Hiszpańska przestroga: Wielka Brytania może się rozpaść

Przejście graniczne między Hiszpanią a Gibraltarrem, źródło: publicdomainpictures.net, fot. Guy Percival

Przejście graniczne między Hiszpanią a Gibraltarrem, źródło: publicdomainpictures.net, fot. Guy Percival

W wywiadzie udzielonym portalowi POLITICO Josep Borrell, szef hiszpańskiej dyplomacji, ostrzega, że skutki ryzykownej gry Davida Camerona mogą okazać się katastrofalne dla integralności Wielkiej Brytanii.

 

Negocjacje Londynu z Unią Europejską na ostatniej prostej dodatkowo skomplikowała sprawa Gibraltaru, w którą silnie zaangażowana jest Hiszpania. Według Madrytu negocjacje związane ze statusem półwyspu powinny być prowadzone niezależnie od rozmów dotyczących ogólnych stosunków UE ze Zjednoczonym Królestwem.

Rozsypane Królestwo

„Rozpad Wielkiej Brytanii jest bardziej prawdopodobny od secesji Katalonii”, w taki sposób Josep Borrell odniósł się do niepokojów panujących w niektórych częściach Zjednoczonego Królestwa.

Brexit: May broni projektu umowy z UE. Część ministrów odchodzi

Brytyjska premier znalazła się pod olbrzymią presją. Projekt porozumienia, które ma określić warunki wyjścia z UE został zatwierdzony przez rząd, ale jest ostro krytykowany przez część rządzącej Partii Konserwatywnej i przez kierownictwo opozycyjnej Partii Pracy. Theresa May broni jednak kształtu …

Exitu – tym razem ze Zjednoczonego Królestwa – mogłyby dokonać Szkocja i Irlandia Północna. Nicola Sturgeon, szefowa Szkockiej Partii Narodowej, skrytykowała bieżący projekt umowy wystąpienia UK ze Wspólnoty oraz zapowiedziała, że perspektywa kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji leży „w nie tak odległej przyszłości”. Scena polityczna i opinia publiczna Szkocji są jednak wyraźnie podzielone. Poseł Adam Tomkins ze Szkockiej Partii Konserwatywnej zwraca uwagę, że obecnie 60 proc. społeczeństwa popiera pozostanie w Królestwie. Tymczasem aż 67 proc. obywateli opowiada się za pozostaniem Szkocji w strukturach europejskich.

Kwestia Irlandii Północnej wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana. Obawą podzielaną przez wszystkie strony negocjacji jest możliwość przywrócenia granicy na wyspie, oddzielającej brytyjską jej część od Republiki. Z drugiej jednak strony Demokratyczna Partia Unionistyczna, partner koalicyjny rządzącej Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej z premier Theresą May na czele, obawia się, że aktualna umowa może odciąć tę część Królestwa od jego centrum.

Iberyjska kość niezgody

W tej samej rozmowie szef hiszpańskiej dyplomacji zaznaczył, że żadne przyszłe porozumienie UE z Londynem dotyczące Gibraltaru nie będzie mogło wejść w życie bez zgody jego kraju. „Obecne negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytania nie obejmują tego półwyspu”, dodał Minister.

Brexit: Hiszpania zablokuje umowę Wielka Brytania – UE?

Madryt poinformował, że podczas zaplanowanego na 25 listopada specjalnego szczytu UE odmówi zatwierdzenia projektu umowy określającej warunki brexitu. Kwestią sporną jest dla Hiszpanii status Gibraltaru – brytyjskiego terytorium położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
 
Od 1713 r. Gibraltar znajduje się pod brytyjskim …

Socjalistyczny rząd hiszpański znalazł się pod presją opozycji, która zarzuca mu brak postępów w obliczu okazji, jaką krajowi sprezentował brexit. „Nie ma innej opcji jak Gibraltar hiszpański. Zawsze obstawaliśmy przy tym stanowisku i dziś także go nie zmienimy,” powiedział Teodoro Garcia Egea, sekretarz generalny Partii Ludowej.

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, uważa, że przepisy prawne dotyczące półwyspu, m.in. handlu, praw pracowników, rybołówstwa czy obsługi lotniska powinny zostać ustalone w ramach bilateralnych negocjacji Madrytu z Londynem. Jeśli hiszpański warunek nie zostanie dotrzymany, kraj ten sprzeciwi się proponowanemu przez Brukselę porozumieniu z rządem brytyjskim.

Sprawa należącego do Wielkiej Brytanii od 1713 r. południowego krańca Półwyspu Iberyjskiego wyrosła do rangi głównej przeszkody, która stoi dziś na drodze do zaakceptowania umowy brexitowej przez głowy państw i rządów na specjalnym szczycie Rady Europejskiej 25 listopada.

Wiceszef polskiego MSZ: Porozumienie ws. Brexitu, to “bardzo pozytywny” fakt

Minister ds. europejskich Konrad Szymański oceniłwczoraj (14 listopada) przyjęcie projektu porozumienia ws. brexitu jako fakt “bardzo pozytywny i bardzo obiecujący”. Podkreślił, że umowa między Brukselą i Londynem zagwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach.