Guy Verhofstadt: Europejczycy oczekują ostrzejszych działań wobec antydemokratycznych tendencji w UE

guy-verhofstadt-konferencja-w-sprawie-przyszlosci-europy-cofoe-natolin-warszawa-PKIN-traktaty-ue-europejczycy-demokracja-nieliberalna-autorytaryzm

"UE to przede wszystkim wspólnota wartości i praw obywatelskich", podkreślił europoseł w rozmowie z EURACTIV.pl. [European Union 2021 - Source : EP]

Europejczycy oczekują, że Unia Europejska będzie „ostrzejsza” wobec nieliberalnych, antydemokratycznych tendencji w Europie, powiedział europoseł Guy Verhofstadt w rozmowie z EURACTIV.pl podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy (CoFoE) w Warszawie.

 

EURACTIV.pl opisuje wydarzenia związane z Konferencją w sprawie przyszłości Europy. Nasze teksty można odnaleźć w specjalnie dedykowanej sekcji „Przyszłość UE”.

 

„Obywatele wzywają nas, abyśmy (jako UE – red.) byli dużo bardziej ostrzy wobec nieliberalnych i antydemokratycznych tendencji, jakie obserwujemy w niektórych krajach Unii Europejskiej”, powiedział belgijski europoseł z grupy Renew Europe, były premier Belgii Guy Verhofstadt w rozmowie z EURACTIV.pl. 

Dodał, że Europejczycy oczekują podjęcia działań przeciwko takim praktykom, ponieważ „UE to nie tylko rynek wewnętrzny. To przede wszystkim wspólnota wartości i praw obywatelskich”.

„W tym sensie mam nadzieję, że Konferencja w sprawie przyszłości Europy może mieć pozytywny wpływ dla Polski”, powiedział Verhofstadt, który jest jednocześnie jednym ze współprzewodniczących Konferencji. Odniósł się tym samym do faktu, że to w Polsce odbywa się właśnie 3. panel obywatelski CoFoE.

Dlaczego w Europie mało kto słyszał o inicjatywie, która może zmienić jej losy?

Młodzi Europejczycy krytykują brak przejrzystości wewnątrz UE.

Konferencja zawitała do Warszawy

Od piątku (7 stycznia) w Kolegium Europejskim w Natolinie trwa 3. panel obywatelski Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Tematami dyskusji są głównie kwestie dotyczące środowiska, zmian klimatu i zdrowia. Przedwczoraj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się inauguracja wydarzenia.

Tak jak w przypadku poprzednich paneli, zorganizowanych we włoskiej Florencji i francuskim Strasburgu, zgromadzeni uczestnicy w piątek i sobotę dyskutowali o najważniejszych dla nich kwestiach, związanych z tematyką panelu, a dziś – w niedzielę – zagłosują nad wypracowanymi rekomendacjami. 

Ostatecznie pomysły mają trafić do Brukseli i posłużyć unijnym urzędnikom do kreowania przyszłego prawa i wytycznych na szczeblu UE.

Podczas sobotniej konferencji prasowej Verhofstadt stwierdził, że instytucje unijne będą zmagać się z presją, aby rekomendacje przedstawiane przez uczestników CoFoE zostały wdrożone. Jest to bowiem jednym z celów, zawartych w deklaracji założycielskiej tej inicjatywy.

„Jest duża szansa, że proponowane zmiany wejdą w życie dlatego, że całe wydarzenie opiera się na zaangażowaniu obywateli”, powiedział Belg i zaznaczył, że unijnym instytucjom trudno będzie zlekceważyć te postulaty.

Na poprzednim panelu obywatelskim, zorganizowanym miesiąc temu we Florencji, polityk podkreślił, że Konferencja jest „tak ważna” właśnie dlatego, że „nie jest debatą między Parlamentem, Radą i państwami”, a jest to aktywny udział Europejczyków.

Reforma instytucji unijnych. Potrzebna, ale czy możliwa?

Uczestnicy Konferencji w sprawie przyszłości Europy domagają się reform w wielu kwestiach, sięgających nawet zmian w traktatach.

Czy CoFoE przyczyni się do zmiany traktatów?

Jednak niektóre rekomendacje w zakresie reformowania UE, proponowane przez Europejczyków, są na tyle dogłębne, że mogą wymagać zmiany traktatów unijnych. Uczestnicy CoFoE postulują bowiem m.in. federalizację UE i wiele rozwiązań o charakterze ponadnarodowym.

„Zmiana traktatów to kwestia drugorzędna”, stwierdził Verhofsdatd. Dodał, że nie jest to kluczowa  sprawa, o jakiej należy dyskutować podczas CoFoE.

„To pytanie, na które trzeba odpowiedzieć dopiero, gdy przyjdzie do wdrażania rekomendacji (zaproponowanych przez Europejczyków podczas paneli obywatelskich – red.). Jeśli uda się je wdrożyć bez zmiany traktatów, to niech tak będzie, a jeśli zmiana traktatów będzie konieczna, to trzeba będzie ją rozważyć”, powiedział. 

Kolejne panele obywatelskie odbędą się w irlandzkim Dublinie i w holenderskim Maastricht.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu”.