Hiszpania: Złe dane gospodarcze. Ile miejsc pracy zniknęło w trakcie pandemii? / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W trakcie pandemii najwięcej miejsc pracy w Hiszpanii „zniknęło” w Andaluzji, Katalonii oraz Walencji. UE krytykuje Chiny. Wielka Brytania informuje Chiny o konieczności odbudowania zaufania na scenie międzynarodowej. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

WARSZAWA

451 lat po Unii Lubelskiej. Polska, Litwa i Ukraina zdecydowały wczoraj w Lublinie o podjęciu trójstronnej współpracy w formacie nazwanym Trójkątem Lubelskim. Jakie będą zadania nowego forum współpracy regionalnej? Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Trójkąt Lubelski – nowy format współpracy Polski, Litwy i Ukrainy. Z jakimi zadaniami?

Jakie będą zadania nowego forum współpracy regionalnej?

BRUKSELA/WARSZAWA

Strefy wolne od dotacji. Sześć polskich miast, które wnosiły o dofinansowanie z funduszy unijnych, a wcześniej określiły się „strefami wolnymi od LGBT”, nie dostanie pieniędzy w ramach unijnego programu współpracy. Unijna komisarz ds. równości poinformowała, że we Wspólnocie „podstawowe prawa i wartości muszą być przestrzegane”. Więcej informacji poniżej. 

(EURACTIV.pl)

UE: Brak funduszy dla polskich miast za "strefy wolne od LGBT"

W jaki sposób decyzję argumentowała unijna komisarz ds. równości Helena Dalli?

MADRYT

Większość chorych bezobjawowo. W Hiszpanii nie słabnie dynamika zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zanotowano tam 1828 nowych przypadków infekcji. Od wtorku (28 lipca) nakaz noszenia masek ochronnych nie obowiązuje już tylko na Wyspach Kanaryjskich. Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, że 60 proc. nowych zakażeń dotyczy pacjentów, u których nie występują żadne symptomy koronawirusa.

We wtorek premier wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso ogłosiła, że region ten wprowadza nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, nawet jeśli pomiędzy osobami występuje 1,5-metrowy dystans społeczny.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Ponad 200 ognisk SARS-CoV-2. Spada wiek zakażonych

W ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. W kraju wykrywane są nowe ogniska koronawirusa, a jednym z największych poszkodowanych jest krajowa gospodarka, w tym branża turystyczna.

Znikające miejsca pracy. Tymczasem z danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) wynika, że w Hiszpanii z powodu kryzysu wywołanego pandemią SARS-CoV-2 zlikwidowano ponad 1 mln miejsc pracy. Wśród regionów najbardziej dotkniętych redukcją zatrudnienia są Andaluzja, Katalonia oraz Walencja.

Według danych zebranych przez hiszpański urząd statystyczny od kwietnia do czerwca zniknęło w całej Hiszpanii prawie 1,1 mln miejsc pracy. Władze INE wyjaśniły, że opublikowane szacunki dotyczące wpływu koronakryzysu na rynek pracy prezentują jedynie liczbę etatów, które zostały całkowicie zlikwidowane. Wskazano, że w statystykach nie zostały uwzględnione ponad 3 mln miejsc pracy, które zniknęły tymczasowo.

„Tylko część ze zwolnionych w drugim kwartale osób udało się do urzędów pracy, aby zarejestrować się w nich jako osoby bezrobotne. Znacząca grupa uznaje się jedynie za chwilowo nieaktywnych zawodowo”, napisano w raporcie.

Eksperci INE wskazali, że okres kwiecień-czerwiec 2020 roku był rekordowym kwartałem pod względem liczby zlikwidowanych etatów w historii Hiszpanii. Według INE na koniec czerwca bezrobocie w Hiszpanii sięgnęło poziomu 15 proc. Odnotowały, że likwidacją etatów wskutek koronakryzysu najbardziej zostały dotknięte regiony Andaluzji, Katalonii i Walencji, gdzie zamknięto odpowiednio 226,8 tys., 203,6 tys. i 140,6 tys. miejsc pracy.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

HAGA

Czerwone światło dla Hiszpanii. Holandia dołączyła do krajów, które odradzają swoim obywatelom podróże do wybranych turystycznych regionów Hiszpanii, tłumacząc, że jest to jeden z krajów europejskich o najwyższym wskaźniku zakażeń koronawirusem. Wcześniej podobną decyzję podjęły Wielka Brytania, Norwegia, Francja i Niemcy.

W poniedziałek wieczorem władze holenderskie zarekomendowały przełożenie podróży do Barcelony i okolic, jeśli wyjazd nie jest absolutnie konieczny. MSZ zaleciło przebywającym tam Holendrom natychmiastowy powrót do kraju i poddanie się 14-dniowej kwarantannie domowej.

(EURACTIV.pl)

Niemcy przestrzegają swoich obywateli przed podróżami do trzech regionów Hiszpanii

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie ostrzega obywateli Niemiec przed podróżowaniem do trzech regionów Hiszpanii. Chodzi o tamtejszy wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem.

BRUKSELA

Krytyka i uśmiech. Kraje Unii Europejskiej przyjęły we wtorek (28 lipca) kolejne konkluzje, wyrażające poważne zaniepokojenie przepisami, dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu, które Chiny narzuciły temu terytorium 30 czerwca 2020 r.

W konkluzjach ponownie potwierdzono poparcie UE dla wysokiego stopnia autonomii Hongkongu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy” oraz solidarność z mieszkańcami Hongkongu.

Jednocześnie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że kryzys związany z pandemią koronawirusa nie dał Unii Europejskiej „innego wyjścia, jak tylko współpraca z Chinami”.

