Hiszpania usunie dziedzictwo generała Francisco Franco? / STOLICE

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez (z lewej; PSOE) oraz wicepremier Pablo Iglesias (Unidas Podemos) podczas sesji w Kongresie Deputowanych. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Rząd Hiszpanii zatwierdził przepisy o tzw. pamięci demokratycznej. Uchwała parlamentu Ukrainy ws. wyborów na Białorusi. Austria kupuje miliony masek ochronnych. Nowa linia metra w Bukareszcie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

MADRYT

Adiós Franco. Rząd Pedro Sancheza zatwierdził we wtorek (15 września) przepisy o tzw. pamięci demokratycznej. Na ich podstawie planuje się delegalizować organizacje pochwalające frankizm, m.in. fundację im. Francisco Franco, do której należą potomkowie byłego generała.

„Ley de Memoria” (ustawa o pamięci) opiera się na istniejącym prawodawstwie dotyczącym pamięci historycznej („Ley de la Memoria Histórica”), które umożliwia m.in. likwidację stowarzyszeń i grup obywatelskich, które wciąż gloryfikują pamięć gen. Franco, w tym Fundację Franco („Fundación Francisco Franco”). W myśl nowych przepisów zostanie ona uznana za nielegalną.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie wicepremier Carmen Calvo, nowa regulacja czerpie z ustawodawstwa innych państw, których „historia została naznaczona traumatycznymi wydarzeniami”.

Zatwierdzony podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów dokument zobowiązuje samorządy do finansowania poszukiwań miejsc pochówku osób zabitych podczas wojny domowej w Hiszpanii, a także w okresie dyktatury frankistowskiej.

Na podstawie uchwalonego przez rząd dokumentu w Hiszpanii miałby w przyszłości powstać bank DNA ofiar frankizmu, których zwłoki poszukiwane są przez rodziny.

Dyktatura Francisco Franco trwała od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) do jego śmierci w 1975 r.

(EUROEFE | Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Hiszpania: Dwa oblicza króla. Kiedyś oszukał generała Franco. Teraz Juan Carlos stanie przed sądem za korupcję?

Symbol hiszpańskiej transformacji demokratycznej – Juan Carlos – stanie przed sądem za korupcję?

KIJÓW

Parlament nie uznaje wyborów za uczciwe. Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy we wtorek przyjęła oświadczenie, w którym oceniła, że wybory prezydenckie na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, i poparła nałożenie unijnych sankcji na osoby odpowiedzialne za fałszerstwa wyborcze i przemoc wobec protestujących w tym kraju.

„Przyłączamy się do ocen Unii Europejskiej o niedemokratycznym charakterze wyborów prezydenckich na Białorusi i popieramy wprowadzenie sankcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyników wyborów i zastosowanie przemocy wobec protestujących”, napisano.

Deputowani także wezwali białoruskie władze do dialogu ze społeczeństwem i znalezienia sposobu pokojowego wyjścia z kryzysu.

(EURACTIV.pl)

Łukaszenka u Putina w Soczi. Rosja udzieli Białorusi 1,5 mld dolarów kredytu

Aleksander Łukaszenka zapewniał, że kontroluje sytuację w swoim kraju, Władimir Putin obiecał 1,5 mld dolarów kredytu i zapewniał, że nie zainterweniuje wojskowo na Białorusi.

WIEDEŃ

Austria kupuje miliony masek. Austria wykupiła „strategiczną rezerwę” sprzętu medycznego, w tym 44,4 mln masek chirurgicznych, 2,6 mln masek do oddychania i 991 tys. zestawów do szybkich testów na SARS-CoV-2, które będą przechowywane w pięciu obiektach wojskowych, poinformowali na wtorkowej (15 września) konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz i minister obrony Klaudia Tanner (oboje z Austriackiej Partii Ludowej; ÖVP).

„Wyciągnęliśmy wnioski z początkowej fazy epidemii i przygotowujemy się na kolejne miesiące”, powiedziała Tanner.

Austria weszła w „drugą falę” pandemii koronawirusa, stwierdził w miniony weekend Sebastian Kurz, zwracając uwagę na rosnącą liczbę pozytywnych testów na SARS-CoV-2. Więcej szczegółów poniżej. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

BUKARESZT

Przedwyborcze metro? Wysocy rangą urzędnicy jako pierwsi podróżowali nową linią metra w Bukareszcie – pierwszą zbudowaną od podstaw od końca komunizmu. Jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Bukareszcie, linia M5 była opóźniona przez lata, a pierwszy przetarg na jej budowę odbył się w 2008 r.

Budowa rozpoczęła się dopiero w 2011 r., ale finansowanie było poważnie ograniczane przez lata, do czasu zatwierdzenia przez Komisję Europejską środków z funduszu spójności. Później Rumunia musiała wystąpić o pozwolenie na wykorzystanie środków poza wieloletnie ramy finansowe (WRF) na lata 2007-2013, a kilka opóźnień jeszcze bardziej wydłużyło ten termin.

