Koronawirus: Kolejne kraje Europy wprowadzają restrykcje. Grecja i Włochy chcą zmian w paszporcie covidowym / Briefing z Europy

Grecja-unia-europejska-pandemia-COVID-szczepienia-polska-białoruś-niemcy-merkel-putin

Na zdjęciu premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Foto via [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Kolejne kraje Europy wprowadzają restrykcje. Grecja i Włochy chcą zmian w paszporcie covidowym | Niemcy wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych | Finlandia nie poprze aktu delegowanego UE ws. klimatu | Czechy ostrzegają, że strategiczny kompas UE narusza kompetencje państw Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

 

ATENY

Grecja za trzecią dawką szczepionki. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w przemówieniu telewizyjnym powiedział, że powinno się uwzględnić szczepienie trzecią tzw. przypominającą dawką preparatu przeciwko COVID-19, aby przedłużyć obowiązywanie unijnego certyfikatu COVID.

Zwracając się do Greków w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, Mitsotakis powiedział, że zwróci się do szefowej Komisji Ursuli von der Leyen, sugerując, że cyfrowy certyfikat COVID powinien być ważny tylko wtedy, gdy zawiera potwierdzenie przyjęcia trzeciej dawki.

Mitsotakis był pierwszym przywódcą UE, który zaproponował wprowadzenie certyfikatu COVID w całej UE w 2020 r.

Trwa debata między Komisją a naukowcami na temat wprowadzenia dawki przypominającej do unijnego certyfikatu COVID. Nadal nie jest jasne, jak długo certyfikat będzie ważny po ostatniej dawce. Jak wynika z informacji EURACTIV, ​​Komisja zastanawia się w sprawie terminu wygaśnięcia certyfikatu, dwanaście miesięcy po podaniu ostatniej dawki szczepionki na COVID-19.

Tymczasem Mitsotakis ogłosił nowe rygorystyczne środki przeciwko niezaszczepionymi wykluczył jakikolwiek scenariusz kolejnego całkowitego lockdownu. Od poniedziałku (22 listopada) wszyscy niezaszczepieni dorośli w Grecji nie będą mogli wejść do zamkniętych miejsc, takich jak kina, teatry, muzea, siłownie, nawet jeśli wykażą negatywny wynik testu na COVID.

Ponadto od 13 grudnia warunkiem koniecznym wejścia do jakiejkolwiek przestrzeni zamkniętej dla osób zaszczepionych powyżej 60 roku życia będzie dawka przypominająca siedem miesięcy od zakończenia pełnego cyklu szczepień. Prawie 575 tys. Greków w wieku powyżej 60 lat pozostaje niezaszczepionych i „to ich najmocniej dotyka wirus”, powiedział Mitsotakis.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr | tłum. Kinga Wysocka)

Unijny Certyfikat COVID: Kiedy straci ważność? / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 18 listopada.

RZYM

Rząd rozważa skrócenie ważności paszportu covidowego. Włoski rząd jest skłonny skrócić ważność certyfikatu covidowego do dziewięciu miesięcy od pełnego cyklu zaszczepienia. Jednak niektórzy eksperci sugerują skrócenie okresu ważności dokumentu do sześciu miesięcy, twierdząc, że do tego czasu szczepionka traci swoją skuteczność.

Według włoskiego Wyższego Instytutu Zdrowia, skuteczność szczepionki spada po sześciu miesiącach, co oznacza, że potrzebna jest trzecia dawka, aby wzmocnić przeciwciała chroniące organizm przed wirusem.

Dlatego też rząd prawdopodobnie wprowadzi obowiązek podawania trzeciej dawki szczepionki, przynajmniej dla personelu medycznego i pracowników domów opieki.

Od 1 grudnia trzecia dawka szczepionki będzie dostępna dla grupy wiekowej 40-60 lat. Rząd chce zwiększyć liczbę szczepień trzecią dawką, aby powstrzymać czwartą falę zachorowań na COVID-19.

Sytuacja pandemiczna we Włoszech niepokoi władze regionalne i krajowe. W czwartek (18 listopada) w kraju odnotowano 10 638 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 69 zgonów.

Władze kraju są za przedłużeniem obowiązkowego okazywania certyfikatu covidowego również na 2022 r. Obecnie we Włoszech wymagana jest weryfikacja przepustek zdrowotnych podczas korzystania z obiektów użyteczności publicznej czy miejsc hotelarsko-gastronomicznych. Również pracownicy zobowiązani są okazywać certyfikat w miejscu pracy.

