Irlandia nie zgodzi się na wykreślenie backstopu z umowy brexitowej

Premier Irlandii Leo Varadkar, źródło Flickr

Premier Irlandii Leo Varadkar, źródło Flickr/Fine Gael

„Brexit bez awaryjnego mechanizmu backstop będzie dla Irlandii tak samo szkodliwy, jak bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – stwierdził premier Irlandii Leo Varadkar. Oświadczył jednak, że ufa Brukseli, że pozwoli ona na wykreślenie backstopu z umowy z Londynem.

 

Irlandzki premier udzielił wywiadu publicznemu nadawcy radiowemu RTÉ. Powiedział w nim, że nie widzi różnicy między brakiem umowy brexitowej, a usunięciem z niej zapisów dotyczącym mechanizmu backstop, który miałby zagwarantować, że nie powróci twarda granica między Irlandią a Irlandią Północną. „Dla mnie brak backstopu oznacza w praktyce to samo, co brak porozumienia, bo backstop jest prawnie zobowiązującą gwarancją, że nie będzie nigdy więcej twardej granicy. Jeśli tego nie uzyskamy, nie ma mowy o porozumieniu” – stwierdził Leo Varadkar.

Backstop kłopotem w zatwierdzeniu umowy brexitowej

To właśnie kwestia uregulowania irlandzko-irlandzkiej granicy stanowi jedną z największych przeszkód w sfinalizowaniu brexitu. Wyjście Wielkiej Brytanii z unii celnej oraz jednolitego rynku oznaczałoby powrót twardej granicy między dwoma państwami irlandzkimi. Tego uniknąć chciałby Dublin oraz katolicy z Belfastu.

Ale duża część polityków rządzącej Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej uważa, że pełne pozostanie całego Zjednoczonego Królestwa w unijnych strukturach handlowych będzie de facto oznaczać brexit pozorny i ostro się temu sprzeciwia. Pomysł utworzenia na terenie Irlandii Północnej specjalnej strefy gospodarczej (wzorem miałyby być niektóre rozwiązania stosowane w Hongkongu) odrzuca zaś nie tylko Londyn, ale także protestanccy lojaliści z Belfastu, którzy boją się, że były to wstęp do zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią.

Aby znaleźć wyjście z tego pata UE oraz rząd premier Theresy May wynegocjowali tzw. mechanizm awaryjny nazywany potocznie „backstop”. Polega on w uproszeniu na tym, że Irlandia Północna pozostanie w unii celnej, ale tylko do czasu podpisania nowej umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią, która rozwiązałaby wiele podobnych problemów. Pomysł ten zaakceptował Dublin, ale brytyjska Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła projekt umowy brexitowej z wpisanym do niej backstopem.

Trump: Mur graniczny wyjdzie Irlandii na dobre

Amerykański prezydent podczas spotkania z irlandzkim premierem dużo mówił o brexicie. Stwierdził, że wszystko „zakończy się pomyślnie dla Irlandii” i porównywał ryzyko powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną do… sytuacji na granicy USA i Meksyku.
 

W trakcie swojego trzydniowego …

Varadkar: Renegocjacji umowy nie będzie

Jeśli do 31 października nie uda się przyjąć umowy brexitowej, Wielka Brytania opuści UE bez jakiejkolwiek umowy. Tymczasem większość kandydatów na nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej, który zastąpi też May na stanowisku premiera opowiada się za renegocjacją umowy brexitowej i wyrzuceniem zapisów dotyczących backstopu. Boris Johnson, który jest liderem wyścigu na nowego szefa torysów, dopuszcza też wyjście z UE bez jakiejkolwiek regulującej brexit umowy.

Leo Varadkar ostrzegł jednak, że nie widzi szans na zmiany w umowie brexitowej. „To, że Izba Gmin nie zdołała ratyfikować umowy o wystąpieniu, nie znaczy, że oni (nowe kierownictwo torysów – przyp. red.) dostaną lepszą umowę. UE tak nie działa” – powiedział premier Irlandii. Varadkar stwierdził jednak, że jest otwarty na alternatywne wobec backstopu rozwiązanie dotyczące przyszłości granicy irlandzko-irlandzkiej, o ile pozwoli ono utrzymać otwartość tej granicy.

Bruksela wiele razy podkreślała już, że w kwestii przyszłości granicy między Irlandią a Irlandią Północną stoi murem za Dublinem, jako stolicą państwa, które chce pozostać członkiem UE.

UE gotowa na brexit bez umowy

Komisja Europejska poinformowała, że zakończono przygotowania UE na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez regulującej brexit umowy. Jak jednak zastrzegła Bruksela, wszystkie te działania jedynie zmniejszą szkody, a nie całkowicie je wyeliminują. Swoje przygotowania prowadzą też poszczególne państwa członkowskie.
 

To, …