Hiszpania: Rodzina generała Franco zgodziła się na jego ekshumację

Dolina Poległych, źródło: Wikipedia, fot. Jorge Díaz Bes

Dolina Poległych, źródło: Wikipedia, fot. Jorge Díaz Bes

Oznacza to, że ciało byłego hiszpańskiego dyktatora, który zmarł w 1975 r., zostanie przeniesione z mauzoleum w Dolinie Poległych, gdzie spoczywają ofiary wojny domowej z lat 1936-1939. Najprawdopodobniej szczątki Franco zostaną złożone w krypcie madryckiej katedry Almudena.

 

Hiszpański premier Pedro Sanchez planował przeprowadzenie ekshumacji zwłok Francisco Franco w polubownej atmosferze. Zamiar przeniesienia zwłok dyktatora ogłosił krótko po tym, jak w czerwcu lewica przejęła władzę w Hiszpanii. W sierpniu jego rząd wydał w tej sprawie specjalny dekret, a w połowie września zgodę wyraził parlament.

Rodzina Franco oskarża rząd o rewanżyzm

Tymczasem potomkowie generała nie chcieli słyszeć o przeniesieniu jego szczątków. Jeszcze 28 września wysłali w tej sprawie list do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym kategorycznie odmówili zgody na jakąkolwiek zmianę miejsca pochówku. Wskazali przy tym na kilkanaście przepisów, jakie złamanoby, gdyby ekshumację przeprowadzono siłą. Oskarżyli przy tym socjalistyczny rząd o to, że działa z pobudek rewanżystowskich. Premier Sanchez przekonuje natomiast, że przeniesienie zwłok Franco to zadośćuczynienie ofiarom wojny domowej, którą rozpoczął bunt części wojska. Na czele buntowników stał właśnie generał Franco.

W monumentalnej Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) położonej około 50 km na północny zachód od Madrytu spoczywa 33,8 tys. ofiar wojny domowej z obu stron konfliktu. Mauzoleum, którego powstanie zainicjował w 1940 r. sam Franco budowali jeńcy wojenni i więźniowie polityczni.

Hiszpanie usuną szczątki gen. Franco z mauzoleum zwycięzców wojny domowej

Socjalistyczny premier Pedro Sánchez zarządzi przeniesienie grobu dyktatora Francisco Franco z mauzoleum, które on sam wzniósł ku chwale zwycięstwa w wojnie domowej. Rodzina generała się sprzeciwia. Prawica i Kościół katolicki kręcą nosem.
 
Premier Sánchez zgłosi dekret, na mocy którego z monumentalnego …

Jaki ponowny pogrzeb Franco?

Ostatecznie rodzina zmarłego dyktatora zgodziła się na ekshumację jego szczątków. Trafią one do katedry Almudena w Madrycie. Już wcześniej oferował to stojący na czele madryckiej archidiecezji kardynał Carlos Osoro. On także jednak uzależniał to od zgody rodziny Franco. Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że według prawa kanonicznego w świątyniach można pochować jedynie królów, papieży lub biskupów. Z drugiej strony, nie brakuje na świecie przykładów skutecznego ominięcia tej reguły.

Jak ujawnił dziennik „El Pais” do uzgodnienia pozostały jeszcze szczegóły ponownego pochówku Franco. Wiadomo już, że szczątki generała zostaną skremowane. Rodzina żąda bowiem zorganizowania pogrzebu państwowego według procedur przewidzianych dla najważniejszych osób w państwie, czyli z odegraniem hymnu narodowego oraz salwami armatnimi. Tymczasem rząd wolałby zorganizowanie rodzinnej uroczystości.

Hiszpania: Rodzina dyktatora chce pozwać premiera

Rodzina generała Francisco Franco, który twardą ręką rządził Hiszpanią przez prawie 40 lat, zamierza pozwać do sądu zarówno obecny rząd hiszpański, jak i premiera Pedro Sancheza. Chodzi o decyzję o ekshumacji zwłok dyktatora i usunięciu ich z mauzoleum w Dolinie …