Hiszpania: wotum nieufności dla rządu Mariano Rajoya

Premier Mariano Rajoy 12.0.17 źródło: lamoncloa.gob.es

 

W piątek (25 maja) największa partia opozycyjna w Hiszpanii – Socjaliści (PSOE) – złożyła w parlamencie wniosek o wotum nieufności dla rządu Mariano Rajoya, po tym jak jego Partia Ludowa (PP) została w czwartek (24 maja) skazana w procesie korupcyjnym.

 

Lider Partii Socjalistycznej Pedro Sánchez przyznał, że werdykt sądu „dał początek ciężkiemu kryzysowi na skalę krajową” i zmusił opozycję do złożenia wniosku o wotum nieufności dla obecnego rządu. W procesie udowodniono, że PP oraz wielu jej poprzednich członków jest winna przestępstw podatkowych.

„Wotum nieufności jest złe dla Hiszpanii i Hiszpanów, jest zagrożeniem dla stabilności politycznej i przyszłości naszych obywateli” – powiedział Rajoy na konferencji prasowej. Socjaliści nie mają wystarczającej ilości mandatów, by samodzielnie doprowadzić do odwołania konserwatywnego rządu, więc będą szukać wsparcia od innych partii. Według hiszpańskiej konstytucji wotum nieufności musi być przegłosowane większością bezwzględną.

Wyrok sądu zasiał też wątpliwości, co do prawdomówności premiera, który został powołany na świadka i w lipcu zeszłego roku zeznał, że nie wiedział o żadnych nieprawidłowościach. „Świadek nie ma wystarczającej wiarygodności by odrzucić dowody” stwierdził sąd, dając tym samym do zrozumienia, że zeznania premiera  byłych oraz obecnych członków PP „były mało wiarygodne”. Poza Rajoyem, w sprawie zeznawali także byli sekretarze generalni, między innymi Javier Arenas i Francisco Álvarez Cascos.

Premier Hiszpanii: Samorozwiązanie ETA nie zmieni naszej polityki

Mariano Rajoy ogłosił w odpowiedzi na decyzję, sięgających nierzadko po metody terrorystyczne, baskijskich separatystów, że nie zagwarantuje im ona bezkarności. Podczas prawie sześciu dekad działalności ETA zabiła ponad 850 osób. W tym tygodniu liderzy tej organizacji poinformowali o zakończeniu „jakiejkolwiek …

Sąd skazał na karę pozbawienia wolności kilka osób powiązanych z partią, m.in. byłego skarbnika PP Luisa Barcenasa, który spędzi w więzieniu 33 lata.

Sejm w Hiszpanii liczy 350 członków. PSOE ma tylko 85 mandatów, więc musi negocjować z innymi partiami, by osiągnąć co najmniej 176 głosów przeciwko rządowi Rajoya, który rządzi w koalicji z centroprawicową partią Ciudadanos. Socjaliści z pewnością otrzymają wsparcie od partii Podemos (67 miejsc) i mogą liczyć na kilka małych partii lewicowych oraz katalońskich separatystów.

Sama propozycja o wystosowanie wotum nieufności wypłynęła od Pablo Iglesiasa, lidera lewicowe partii Podemos, niedługo po wyroku sądu w czwartek. Stwierdził też, że wyrok sądu tylko udowodnił, że Rajoy stai na czele „partii przestępców”. Sam Iglesias już rok temu złożył wniosek o wotum nieufności dla obecnego szefa radu, ale nie zebrał wystarczającej ilości głosów, by je przeforsować. Jest to zatem już drugi raz kiedy Mariano Rajoy mierzy się z wotum nieufności od czasu objęcia władzy w 2011 r.

Od czasu zapanowania demokracji w Hiszpanii 40 lat temu, do parlamentu wpłynęły dwa inne wnioski o wotum nieufności – jedno dla rządu Adolfo Suareza w 1981 r. w obliczu puczu wojskowego, a drugie przeciw Felipe Gonzalezowi w połowie lat 90.