Grecja: Wotum zaufania dla rządu, będzie obniżka podatków

Nowy premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Zdjęcie via twitter @kmitsotakis

Centroprawicowy rząd stworzony przez lidera partii Nowa Demokracja Kyriakosa Mitsotakisa uzyskał w parlamencie wotum zaufania. Debata w tej sprawie trwała 3 dni. W programie nowego rządu znalazły się m.in. obniżka podatków i zwiększenie zatrudnienia w policji oraz służbie zdrowia.

 

Nowa Demokracja (ND) uzyskała w wyborach z 7 lipca 158 mandatów w 300-osobowym Parlamencie Hellenów i dysponuje samodzielną większością. Nowy premier Kyriakos Mitsotakis był więc spokojny o uzyskanie wotum zaufania. W swoim exposé zapowiedział przede wszystkim zmiany w polityce gospodarczej kraju.

Niższe podatki i więcej policjantów

W sierpniu ubiegłego roku Grecja zakończyła trzeci program pomocowy (wart 86 mld euro), realizowany w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności, a greckie Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju przedstawiło wraz z początkiem nowego roku bardzo optymistyczne prognozy dotyczące wskaźników ekonomicznych. Grecja pozostaje jednak najbardziej zadłużonym krajem w UE, z długiem publicznym na koniec I kwartału 2019 r. na poziomie 181,9 proc. PKB.

Mitsotakis w swoim wystąpieniu do greckich posłów zapowiedział kolejne kroki w kierunku mniej restrykcyjnej polityki finansowej państwa niż w ubiegłej dekadzie. „Odchodzimy od ery podatków i ubóstwa w stronę ery inwestycji i dobrze płatnych miejsc pracy. Musimy wysłać światu optymistyczną wiadomość, że w naszym kraju coś w końcu się zmienia. Głównym wyzwaniem dla Grecji jest zwiększenie dobrobytu i sprawiedliwy jego podział” – oświadczył nowy grecki premier.

Aby to osiągnąć, Mitsotakis ma zamiar zrealizować obietnicę wyborczą swojej partii i doprowadzić do obniżki podatków, m.in. dochodowego i od nieruchomości. Pozostawienie większych ilości pieniędzy w portfelach podatników miałoby pobudzić gospodarkę poprzez zwiększenie konsumpcji. Projekt ustaw obniżających podatki mają trafić do parlamentu w najbliższych tygodniach.

Kolejna zapowiedź dotyczy zwiększenia zatrudnienia w sektorze publicznym, które w ostatnich latach zostało mocno ograniczone. Nowy rząd nie chce jednak znów rozbudować aparatu urzędniczego, ale zatrudnić przynajmniej 1,5 tys. nowych policjantów, szczególnie w dużych miastach. Zwiększyć ma się także liczba etatów w publicznych szpitalach, w tym przypadku chodzi przede wszystkim o pielęgniarki.

Grecja: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji zwyciężyła centroprawicowa partia Nowa Demokracja. Ugrupowanie to rządziło krajem do 2015 r. Do władzy wróciła w mocnym stylu. Po raz pierwszy od 10 lat uda się w Grecji bowiem sformować rząd jednopartyjny.
 

Według wstępnych wyników …

Renegocjacja zasad budżetowych

Aby sfinansować nowe wydatki, Mitsotakis chce renegocjować z zagranicznymi wierzycielami zasady ustanawiania nadwyżki budżetowej. Teraz Grecja może ją wypracowywać w wysokości najwyżej 3,5 proc. PKB. Jeśli zysków budżetowych jest więcej, mają one posłużyć spłacie zadłużenia. A to wciąż jest ogromne.

Mitsotakis jest jednak optymistą. „Będziemy w stanie wynegocjować bardziej realistyczne nadwyżki budżetowe od 2020 r. Spłacimy nasz dług dzięki nadwyżkom pochodzącym ze wzrostu gospodarczego, a nie poświęceniu klasy średniej” – stwierdził premier w parlamencie. Poprzedni mocno lewicowy rząd Aleksisa Tsiprasa starał się natomiast najmocniej chronić przed skutkami kryzysu najbiedniejsze warstwy społeczne. Zmęczona tym klasa średnia postanowiła w końcu postawić na Nową Demokrację.

Gdy posłowie udzieli już rządowi Mitsotakisa wotum zaufania, nowy premier stwierdził: „To wotum zaufania dla perspektywy wzrostu gospodarczego Grecji.” Ale eksperci podkreślają, że wynegocjowanie zgody na wyższą nadwyżkę budżetową będzie trudne. Grecja nie tylko ma najwyższy dług publiczny w całej UE, ale także jeszcze ponad 60 mld euro do zwrócenia zagranicznym kredytodawcom, którzy pomogli ustabilizować greckie finanse po ich dramatycznym załamaniu się w 2010 r.

Grecja: Dobry początek roku dla gospodarki

Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju podsumowało rozwój greckiej gospodarki w 2018 r. oraz przedstawiło prognozy dalszej dynamiki i rozwoju wskaźników ekonomicznych.
 
Obiecujące prognozy dla greckiej gospodarki
Greckie Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju wydało coroczny dokument pt. „Biuletyn Rozwoju Gospodarczego”, w którym został podsumowany stan gospodarki …