Irlandia: Premier odrzuca brytyjską propozycję granicy w „stylu kanadyjskim”

Premier Irlandii Leo Varadkar, źródło Flickr

Premier Irlandii Leo Varadkar, źródło Flickr

Irlandzki premier skrytykował przedstawiony przez szefową brytyjskiego rządu pomysł na ustanowienie zasad granicznych między Irlandią a Irlandią Północną, który opiera o się o reguły na jakich funkcjonuje granica między USA a Kanadą. Wykluczył również przeprowadzenie w tej sprawie bezpośrednich rozmów między Dublinem a Londynem.

 

Brytyjska premier Theresa May odpowiadała w Izbie Gmin na pytania posłów. Przedstawiciele opozycji pytali m.in. właśnie o przyszłość granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Londyn już od dawna zapewnia, że nie dojdzie do powrotu tzw. twardej granicy. Nie wiadomo jednak jak dalece zmieniłaby się sytuacja. Dziś istnienie lądowej granicy irlandzko-brytyjskiej jest niemal niezauważalne. Eksperci podkreślają, że to właśnie praktyczne zniesienie granicznych regulacji walnie przyczyniło się do uspokojenia sytuacji w Irlandii Północnej oraz utrzymania się pokoju opartego o Porozumienie Wielkopiątkowe z 1998 r.

UE niedawno zaproponowała rozwiązanie kwestii granicy poprzez ustanowienie na terenie Irlandii Północnej specjalnej strefy, dzięki czemu północna część irlandzkiej wyspy pozostałaby de facto w unii celnej. Takie rozwiązanie nie podoba się jednak ani Wielkiej Brytanii, ani wspierającym w Izbie Gmin torysów północnoirlandzkim lojalistom z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP). Londyn nie chce słyszeć jednak o takim rozwiązaniu ponieważ obawia się odizolowania Irlandii Północnej od reszty Zjednoczonego Królestwa. DUP wprost zarzuca natomiast Dublinowi plany przyszłej aneksji.

Brexit: Pierwszy oficjalny projekt unijno-brytyjskiego porozumienia

Dokument przedstawił wczoraj (28 lutego) w Brukseli szef unijnego zespołu negocjacyjnego Michel Barnier. Zaznaczył przy tym, że koniecznie jest przyspieszenie tempa negocjacji nad warunkami, na których Wielka Brytania opuści UE. Od tego zależy, zdaniem głównego unijnego negocjatora, sukces prowadzonych rozmów.
 
Przedstawiony …

Theresa May podczas sesji pytań w Izbie Gmin została jednak poproszona o podanie przykładu granicy między dwoma państwami nie będącymi ze sobą w unii celnej, na której ciężarówki z towarami nie są poddawane kontroli oraz cleniu. Brytyjska premier oświadczyła, że na świecie „funkcjonuje wiele takich rozwiązań”. „Rzeczywiście przyglądamy się takim sytuacjom, w tym na przykład sytuacji na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady” – powiedziała.

Irlandia: Żadnych bezpośrednich rozmów z Londynem

Już kilka godzin później z Dublina popłynął głos sprzeciwu. Premier Irlandii Leo Varadkar zdecydowanie odrzucił „model kanadyjski”. Przy okazji przypomniał swoją ubiegłoroczną wizytę na amerykańsko-kanadyjskiej granicy. „Widziałem tam granicę całkowicie twardą, z obecną fizycznie graniczną infrastrukturą i stanowiskami odprawy celnej oraz umundurowanych ludzi z bronią i psami” – oświadczył. Irlandki premier dodał, że byłoby to „rozwiązanie, które by nas nie zadowoliło”.

Leo Varadkar podkreślił, że akceptowalnym dla niego rozwiązaniem będzie utrzymanie obecnej, niezauważalnej granicy. Przypomniał, że wciąż czeka na konkretny, przygotowany przez Wielką Brytanię projekt rozwiązania. Zapewnił, że nie tylko Irlandia, ale także UE liczy na otrzymanie „jakiejś choćby prowizorycznej, ale jednocześnie jasnej propozycji prawnej”.

W osobnym oświadczeniu Leo Varadkar stwierdził natomiast, że nie zgodzi się na żadne bezpośrednie brytyjsko-irlandzkie rozmowy na temat granicy, w których nie uczestniczyliby przedstawiciele UE. „To nie leży w naszym interesie. Nie w ten sposób można rozwiązać tego typu sprawy” – podkreślił premier Irlandii. Zapewnił, że jedyny możliwy format rozmów to negocjacje brytyjsko-unijne. „Irlandia jest członkiem UE. Tylko razem z pozostałymi państwami członkowskimi jesteśmy wystarczająco silni” – powiedział Varadkar.

Tusk: Nie będzie drugiej rundy rozmów nt. brexitu bez zgody Irlandii

Przewodniczący Rady Europejskiej w piątek był w Dublinie. Zapewnił irlandzkiego premiera, że druga tura unijno-brytyjskich negocjacji nie rozpocznie się dopóki nie uregulowana zostanie kwestia granicy między Wlk. Brytanią a Irlandią. Dziś (4 grudnia) w Brukseli zjawi się natomiast brytyjska premier …