Szef MSZ Grecji: NATO zapomina o swoich wartościach / Briefing z Europy

Grecja, Turcja, Cypr, Erdogan, pandemia, COVID19, Tusk, PiS, Polska, niemcy, powódź

 Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias powiedział w wywiadzie dla zajmującego się Bliskim Wschodem portalu Asharqa Al Aswata, że ​​„chciałby, aby NATO nie zapomniało, że poza sojuszem państw jest wspólnotą opartą na określonych wartościach. A to zobowiązuje NATO, gdy któryś z jego członków popełni błąd, do jasnego określenia tego. Jak dotąd tego jednak nie zrobiono”, podkreślił. / Foto via unsplash [EPA-EFE/KHALED ELFIQI]

Szef greckiej dyplomacji krytyczny wobec NATO |  Donald Tusk: Zrobię wszystko, aby utrzymać Polskę w UE | Niepewność na linii UE-Wielka Brytania ws. certyfikatów COVID | Piąta fala zakażeń COVID-19 w Hiszpanii | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

ATENY

Szef greckiej dyplomacji krytyczny wobec NATO. Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias powiedział w wywiadzie dla zajmującego się Bliskim Wschodem portalu Asharqa Al Aswata, że ​​„chciałby, aby NATO nie zapomniało, że poza sojuszem państw jest wspólnotą opartą na określonych wartościach. A to zobowiązuje NATO, gdy któryś z jego członków popełni błąd, do jasnego określenia tego. Jak dotąd tego jednak nie zrobiono”, podkreślił.

Dendias odnosił się do neutralnego stanowiska NATO wobec Turcji i niedawnego kryzysu we wschodniej części Morza Śródziemnego, w którym Sojusz nie stanął po żadnej ze stron. Za to wezwano Ateny i Ankarę do złagodzenia napięć i deeskalacji sytuacji w regionie.

Dendias poruszył także kwestię Cypru, a zwłaszcza propozycję Turcji dotyczącą utworzenia dwóch państw jako politycznego rozwiązania sporu powstałego w wyniku tureckiej inwazji na Cypr z 1974 r.

W rzeczywistości Turcja chce legitymizacji w prawie międzynarodowym obecnego podziału na dwa państwa: Cypru Północnego (formalnie noszącego nazwę Tureckiej Republiki Cypru Północnego) uznawanego za niepodległy jedynie przez Nachiczewańską Republikę Autonomiczną, ponieważ reszta świata uznaje obejmujący południową część wyspy Cypr, który jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Grecja i Turcja są członkami NATO, ale Cypr nie.

„Nie ma i nie będzie zgody na rozwiązanie dwupaństwowe”, podkreślił Dendias, dodając, że jedynym akceptowalnym rozwiązaniem zgodnie z prawem międzynarodowym byłoby zjednoczenie wyspy.

W ostatnich tygodniach debata na temat przyszłości Cypru nabrała tempa, gdy rozpoczęły się kolejne rozmowy zainteresowanych stron. Jednak zaledwie kilka dni temu turecki statek straży przybrzeżnej oddał 16 lipca strzały ostrzegawcze do cypryjskiej łodzi policyjnej w pobliżu linii kontrolnej u północnego wybrzeża wyspy, podały cypryjskie media.

„UE nie może milczeć w obliczu wrogiego zachowania Turcji”, powiedział Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Jutro (20 lipca) spodziewana jest wizyta prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w kurorcie Warosia na obrzeżach Famagusty na północy wyspy. Plany otwarcia kurortu na północy Cypru zaogniają sytuację na podzielonej wyspie.

Greckie media sugerują, że Erdoğan ogłosi jednostronne ponowne otwarcie kurortu i zamiar wykorzystania jego potencjału turystycznego. W rezolucji z listopada 2020 r. Parlament Europejski potępił taki ruch, twierdząc, że podważy on wysiłki na rzecz zjednoczenia wyspy. Więcej o planach otwarcia kurortu Warosia poniżej. 

(Alexandra Brzozowski and Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Plany otwarcia kurortu na północy Cypru zaogniają sytuację na podzielonej wyspie

Plany otwarcia zamkniętego od 1974 r. kurortu Warosia na obrzeżach Famagusty na północy wyspy wywołały nie tylko spięcie między Cyprem a nieuznawanym międzynarodowo Cyprem Północny, ale także między Grecją a Turcją.

