Holandia zakazuje zakrywania twarzy w miejscach publicznych

Burka, źródło: Unsplash, fot. mhrezaa

Burka, źródło: Unsplash, fot. mhrezaa

Holandia dołączyła do grona państw europejskich, które wprowadziły zakaz noszenia nakryć głowy zasłaniających twarz. Przyjęcie nowej ustawy wywołało niezadowolenie wśród części społeczeństwa. Policja i firmy transportowe zasygnalizowały, że wdrożenie nowych przepisów jest niewykonalne.

 

 

Nowe prawo, które zostało uchwalone w czerwcu ubiegłego roku i miało obowiązywać od 1 lipca, weszło w życie dopiero w zeszły czwartek (1 sierpnia). Opóźnienie w implementacji kontrowersyjnego zakazu jest związane z argumentami instytucji edukacyjnych, które powoływały się na trudności z wprowadzaniem przepisów w trakcie roku szkolnego.

Holandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory do PE

W czwartkowym głosowaniu wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii wygrała socjaldemokratyczna Partia Pracy (PVDA) – wynika z wstępnych sondaży powyborczych, które przekazał korespondent telewizji ORF z Brukseli.

Bez nakryć twarzy w miejscach publicznych

Zakaz noszenia burki, hidżabu, kasków, kominiarek i innych nakryć twarzy obejmuje takie miejsca publiczne jak szkoły, szpitale, budynki rządowe oraz transport publiczny.

Naruszenie przepisu grozi odmową wstępu do danego miejsca oraz grzywną w wysokości od 150 do 415 euro, ale „dopuszczalne są wyjątki w przypadkach uzasadnionych względami zdrowotnymi i kwestiami bezpieczeństwa”. W odpowiedzi na wchodzące w życie prawo organizacja partii islamistycznych w Rotterdamie NIDA zadeklarowała, że będzie opłacała mandaty kobiet, które złamią nowy zakaz.

Holandia sparaliżowana przez wielką awarię telekomunikacyjną

Kilka godzin trwała wczorajsza (24 czerwca) wielka awaria sieci telekomunikacyjnej w Holandii. Sparaliżowana została nie tylko łączność między wieloma obywatelami, ale także systemy służb ratowniczych, policyjnych czy medycznych. Na ulice holenderskich miast wysłani zostali wszyscy dostępni policjanci.
 

Holenderska awaria telekomunikacyjna rozpoczęła …

Krytyka wobec nowego prawa

Wprowadzenie przepisu spotkało się krytyką zarówno instytucji, jak i grup społecznych. Rada Państwa i burmistrz Amsterdamu Femke Halsem uznali prawo za zbędne. Podobne stanowisko prezentują przedstawiciele Rotterdamu i Utrechtu.

Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb podkreślił, że „priorytetami policji są morderstwa i narkotyki a nie ściganie obywateli za zasłanianie twarzy”. Zastrzeżenia do zakazu zgłosił również rzecznik transportu publicznego w Rotterdamie Pedro Peters, który przyznał, że są inne, ważniejsze sprawy, a „burki nigdy nie stanowiły problemu w środkach transportu”.

Niezadowolenie z nowego prawa wyraziła także Holenderska Fundacja Uniwersyteckich Ośrodków Medycznych, która obawia się, że zakaz wchodzenia do szpitali i klinik w okryciach twarzy sprawi, że kobiety zaczną unikać wizyt i badań lekarskich.

Część holenderskiego społeczeństwa również odrzuca narrację rządzących, którzy wprowadzając przepis chcieli „ułatwić identyfikację obywateli i usprawnić walkę z terroryzmem”. Niektóre grupy społeczne interpretują zakaz jako naruszenie prawa do wolności i wyrażania swoich poglądów.

Austria: Będzie zakaz noszenia muzułmańskich chust w szkołach podstawowych

W środę austriacki parlament głosami koalicji rządzącej – Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) kanclerza Sebastiana Kurza i Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) – przyjął prawo zakazujące zakrywania włosów w szkołach podstawowych. Zakaz nie dotyczy natomiast nakryć na włosy wyznawców judaizmu, a także …

Wzorem europejskich państw

Pierwszym krajem, który zabronił zakrywania twarzy w miejscach publicznych blisko 10 lat temu była Francja. Za Paryżem podążyła Dania, która uchwaliła nowe prawo mimo zdecydowanego sprzeciwu opozycji. Zarówno we Francji, Danii i Belgii zakaz obowiązuje także na ulicach.

Na początku tego roku austriacki parlament przyjął ustawę, która zabrania muzułmańskim dziewczynkom noszenia chust w szkołach podstawowych. Nowy przepis stanowi uzupełnienie zakazu zakrywania twarzy, wprowadzonego w 2017 r.

Również Niemcy rozpoczęli implementację podobnych przepisów. W związku z uchwaleniem ustawy w Holandii część członków CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) wezwała do wdrożenia zakazu w całych Niemczech. Jak dotąd w Hesji – kraju związkowym w zachodnich Niemczech – zabroniono noszenia burki w trakcie pełnienia służby cywilnej. Także na Uniwersytecie Kilońskim w północnych Niemczech zakazano zakrywania twarzy, powołując się na potrzebę otwartej komunikacji. Spotkało się to z oporem niektórych studentów, którzy postrzegają przepis jako naruszenie wolności religijnej.

Wprowadzaniu tego typu zakazów od lat sprzeciwia się Amnesty International, która nawołuje do przestrzegania podstawowych praw człowieka. Jednak już w 2014 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że zakazy nie naruszają Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 

Zakaz noszenia burek i nikabów podtrzymany

Po trzyletnim procesie Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) podtrzymał wtorkowym (1 lipca) wyrokiem wprowadzony przez Francję zakaz noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych. Wyrok jest pierwszym wyrokiem Trybunału w sprawie burek i nikabów. Nie ma możliwości odwołania od niego. …

Sukces skrajnej prawicy

Debata publiczna nad wprowadzeniem zakazu w Holandii trwała ponad dekadę. Już w 2005 r. skrajnie prawicowy polityk Geert Wilders przedstawił projekt ustawy zabraniającej zakrywanie twarzy w miejscach publicznych. Swoją propozycję uzasadniał potrzebami integracji kobiet ze społeczeństwem, szczególnie w życiu zawodowym.

W 2016 r. nowe przepisy zaakceptował koalicyjny rząd Marka Ruttego, głównie w odpowiedzi na wzrost popularności antyislamskiej Partii Wolności Wildersa. W tym roku ustawę zatwierdził także Senat. Szacuje się, że wdrożenie nowego prawa obejmie od 200 do 400 kobiet w 17 milionowej Holandii. 

Thierry Baudet – nowa gwiazda holenderskiej prawicy

Dziś Holendrzy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na czele sondaży znajdują się dwa ugrupowania. Rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) oraz konserwatywne i eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji (FvD). Kim jest lider ugrupowania, który przyczynił się …