Hiszpania: Flagowy przewoźnik lotniczy testuje „paszport zdrowotny” dla pasażerów / STOLICE

hiszpania-iberia-turystyka-wakacje2021-unia-europejska-niemcy-bundestag-cdscsu-korupcja

Iberia od środy korzysta z aplikacji VeryFly, którą inna z firm z grupy IAG - British Airways - stosuje na wszystkich lotach międzynarodowych do Wielkiej Brytanii. / Foto via [Shutterstock/Markus Mainka]

W Hiszpanii trwają testy aplikacji dla podróżnych, która ma przyczynić się do ożywienia ruchu turystycznego. W Niemczech polityk współrządzącej CSU podejrzany o korupcję. Bułgaria skarży się na koncern AstraZeneca. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

MADRYT

Hiszpański przewoźnik flagowy i członek grupy IAG, Iberia, rozpoczął testowanie mobilnego „paszportu zdrowotnego” dla pasażerów podróżujących na trasie do Miami i Nowego Jorku, pisze Fernando Heller z EUROEFE.

Iberia od środy korzysta z aplikacji VeryFly, którą inna z firm z grupy IAG – British Airways – stosuje na wszystkich lotach międzynarodowych do Wielkiej Brytanii.

Aplikację VeriFly można pobrać na telefony i inne urządzenia mobilne (iOS i Android). Dostarcza podróżnemu informacji o tym, czy spełnia wymagania związane z COVID-19, aby udać się do miejsca docelowego, na podstawie dokumentów zdrowotnych z informacjami o COVID-19.

Użytkownicy mogą pobrać wyniki testów na obecność SARS-CoV-2 i oświadczenie, które będzie wymagane po wylądowaniu. Dzięki aplikacji pasażerowie mogą również korzystać z łatwiejszego dostępu do lotnisk i dedykowanych stanowisk odprawy. Według Iberii korzystanie z aplikacji jest opcjonalne, ponieważ klienci mogą udowodnić, że spełniają wymagania do odbycia podróży przy zwykłych stanowiskach odprawy.

Na wprowadzenie mobilnego paszportu – ułatwień dla podróżnych – naciska hiszpańska branża turystyczna, stanowiąca kilkanaście procent krajowego PKB. Branża turystyczna i gastronomia od wielu miesięcy liczą straty szacowane na setki milionów euro i naciskają na rząd Pedro Sancheza, aby podjął on skuteczne działania w celu odmrożenia tych sektorów gospodarki.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Samoloty z 44 krajów nie mogą przylatywać do Polski. Jest nowe rozporządzenie

Rząd opublikował nowe rozporządzenie dotyczące zakazu międzynarodowych lotów pasażerskich do Polski. Na liście znalazły się 44 państwa. Zgodnie z wcześniejszymi medialnymi przeciekami nie ma wśród nich Chorwacji i Francji, ale są za to Hiszpania, Malta i Rumunia.

BRUKSELA

Paszporty odsunięte w czasie. Podczas kolejnych szczytów unijni liderzy będą pracować nad koncepcją paszportów szczepień, poinformował po pierwszym dniu unijnego szczytu szef Rady Europejskiej Charles Michel. Zapowiedział także podjęcie przez UE działań na rzecz przyspieszenia produkcji i dostaw szczepionek.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szczyt RE: Charles Michel zapowiada prace nad paszportami szczepień i przyspieszeniem dostaw szczepionek

„Zależy nam też na większej przewidywalności i przejrzystości, by mieć pewność, że firmy farmaceutyczne wywiążą się ze swoich zobowiązań w kwestii szczepionek”, podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

HAGA

Parlament o ludobójstwie. Parlament Holandii przyjął w czwartek (25 lutego) uchwałę, która określa traktowanie Ujgurów w prowincji Sinciang przez chińskie władze jako równoznaczne ludobójstwu. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Holandia: Parlament uznał traktowanie Ujgurów w Chinach za ludobójstwo. Ugrupowanie premiera przeciwko uchwale

Holandia jest pierwszym krajem w Europie, który określił prześladowania mniejszości muzułmańskiej w Chinach mianem ludobójstwa.

BERLIN

Płatna protekcja. Parlamentarzysta współrządzącej bawarskiej CSU podejrzany jest o korupcję. Prokuratura podejrzewa go o płatną protekcję na rzecz producenta masek ochronnych.

Śledczy przeszukali biura wiceprzewodniczącego klubu poselskiego CDU/CSU w Bundestagu Georga Nüssleina. Prokuratorzy zabezpieczyli dowody w sprawie w 13 nieruchomościach w Niemczech i Liechtensteinie, podała prokuratura generalna w Monachium. Śledztwo prowadzone jest przeciwko dwóm podejrzanym.

Według niemieckich dziennikarzy Nüsslein jest oskarżony o to, że w zamian za prowizję pośredniczył w kontaktach producenta masek ochronnych z rządem federalnym i rządem kraju związkowego Bawarii. Nie zapłacił podatków od tej prowizji. Telewizja RTL informuje o obrotach na poziomie 600 tys. euro.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Prof. Nikos Passas: Tylko od nas zależy, czy po pandemii zaleje nas fala wielkiej korupcji

„Walka z korupcją jest konieczna, by chronić interesy Unii Europejskiej w kwestii praworządności”, podkreśla prof. Nikos Passas.

PARYŻ

Lockdowny, ale tylko weekendowe. Władze Francji zamierzają wprowadzić w marcu dodatkowe środki ostrożności, aby przeciwdziałać rozszerzeniu się koronawirusa, w tym weekendowe lockdowny w Paryżu i 19 innych departamentach, jeśli wysokie tempo zakażeń SARS-CoV-2 utrzyma się, zapowiedział w czwartek premier Jean Castex.

Polityk poinformował, że nie jest obecnie brany pod uwagę ogólnokrajowy lockdown, ale konieczny jest wysiłek ze strony wszystkich obywateli, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas kampanii szczepień przeciw SARS-CoV-2.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Zgromadzenie Narodowe przegłosowało kontrowersyjną ustawę dotyczącą radykalnego islamu

Przeciwnicy nowego prawa oskarżają rząd o próbę wprowadzenia regulacji utrwalających dyskryminację ze względu na wyznanie.

 

BRATYSŁAWA

Dyskryminująca kwarantanna. Kwarantanna wobec całych społeczności romskich jest selektywna i niesprawiedliwa, stwierdziła słowacka Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kwarantanna wobec całych społeczności romskich ze względu na COVID-19 nie ma uzasadnienia, podkreśliła Mária Patakyová. Słowacja jako jedyny kraj UE, dopuszcza się izolowania całych społeczności romskich pod pretekstem zagrożenia epidemicznego.

(Irena Jenčová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Masowe testy na koronawirusa wśród mniejszości romskiej

Słowackie władze rozpoczęły masowe testowanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wśród Romów zamieszkujących głównie wschód kraju.

SOFIA

Powolne masowe szczepienia. Bułgaria wstrzyma proces masowych szczepień, ze względu na problemy z dostawami szczepionek m.in. od koncernu AstraZeneca. Bułgarzy otrzymali jak dotąd 40 proc. zamówionych dawek preparatu wyprodukowanego przez brytyjsko-szwedzki koncern.

Rząd w Sofii czeka na 1 mln dawek koncernu Pfizer/BioNTech, które dotrą do kraju w marcu. Minister zdrowia Kostadin Angełow oskarżył w czwartek AstraZenekę o nieprzestrzeganie uzgodnionych kontraktów, a premier Bojko Borisow skarżył się, że firma nie wywiązuje się z umowy.

Bułgaria jest wśród państw, które popierają i będą bronić pomysłu wprowadzenia tzw. zielonych paszportów dla osób zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2 w celu ułatwienia im podróży zagranicznych, zadeklarował w czwartek przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej premier Bojko Borisow.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Włochy: Kolejna redukcja dostaw szczepionki AstraZeneca. Regiony wzywają premiera do działania

Oburzenia redukcjami nie kryją przedstawiciele lokalnych władz. 

BUKARESZT

W obronie UE. Szef rumuńskiego rządu Florin Cîțu odpiera pojawiającą się z wielu stron krytykę pod adresem Komisji Europejskiej za jej strategię zakupu szczepionek przeciwko COVID-19. Podkreślił, że gdyby nie kontrakty zawierane odgórnie przez KE, biedniejsze państwa, takie jak Rumunia, miałyby utrudniony dostęp do szczepionek.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Premier Rumunii broni strategii KE ws. szczepionek. "Zakup na własną rękę doprowadziłby do chaosu"

„Wspólne unijne kontrakty na szczepionki to zdecydowanie najlepsze z możliwych rozwiązań”, uważa szef rumuńskiego rządu Florin Cîțu.

ZAGRZEB

W dobrym czy złym kierunku? Ponad 70 proc. obywateli uważa, że ​​Chorwacja zmierza w złym kierunku, a 58 proc. nie pochwala pracy rządu, wynika z comiesięcznego Crobarometar. Niezadowolenie Chorwatów rośnie trzeci miesiąc z rzędu.

Dla porównania, tylko 21 proc. ankietowanych jest optymistami, a tylko 34 proc. aprobuje pracę rządu. Jednak rządząca partia HDZ premiera Andreja Plenkovica nadal cieszy się największym poparciem opinii publicznej – 30,9 proc. w porównaniu do 31,1 proc., w ubiegłym miesiącu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)