Hiszpania: Separatystyczni politycy z potwierdzeniem wyboru na deputowanych

Kortezy. Ceremonia oficjalnego otrzymania wyboru na deputowanych. / Zdjęcie via twitter @junqueras

Dzień przed inauguracją XIII kadencji Kortezów, katalońscy separatyści odpowiadający przed Sądem Najwyższym w Madrycie za rebelię przeciwko Hiszpanii, którzy w kwietniowych wyborach zdobyli mandaty do parlamentu, odebrali dziś potwierdzenie wyboru na deputowanych.

 

Pięciu separatystycznych parlamentarzystów uwięzionych prewencyjnie na czas trwania procesu w madryckim więzieniu Soto del Real za udział w nielegalnych – zdaniem hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości – działaniach związanych z organizacją referendum niepodległościowego w Katalonii z 1 października 2017 r., przybyło dziś do hiszpańskiego parlamentu odebrać potwierdzenie wyboru.

Bruksela jednak dla Carlesa Puigdemonta

Carles Puigdemont odniósł pierwsze zwycięstwo przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości. Przebywający obecnie w Belgii były premier rządu Katalonii uzyskał prawo startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, pomimo ciążących na nim w Hiszpanii zarzutów.

 

Dokładnie tydzień. Tyle trwała niepewność Carlesa Puigdemonta. 29 kwietnia Hiszpańska Centralna …

Pod specjalną ochroną

Sąd Najwyższy zezwolił w ubiegły piątek na „tymczasowe” i „krótkotrwałe” wypuszczenie podsądnych z więzienia. Zgodnie z wolą Sądu Najwyższego odebranie potwierdzenia wyboru na parlamentarzystów oraz inne formalności miały trwać nie więcej niż 30 minut. Jednak ceremonia trwała około 70 minut. Sądzeni za rebelię i podburzanie do buntu przeciwko Hiszpanii politycy przez cały czas znajdowali się pod ochroną policji, która miała przykazane, by nie dopuszczać do nich nikogo z mediów ani najbliższej rodziny.

Towarzyszyli im jedynie ich prawnicy oraz inni parlamentarzyści z katalońskich ugrupowań nacjonalistycznych. Mimo odcięcia od tradycyjnych mediów, politycy korzystali z sieci społecznościowych do wydania krótkich komunikatów zachęcających do głosowania na ugrupowania niepodległościowe w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Hiszpania: Socjaliści znów stworzą rząd mniejszościowy?

Hiszpańska wicepremier poinformowała, że jej ugrupowanie samodzielnie utworzy rząd, a ministerialne teki nie zostaną zaproponowane innym ugrupowaniom. Oznacza to konieczność szukania poparcia u innych ugrupowań dla przegłosowania poszczególnych ustaw. To daje z kolei więcej znaczenia np. katalońskim nacjonalistom.
 

W niedzielnych (28 …

Jak sprawować mandat z więzienia?

W Hiszpanii trwa debata, w jaki sposób Oriol Junqueras, Jordi Sànchez, Jordi Turull, Josep Rull oraz Raül Romeva mogą sprawować mandat parlamentarny, będąc jednocześnie sądzonymi za rebelię przeciwko państwu. W perspektywie grożą im wyroki sięgające nawer maksymalne do 25 lat więzienia. Rzeczniczka jednej z dwóch katalońskich partii Laura Borràs uważa za niedopuszczalne ograniczenie swobód katalońskich parlamentarzystów pomimo zdobycia przez nich mandatu społeczeństwa.

Borràs przekazała, że cała piątka liczy na możliwość reprezentowania swoich wyborców w Kortezach. Jutro dojdzie do uroczystej sesji, podczas której wszyscy deputowani – włącznie z piątką Katalończyków – wybrani 28 kwietna złożą przysięgę na konstytucję. Po dokonaniu tego aktu staną się posłami w pełnym majestacie prawa, chociaż istnieje jeszcze ewentualność, że nowa dyrekcja izby niższej parlamentu zawiesi ich mandaty, ze względu na toczący się proces.

Hiszpania: Socjaliści wygrywają wybory, ale nie mają samodzielnej większości

Według wstępnych wyników Partia Socjalistyczna i Robotnicza (PSOE) wygrała wybory i poprawiła swój wynik z poprzedniego głosowania. Ma jednak za mało mandatów, aby samodzielnie stworzyć stabilny rząd. Od odzyskania w 1978 r. demokracji Hiszpania nie miała tak rozdrobnionego parlamentu.
 

Po podliczeniu …

Przedstawiciele Kongresu nie byli zachwyceni piątkową decyzją Sądu Najwyższego, uważając ją za brak chęci wzięcia odpowiedzialności za podjęcie decyzji w sprawie sprawowania przez Katalończyków mandatu. Sąd Najwyższy tłumaczy, że nie ma uprawnień do podjęcia decyzji. Z kolei przedstawiciele Kongresu podkreślają, że władza ustawodawcza nie powinna decydować o kwestiach sądowniczych.

Były kataloński wicepremier Oriol Junqueras pozostawił innemu deputowanemu z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Gabrielowi Rufiánowi list, w którym zapowiada, że jutro podczas sesji konstytucyjnej „nauczy premiera Pedro Sáncheza [PSOE], że demokracja jest silniejsza niż represje; że zawsze wygrywa. A głosy i urny wyborcze są naszą siłą i nic nie może nas powstrzymać”.

Wybory w Hiszpanii. Przebrzmiały urok monarchii

Hiszpania jest największym krajem Unii Europejskiej, w którym odbędą się w tym roku wybory parlamentarne. Do głosowania dojdzie w najbliższą niedzielę (28 kwietnia). Kampania wyborcza toczy się głównie wokół dyskusji o gospodarce i Katalonii, ale nie brakuje tematów – obecnie …