Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę / Briefing z Europy

hiszpania-COVID-pandemia-grypa-szczepienia-szwecja-rosja-atom-unia-europejska-bułgaria-bałkany-czechy

Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, tak aby zacząć traktować COVID-19 jak grypę i inne choroby układu oddechowego, informuje dziennik „El Pais”. / Foto via [Shutterstock/Mongkolchon Akesin]

Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę | „Rosja zagraża europejskiemu porządkowi bezpieczeństwa”, mówi szwedzki minister obrony Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy.

 

 

MADRYT

COVID-19 jak grypa? Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, tak aby zacząć traktować COVID-19 jak grypę i inne choroby układu oddechowego, informuje dziennik „El Pais”. Szczegóły poniżej. 

(Fernando Heller, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, EURACTIV.es | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę

Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BRUKSELA

Miliardy na atom. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton twierdzi, że inwestycje w energię jądrową w ciągu najbliższej dekady powinny pochłonąć 50 mld euro, a do 2050 r. 500 mld euro, aby spełnić cele Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji i rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Unijny komisarz: Potrzeba 500 mld euro do 2050 r. na energetykę jądrową w UE

„Zielona transformacja doprowadzi do rewolucji przemysłowej na bezprecedensową skalę”, podkreślił Thierry Breton.

BERLIN

Problemy stoczni. Grupa MV Werften ogłosiła niewypłacalność i złożyła 10 stycznia br. wniosek do sądu o ochronę przed wierzycielami. Jest jedną z największych grup przemysłu okrętowego w Niemczech. Posiada stocznie w Rostocku, Wismarze i Stralsundzie. Stocznia zatrudniała prawie 2 tys. osób. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Problemy stoczni. Ogłaszają upadłość

Branża rejsów wycieczkowych, która przed pandemią przeżywała rozkwit, wciąż boryka się z poważnymi problemami.

SZTOKHOLM

„Rosja zagraża europejskiemu porządkowi bezpieczeństwa”. Stwierdzenie to padło ze strony szwedzkiego ministra obrony Petera Hultqvista podczas Folk och Försvar, dorocznego spotkania społeczności ds. polityki bezpieczeństwa i ochrony.

„Szwecja musi być w stanie współpracować z NATO, a UE jest najważniejszą platformą polityki bezpieczeństwa”, zauważył Hulqvist. „Naszą strategią jest budowanie bezpieczeństwa razem z innymi. Jesteśmy dzisiaj szanowanym partnerem, który pomaga zapewnić bezpieczeństwo”.

Na spotkaniu obecny był także lider Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (M), Ulf Kristersson. Odniósł się do żądań Rosji dotyczących NATO a także stwierdził, że Szwecja powinna podążać za przykładem Finlandii. Nawiązał tym samym do noworocznego przemówienia fińskiego prezydenta Sauli Niinistö, w którym ten powiedział, że jego kraj może przystąpić do NATO, jeśli chce.

„Bardzo trudno mi zrozumieć, jak można wykluczyć członkostwo w NATO w sytuacji, gdy Rosja coraz bardziej zachowuje się jak Związek Radziecki”, zauważył szwedzki minister.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Szwecja chce pogłębić współpracę z NATO

Sztokholm coraz bardziej obawia się agresywnych działań Rosji m.in. w stosunku do Ukrainy.

KOPENHAGA

Szef wojskowego wywiadu aresztowany. Szef duńskiej agencji wywiadu wojskowego (FE) Lars Findsen został aresztowany przez sąd.

Wiadomo, że powodem jest odpowiedzialność za wyciek ściśle tajnych informacji. Media w Danii podejrzewają, że może chodzić o sprawę pomocy jaką Duńczycy okazali Amerykanom przy podsłuchiwaniu Europejczyków. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Dania: Szef wojskowego wywiadu aresztowany. Chodzi o wyciek ściśle tajnych informacji

Media w Danii podejrzewają, że może chodzić o sprawę pomocy jaką Duńczycy okazali Amerykanom przy podsłuchiwaniu Europejczyków.

LONDYN

Boris Johnson traci zaufanie. Badanie przeprowadzone przez ośrodek YouGov wykazało, że odsetek członków Partii Konserwatywnej, którzy uważają, że Johnson dobrze radzi sobie na swoim stanowisku premiera a zarazem lidera partii, spadł z 85 do 61 proc.

