Hiszpania: Koronawirus w Barcelonie już w lutym… 2019? / STOLICE

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Barceloński wynika, że wirus SARS-CoV-2 był obecny w wodach ściekowych stolicy Katalonii już w marcu 2019 r.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Barceloński wynika, że wirus SARS-CoV-2 był obecny w wodach ściekowych stolicy Katalonii już w marcu 2019 r.

Koronawirus w Barcelonie już w marcu 2019 r.? / Czy premier Finlandii przeczytała książkę Johna Boltona o tajemnicach Białego Domu i w jaki sposób skomentowała rewelacje na temat swojego kraju? / Włosi oszczędniej gospodarują domowym budżetem w trakcie kryzysu. Ile już w tym roku odłożyli w bankach? / Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Czas na debatę. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski wezwał wczoraj późnym wieczorem ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę do debaty przed drugą turą wyborów, która ma się odbyć 12 lipca. Na spotkaniu wyborczym w Zegrzu podkreślił, że jest do niej gotów „każdego dnia”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wybory prezydenckie: Trzaskowski wzywa Dudę do debaty 

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wezwał wczoraj ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę do debaty przed drugą turą wyborów, która ma się odbyć 12 lipca. Na spotkaniu wyborczym w Zegrzu podkreślił, że jest do niej gotów „każdego dnia”.

MADRYT

Wirus rok przed pandemią. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Barceloński wynika, że wirus SARS-CoV-2 był obecny w wodach ściekowych stolicy Katalonii już w marcu 2019 r. Jak jednak wyjaśnił kierujący zespołem badawczym Albert Bosch, ze wszystkich próbek, jakie zostały pobrane z wód ściekowych w Barcelonie w latach 2018-2019 jedynie ścieki z 12 marca 2019 r. zawierały koronawirusa. Jak podejrzewa Bosch, fakt ten mógł być związany z krótkotrwałą obecnością w mieście osoby zainfekowanej, prawdopodobnie turysty.

Koronawirus w ściekach w Barcelonie to obecnie najwcześniejszy potwierdzony przypadek na świecie obecności wirusa SARS-CoV-2.

Przed badaniem próbek z lat 2018-2019 zespół kierowany przez Boscha utrzymywał, że pierwszy raz nowy koronawirus pojawił się w ściekach w Barcelonie w połowie stycznia 2020 roku, a więc 41 dni przed potwierdzeniem pierwszego zachorowania na COVID-19 w tym mieście. Tymczasem według oficjalnych danych hiszpańskich służb medycznych pierwsze zachorowanie na COVID-19 w Barcelonie potwierdzono 25 lutego br. u 36-letniej turystki z Włoch.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Domy opieki dla seniorów w trakcie pandemii miejscem umierania?

Codzienny briefing z europejskich stolic – 24 czerwca.

HELSINKI

Prawda internetu. „Nowa książka Johna Boltona ujawnia, że ​​prezydent Trump uważał, że Finlandia jest pod kontrolą Rosji. Fińska premier Sanna Marin mówi: myśleliśmy w ten sam sposób o Stanach Zjednoczonych od 20 stycznia 2017 r. (objęcia urzędu przez Donalda Trumpa – red.)”. Wpis o takiej treści opublikowano w sobotę (27 czerwca) w serwisie społecznościowym Twitter przez użytkownika podpisanego jako Lin Peace. 

W ciągu kilku godzin tweet stał się bardzo popularny. W niedzielę (28 czerwca) liczba „polubień”  przekroczyła ponad 120 tys. Wpis udostępniono ponad 35 tys. razy. Natychmiast zareagowały służby dyplomatyczne Finlandii. Ambasada tego kraju w Waszyngtonie oraz kancelaria Sanny Marin podkreśliły, że szefowa rządu nie zabierała głosu ws. publikacji Johna Boltona. 

„The Room Where it Happened” to najgorętsza nowość na amerykańskim rynku wydawniczym. Jej autorem jest John Bolton, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa. Bolton opisuje m.in. na relacje prezydenta USA z przywódcami europejskimi. Więcej o tym, co na ten temat ma do powiedzenia prezydent Trump piszemy poniżej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Bolton: Trump nie lubi Macrona, Junckera ma za złośliwego, UE za gorszą od Chin. A co myśli o Tusku?

Najgorętszą nowością na amerykańskim rynku wydawniczym jest od wczoraj książka Johna Boltona, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa.

RZYM

Oszczędni Włosi. Mimo „odmrażania” gospodarki od maja br., Włosi wciąż są bardzo ostrożni z wydatkami. Przez ostatnie pół roku jedna rodzina średnio wydała o 1879 euro mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wyliczył w raporcie Confesercenti – związek skupiający  ponad 350 tys. włoskich firm działających w handlu i usługach.

