będzie mogło przebywać maksymalnie 10 osób, w odległości co najmniej 1,5 metra. Ci z uczniów, którzy nie zdecydowali się podejść do egzaminów wiosną, otrzymają taką możliwość jesienią, ale wówczas będą mogli rekrutować się na studia dopiero w przyszłym roku. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PARYŻ

Groźby Macrona. Unia Europejska upadnie jako projekt polityczny, jeśli nie będzie wspierała dotkniętych kryzysem krajów, takich jak Włochy i nie pomoże im wyjść ze skutków pandemii koronawirusa, ostrzegł w wywiadzie dla „Financial Times” Emmanuel Macron.

Prezydent Francji powiedział, że „nie ma innego wyjścia”, jak ustanowić fundusz, który „mógłby emitować wspólny dług ze wspólną gwarancją”, aby finansować państwa członkowskie w zależności od ich potrzeb, a nie wielkości ich gospodarek.

BRATYSŁAWA

Zielona Słowacja. Minister środowiska Ján Budaj (OĽaNO) popiera przyłączenie się Słowacji do apelu trzynastu ministrów środowiska z państw UE o zieloną odbudowę gospodarki po kryzysie spowodowanym światową epidemią koronawirusa. 

Minister podkreślił, że Słowacja pozostaje w tyle w zbyt wielu obszarach polityki środowiskowej i nie wykorzystuje pełnego potencjału, jaki dają nowe technologie czy gospodarka o obiegu zamkniętym. „Ponowne uruchomienie fabryk czy otwarcie sklepów nie wystarczy. Potrzebujemy zmian jakościowych”, powiedział minister Budaj. 

Deklaracja nowego rządu może znacząco poprawić pozycję negocjacyjną rządu w sprawie nowego budżetu UE na lata 2021-2027.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Cyberataki na szpitale. Minister zdrowia Adam Vojtěch przyznał, że w trakcie pandemii koronawirusa próbowano wielokrotnie dokonać cyberataków na systemy informatyczne szpitali oraz Ministerstwa Zdrowia. 

W czwartek Krajowe Biuro Cybernetyki i Bezpieczeństwa Informacji (NÚKIB) wydało ostrzeżenie o zagrożeniu kluczowych czeskich systemów informatycznych, zwłaszcza w placówkach medycznych. „Te ataki mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa państwa”, ostrzegło NÚKIB.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Zawieszenie rat. Nawet 20 tys. firm i osób prywatnych miało wystąpić do banków o wakacje kredytowe z powodu pandemii koronawirusa. Od 13 marca, w dniu gdy ogłoszono stan wyjątkowy, już 86,5 tys. osób zarejestrowało się jako bezrobotni. Około 40 proc. z nich pracowało dotąd w branży turystycznej.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKARESZT

Rumunia znosi zakaz eksportu zbóż. Dokładnie tydzień po wprowadzeniu zakazu minister spraw wewnętrznych Marcel Vela ogłosił, że władze ponownie zezwolą na eksport zbóż, pszenicy i produktów spożywczych. Minister powiedział, że rząd dysponuje wystarczającą rezerwą, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Rumunia jest jednym z największych eksporterów zbóż w UE. Decyzja z zeszłego tygodnia zaskoczyła m.in. Komisję Europejską, która zdecydowanie skrytykowała postępowanie Bukaresztu, argumentując że to niepotrzebne działanie, biorąc pod uwagę obecną sytuację. 

(EURACTIV.ro)

Rumunia zakazuje eksportu zbóż oraz… sprzedaży akcji spółek energetycznych

Rumunia zakazuje eksportu zbóż. We Francji zwycięstwo wydawców z Google. W Polsce oficjalne zarejestrowano kandydatów w prezydenckim wyścigu. A w całęj Europie władze ostrzegają przed lekceważeniem obostrzeń w trakcie świąt. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.