Minister zdrowia Roberto Speranza rozważa zmianę zasad wydawania przepustek covidowych w przypadku osób wykonujących test w kierunku obecności koronawirusa. Walter Ricciardi, doradca Speranzy, twierdzi, że szybkie testy antygenowe nie są wystarczająco wiarygodne i że powinny zostać usunięte, jako jedno z kryteriów stosowanych przy wydawaniu certyfikatów.

Rozważane jest również rozwiązanie kompromisowe, według którego ważność testu antygenowego zostałaby skrócona do 24 godzin (zamiast obecnie obowiązujących 48 godzin).

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com I tłum. Monika Mojak)

Austria: OIOM-y w salzburskich szpitalach bliskie przeciążenia. Powodem COVID-19

Dyrektor salzburskich placówek powołał już specjalny zespół, który będzie decydował, kogo trzeba umieścić na oddziale intensywnej terapii.

WARSZAWA

Dementi ws. korytarza humanitarnego z białoruskiej granicy do Niemiec. Według rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki zaproponował on kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla migrantów z białorusko-polskiej granicy. Szczegóły poniżej. (Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BERLIN

Restrykcje dla niezaszczepionych. Niemcy ograniczą dostęp do restauracji, barów i imprez publicznych dla osób niezaszczepionych w regionach, które przekroczyły próg przyjęć do szpitali z powodu COVID-19, poinformowała w czwartek (18 listopada) kanclerz Angela Merkel. Szczegóły poniżej. 

 (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Wprowadzono nowe przepisy pandemiczne. Są ograniczenia dla niezaszczepionych

W czwartek w Niemczech odnotowano po raz pierwszy od początku pandemii w ciągu jednego dnia 65 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

HELSINKI

Finlandia nie poprze aktu delegowanego UE ws. klimatu. Finlandia zagłosuje przeciwko systemowi jednolitej klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – tzw. taksonomii UE. Zdaniem fińskiego rządu niektóre elementy owego systemu są „niezrozumiałe i dopuszczają różną interpretację”. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com| tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia nie poprze aktu delegowanego UE ws. klimatu

Finlandia obawia się, że niejednoznaczne sformułowania mogą doprowadzić do tego, że unijna taksonomia nie obejmie leśnictwa.

MADRYT

Timmermans w Madrycie: UE powinna dążyć do celu „zero zanieczyszczeń”. UE powinna dążyć do osiągnięcia „ambitnego celu zerowego zanieczyszczenia”, ponieważ poprawa jakości powietrza we wszystkich europejskich miastach przyniesie „szczęście” obywatelom, powiedział w czwartek w Madrycie Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Zielony Ład, podczas trzeciego Forum Czystego Powietrza UE.

Timmermans, wraz z hiszpańską minister ds. transformacji ekologicznej, Teresą Riberą, otworzył forum, które gromadzi polityków oraz ekspertów w celu poprawienia działań na rzecz polepszenia jakości powietrza na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym.

Część rozwiązania leży w rezygnacji z używania węgla: „Nie ma przyszłości dla elektrowni węglowych”, biorąc pod uwagę, że zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną przedwczesnej śmierci na świecie, powiedział Timmermans.

Podkreślił on, że aby odnieść sukces, „konieczna jest współpraca” z bardziej rygorystycznymi zasadami koordynacji i współpracy między sektorami energii, transportu, urbanistyki i rolnictwa, a także władzami lokalnymi, krajowymi i europejskimi.

„Nasi obywatele chcą, abyśmy zapewnili jak największe korzyści dla środowiska” – podkreślił wiceprzewodniczący KE.

Ribera przypomniała, że w celu poprawy jakości powietrza w UE „jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia”, i wezwała do lepszego porozumienia między obywatelami a władzami lokalnymi.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es | tłum. Martyna Kompała)

Hiszpania: Premier Sánchez zapowiada wprowadzenie zakazu prostytucji

Prostytucja stała się w Hiszpanii w pełni legalna w 1995 r., a seksbiznes błyskawicznie się rozwinął.

PRAGA

Strategiczny kompas UE narusza kompetencje państw? Niedawno ogłoszona unijna strategia obronna, tzw. strategiczny kompas UE, powinna być poddana pod głosowanie większością kwalifikowaną w Radzie UE, uważa czeski eurodeputowany Alexandr VondraSzczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Strategiczny kompas UE narusza kompetencje państw członkowskich?