WARSZAWA

Tusk: Zrobię wszystko, aby utrzymać Polskę w UE. „Jarosław Kaczyński zawsze udawał polityka antyrosyjskiego. Prawdopodobnie pieniądze z Unii i ciągle proeuropejskie nastroje wśród także wyborców PiS-u to jedyne hamulce, które powstrzymują PiS i Kaczyńskiego przed jawnym wychodzeniem z Unii Europejskiej”, powiedział Donald Tusk w piątkowym wywiadzie w TVN 24.

Według cytowanego przez „Gazetę Wyborczą” Tuska „napinanie relacji między Polską a Unią Europejską i jej instytucjami ma bardzo polityczny i bardzo konsekwentny charakter”. Tusk mówił, że „raczej chodzi o osłabianie Unii Europejskiej i wewnętrznych więzi”. „A w finale ostateczną konsekwencją może być opuszczenie Unii Europejskiej”, stwierdził.

Były premier wspominał też swoje rozmowy z były premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. – Unia Europejska pojutrze się nie rozpadnie, to procesy, które można liczyć na lata. Ale pamiętam moje rozmowy z Davidem Cameronem, kiedy on mówił: „Nie bój się, na pewno nie wyjdziemy z Unii”. Nagle, po pół roku, zdarzyło się coś wbrew intencjom rządzących – powiedział Tusk. Były premier zadeklarował, że „zrobi wszystko”, aby utrzymać Polskę w Unii.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Efekt Tuska? Coraz lepsze sondaże dla Platformy Obywatelskiej / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 8 lipca.

LONDYN | BRUKSELA

Niepewność na linii UE-Wielka Brytania ws. certyfikatów COVID. W poniedziałek w Anglii mają zostać zniesione niemal wszystkie przeciwepidemiczne restrykcje. Media szumnie określiły ten dzień mianem „dnia wolności”. Nadal jednak nie można mówić o pełnej wolności dla obywateli UE, którzy zastanawiają się, co będzie ze swobodnym podróżowaniem do Wielkiej Brytanii. Państwo to nie uznaje jeszcze bowiem unijnych certyfikatów COVID. Szczegóły poniżej. 

(Natasha Foote | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Co z podróżowaniem do Wielkiej Brytanii? Londyn nie uznaje jeszcze unijnych certyfikatów COVID-19

Dziś (19 lipca) w Anglii mają zostać zniesione niemal wszystkie przeciwepidemiczne restrykcje.

BERLIN

Krytykowany za śmiech. Kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec Armin Laschet śmiał się, gdy prezydent Niemiec wygłaszał przemówienie na terenie dotkniętym przez powódź. Lider CDU przeprosił za swoje zachowanie. Szczegóły poniżej.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

PARYŻ

Francja zabroni uboju piskląt płci męskiej w 2022 r. Francja zabroni uboju piskląt płci męskiej od 2022 r. Obecnie z powodu nieprzydatności dla przemysłu mięsnego wyklute pisklęta płci męskiej są gazowane lub poddawane rozdrabnianiu. Szczegóły poniżej. 

(Anne Damiani | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja zabroni rozdrabniania żywych piskląt płci męskiej w hodowli przemysłowej

Obecnie z powodu nieprzydatności dla przemysłu mięsnego wyklute pisklęta płci męskiej są gazowane lub poddawane rozdrabnianiu.

DUBLIN

Niepokój szefa rządu. Irlandzki premier Micheál Martin powiedział w sobotę, że jego rząd jest bardzo zaniepokojony zdolnością rozprzestrzeniania się wariantu Delta. Polityk przewiduje dużą liczbę nowych przypadków zachorowań na COVID-19, donosi Irish Times.

Martin podkreślił jednak, że podróże zagraniczne dla Irlandczyków mają zostać wznowione od dziś (19 lipca) wraz z uruchomieniem unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19 dla podróżnych pochodzących z UE lub z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a od 26 lipca będzie możliwe korzystanie z restauracji wewnątrz dla osób w pełni zaszczepionych.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Od dziś w całej UE obowiązuje certyfikat COVID. Ma ułatwić wyjazdy oraz urlopy zagraniczne

Od 1 lipca unijny certyfikat ma umożliwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii.

MADRYT

Piąta fala. W Hiszpanii nasila się kolejna fala pandemii COVID-19. Służby medyczne alarmują, że liczba hospitalizowanych rośnie wskutek zakażenia wariantem Delta koronawirusa, a na Balearach jest on odpowiedzialny już za 85 proc. nowych infekcji.

