Szef fińskiego kontrwywiadu: 5G z Chin jest niebezpieczne. Szczepionka z Chin w pierwszym kraju UE / STOLICE

Chiny, Unia Europejska, Finlandia, wywiad, pandemia, Włochy, Polska, stoki narciarskie, restrykcje, cyberbezpieczeństwo

Sieci komórkowe piątej generacji z Chin mogą stanowić pewne zagrożenia, ostrzegł Antti Peltarri, szef fińskiej służby bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu (SUPO), w rozmowie z publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym (YLE). / Foto via [Shutterstock/metamorworks]

Szef fińskiego wywiadu ostrzega przed technologią 5G z Chin. Szczepionki z Chin dotarły na Węgry. W Polsce rząd nie wyklucza zamknięcia stoków narciarskich. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

HELSINKI

Ostrzeżenia szefa kontrwywiadu. Sieć piątej generacji z Chin może stanowić „pewne zagrożenia”, ostrzegł Antti Peltarri, szef fińskiej służby bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu (SUPO), w rozmowie z publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym (YLE).

Peltarri podkreśla, że w takich krajach jak Chiny i Rosja nie może być podziału na prywatne firmy i aparat państwowy, a to rodzi niebezpieczeństwa w związku z możliwym powiązaniem koncernów technologicznych z tajnymi służbami. To z kolei stanowi zagrożenie dla państw zainteresowanych technologią 5G na całym świecie.

W rozmowie z YLE szef SUPO nie odniósł się bezpośrednio do koncernu Huawei. Podkreślił jednak, że powierzenie sieci 5G – która zdeterminuje rewolucję technologiczną w kolejnych latach – firmie, wobec której istnieją poważne podejrzenia dotyczące jej statusu, stanowi znaczne niebezpieczeństwo dla państw UE.

A przecież od tego zależy bezpieczeństwo kluczowych dla państwa sieci i instytucji; szpitali, sieci energetycznych, a nawet „całego społeczeństwa”, zwrócił uwagę Peltarri. Finlandia jak dotąd nie podjęła decyzji o wykluczeniu koncernu Huawei z przetargu na budowę infrastruktury 5G, jednak niewykluczone, że Helsinki pójdą w ślady USA, Wielkiej Brytanii i sąsiedniej Szwecji. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

5G: Bułgaria dołączy do amerykańskiej koalicji przeciwko Huawei? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 26 października.

BUDAPESZT

Wylądowały! Jak informuje portal Telex, Węgry otrzymały we wtorek pierwszą partię chińskiej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 firmy Sinopharm. Jak informuje PAP, wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer napisał o tym radosnym wydarzeniu na Facebooku: „Dotarły!”, zamieszczając zdjęcie samolotu, który przywiózł chińskie szczepionki.

Pierwsza partia preparatu Sinopharm będzie zawierać nieco więcej dawek, niż wcześniej zapowiadano – nie pół miliona, tylko 550 tys.

Węgry podpisały umowę na dostarczenie 19,7 mln dawek szczepionki za pośrednictwem zachodnich koncernów, jednak równocześnie – z powodu powolności dostaw w ramach unijnego systemu, jak przekonuje Budapeszt – rząd zawarł umowę z Rosją na zakup szczepionek Sputnik V oraz na 2,5 mln dawek szczepionki z Chin.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Szczepienia rosyjską szczepionką Sputnik V możliwe już w tym tygodniu?

Węgry mogą stać się pierwszym krajem UE, który rozpocznie szczepienia swoich obywateli rosyjską szczepionką Sputnik V. Zdaniem premiera Viktora Orbána będzie to możliwe już w tym tygodniu.

 

Węgierskie władze niedawno przyznały ograniczone pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zarówno rosyjskiemu Sputnikowi V, …

WARSZAWA

Rząd grozi. Jeżeli liczba zakażeń nie zacznie spadać, w pierwszej kolejności mogą zostać zamknięte stoki narciarskie, pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na swoje źródła w rządzie. W grę wchodzą dwa scenariusze: przedłużenie obecnych zasad, które obowiązują do końca przyszłego tygodnia, albo zaostrzenie rygorów – uważa gazeta.

Od 12 lutego poluzowano w Polsce niektóre obostrzenia. Otwarto m.in. hotele, kina, teatry, baseny i stoki. Minister zdrowia Adam Niedzielski zauważył we wtorek (16 lutego), że zachorowań jest o ponad tysiąc więcej niż tydzień temu. „Odwrócenie tendencji staje się faktem”, stwierdził.

„Bierzemy po uwagę wariant, że niektóre obostrzenia będą musiały wrócić”, stwierdził z kolei w TVP1 rzecznik rządu Piotr Muller.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na informacje osoby z rządu, pod wpływem ogromnego ruchu turystów w kurortach górskich pojawił się pomysł, by w pierwszej kolejności zamknąć stoki narciarskie. Nie ma natomiast na razie planów zamykania hoteli, w których zdaniem rządu jest utrzymywany reżim sanitarny.

(EURACTIV.pl)

BERLIN

Darmowe testy. Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) chce, aby od 1 marca każdy mieszkaniec Niemiec mógł zrobić darmowy test na koronawirusa. To część strategii luzowania obostrzeń w Niemczech.