Oficjalne otwarcie nie oznacza, że udało się zakończyć wszystkie prace. Nadal na rozstrzygnięcie czeka przetarg na nowy tabor. Skąd więc taki pośpiech?

Rumuńscy politycy prowadzą kampanię w wyborach samorządowych, które mają się odbyć za niecałe dwa tygodnie, a linię oficjalnie zainaugurowali prezydent Klaus Iohannis, premier Ludovic Orban i znacząca grupa innych dygnitarzy.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Rząd Ludovica Orbana przetrwał, bo nie było kworum w parlamencie

W rumuńskim parlamencie nie doszło ostatecznie do głosowania nad wotum nieufności wobec mniejszościowego gabinetu Ludovica Orbana. Opozycyjnym socjaldemokratom znów nie udało się więc obalić centroprawicowego rządu.

BERLIN

CDU/CSU i SPD zgadzają się na przyjęcie większej liczby uchodźców. Koalicja rządząca osiągnęła we wtorek (15 września) porozumienie, akceptując dodatkowe 1553 uchodźców, którzy stracili schronienie w wyniku pożaru obozu Moria na wyspie Lesbos.

Będzie to dodatek do 150 nieletnich osób pozostających bez opieki, których relokację kraj ogłosił w ubiegły piątek (11 września). W połączeniu z poprzednimi umowami będzie to oznaczać, że łącznie przyjedzie do Niemiec 2750 osób z pięciu greckich wysp.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Ilu uchodźców z Morii przyjmą Niemcy? Trwają spory w rządzie

Berlin zadeklarował jak na razie przyjęcie maksymalnie 150 nieletnich osób pozostających bez opieki.

PARYŻ/WARSZAWA

Nowa lista. Jest nowa lista krajów z zakazem lotów do Polski. Na liście znalazły się m.in. Francja, Hiszpania, Izrael i USA. Rozporządzenie obowiązuje od 16 do 29 września. W nowym rozporządzeniu o zakazie latania wymienionych jest 30 państw.

Lista zakazanych lotów do poszczególnych krajów jest aktualizowana co dwa tygodnie. O planach dotyczących wprowadzenia zakazu lotów z Francji poinformował w ubiegłym tygodniu Marcin Horała z ministerstwa infrastruktury. Więcej szczegółów poniżej. 

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Zakaz lotów do Polski. Na liście 30 państw, w tym m.in. Francja

Rozporządzenie obowiązuje od 16 do 29 września.

LONDYN

Co z testami? Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock jest pod presją w sprawie rozwiązania narastającego problemu zapotrzebowania na testy na koronawirusa SARS-CoV-2. Hancock powiedział w parlamencie we wtorek (15 września), że realizacja testów w Wielkiej Brytanii stanęła przed „wyzwaniami operacyjnymi”, których naprawienie zajmie „do kilku tygodni”.

Rząd twierdzi, że codziennie realizowanych jest około 220 tys. testów, ale możliwości mają sięgać nawet 350 tys. – wliczając w to pobieranie wymazów.

Rząd twierdzi, że chciałby zwiększyć moce przerobowe do 500 tys. testów dziennie do końca października. Aby to jednak dokonać potrzebne jest zwiększenie zatrudnienia w laboratoriach, ponieważ obecnie zdarza się, że testy wykonywane są dziesiątki kilometrów od domu potencjalnego zakażonego ze względu na długą listę oczekujących.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Izrael ogłasza drugi lockdown z powodu koronawirusa

Na jak długo zostaną wprowadzone przeciwepidemiczne obostrzenia?

DUBLIN

„Szczególna ostrożność”. We wtorek (15 września) wieczorem poinformowano, że cały irlandzki rząd oraz p.o. naczelnego lekarza kraju Ronan Glynn postanowili ograniczyć przemieszczanie się po tym, gdy minister zdrowia Stephen Donnelly po południu źle się poczuł i poprosił o wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Wynik testu ministra okazał się być negatywny, a premier Irlandii potwierdził, że ograniczenia w przemieszczaniu członków rządu przestały obowiązywać. „Wprowadziliśmy je z powodu ostrożności”, podkreślił polityk.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Unijny komisarz rezygnuje. Phil Hogan zlekceważył pandemiczne obostrzenia?

W związku ze skandalem do małego trzęsienia ziemi doszło także w irlandzkim rządzie.

HELSINKI

Deficyt budżetowy rośnie. Minister finansów Matti Vanhanen (Partia Centrum) ogłosił w poniedziałek (14 września) wieczorem, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa znajduje odbicie w pogarszającym się stanie państwowych finansów.

