Które państwo jest najbardziej skorumpowane w UE? Francja wprowadzi trzeci lockdown? / STOLICE

Hiszpania, bezrobocie, koronawirus, lockdown-korupcja, Węgry, Polska

W 2020 r. w Hiszpanii zostało zlikwidowanych 622,6 tys. miejsc pracy, czyli najwięcej od czasu kryzysu finansowego w 2012 r., wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie. / foto via [Shutterstock/Chanclos]

Polska gastronomia ma dość i pozywa Skarb Państwa. Które państwo najbardziej skorumpowane w Europie? Francja wprowadzi trzeci lockdown? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Mają dość. 31 marca do sądu trafi pozew zbiorowy gastronomii polskiej przeciw Skarbowi Państwa, poinformowała w czwartek Izba Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) po konferencji, na której minister zdrowia ogłosił przedłużenie do 14 lutego zamknięcia lokali gastronomicznych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do 14 lutego dotychczasowe obostrzenia dotyczące restauracji, pubów, hoteli, stoków i innych obiektów sportowych pozostają bez zmian. Jak przypomniał, restauracje, tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos, hotele pozostają zamknięte również dla osób w podróży służbowej – wyjątkiem są m.in. hotele pracownicze oraz te, w których zakwaterowani są medycy.

Rozczarowani czwartkową decyzją rządu przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) poinformowali, że złożą pozew zbiorowy przeciw Skarbowi Państwa. „1 lutego podpisujemy z kancelarią prawną umowę w tej sprawie, a 31 marca planujemy gotowy pozew złożyć w sądzie – przekazał Polskiej Agencji Prasowej sekretarz generalny zarządu IGGP Sławomir Grzyb.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPESZT

Mistrzowie korupcji? Węgry nadal są najbardziej skorumpowanym krajem w Europie, wynika z corocznego raportu Transparency International (Indeks Percepcji Korupcji).

Węgry nadal zajmują ostatnie miejsce w UE – obok Bułgarii i Rumunii – trzeci rok z rzędu jako najbardziej skorumpowany kraj UE.

W Unii Europejskiej, poza krajami skandynawskimi w czołówce najmniej skorumpowanych państw znajdują się Niemcy, Austria i Holandia. Nieco gorsza sytuacja jest w Hiszpanii, Francji czy Portugalii, ale zdecydowanie lepsza niż na południu czy wschodzie Europy.

Polska, która w 2019 r. była na poziomie Cypru i Korei Południowej, w ubiegłym roku pogorszyła swoją pozycję w rankingu i spadła na dwie pozycje niżej. Wypadamy gorzej niż państwa bałtyckie, ale lepiej od sąsiednich Czech i Słowacji.

Tymczasem Węgry jako jedyny kraj UE nie podpisał wspólnego oświadczenia potępiającego brutalne stłumienie protestów w obronie Aleksieja Nawalnego, co uniemożliwiło UE włączenie tej sprawy do porządku obrad na środowym posiedzeniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), poinformowało Radio Wolna Europa. W związku z tym problem został podniesiony przez Stany Zjednoczone.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BERLIN

Czas decyzji. W piątek spodziewana jest decyzja o „drastycznym” ograniczeniu ruchu lotniczego do Niemiec.  Federalny minister Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer potwierdził w czwartek, że Niemcy ograniczą podróże z krajów, w których zagraża zmutowany koronawirus.

Rząd chce zakazać lotów z tych krajów. Będzie utrzymany jedynie transport środków medycznych, żywności i zwierząt.

Szef MSW przyznał, że chce uniknąć takiej sytuacji do jakiej doszło po wprowadzeniu ograniczeń na polsko-niemieckiej granicy, kiedy to utworzyły się wielokilometrowe korki. Horst Seehofer zapewnił, że funkcjonariusze celni oraz policja federalna będą na granicach działali skutecznie ale elastycznie.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Niemcy: Dziś decyzja ws. zakazu wjazdu z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego

W piątek spodziewana jest decyzja o „drastycznym” ograniczeniu ruchu lotniczego do Niemiec. 

PARYŻ

Godzina policyjna nie wystarcza? Rząd Francji rozważa różne scenariusze, w tym wprowadzenie w kraju „bardzo ścisłego” lockdownu, poinformował w środę rzecznik rządu Gabriel Attal. Jak dodał, wydłużona godzina policyjna przyniosła dotąd tylko ograniczone efekty.

