Holandia: Strzelanina w Utrechcie najprawdopodobniej była atakiem terrorystycznym

Policja, źródło: Wikipedia, fot. Wouterjan Stikkel (reative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Policja, źródło: Wikipedia, fot. Wouterjan Stikkel (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Holenderscy prokuratorzy wciąż badają okoliczności poniedziałkowego (18 marca) zdarzenia w Utrechcie. Mężczyzna otworzył tam ogień do pasażerów miejskiego tramwaju. Choć jak dotąd nie potwierdzono jego motywacji, śledczy coraz mocniej skłaniają się ku temu, że kierowały nim pobudki terrorystyczne.

 

W wyniku ataku przeprowadzonego przez 37-letniego obywatela Holandii urodzonego w Turcji zginęły 3 osoby. Ostatecznie zweryfikowano też liczbę rannych osób, których jest 7. Troje z nich znajduje się w ciężkim stanie.

Aresztowano już 3 osoby w związku z atakiem

Początkowo podejrzewano, że sprawca ataku działał z pobudek osobistych, a większość jego ofiar mogła być przypadkowa. Wykluczono jednak, aby coś łączyło go zabitymi oraz ranionymi pasażerami tramwaju. Choć nie potwierdziły się wcześniejsze informacje o tym, że był na liście osób podejrzanych o radykalnie islamskie poglądy, to jednak śledczy coraz mocniej skłaniają się do tezy, że w Utrechcie doszło do zamachu terrorystycznego. To wciąż jednak oficjalnie tylko hipoteza.

Sposób działania sprawcy oraz list pozostawiony przez niego w ukradzionym krótko przed atakiem samochodzie mają jednak dowodzić, że przeprowadził on atak terrorystyczny. Nie ujawniono treści owego listu, ale holenderskie media piszą o świadkach, którzy widzieli dokument i zwrócili uwagę na pojawiające się w nim słowo „Allah”.

Okazało się też, że związku z islamistami może mieć brat sprawcy strzelaniny. Ma on należeć do małej tureckiej radykalnej organizacji. W związku z poniedziałkowym incydentem aresztowano w sumie 3 osoby. Samego domniemanego sprawcę oraz dwoje innych osób o nieujawnionych na razie tożsamościach. Wiadomo jedynie, że to mężczyźni w wieku 23 i 27 lat. Są oni braćmi, ale nie są spokrewnieni z głównym podejrzanym.

Holandia: Sprawca strzelaniny w Utrechcie schwytany

Przez kilka godzin holenderska policja poszukiwała wczoraj sprawcy strzelaniny, do której doszło w tramwaju w jednej z dzielnic Utrechtu. W wyniku zajścia zginęły 3 osoby, a 5 zostało rannych. Nie ma jednak całkowitej pewności, czy to zdarzenie miało charakter terrorystyczny.
 

Do …

Napastnik z Utrechtu niestabilny psychicznie?

Sam sprawca posiadał bogatą kartotekę kryminalną, był już zatrzymywany w związku z próbą kradzieży, nielegalnym posiadaniem broni oraz włamaniem. Był także podejrzany o gwałt oraz morderstwo dokonane podczas napadu. W przypadku pierwszego przestępstwa zwolniono go warunkowo, w przypadku drugiego – oddalono zarzuty.

W holenderskiej prasie pojawiły się wypowiedzi kobiety, która kiedyś miała być jego partnerką. Twierdzi ona, że napastnik z Utrechtu już wcześniej bywał agresywny i nie stronił od alkoholu oraz narkotyków. Więzienie – po odbyciu czteromiesięcznego wyroku za włamanie – opuścił zaledwie 2 tygodnie przed poniedziałkowym atakiem.

Inni jego znajomi mówią jednak, że zdarzały się okresy, w których deklarował silne przywiązanie do wiary muzułmańskiej, ale dodają też, że bywał niestabilny emocjonalnie i psychicznie. Warunkiem jego zwolnienia z aresztu było poddanie się obserwacji psychiatrycznej. Sprawca ataku w Utrechcie nigdy jednak tego nie zrobił.

Wiadomo, że pierwszą jego ofiarą była kobieta. Kolejne dwie zabite osoby usiłowały go powstrzymać. Nie ma żadnych dowodów, by ofiary były ze sprawcą w jakikolwiek sposób powiązane, co obaliło wcześniejszą tezę, że przyczyną strzelaniny mogła być rodzinna sprzeczka.

UE składa kondolencje ofiarom zamachów w Nowej Zelandii

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził solidarność z bliskimi osób, które zginęły bądź zostały ranne podczas ataku terrorystycznego na dwa meczety w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Ataku dokonał biały mężczyzna pochodzący z Australii.
 

W zamachu zginęło conajmniej 49 osób, a …

Rutte: Motywy działania sprawcy wciąż niejasne

Atak w Utrechcie postawił na nogi wszystkie holenderskie służby antyterrorystyczne. Poziom zagrożenia podniesiono na kilka godzin do najwyższego piątego stopnia. Premier Mark Rutte zwołał natomiast kryzysowe posiedzenie swojego rządu. „Motywy działania sprawcy wciąż są dla nas niejasne. Na razie walczymy z poczuciem przerażenia i zwątpienia, które pojawiło się po tym ataku” – powiedział szef holenderskiego rządu. Dodał jednak, że on też skłania się ku uznaniu poniedziałkowego ataku za terrorystyczny.

Po około dobie od ataku funkcjonowanie transportu publicznego w Utrechcie wróciło do normy. Uruchomiono również linię tramwajową, na której doszło do strzelaniny. Tramwaj, w którym doszło do ataku usunięto z torów i odtransportowano w celu dalszego zbierania śladów i dowodów.

Wielka Brytania: Ładunki wybuchowe na dworcu i lotniskach w Londynie

Brytyjska policja poinformowała, że w Londynie odnaleziono wczoraj (5 marca) trzy niewielkie ładunki wybuchowe domowej roboty. Umieszczono je na dwóch lotniskach – Heathrow oraz London City – oraz na dworcu Waterloo. W śledztwo zaangażowana jest też policja z Irlandii, ponieważ …