Irlandia Północna: Śledztwo ws. zabójstwa dziennikarki relacjonującej zamieszki

Lyra McKee, źródło: Flickr/International Journalism Festival, fot. Francesco Cuoccio (CC BY 2.0)

Lyra McKee, źródło: Flickr/International Journalism Festival, fot. Francesco Cuoccio (CC BY 2.0)

Radykalna organizacja Nowa IRA wzięła na siebie odpowiedzialność za śmierć 29-letniej reporterki podczas ubiegłotygodniowych zamieszek w mieście Derry/Londonderry w Irlandii Północnej. Kierownictwo organizacji przeprosiło rodzinę zabitej. W związku ze sprawą aresztowano już dwóch mężczyzn.

 

Lyra McKee, która od lat zajmowała się dziennikarstwem śledczym oraz relacjonowała konflikt w Irlandii Północnej, została śmiertelnie postrzelona podczas zamieszek w dzielnicy Creggan w mieście, które Irlandczycy nazywają Derry, a Anglicy – Londonderry. Wiele wskazuje na to, że reporterka zginęła przypadkowo i nikt celowo do niej nie mierzył.

McKee stała bowiem koło opancerzonych policyjnych land roverów i filmowała całe zajście smartfonem. Policja zjawiła się w Creggan, aby przeszukać kilka mieszkań należących do osób podejrzanych o nielegalną działalność. Na ulicę wyszło wówczas dużo osób, które usiłowały zablokować policjantów. W ruch poszły kamienie i koktajle Mołotowa, a kilka zaparkowanych samochodów spłonęło.

Na ujawnionym przez brytyjskiej media filmie z ulicznego monitoringu widać jak w pewnym momencie zza rogu budynku wychyla się najpierw jeden, a potem drugi zamaskowany mężczyzna i oddają po kilka strzałów w kierunku opancerzonych radiowozów. Najprawdopodobniej to jedna z wystrzelonych przez nich kul trafiła śmiertelnie McKee. Policja aresztowała już dwóch podejrzanych – mają po 18 i 19 lat.

Policja od początku o zabójstwo dziennikarki oskarżyła organizację Nowa IRA (New IRA). To odłam Irlandzkiej Armii Republikańskiej, który nie uznał podpisanego w 1998 r. Porozumienia Wielkopiątkowego i nie złożył broni. Nowa IRA powstała z połączenia kilku mniejszych rozłamowych organizacji, w tym największej z nich – Prawdziwej IRA (Real IRA – RIRA). To właśnie RIRA stoi za przeprowadzonym w sierpniu 1998 r. zamachem bombowym w Omagh, w którym zginęło 29 osób, a ponad 220 zostało rannych.

Nowa IRA bierze odpowiedzialność

Nowa IRA po kilku dniach wzięła na siebie odpowiedzialność za śmierć McKee i „całkowicie i szczerze” przeprosiła za ten incydent rodzinę i bliskich zabitej dziennikarki. Oświadczenie organizacji opublikowała gazeta „The Irish News”. Wydano je po tym, jak wcześniej oddanie podczas zamieszek w Derry/Londonderry strzałów przez republikańskich demonstrantów potwierdziła kojarzona z Nową IRA radykalna, choć działająca legalnie organizacja polityczna Saoradh.

Kierownictwo Saoradh oskarżyło jednak „siły brytyjskiej Korony” o sprowokowanie napięcia, które doprowadziło do przypadkowej śmierci dziennikarki. „Republikański ochotnik próbował chronić ludzi przed PSNI (służbami policyjnym Irlandii Północnej – przyp. red.). W wyniku tragicznego zbiegu wydarzeń przypadkowo zginęła także dziennikarka opisująca te zajścia” – głosi oświadczenie Saoradh.

Jeden z liderów tej politycznej organizacji Dee Fennell odrzucił jednak żądania, aby Saoradh zakończyło w związku z zabójstwem McKee swoja działalność. Inny z przywódców tej partii Brian Kenna odmówił nawet złożenia oficjalnych przeprosin. Przeprosiła więc tylko podziemna i uznawana za terrorystyczną Nowa IRA.

Irlandia Północna: Śmierć dziennikarki podczas zamieszek "incydentem terrorystycznym"

29-letnia kobieta zginęła od kuli podczas wczorajszych (18 kwietnia) wieczornych zamieszek w mieście Derry/Londonderry w Irlandii Północnej. Policja uznała tę śmierć za „incydent terrorystyczny”. Napięcie w Irlandii Północnej wzrosło w ostatnich miesiącach. Do incydentów najczęściej dochodzi w mieście, które Irlandczycy …

Potrzeba nowych rozmów pokojowych?

Zabójstwo dziennikarki zostało potępione przez niemal wszystkie siły polityczne w Irlandii Północnej – zarówno przez lojalistyczną Demokratyczną Partię Unionistyczną (DUP), jak i przez umiarkowanych republikanów z partii Sinn Féin. Podobne oświadczenia wydały także mniej znane poza Irlandią Północną – Socjaldemokratyczna Partia Pracy (SDLP) oraz liberalna partia Sojusz (Alliance Party).

Proces pokojowy w Irlandii Północnej jest w ostatnich miesiącach utrudniony. Perspektywa bezumownego brexitu i powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną podgrzały nastroje na Zielonej Wyspie. Do aktów przemocy czy podkładania ładunków wybuchowych dochodziło już kilkakrotnie, ale zabójstwo Lyry McKee jest pierwszą śmiercią w tym konflikcie od kilkunastu lat.

Lider SDLP Colum Eastwood wezwał wszystkie siły polityczne w Irlandii Północnej, aby usiadły do nowych rozmów na temat bieżącej sytuacji. „Morderstwo Lyry McKee nie może pójść na marne. Liderzy polityczni powinni wspólnie doprowadzić do wznowienia rozmów pokojowych, aby wypełnić powstałą próżnię. Tlen wysysają obecnie radykalne organizacje” – oświadczył Eastwood.

Wielka Brytania: Ładunki wybuchowe na dworcu i lotniskach w Londynie

Brytyjska policja poinformowała, że w Londynie odnaleziono wczoraj (5 marca) trzy niewielkie ładunki wybuchowe domowej roboty. Umieszczono je na dwóch lotniskach – Heathrow oraz London City – oraz na dworcu Waterloo. W śledztwo zaangażowana jest też policja z Irlandii, ponieważ …