Rok temu o tej porze roku na każde zarobione 100 euro Włoch odkładał średnio 8 euro. Obecnie to już 11 euro. W tym roku Włosi odłożyli na kontach bankowych 32 mld euro, czyli o 20 proc. więcej niż w 2019 r. o tej porze roku.

Confesercenti ostrzega, że 8 proc. firm z branży turystycznej nie wróci do działalności po pandemii, a 61,5 proc. z nich będzie musiało zmierzyć się z problemami finansowymi.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

PARYŻ

Zielona fala. Niska frekwencja w zakończonej niedzielę II turze wyborów samorządowych we Francji. Do urn poszło tylko 59 proc. uprawnionych do głosowania. Według sondaży dobre wyniki zanotowali socjaliści oraz Zieloni. W Paryżu triumfuje dotychczasowa mer Anne Hidalgo.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Francja: W II turze wyborów samorządowych niska frekwencja, triumf Hidalgo i dobry wynik Zielonych

Niska frekwencja w zakończonej niedzielę II turze wyborów samorządowych we Francji. Do urn poszło tylko 59 proc. uprawnionych do głosowania. Według sondaży dobre wyniki zanotowali socjaliści oraz Zieloni.

DUBLIN

Nowy premier. Przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil Micheál Martin został premierem Irlandii. Tym samym zakończył się najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu – trwał 140 dni.

„Wybór na taoiseacha (szefa irlandzkiego rządu – przyp. red.) Republiki jest największym zaszczytem, jaki może spotkać Irlandczyka. Zachowuję pokorę wobec stojącej przede mną odpowiedzialności i obiecuję pracować dniem i nocą wraz z moimi partnerami z rządu na rzecz realizacji wielkiego potencjału naszego narodu”, napisał na Twitterze Micheál Martin.

Martin jest przewodniczącym partii Fianna Fáil. Pozostanie  on premierem do grudnia 2022 r., po czym zostanie zastąpiony przez dotychczasowego premiera Irlandii Leo Varadkara. Członkowie trzech ugrupowań – Fianna Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych doszli do porozumienia koalicyjnego po 128 dniach negocjacji. Więcej o sylwetce premiera piszemy tutaj, a o szczegółach porozumienia i klinczu na irlandzkiej scenie politycznej – tutaj.

(Julianna Boczkowska | EURACTIV.pl)

Irlandia ma nowego premiera. Kim jest Micheál Martin?

Micheál Martin, przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil, został premierem Irlandii. Tym samym został zakończony najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu, trwający 140 dni.

BERLIN

Ofensywa testowa. Bawaria chce pójść w ślady Islandii i stać się pierwszym krajem związkowym w Niemczech, który zaproponuje wszystkim swoim mieszkańcom możliwość wykonania testu na koronawirusa. Jakie są szczegóły inicjatywy landu i ile zapłacą za nią obywatele? Po więcej szczegółów zapraszamy poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Władze Bawarii chcą powszechnych testów na koronawirusa. Jakie są warunki propozycji?

W Bawarii w Niemczech każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego czy występują u niego objawy choroby COVID-19.

PRAGA

Nieustępliwa komisarz. UE musi monitorować wdrażanie praworządności w państwach członkowskich UE skuteczniej niż obecnie ma to miejsce w przypadku procedury wdrożonej przeciwko Polsce i Węgrom, powiedziała w piątek (26 czerwca) wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourová w rozmowie z Czech News Agency. Jourová dodała, że ​​Komisja zamierza przekonać państwa członkowskie do wspierania ściślejszego związku między środkami UE a wartościami europejskimi.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Parlament Europejski znowu krytycznie o sytuacji praworządności w Polsce

PiS prowadzi Polskę do polexitu? Takiego zdania jest Juan Fernando López Aguilar, szef komisji LIBE w Parlamencie Europejskim. Dziś europarlamentarzyści dyskutowali nad jego raportem nad stanem praworządności w Polsce.

BRATYSŁAWA

Dyplom lege artis. Boris Kollár (Jesteśmy Rodziną), przewodniczący Rady Narodowej – jednoizbowego parlamentu Słowacji – poinformował, że nie widzi powodu, aby ustępować ze stanowiska. „Zdobyłem tytuł zgodnie z prawem. Moja praca dyplomowa została pozytywnie oceniona i przeszła weryfikację przez system antyplagiatowy”. Kollár został w ubiegłym tygodniu oskarżony o splagiatowanie swojej pracy magisterskiej, o czym poinformował portal Dennikn.sk.

Wątpliwości pojawiły się zarówno w odniesieniu do pracy Kollára, jak i uczelni, na której zdobył dyplom. Premier Igor Matovič (OĽaNO) powiedział, że priorytetem rządu będzie zachowanie stabilność koalicji rządzącej. 