W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że „ambitnych planów, jakie zostały zawarte w dokumencie, nie uda się zrealizować”, ostrzega europoseł z Czech.

BRATYSŁAWA | BUDAPESZT

Nowe obostrzenia. W związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji epidemicznej rządy słowacki i węgierski wprowadzają nowe restrykcje. Bratysława ogłosiła lockdown dla niezaszczepionych na COVID-19, a Budapeszt zaostrzył przepisy dotyczące maseczek.

Na Słowacji dla osób niezaszczepionych zamknięte zostaną biura, siłownie, baseny i centra handlowe. Z kolei w powiatach oznaczonych jako czarne zamknięte zostaną restauracje.

„Niestety, lekarze muszą dziś decydować, komu pomóc, a komu nie”, powiedział słowacki premier Eduard Heger. Zaznaczył, że nowe restrykcje mają obowiązywać przez trzy tygodnie i wyraził nadzieję, że sytuacja w tym czasie się ustabilizuje.

Z kolei na Węgrzech od soboty wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem biur i hal sportowych.

W wydarzeniach publicznych z udziałem ponad 500 osób można będzie uczestniczyć tylko z certyfikatem poświadczającym zaszczepienie na COVID-19.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Większość obywateli zaszczepiona preparatami nieuznawanymi w UE

Władze kraju mówią o „dyskryminacji szczepionek wschodnich”.

SOFIA

Bułgaria oskarża Turcję o ingerencję w sprawy wewnętrzne. Tymczasowy minister spraw wewnętrznych Bojko Raszkow oskarżył Turcję o ingerencję w sprawy wewnętrzne Bułgarii podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych 14 listopada.

W czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało tureckiego ambasadora w Sofii do złożenia wyjaśnień. „Bułgaria oczekuje od tureckich instytucji kategorycznego powstrzymania się od działań propagandowych i przekazów politycznych związanych z procesem wyborczym w naszym kraju”, głosi stanowisko władz w Sofii.

Partia mniejszości tureckiej w Bułgarii DPS otrzymała ponad 87 tys. głosów z zagranicy i prawie wszystkie z nich pochodziły z lokali wyborczych w Turcji.

Frekwencja obywateli tureckich, którzy mają też obywatelstwo bułgarskie, była wysoka, dzięki czemu DPS otrzymała 1/3 miejsc w parlamencie Bułgarii. Podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, w lipcu, frekwencja w tureckich lokalach była trzykrotnie niższa.

Rząd tymczasowy obawia się, że wysoka frekwencja w Turcji może okazać się decydująca w drugiej rundzie wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 21 listopada.

Minister Raszkow przekazał, że w tureckiej prasie nawoływano obywateli Bułgarii do udziału w wyborach. Z kolei podczas jego wizyty w mieście Kardzhali przed głosowaniem, Bułgarzy pochodzenia tureckiego informowali, że grożono im, że jeśli nie zagłosują na DPS, to ich tureckie nazwiska zostaną zmienione na bułgarskie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Zwycięska partia Kontynuujmy Przemiany zaprosiła trzy inne ugrupowania do rozmów koalicyjnych

W wyborach parlamentarnych w Bułgarii wyłoniono rozdrobniony parlament i do stworzenia większościowego rządu trzeba porozumienia kilku partii.

BELGRAD

Dużo Chin w Serbii. W regionie Europy Południowo-Wschodniej chińska obecność gospodarcza jest zauważalnie największa w Serbii, zarówno w formie pożyczek, jak i bezpośrednich inwestycji, powiedział w czwartek profesor Wydziału Ekonomii w Belgradzie Ivan Vujačić.

Przemawiając na konferencji zatytułowanej „Chiny w Europie Południowo-Wschodniej: między wpływami gospodarczymi a politycznymi”, Vujačić powiedział, że Węgry i Serbia wyróżniają się na tle innych krajów pod względem kredytów infrastrukturalnych udzielanych przez Chiny.

Powiedział, że wpływy Chin w Europie Południowo-Wschodniej znacznie wzrosły w ostatnich latach i że „równocześnie, jak się wydaje, pojawiły się obawy Europy o to, że region opiera się na chińskich pożyczkach i chińskich projektach infrastrukturalnych.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com |tłum. Kinga Wysocka)