Jednocześnie 59 proc. ankietowanych wskazało, że powinien on zostać na swoim stanowisku a 34 proc. – że powinien z niego zastąpić. Jeśli chodzi o potencjalnych następców Johnsona, pod uwagę brani są minister finansów Rishi Sunak a także brytyjska szefowa dyplomacji – Liz Truss.

(Kinga Wysocka)

Wielka Brytania: Minister David Frost podał się do dymisji. Kolejne kłopoty Borisa Johnsona

David Frost był głównym negocjatorem umów, na podstawie których doszło do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

PRAGA

Rolnicy spierają się o unijne dopłaty bezpośrednie. Czeskie organizacje rolnicze spierają się o zmiany w Krajowym Planie Strategicznym dla rolnictwa, który powinien zostać przedłożony Komisji Europejskiej w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Punktem sporny są dopłaty bezpośrednie dla dużych gospodarstw. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz I tłum. Monika Mojak)

Czechy: Obrońcy środowiska apelują do rządu o zmiany w planie dla rolnictwa

Organizacje zajmujące się ochroną klimatu ostrzegają, że strategiczny plan opracowany przez były rząd nie ochroni czeskiej przyrody przed szkodliwymi skutkami zmiany klimatu.

SOFIA

Bułgaria będzie dążyć do ochrony praw macedońskich Bułgarów. Bułgaria obiecała skupić swoje wysiłki na ochronie praw Bułgarów w Macedonii Płn. podczas rozmów z władzami w Skopje, które mają doprowadzić do zniesienia weta Sofii wobec akcesji sąsiada do UE.

Bułgarskie partie reprezentowane w parlamencie nakreśliły ramy polityczne, które premier Kirył Petkow ma przedstawić podczas swojej pierwszej wizyty w Skopje, która przypada na 18 stycznia.

„Zgoda (Bułgarii) na rozpoczęcie rozmów o członkostwie Republiki Macedonii Północnej w UE nie powinna być związana z terminami, ale z realnymi rezultatami, w tym w odniesieniu do praw macedońskich Bułgarów”, powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa prezydent Rumen Radew.

W ostatnich miesiącach Bułgaria zaczęła przenosić nacisk na ochronę praw Macedończyków uznających swoje bułgarskie korzenie i posiadających bułgarskie paszporty, którzy stanowią znaczną część dwumilionowej populacji kraju. Sofia twierdzi, że prawa macedońskich Bułgarów są kluczowym momentem w spełnieniu kopenhaskich kryteriów członkostwa w UE.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Kinga Wysocka)

Bułgaria wycofa weto ws. akcesji Macedonii Płn. do UE za zniesienie wiz do USA?

Lider partii Jest taki naród Slawi Trifonow proponował zniesienie weta ws. akcesji Macedonii do UE w zamian za członkostwo Bułgarii w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce i Europie – AKTUALIZACJA
  • Niemcy: Land Szlezwik-Holsztyn ogłasza stan epidemii. To tam obecnie jest w Niemczech najwięcej zakażeń koronawirusem. Zamknięte zostaną kluby i dyskoteki, a lokale gastronomiczne mogą być czynne tylko do 23:00. (Anna Wolska)
  • Czechy: Omikron stał się dominującym wariantem koronawirusa. Już ponad połowa wykrywanych tam w ostatnich siedmiu dniach przypadków to infekcje tym szczepem SARS-CoV-2. W Czechach znów rośnie liczna nowych zakażeń. (Anna Wolska)
  • Włochy: Od poniedziałku (10 stycznia) obowiązują nowe obostrzenia koronawirusowe. Jedynie posiadacze tzw. wzmocnionej przepustki covidowej, wystawianej na podstawie zaszczepienia lub wyzdrowienia, będą mogli korzystać ze środków transportu, wypić kawę przy barze, korzystać z ośrodków sportowych, basenów czy stoków narciarskich. Na 20 stycznia zapowiedziano kolejne wzmocnienie wymogów sanitarnych – osoby bez zwykłej przepustki nie będą mogły korzystać z usług fryzjera czy wejść do centrum handlowego. (Kinga Wysocka)

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY