W Holandii dowody osobiste bez informacji o płci? Dziś nowy rząd we Francji. Stan alarmowy w Belgradzie / STOLICE

W Holandii dowody osobiste bez informacji o płci? Dziś nowy rząd We Francji. Stan alarmowy w Belgradzie

W Holandii dowody osobiste bez informacji o płci? Dziś nowy rząd We Francji. Stan alarmowy w Belgradzie.

Holandia pierwszym krajem w UE bez informacji o płci w dowodach osobistych? Dziś nowy rząd we Francji. Jakie są priorytety nowego premiera? Powrót „lockdownu” m.in w Katalonii oraz stanu alarmowego w stolicy Serbii. W Chorwacji po wyborach parlamentarnych bez zmian, a w Polsce bez debaty wyborczej. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

ZAGRZEB

Bez zmian. Według sondażu exit poll niedzielne (5 lipca) wybory parlamentarne w Chorwacji wygrała centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Premier Andrej Plenković najprawdopodobniej otrzyma misję utworzenia rządu.

O tym na ile mandatów HDZ – ugrupowanie, które należy do Europejskiej Partii Ludowej – może liczyć w nowej kadencji oraz czy dojdzie do zawiązania koalicji ze skrajną prawicą piszemy poniżej.

Tutaj z kolei przedstawiamy przedwyborczą sytuację na chorwackiej scenie politycznej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Chorwacja: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne. Plenković pozostanie premierem?

Według sondażu exit poll niedzielne (5 lipca) wybory parlamentarne w Chorwacji wygrywa centroprawicowa Chorwacja Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Premier Andrej Plenković najprawdopodobniej otrzyma misję utworzenia rządu.

HAGA

Dowody osobiste bez informacji o płci. Prawdopodobnie od 2024 lub 2025 r., gdy rozpocznie się proces wymiany dokumentów, na dowodach osobistych w Holandii nie pojawi się już informacja o płci obywateli. Jak poinformowała minister edukacji i kultury Ingrid van Engelshoven jest to niepotrzebna informacja”.

„Holandia nie będzie pierwszym państwem członkowskim UE, którego dowody osobiste nie będą zawierały informacji o płci. Na niemieckich dowodach osobistych też jej nie ma”, podkreśliła van Engelshoven. Minister dodała, że ludzie powinni mieć możliwość „życia zgodnie ze swoim sumieniem w sposób swobodny i bezpieczny oraz tworzenia własnych tożsamości”.

W 2018 r. Holandia zrobiła krok w kierunku uznania trzeciej płci, kiedy osoby transpłciowe uzyskały prawo do nieumieszczania zapisu o płci męskiej lub żeńskiej w aktach urodzenia. Od 2013 r. Niemcy postanowiły umożliwić rodzicom wpisanie w aktach urodzenia „nieokreślonej” płci dziecka.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Najpierw Holandia, teraz Dania. Masowe wybijanie norek ze strachu przed koronawirusem

U norek hodowanych na jednej z ferm w Danii wykryto koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię. Duńskie władze weterynaryjne zadecydowały więc o wybiciu 11 tys. tych zwierząt.

WARSZAWA

Debaty wyborcze już nie w modzie. Najpierw udziału w debacie prezydenckiej organizowanej przez TVN, Wirtualną Polskę i Onet odmówił prezydent Andrzej Duda, a potem na dzisiejszą w Końskich, organizowaną przez TVP, nie zgodził się Rafał Trzaskowski. Zaprosił jednak swojego konkurenta na inną debatę, zaplanowaną dokładnie w tym samym czasie, tyle że w Lesznie.

Do drugiej tury pozostało już tylko pięć dni: w najbliższą sobotę już cisza wyborcza, a w niedzielę (12 lipca) – głosowanie. Przez te kilka dni jest wobec tego jeszcze możliwość zorganizowania debaty prezydenckiej, ale wymaga to zgody obu stron. O tym, w jaki sposób sztaby wyborcze kandydatów unikają debaty, a jednocześnie wyrażają gotowość do wzięcia w niej udziału, piszemy poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wybory prezydenckie: Miały być dwie debaty, a nie będzie żadnej?

Najpierw udziału w debacie prezydenckiej organizowanej przez TVN, WP i Onet odmówił Andrzej Duda, potem na dzisiejszą w Końskich organizowaną przez TVP nie zgodził się Rafał Trzaskowski. Zaprosił jednak rywala na inną debatę w tym samym czasie, ale w Lesznie.

BERLIN

Bez profilowania rasowego. Po śmierci George’a Floyda nie tylko w USA pojawiły się zarzuty rasizmu pod adresem policji. Również w Niemczech aktywiści zażądali, by prześwietlić policję pod kątem struktur rasistowskich.

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer konsekwentnie odrzuca zalecenie Rady Europy, by w niemieckiej policji przeprowadzić badania na temat dyskryminującego profilowania etnicznego. „W codziennej pracy policjantów jest ono zabronione i dlatego takie badania nie są potrzebne”, podkreśla polityk współrządzącego CSU. Więcej o szczegółach piszemy poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Bez profilowania etnicznego w policji. "Rasizm jest zabroniony"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że rasizm jest w policji zabroniony, dlatego nie zostaną przeprowadzone badania dotyczące zakresu dyskryminującego profilowania etnicznego – zalecanego przez Radę Europy. 

PARYŻ

Dziś nowy rząd. Prezydent Emmanuel Macron spotkał się w niedzielę (5 lipca) z nowo mianowanym premierem Jeanem Castexem, aby zdecydować, kto będzie częścią nowego rządu. Skład nowego gabinetu zostanie zaprezentowany jeszcze w poniedziałek (6 lipca).

Przed nowym rządem szereg zadań. Od kryzysu związanego z pandemią po kwestie społeczne, jak reforma emerytalna czy poprawa sytuacji w służbie zdrowia. Castex podkreślił w rozmowie z „Journal Du Dimanche”, że będzie rządził „łącząc chęci i doświadczenie z pragnieniem zbliżenia ludzi”. Dodał przy tym, że nie wierzy w zgniłe kompromisy. W swoim pierwszym wystąpieniu w roli premiera Francji Jean Castex ogłosił, że głównym priorytetem jego rządu będzie zachowanie miejsc pracy w sektorze przemysłu.

Tymczasem prezydent Francji napisał w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych, że „projekt z powodu którego został w 2017 r. wybrany na urząd prezydenta nadal pozostaje w centrum jego polityki, ale musi on zostać dostosowany do zmian w świecie oraz czasów, w których przyszło nam żyć, dlatego – jak podkreślił Macron – potrzeba wytyczenia nowej ścieżki”. Bon courage?

Więcej o sylwetce nowego premiera Francji piszemy tutaj. Poniżej zaś wraz z ekspertami od francuskiej polityki przybliżamy współpracę polityczną między Macronem a poprzednim premierem Édouard’em Philippe’em. Czy Castex będzie kopią swojego poprzednika?

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Dymisja premiera. Édouard Philippe nowym rywalem Emmanuela Macrona?

Premier Francji Édouard Philippe podał się do dymisji. Czy jego rosnąca popularność okaże się problemem dla prezydenta Emmanuela Macrona?

LUKSEMBURG

Powrót kwarantanny. Uczniowie i nauczyciele z około 20 klas szkół podstawowych i średnich musieli ponownie poddać się samoizolacji z powodu podejrzeń o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

W Luksemburgu zajęcia szkolne wznowiono w nowym reżimie sanitarnym z końcem maja, a w miniony weekend odnotowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. U 46 osób potwierdzono w niedzielę pozytywny wynik testu. W sobotę odnotowano 29 takich przypadków. Z 224 953 testów przeprowadzonych od początku pandemii, łącznie 4522 osoby uzyskały wynik pozytywny na obecność wirusa.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Luksemburg stawia na darmowy transport publiczny

Od soboty pasażerowie transportu publicznego w księstwie nie muszą płacić za przejazdy komunikacją miejską. Czy to krok, który rozwiąże problemy komunikacyjne Luksemburga?

 

 

Wciśnięte między Niemcy a Francję Wielkie Księstwo Luksemburga przoduje pod wieloma względami wśród państw Unii Europejskiej, jak w przypadku …

WIEDEŃ

Liczba zakażeń rośnie. Od soboty do niedzieli w Austrii zarejestrowano 106 nowych zakażeń koronawirusem, co spowodowało wzrost liczby aktywnych przypadków do 959. Znaczna większość zakażeń jest powiązanych z trzema zakładami mięsnymi w Górnej Austrii, które stały się nowymi ogniskami koronawirusa. W związku z tym lokalny rząd postanowił ponownie wprowadzić obowiązek stosowania masek na twarz w budynkach administracyjnych.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

USA wykupiły światowe zapasy remdesiviru, czyli leku wspomagającego walkę z koronawirusem

W lipcu nikt już na świecie nie kupi remdesiviru, a w sierpniu i wrześniu będzie to niezwykle trudne. USA wykupiły bowiem niemal całe światowe zapasy substancji, która wspomaga leczenie infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

MADRYT

Powrót „lockdownu”. W związku z gwałtownym wzrostem wskaźnika zachorowań przywrócono lockdown we wspólnotach autonomicznych Katalonii i Galicji. W miastach objętych kwarantanną nie będzie można wjechać, ani z niego wyjechać. Restrykcje wiążą się także z wprowadzeniem zakazu odwiedzin bliskich w domach

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Koronawirus w Barcelonie już w lutym… 2019? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 czerwca.