We wtorek Dombrovskis oraz unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan odbyli wideokonferencję z wicepremierem Chin Liu He. Rozmawiali m.in. o kryzysie związanym z koronawirusem i współpracy w zakresie finansów. Przed spotkaniem Dombrovskis zabrał głos w sprawie stosunków UE z Chinami. „To ważna relacja, ale niełatwa”, stwierdził.

Łotewski dyplomata uważa, że w obliczu pandemii koronawirusa jedynym rozwiązaniem jest współpraca z Chinami.

(EURACTIV.pl)

Chiny uchwaliły kontrowersyjne prawo ws. Hongkongu

Przywódca ChRL Xi Jinping podpisał ustawę dotyczącą bezpieczeństwa Hongkongu. Nowe prawo wywołało sprzeciw USA, NATO i UE.

LONDYN

„Będziemy czujni”. Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab powiedział we wtorek (28 lipca) swojemu chińskiemu odpowiednikowi Wangowi Yi, że Londyn będzie uważnie obserwować wrześniowe wybory do Rady Ustawodawczej Hongkongu, a Chiny muszą odbudować zaufanie społeczności międzynarodowej, napisano w komunikacie brytyjskiego MSZ.

Brytyjsko-chińskie relacje znacznie się pogorszyły w ostatnich miesiącach, zwłaszcza z powodu kontrowersyjnej ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, którą władze w Pekinie narzuciły temu terytorium bez konsultacji z jego mieszkańcami.

Wielka Brytania uważa to za pogwałcenie brytyjsko-chińskiej deklaracji z 1984 roku o warunkach zwrotu tego terytorium, w której Chiny zobowiązały się, że przez 50 lat po przejęciu zwierzchnictwa, czyli do 2047 roku, utrzymają szeroką autonomię byłej brytyjskiej kolonii.

Dodatkowo na stosunki obu państw negatywnie wpływa sprawa udziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei w budowie brytyjskiej sieci 5G, na co brytyjski rząd najpierw warunkowo się zgodził, ale później – m.in. w związku z sytuacją w Hongkongu – zmienił zdanie, a także brak transparentności władz w Pekinie w kwestii pandemii koronawirusa.

(EURACTIV.pl)

Wielka Brytania wyklucza Huawei z budowy sieci 5G

Rząd Wielkiej Brytanii zmienia swoje podejście do dopuszczenia Huawei do udziału w budowie sieci 5G. Wcześniej Londyn zgadzał się na częściowe wykorzystywanie sprzętu produkcji chińskiego koncernu we wdrażaniu systemu telekomunikacyjnego piątej generacji.

BERLIN

Ponadnarodowa opłata. Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej. Działania w tym kierunku ma podjąć niemiecki minister transportu Andreas Scheuer. Pieniądze uzyskane z tego tytułu miałyby zostać przeznaczone na walkę z katastrofą klimatyczną. Więcej o szczegółach piszemy poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej?

Na co miałyby zostać przeznaczone zgromadzone środki?

Nowy ambasador. Donald Trump chce mianować wojskowego stratega nowym szefem amerykańskiej ambasady w Berlinie. Jego decyzja przypada na czas, w którym mają zostać podane szczegóły wycofania części amerykańskich oddziałów z Niemiec.

Następcą ambasadora Richarda Grenella, który ustąpił ze stanowiska w czerwcu ma zostać pułkownik w stanie spoczynku Douglas MacGregor.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: Rezygnacja kontrowersyjnego ambasadora USA

Co skłoniło amerykańskiego dyplomatę do rezygnacji?

RZYM

Premier Włoch Giuseppe Conte w wystąpieniu w Senacie powiedział, że rząd Włoch opowiada się za przedłużeniem stanu kryzysowego z powodu epidemii. Polityk wyraził przekonanie, że prolongata ta jest niezbędna, bo wirus „dalej krąży”.

Stan kryzysowy wprowadzony na pół roku na początku epidemii, po wykryciu pierwszych przypadków koronawirusa u przebywających w Rzymie turystów z Chin, wygasa 31 lipca. Przedstawiając informację rządu w tej sprawie, premier Giuseppe Conte oświadczył, że za przedłużeniem obecnie obowiązujących przepisów przemawia sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.

„Choć krzywa zakażeń i obciążenie systemu służby zdrowia są znacznie zredukowane, rejestrowane dane wskazują, że wirus dalej krąży w kraju, a sytuacja międzynarodowa jest wciąż niepokojąca, zaś to, co dzieje się w państwach blisko nas, wymaga wielkiej czujności”, wyjaśnił premier.

Jako jeden z rezultatów ewentualnego wygaszenia stanu wyjątkowego Conte wymienił koniec umieszczania migrantów w kwarantannie na statkach. Premier zaapelował też do opozycji o dialog w tej sprawie. W jej szeregach dominuje sprzeciw wobec propozycji Rady Ministrów.

Tymczasem sytuacja migracyjna we Włoszech staje się coraz poważniejsza. Na Sycylię przybywają kolejne łodzie z imigrantami. W ostatnich dniach z ośrodkach z Porto Empedocle i Caltanisetcie na Sycylii uciekły dziesiątki imigrantów poddanych kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa. Więcej szczegółów poniżej.

(EURACTIV.pl)

Włochy: Ucieczki imigrantów z kwarantanny. MSZ apeluje o przestrzeganie zasad

Sytuacja migracyjna we Włoszech jest coraz poważniejsza. W związku z coraz częstszymi ucieczkami z ośrodków rząd wysyła do ochrony wojsko, a resort dyplomacji wzywa do respektowania przepisów przez wszystkich.