W przeszłości przedstawiciele ugrupowania Jesteśmy Rodziną krytykowali byłego przewodniczącego Rady Narodowej Andreja Danko (Słowacka Partia Narodowa), gdy postawiono mu podobne zarzuty.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

ZAGRZEB

Druga fala. Władze rozważają przywrócenie niektórych z restrykcji z powodu zwiększonej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W niedzielę (28 czerwca) w Chorwacji potwierdzono 64 kolejne infekcje. Pod uwagę brane są ograniczenia np. w działalności barów i klubów nocnych. W Chorwacji przebywa obecnie około 350 tys. osób, co jest „rzadko spotykane nie tylko w Europie w dobie pandemii”, powiedział szef MSW Davor Bozinovic.

Chorwacja zniosła większość restrykcji wprowadzonych na czas epidemii. Jedynie podróżni z Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej oraz Serbii muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Chorwacji. Decyzja była podyktowana pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej w tych krajach.

W niedzielę (5 czerwca) w Chorwacji odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła pracę branży turystycznej.

LUBLANA

Rząd dmucha na zimne. Ze względu na zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem również rząd sąsiedniej Słowenii zastanawia się nad nowymi rozwiązaniami, które zahamowałyby rozprzestrzenianie się koronawirusa. Radio Slovenija informuje, że mogą one dotyczyć zakazu większych zgromadzeń w miejscach publicznych. 

Zaostrzenie tych środków ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka przerodzenia większej liczby infekcji w drugą falę epidemii”, powiedział szef krajowego instytutu zdrowia publicznego Milan Krek.

Słowenia ogłosiła jako pierwsza w Europie koniec pandemii w połowie maja, jednak w ostatnich kilku dniach notuje się w kraju około 10 nowych zakażeń. Władze apelują także do Słoweńców o przemyślenie wyjazdów na wakacje do sąsiedniej Chorwacji”, informuje dziennik „Delo”.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD

Minister obrony Serbii Aleksandar Vulin zakażony koronawirusem. Informację przekazał w sobotę (27 czerwca) resort. Vulin był jednym z członków serbskiej delegacji na odbywającej się na Placu Czerwonym defiladzie z okazji Dnia Zwycięstwa, przesuniętej z powodu epidemii. Wcześniej poinformowano także o wykryciu wirusa SARS-CoV-2 u przewodniczącej serbskiego parlamentu Mai Gojković. Testom na obecność koronawirusa poddano także innych członków rządu.

(EURACTIV.pl)

Nieudane negocjacje akcesyjne. Belgia, Bułgaria, Dania, Finlandia, Holandia, Niemcy i Szwecja odmówiły udzielenia zgodny Serbii na otwarcie drugiego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych do UE, poinformował Serbian Broadcasting Corporation (RTS), powołując się na źródła dyplomatyczne. Dotyczy on wolnego przepływu pracowników. Serbia rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE w styczniu 2014 r. Spośród 35 rozdziałów negocjacyjnych jak dotąd otwarto 17, a 2 z nich już wstępnie zamknięto.

Brak zgody motywowano niedociągnięciami i opóźnieniami w reformach wspierających praworządność oraz niedawnym sprawozdaniem Komisji Europejskiej dotyczącym tego zagadnienia. Postępy poczynione przez Belgrad uznano za niewystarczające, twierdzi RTS.

Za otwarciem kolejnego rozdziału rozmów opowiedziała się Francja, która do niedawna sprzeciwiała się polityce rozszerzenia UE, informuje RTS. Niepowodzenie Serbii oznacza, że po raz pierwszy w historii podczas sześciomiesięcznej prezydencji w Radzie UE nie udało się otworzyć ani jednego nowego rozdziału negocjacyjnego. Jak na ironię, prezydencję w Radzie do 30 czerwca sprawuje Chorwacja, która wielokrotnie deklarowała wsparcie dla unijnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Chorwacja wspiera aspiracje państw Bałkanów Zachodnich w drodze do UE

Chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich Radman Grlić podczas wizyty w Tiranie i Skopje potwierdził aktywne wsparcie dla Albanii i Macedonii Północnej na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej. W maju w Zagrzebiu odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie, na którym …

WIEDEŃ

Triumf ugrupowania kanclerza. Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) zwyciężyła w weekendowych wyborach lokalnych w Styrii (płd. Austria). Do głosowania uprawnionych było ponad 800 tys. mieszkańców. 47,2 proc. wyborców poparło ugrupowanie kanclerza Sebastiana Kurza, które poprawiło wynik wyborczy w porównaniu z 2015 r. o 4,5 proc. 

Największe straty w porównaniu z poprzednimi wyborami lokalnymi zanotowała Wolnościowa Partia Austrii – o 5,7 pproc., która w maju 2019 r. wyleciała z koalicji rządowej z ÖVP na poziomie centralnym.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)