Do środy trwają rozmowy ws. przyszłorocznego budżetu oraz pakietu kryzysowego. Wtedy też mają być znane pierwsze konkluzje z rozmów przedstawicieli pięciu ugrupowań tworzących rządzącą koalicję.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Alexander Stubb: Pora na strategiczną autonomię UE. Jakie propozycje ma były premier Finlandii?

Były premier Finlandii proponuje m.in., aby Francja zrezygnowała ze swojego miejsca w RB ONZ na rzecz UE.

WILNO

„Niepokojące ćwiczenia”. „Podczas rosyjskich i białoruskich ćwiczeń wojskowych na poligonie w okolicach Brześcia sprawdzane są warianty ofensywne, mimo że strona białoruska twierdzi, że jest inaczej”, powiedział we wtorek (15 września) szef resortu obrony Valdemaras Rupšys.

„Ćwiczenia są niepokojące, ponieważ wbrew twierdzeniom [Białorusi] są zorientowane na [ćwiczenie] działań ofensywnych”, podkreślił Rupšys po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i ministrem obrony Raimundasem Karoblisem, dodając jednocześnie, że nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Litwy. Karoblis dodał, że Litwa „nie ulegnie prowokacjom”.

Jednocześnie we wtorek białoruski generał Aleh Wojnau, dyrektor departamentu międzynarodowej współpracy wojskowej, stwierdził że źródłem zagrożenia i destabilizacji dla jego kraju jest wzrost potencjału wojskowego NATO u granic Białorusi, a także działania Polski i Litwy.

Wojnau w artykule opublikowanym na stronie ministerstwa obrony napisał, że od szczytu NATO w 2014 r. ma miejsce nie tylko zwiększanie liczebności wojsk NATO w Europie Wschodniej, ale i wzrost intensywności przedsięwzięć w ramach przygotowania operacyjnego i bojowego u granic Białorusi.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Polska przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi?

Premier Morawiecki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym szczycie UE przedstawi w imieniu V4 wniosek ws. przygotowania unijnego planu wsparcia dla Białorusi na wzór powojennego Planu Marshalla USA dla Europy.

RZYM

Włoskie priorytety. Włoski plan odbudowy gospodarczej skupi się na „kilku dużych projektach”. „Skoncentrujemy się na kilku dużych projektach, zamiast rozdzielać fundusze na setki małych”, powiedział we wtorek (15 września) komisjom Izby ds. Budżetu i finansów włoskich minister gospodarki Roberto Gualtieri.

„Fundusz Odbudowy UE stanowi punkt zwrotny dla ożywienia gospodarki i okazję do przezwyciężenia okresu stagnacji”, dodał Gualtieri.

„Celem jest przedstawienie wytycznych naszego planu wydatków Komisji Europejskiej w dniu 15 października”, powiedział włoski minister gospodarki.

„Przeprowadzimy analizę projektów. Chcemy pracować na rzecz poprawy losu społeczeństwa i modernizacji infrastruktury”, dodał.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Uczniowie wrócą po sześciu miesiącach przerwy do szkół.

BELGRAD

Serbskie miasto pozywa chińską firmę Zijn za zanieczyszczenie powietrza. Władze miasta Bor na wschodzie Serbii złożyły skargę przeciwko chińskiej firmę Serbia Zijin Bor Copper, twierdząc, że poziom dwutlenku siarki i innych substancji szkodliwych dla zdrowia emitowany przez fabrykę jest zbyt duży.

Skarga, podpisana już przez burmistrza Bor Aleksandar Milikić, została złożona przeciwko hucie należącej do kompleksu Zign, poinformowała we wtorek (15 września) lokalna prokuratura.

Stacje pomiarowe Serbskiej Agencji Ochrony Środowiska (SEPA) trzeci dzień z rzędu rejestrują nadmierne poziomy dwutlenku siarki w parku miejskim w Bor.

Zanieczyszczenie powietrza w Borze, mieście liczącym 35 tys. mieszkańców, jest rejestrowane codziennie od czasu, gdy Serbia dwa lata temu sprzedała chińskiemu przedsiębiorstwu Zijin Mining pakiet większościowy 63 proc. w kompleksie wydobywczo-hutniczym RTB Bor.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Ambasador palestyński Mohammed Nabhan powiedział we wtorek prezydentowi Aleksandarowi Vucicowi, że jego kraj jest zaniepokojony faktem, że Serbia ma zamiar przenieść swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy.

„Belgrad szanuje i ceni przyjaźń z Palestyną i ludem palestyńskim oraz wspiera ustanowienie trwałego pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie”, powiedział Vucic Nabhanowi, dodając, że „Serbia jest zaangażowana w zacieśnianie stosunków zarówno z Izraelem, jak i Palestyną i chciałaby trwałego rozwiązania sporu między krajami w oparciu o międzynarodowe standardy prawne, ustanowione w ONZ, które przyniosłyby wszystkim pokój, stabilność i postęp”, napisano w komunikacie kancelarii prezydenta Serbii.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)