Z kolei w czwartek minister zdrowia Olivier Véran podczas tradycyjnej cotygodniowej konferencji prasowej dodał, że „godzina policyjna i pozostałe restrykcje są z pewnością przydatne, ale prawdopodobnie niewystarczające”.

Gabriel Attal w czwartkowej rozmowie z France Info, że brytyjski wariant koronawirusa odpowiada obecnie za ok. 10 proc. przypadków wszystkich aktywnych zakażeń we Francji. Na początku stycznia było to 3,2 proc. W regionie paryskim to nawet 14 proc. wszystkich pozytywnych wyników na obecność SARS-CoV-2.

Attal przyznał, że władze biorą pod uwagę kilka scenariuszy, w tym ścisły lockdown, który jest przedmiotem konsultacji rządu z parlamentem i partnerami społecznymi. Do końca tygodnia rząd będzie w stanie lepiej oszacować skuteczność godziny policyjnej.

Prezydent Emmanuel Macron poprosił o więcej analiz dotyczących skuteczności wprowadzenia godziny policyjnej w ograniczaniu epidemii koronawirusa, poinformował rzecznik.

Szef państwa zrezygnował z zaplanowanego na środę wieczór wystąpienia na temat dalszych działań w zakresie walki z pandemią koronawirusa.

Rząd daje sobie czas na podjęcie decyzji. Która ma zapaść w „w weekend”, podkreślił Attal. Dodał, że „utrzymanie obecnego systemu” wydaje się „mało prawdopodobne”, ale nałożenie „bardzo ścisłeego lockdownu” jest możliwe.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

Francja ma pierwszego uchodźcę klimatycznego. Uniknął deportacji z powodu złej jakości powietrza

Według Environmental Performance Index Bangladesz był w 2020 r. na 179 miejscu ze 180 na świecie pod względem jakości powietrza.

TALLINN | RYGA

Państwa bałtyckie dążą do jedności i zsynchronizowanej infrastruktury. Nowa premier Estonii Kaja Kallas apeluje o jedność między krajami bałtyckimi, która powinna przejawiać się w zsynchronizowaniu projektów infrastrukturalnych nie tylko między trzema krajami, ale także z myślą o Europie Środkowej.

Kallas w trakcie wideokonferencji z premierem Łotwy Krišjānisem Kariņšem podkreśliła, że państwa bałtyckie są zawsze silniejsze razem niż indywidualnie – poinformowało biuro prasowe rządu Estonii.

Mówiąc konkretniej, taka jedność powinna urzeczywistnić się we wspólnych projektach infrastrukturalnych, takich jak Rail Baltica, połączenia sieci energetycznych czy morskich farm wiatrowych, dodała nowa premier.

Estonia i Łotwa podpisały we wrześniu ubiegłego roku protokół ustaleń dotyczący budowy morskiej farmy wiatrowej – pierwszej tego typu w regionie Morza Bałtyckiego.

Szacuje się, że wygeneruje do 1000 megawatów energii, co pokryje około 20 proc. zużycia prądu w obu krajach. Koszty budowy zostaną równo podzielone między Estonię i Łotwę.

Równie ważne jest zakończenie synchronizacji bałtyckich sieci energetycznych z sieciami Europy Środkowej, powiedziała Kallas. „Projekty infrastrukturalne i energetyczne poprawią naszą łączność z Europą, pomogą nam osiągnąć cele klimatyczne, ożywią gospodarkę i zapewnią niezależność energetyczną”, dodała nowa szefowa estońskiego rządu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

UE: Państwa bałtyckie nie ratyfikują Funduszu Odbudowy? Przyczyną spór wokół… inwestycji kolejowej

Według portalu “Politico” przywódcy Estonii, Litwy i Łotwy zapowiedzieli blokadę ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, jeśli UE nie zgodzi się na dofinansowanie Rail Baltica – inwestycji kolejowej, która ma polepszyć połączenie państw bałtyckich z Europą Zachodnią.

 

 

Trasa linii kolejowej Rail …

RZYM

Rozmowy trwają. Prezydent Sergio Mattarella od środy prowadzi konsultacje z przedstawicielami partii i grup parlamentarnych w sprawie rozwiązania kryzysu, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego.

W czwartek w Kwiryniale – siedzibie prezydenta – pojawili się były premier Matteo Renzi (Italia Viva) i szef centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) Nicola Zingaretti.