RZYM

Niesolidarne kraje. Minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio podkreślił, że negatywne podejście państw tzw. oszczędnej czwórki, w tym Austrii, „może zaszkodzić realizacji wspólnych interesów UE, poczynając od jednolitego rynku”.

„To bezprecedensowy kryzys, musimy odbudować jednolity rynek i pomóc sektorom, które najbardziej ucierpiały, ale także wzmocnić podstawy naszej gospodarki”, dodał Di Maio. Rząd przygotował już propozycje reform, które będą finansowane z Funduszu Odbudowy UE.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it) 

Słowacja: Czy Fundusz Odbudowy jest zagrożeniem dla Unii Europejskiej?

Richard Sulik, słowacki minister gospodarki, stwierdził, że Fundusz Odbudowy UE jest ryzykownym pomysłem, który zagraża UE.

Tymczasem w Rzymie zorganizowano antyrządowe protesty. Liderzy trzech głównych opozycyjnych ugrupowań – przywódca Ligi Matteo Salvini, przewodnicząca partii Fratelli d’Italia (Bracia Włosi) Giorgia Meloni i wiceprzewodniczący partii Forza Italia, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zażądali rozpisania przedterminowych wyborów.

Zdaniem trójki organizatorów demonstracji koalicyjny rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej z premierem Giuseppe Contem na czele poniósł „absolutną klęskę” w walce z epidemią koronawirusa, zaś nadmierna biurokracja jedynie utrudniła wyjście z kryzysu. „Nie zamienicie maseczek w kneble”, zwracała się do członków rządu Meloni.

Stwierdziła także, że oprócz wyborów lokalnych, które będą miały miejsce w niektórych regionach za ponad dwa miesiące, konieczne jest także zwołanie wyborów parlamentarnych. Jej zdaniem „Włochy pilnie potrzebują wyboru nowych rządzących”.

(EURACTIV.pl)

Włochy: "Wirusa nie ma". Protesty pomarańczowych kamizelek

Czy pomarańczowe kamizelki wstrząsną włoską sceną polityczną jak francuski pierwowzór?

PRAGA

Zbyt późna reakcja? Rząd nie uniknął krytyki ze względu na późną reakcję na pojawienie się nowego ogniska koronawirusa w Karwinie przy granicy z Polską. To obecnie najbardziej doświadczony obszar przez koronawirusa w Czechach. Statystycznie na 100 tys. mieszkańców przypada tam 247 infekcji wywołanych koronawirusem. Większość z nich wykryto po przeprowadzeniu badań przesiewowych w tamtejszych kopalniach. 

Spółka górnicza OKD zdecydowała o zamknięciu począwszy od piątku (3 lipca) wszystkich w kopalń w regionie, chociaż opozycja domagała się realizacji tego postulatu znacznie wcześniej. Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček (Czeska Partia Socjaldemokratyczna; ČSSD) przyznał, że rząd powinien był szybciej zareagować na lokalną sytuację epidemiologiczną

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

LUBLANA

Lato, koronawirus i kolejki. W niedzielny (5 lipca) wieczór podróżni czekali nawet 2,5 godz. na przekroczenie granicy między Słowenią a Chorwacją w Gruškovje. Dłuższemu oczekiwaniu sprzyjał pierwszy weekend wakacji oraz utrudnienia wprowadzone na granicy w związku z pandemią koronawirusa. 

W sobotę (4 lipca) zdecydowano o konieczności poddania się izolacji 338 osobom, głównie podróżnym z Bośni i Hercegowiny. W niedzielę wydano kolejne 435 takich decyzji. W samej Słowenii liczba aktywnych zakażeń osiągnęła w sobotę 180, w porównaniu z 85 tydzień wcześniej. Wirus rozprzestrzenia się głównie wśród młodszej części populacji.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Koronawirus: Pierwsze znosiły restrykcje. Teraz Chorwacja i Słowenia przygotowują się na drugą falę zakażeń

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

BELGRAD

Stan wyjątkowy. Władze ogłosiły wprowadzenie stanu alarmu epidemicznego w stolicy Serbii – Belgradzie. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Belgrad odpowiada za ponad 80 proc. wszystkich potwierdzonych nowych zakażeń w kraju. Pogorszenie sytuacji epidemiologicznej przełożyło się na zamknięcie granic dla Serbów przez jedno z państw Unii Europejskiej.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Koronawirus: W Belgradzie stan alarmowy. Grecja zamyka granicę przed Serbami

Władze ogłosiły wprowadzenie stanu alarmu epidemicznego w stolicy Serbii – Belgradzie. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.