Jens Spahn twierdzi, że na rynku jest wystarczająco dużo testów. W tej sytuacji „wszyscy obywatele powinni mieć możliwość bezpłatnego wykonania szybkiego testu antygenowego przez wyszkolony personel”, stwierdził Spahn w rozmowie z serwisem informacyjnym RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Szczegóły poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

PARYŻ

Francja przestrzega światowego kodeksu antydopingowego. Po jednogłośnym głosowaniu w Senacie ustawa, która pozwoliłaby Francji na transpozycję nowej wersji światowego kodeksu antydopingowego, została we wtorek ostatecznie przyjęta.

Światowa Agencja Antydopingowa wyznaczyła Francji termin 12 kwietnia na dostosowanie się do nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Na Twitterze francuska agencja antydopingowa „z zadowoleniem przyjęła” przegłosowanie ustawy przez Senat.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Michel Barnier tworzy nową "grupę roboczą". Planuje start w wyborach prezydenckich?

Czy powrót byłego komisarza europejskiego i unijnego negocjatora ds. brexitu na krajową scenę polityczną może oznaczać zamiary ubiegania się o prezydenturę z ramienia Republikanów?

RZYM

Bunt regionów. Jak informuje „Corriere del Veneto”, władze włoskiego regionu Wenecja Euganejska otrzymały propozycję zakupu 27 mln dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Nie wiadomo jakiej firmy są szczepionki ani kto je zaoferował. Władze są gotowe przyjąć ofertę. Oznaczałoby to obejście rządowego systemu dystrybucji preparatu.

„To dodatkowe dawki” w porównaniu z tymi, które zostały zakupione przez UE, „które i tak wprowadzają na rynek firmy farmaceutyczne” i które są oferowane „przez zweryfikowanych pośredników po cenach zgodnych z cenami uzgodnionymi przez UE z firmami Pfizer, AstraZeneca i Moderna”, twierdzi gubernator Wenecji Euganejskiej Luca Zaia – jeden z ważniejszych polityków prawicowej i populistycznej Ligi Mattea Salviniego, cytowany przez „Corriere del Veneto”.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, pięć regionów północnych Włoch ogłosiło zamiar zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niezależnie od preparatów dystrybuowanych przez rząd. Szczegóły poniżej.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

LIZBONA

Portugalia rozważa wykorzystanie 2,7 mld euro z pokryzysowych funduszy UE na pomoc mieszkaniową i firmom. Zgodnie z opublikowanym we wtorek Krajowym Planem Odbudowy (KPO) Portugalia rozważa skorzystanie z europejskich pożyczek w wysokości 2,7 mld euro z Funduszu Odbudowy, aby zainwestować w tanie budownictwo mieszkaniowe, wsparcie firm i sektora transportowego.

Portugalski KPO przewiduje realizacje 36 reform oraz 77 inwestycji o wartości 13,9 mld euro. Lizbona zamierza przede wszystkim sfinansować je z dotacji przyznawanych przez UE w ramach funduszu odbudowy po pandemii.

(Ana Matos Neves, Lusa.pt)

PE przegłosował główny instrument Funduszu Odbudowy. Miliardy euro wspomogą unijne gospodarki

Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności jest kluczowym elementem Next Generation EU, czyli europejskiego Funduszu Odbudowy.

ATENY

Fundusz Odbudowy wyzwaniem dla Prokuratury Europejskiej. Zarządzanie środkami z Funduszu Odbudowy UE może być wyzwaniem dla Prokuratury Europejskiej (EPPO). Istnieją uzasadnione obawy, że mogą wystąpić oszustwa przy zarządzaniu wielu miliardów euro zmobilizowanych przez UE”, stwierdził grecki prokurator UE, Dimitrios Zimianitis w rozmowie z agencją AMNA.

Jeśli te przypuszczenia potwierdzą się, „może to doprowadzić do zwielokrotnienia liczby spraw, którymi zajmuje się prokuratura”, podkreślił Zimiantis, niedawno powołany do europejskiej prokuratury.

Według raportu Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), UE traci rocznie 50 mld euro z powodu oszustw finansowych.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Prof. Nikos Passas: Tylko od nas zależy, czy po pandemii zaleje nas fala wielkiej korupcji

„Walka z korupcją jest konieczna, by chronić interesy Unii Europejskiej w kwestii praworządności”, podkreśla prof. Nikos Passas.

PRAGA

Były minister na karuzeli stanowisk. Rząd zatwierdził nominację byłego ministra zdrowia Adama Vojtěcha na nowego ambasadora Republiki Czeskiej w Finlandii, informuje serwis „SeznamZpravy”.

Nominacja została już zatwierdzona przez prezydenta Czech Miloša Zemana, jednak wzbudziła zainteresowanie opinii publicznej ze względu na brak doświadczenia dyplomatycznego Vojtěcha.

Vojtěch zrezygnował z resortu zdrowia we wrześniu 2020 r. ze względu na ostrą krytykę jego działań w walce z pandemią COVID-19.

Media zwracają uwagę, że tym razem prezydent Zeman stosunkowo szybko zatwierdził nominację, chociaż w poprzednich miesiącach niechętnie zatwierdził nową listę czeskich dyplomatów, rzekomo ze względu na złe stosunki z ministrem spraw zagranicznych Tomášem Petříčkiem, jak przekonuje tygodnik Respekt.

Petříček jest zwolennikiem dalszych sankcji wobec Rosji. Popiera także protesty opozycji w Hongkongu. Tymczasem Zeman jest znany ze swojego prorosyjskiego i prochińskiego stanowiska w polityce międzynarodowej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)