Holandia: Sprawca strzelaniny w Utrechcie schwytany

Gökmen Tanis na zdjęciu z miejsca ataku ujawnionym przez holenderską policję, źródło: Twitter/@PolitieUtrecht

Gökmen Tanis na zdjęciu z miejsca ataku ujawnionym przez holenderską policję, źródło: Twitter/@PolitieUtrecht

Przez kilka godzin holenderska policja poszukiwała wczoraj sprawcy strzelaniny, do której doszło w tramwaju w jednej z dzielnic Utrechtu. W wyniku zajścia zginęły 3 osoby, a 5 zostało rannych. Nie ma jednak całkowitej pewności, czy to zdarzenie miało charakter terrorystyczny.

 

Do strzelaniny doszło rano w jednej z mieszkalnych dzielnic położonych w zachodniej części miasta. Sprawca otworzył ogień w tramwaju, a potem zbiegł z miejsca wypadku. Z początku informowano jedynie o kilku rannych osobach, ale popołudniu okazało się, że są 3 ofiary śmiertelne oraz 5 rannych osób. Część z postrzelonych osób znajduje się w bardzo ciężkim stanie.

Policja poszukiwała podejrzanego o dokonanie ataku przez kilka godzin. To 37-letni Gökmen Tanis, mężczyzna urodzony w Turcji. Zidentyfikowano go dzięki nagraniom z monitoringu wewnątrz tramwaju.

Konflikt rodzinny czy atak terrorystyczny?

Według źródeł brytyjskiej telewizji BBC Tanis znajdował się na liście osób podejrzanych o związki z tzw. Państwem Islamskim (IS). Miał być też na krótko z tego powodu aresztowany. Według innych, niepotwierdzonych informacji, Tanis jakiś czas temu spędził kilka miesięcy w Czeczenii.

Turecka agencja prasowa Anatolia poinformowała jednak, że jednym z możliwych motywów jego działania jest także konflikt rodzinny. Pierwszą z jego ofiar miała być bowiem osoba spokrewniona z Tanisem, a kolejne postrzelone osoby to ludzie, którzy próbowali go powstrzymać. Przedstawiciel prowadzącej śledztwo w sprawie tego zdarzenia prokuratury potwierdził, że badane są obie możliwe przyczyny ataku.

Holenderskie władze traktują jednak strzelaninę w tramwaju w Utrechcie jako potencjalny atak terrorystyczny. Jak ujawnił dyrektor służb terrorystycznych tego kraju Pieter-Jaap Aalbersberg, strzały padły nie tylko w samym tramwaju, ale także „w kilku innych punktach miasta”. Nie ujawniono jednak okoliczności zatrzymania Tanisa, ani czy również wówczas doszło do wymiany ognia między nim a policją. „Jego działanie wyglądało na atak terrorystyczny” – przekazał dziennikarzom Aalbersberg.

UE składa kondolencje ofiarom zamachów w Nowej Zelandii

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził solidarność z bliskimi osób, które zginęły bądź zostały ranne podczas ataku terrorystycznego na dwa meczety w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Ataku dokonał biały mężczyzna pochodzący z Australii.
 

W zamachu zginęło conajmniej 49 osób, a …

Poziom zagrożenia terrorystycznego podniesiony

Premier Holandii Mark Rutte również oświadczył na konferencji prasowej w Hadze, że „wychodzi z założenia, że w Utrechcie doszło do zamachu terrorystycznego”, ale zastrzegł też, że motywy sprawcy wciąż nie są znane. Poinformował również, że na wieść o strzelaninie zwołał kryzysowe posiedzenie swojego gabinetu.

Mieszkańcom miasta nakazano pozostanie w domach, a do ochrony szkół czy środków komunikacji miejskiej skierowano dodatkowe siły bezpieczeństwa. Czasowo wstrzymano także ruch na głównym dworcu kolejowym w Utrechcie, a na miejscowym uniwersytecie odwołano część zajęć.

Holenderskie władze szybko podniosły także poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, piątego stopnia. Gdy kilka godzin później potwierdziły się informacje o schwytaniu domniemanego sprawcy ataku, przywrócono niższy, czwarty stopień zagrożenia.

Wielka Brytania: Ładunki wybuchowe na dworcu i lotniskach w Londynie

Brytyjska policja poinformowała, że w Londynie odnaleziono wczoraj (5 marca) trzy niewielkie ładunki wybuchowe domowej roboty. Umieszczono je na dwóch lotniskach – Heathrow oraz London City – oraz na dworcu Waterloo. W śledztwo zaangażowana jest też policja z Irlandii, ponieważ …

Kondolencje z Europy

Krótko po zdarzeniu do Holandii zaczęły spływać kondolencje z innych europejskich krajów. Przekazali je m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron czy premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Wyrazy współczucia rodzinom ofiar i poszkodowanych w ataku złożył również polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji poinformował przy okazji, że unijni ministrowie spraw zagranicznych zostali poinformowani o strzelaninie przez Wysoką Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federikę Mogherini podczas spotkania w Brukseli.

Belgia: Aresztowano podejrzanego o współudział w organizacji zamachu w Paryżu w 2015 r.

Belgijska policja aresztowała mężczyznę, który podejrzany jest o pomoc w zorganizowaniu przez komórkę Państwa Islamskiego zamachu terrorystycznego w Paryżu w listopadzie 2015 r. W ataku na teatr Bataclan oraz kilka restauracji zginęło 130 osób.
 
Do aresztowania podejrzanego mężczyzny doszło tuż przed …