Grecja: Wielkie pożary na wyspie Eubea

Pożar lasu, źródło: Flickr/fot. Josh O'Connor - USFWS

Pożar lasu, źródło: Flickr/fot. Josh O'Connor - USFWS

Trwa gaszenie wielkich pożarów na greckiej wyspie Eubea (znanej też pod swoją inną nazwą – Evia). W kilku rejonach tej gęsto zalesionej wyspy ogłoszono stan wyjątkowy. Strażacy walczą z ogniem m.in. przy pomocy śmigłowców. Ale akcję gaśniczą utrudniają wysokie, ponad 40-stopniowe temperatury i silny wiatr.

 

Eubea położna jest na północ od Aten. To druga co do wielkości (po Krecie) grecka wyspa. Zamieszkuje ją prawie 220 tys. osób. Chętnie odwiedzana jest też przez turystów.

Premier przerywa urlop

Z trawiącymi wyspę pożarami lasów walczy obecnie ponad 300 strażaków, którzy mają do dyspozycji 75 wozów gaśniczych, 9 helikopterów i 7 samolotów. Choć trzeba było ewakuować kilkuset mieszkańców czterech wiosek, strażakom udało się w wielu miejscach opanować rozprzestrzenianie się ognia. Ale jego całkowite ugaszenie utrudniają niekorzystne warunki pogodowe. „Udało się ochronić życie i ocalić majątek ludzi” – ogłosił jednak minister ds. ochrony ludności Michalis Chrysohoidis.

„To trudny pożar, ale nie ma zagrożenia dla życia ludzkiego i to jest najważniejsze” – wtórował mu gubernator Eubei Kostas Bakojanis. Ale ogień w wielu miejscach wciąż jest duży. Dym z pożarów dociera nawet do oddalonych o 110 km Aten. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przerwał urlop, który spędzał na Krecie i wrócił do Aten.

Pożary wybuchły bowiem także w kilku innych miejscach kraju – położonej w środkowej części kraju Beocji, na Peloponezie oraz wokół miasteczka Peania na przedmieściach Aten. Sytuację w Grecji monitoruje już Unia Europejska. Komisarz ds. pomocy humanitarnej i ochrony ludności Christos Stylianides (jest cypryjskim Grekiem) mówił o sytuacji w Grecji, że jest „była i jest trudna”. Gotowość do wysłania na Eubeę swoich strażaków wyraziły m.in. Włochy i Hiszpania.

Grecja: 20 osób z zarzutami w sprawie ubiegłorocznych pożarów

Grecka prokuratura postawiła zarzuty 20 osobom, które śledczy uznali odpowiedzialnymi za śmierć 100 osób w wielkich pożarach, jakie szalały w regionie Attyki w lipcu ubiegłego roku. Chodzi nie tylko o wzniecenie ognia, ale także o złą organizację akcji ewakuacyjnej.
 

Ubiegłoroczny pożar …

Ambasada ostrzega turystów

Polska ambasada w Atenach ostrzegła turystów przed podróżami na Eubeę. „Uwaga na wysokie ryzyko wystąpienia pożarów na terenie Grecji. W chwili obecnej prosimy unikać podróżowania w rejony dotknięte pożarami lasów tj. okolice miasta Teby oraz miasta Psachna na wyspie Evia” – napisano w komunikacie na Twitterze.

„W związku z zadymieniem spowodowanym pożarami lasów na wyspie Evia, osoby z problemami układu oddechowego i/lub krążenia proszone są o pozostanie w domach lub ograniczenie swojej aktywności” – głosi kolejne ostrzeżenie.

Letnie pożary lasów zdarzają się w Grecji co roku. Sprzyja im brak opadów, wysokie temperatury oraz silne wiatry. W ubiegłym roku doszło jednak do najtragiczniejszych pożarach od wielu lat. W lipcu 2018 r. w pożarach we wschodniej części Attyki zginęło ponad 100 osób, w tym dwoje turystów z Polski. Najtragiczniejsza była sytuacja w miasteczku Mati, gdzie nielegalnie wybudowane przy plaży drewniane budynki odcięły ludziom drogę ucieczki do morza.

Grecja: Trzech migrantów dostało obywatelstwa w nagrodę za ratowanie ludzi podczas pożarów

Grecki prezydent uroczyście wręczył dokumenty potwierdzające obywatelstwo trzem migrantom, którzy w lipcu ratowali mieszkańców nadmorskich wiosek oraz turystów przed szalejącym w okolicach Aten wielkim pożarem.
 
Prezydent Prokopis Pawlopulos podziękował trójce rybaków za „okazanie solidarności i człowieczeństwa, które uratowały dziesiątki ludzi.” Pochodzący …