Zingaretti powiedział, że popiera obecnego premiera Giuseppe Conte. W międzyczasie Renzi powiedział, że jest gotów pomóc w utworzeniu nowego rządu, ale nie zobowiązuje się do wspierania Conte.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś ruszają konsultacje prezydenta ws. powołania nowego rządu. Jakie są możliwe scenariusze?

Jednym z pomysłów jest powierzenie misji utworzenia rządu Mario Draghiemu, byłemu prezesowi Europejskiego Banku Centralnego.

MADRYT

Annus Horribilis dla rynku pracy. W 2020 r. w Hiszpanii zostało zlikwidowanych 622,6 tys. miejsc pracy, czyli najwięcej od czasu kryzysu finansowego w 2012 r., wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie.

Jak wskazały władze INE w czwartkowym sprawozdaniu dotyczącym rynku pracy w 2020 r., do drastycznego pogorszenia się sytuacji doprowadziła pandemia koronawirusa, informuje agencja EFE.

Autorzy dokumentu wskazali, że najwięcej etatów zostało zlikwidowanych w drugim kwartale roku wraz z obowiązującą pomiędzy marcem a czerwcem przymusową izolacją społeczną oraz surowymi restrykcjami sanitarnymi, w tym m.in. zamknięciem granic, placówek gastronomicznych i hoteli.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Annus horribilis dla przedsiębiorstw. Zlikwidowano najwięcej miejsc pracy od kryzysu finansowego

W 2020 r. w Hiszpanii zostało zlikwidowanych 622,6 tys. miejsc pracy.

LIZBONA

Zakaz podróży. Rząd Portugalii postanowił zakazać obywatelom Portugalii wyjazdów zagranicznych na najbliższe dwa tygodnie. Według ministra spraw wewnętrznych Eduardo Cabrity, zakaz ma na celu „ochronę obywateli i pomoc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się pandemii.

Pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców, Portugalia od ponad tygodnia jest najbardziej dotkniętym krajem z powodu pandemii koronawirusa. System zdrowia już kilka dni temu osiągnął punkt krytyczny.

Za prawie jedną trzecią przypadków SARS-CoV-2 odpowiada nowy wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii, a prawie połowa potwierdzonych przypadków została zarejestrowana w Lizbonie.

(Pedro Morais Fonseca and Vera Amaro, Lusa.pt)

ATENY

Studenci protestują. W czwartek – już po raz kolejny na przestrzeni ostatnich dni – setki studentów protestowały w Atenach przeciw projektowi ustawy, powołującej specjalny organ policyjny do patrolowania greckich uczelni.

Na obecność policji na terenie placówek akademickich zezwala ustawa, którą uchwalono w 2019 r. Demonstrowano także w Salonikach i Patras. Szacuje się, że w protestach wzięło udział ponad 4 tys. osób w Atenach i 1,5 tys. w Salonikach. Demonstracja była nielegalna, ale wspierały ją lewicowe partie polityczne.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Spór na Morzu Śródziemnym: Grecja i Turcja wróciły do stołu rokowań po pięciu latach

Rozmowy Grecji z Turcją zostały pozytywnie odebrane na arenie międzynarodowej.

PRAGA

Nord Stream 2 ma 50 proc. szans na powstanie, mówi czeski europoseł. W projekt Nord Stream 2 zainwestowano już tak dużo, że próba jego zatrzymania z pewnością będzie skomplikowana, powiedział w rozmowie z EURACTIV.cz. eurodeputowany Evžen Tošenovský (Obywatelska Partia Demokratyczna; EKR).

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Budowa Nord Stream 2 wznowiona pomimo sankcji USA

Dziś szefowie dyplomacji państw Unii będą dyskutować o nałożeniu dodatkowych sankcji na Rosję.

SARAJEWO | ZAGRZEB

Projekt połączenia południowego Chorwacja-BiH potwierdzony. Wyższa izba parlamentu Federacji BiH uchwaliła ustawę o połączeniach międzysystemowych między Bośnią i Hercegowiną a Chorwacją, która umożliwi budowę nowego gazociągu łączącego oba kraje. Ma on zapewnić stabilne dostawy błękitnego paliwa.

Projekt jest wart 100 mln euro, z czego około 20 mln euro pochodzi z funduszu UE dla Bałkanów Zachodnich. Prace nad projektem mają się rozpocząć w 2023 r., a gazociąg ma zostać oddany do użytku do końca 2024 r.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)