Katalonia jest jednym z regionów Hiszpanii, który ogłosił przywrócenie restrykcji sanitarnych wraz z nasileniem się pandemii. Zakazano tam wszelkiej działalności gastronomicznej, rozrywkowej i usługowej po godzinie 0:30, a także ograniczono liczbę uczestników spotkań do 10 osób.

Podobne restrykcje ogłosiła Galicja, na północnym zachodzie. Wprawdzie nocna praca lokali nie została tam ograniczona, ale od środy obowiązuje klientów przedstawianie testów PCR.

Od ubiegłej środy (14 lipca) nocna godzina policyjna została przywrócona również w Kantabrii oraz w Walencji.

Z kolei wczoraj (18 lipca) rządy Andaluzji i Kraju Basków zapowiedziały, że rozważają zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych.

(EUROEFE)

Hiszpania: Powrót restrykcji w niektórych regionach. A jeszcze kilka dni temu znoszono obostrzenia

Najpoważniejsza sytuacja jest w Katalonii, gdzie rozpoczęła się już piąta fala zakażeń koronawirusem.

RZYM

ETPC odrzucił apelacje włoskich policjantów w sprawie represji podczas G8 w 2001 r. Dwadzieścia lat po szczycie G8 w Genui, który został naznaczony represjami policji wobec demonstrantów i śmiercią 23-letniego Carlo Giulianiego, Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał za “niedopuszczalne” apelacje złożone przez niektórych policjantów skazanych za nalot na szkołę Diaz, gdzie spali demonstranci oraz zastosowaną wobec nich przemoc.

Decyzja Trybunału – który rozpatrywał sprawę 24 czerwca – została ogłoszona w sobotę (17 lipca). Włoscy funkcjonariusze policji odwołali się do ETPC, twierdząc, że ich proces był niesprawiedliwy.

“W świetle wszystkich dowodów, którymi dysponuje, Trybunał uważa, że przedstawione fakty nie ujawniają żadnych oznak naruszenia praw i wolności określonych w Konwencji lub jej Protokołach”, wyjaśniono w orzeczeniu. Zarzuty postawione przez policjantów państwu włoskiemu “są oczywiście bezpodstawne”, a apelacja jest “niedopuszczalna”, dodano.

“Skarżący byli w stanie przedstawić swoje racje przed sądami, których decyzje wydane w przedmiotowych sprawach, nie były arbitralne lub oczywiście nieuzasadnione, i nie ma żadnych podstaw, że postępowanie było niesprawiedliwe z innych powodów”, napisano w decyzji Trybunału. Europejscy sędziowie zauważyli również, że sąd w Strasburgu nie może funkcjonować jako “czwarta instancja” w stosunku do trzech poziomów orzecznictwa sądów krajowych.

W lipcu 2012 r. włoski Sąd Kasacyjny potwierdził wyroki skazujące 25 funkcjonariuszy policji za nalot na szkołę Diaz, uznając ich za odpowiedzialnych za pobicie osób przebywających w placówce. Podczas nalotu policjanci ranili 60 osób i aresztowali około 90, z których wszyscy zostali później zwolnieni z zarzutów postawionych przez policję.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: System więziennictwa do reformy

Włoskie więzienia od lat borykają się problemem przeludnienia.

PRAGA

Minister środowiska popiera transgraniczny podatek węglowy. Zaproponowany w środę (14 lipca) przez Komisję Europejską mechanizm dostosowania do granic emisji dwutlenku węgla to „dobry pomysł”, powiedział czeskiej państwowej agencji prasowej minister środowiska Richard Brabec z partii ANO premiera  Andreja Babiša.

Komisja Europejska ogłosiła w środę (14 lipca) pakiet „Fit for 55”, mający na celu redukcję gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. To pierwszy krok na drodze to osiągnięcia neutralności klimatycznej netto do połowy stulecia. Pakiet spotkał się jednak z krytyką niektórych zainteresowanych stron.

Pakiet „Fit for 55” zakłada 13 zmian legislacyjnych – wśród nich jest m.in. rewizja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), nowa strategii leśna, mechanizm regulacji granicy emisji dwutlenku węgla (CBAM) czy nowelizacja dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (RED). Pierwsza z wymienionych zmian jednak budzi wiele kontrowersji.

„Nie może być tak, że Europa wdroży kosztowne środki, które wpłyną na życie milionów ludzi, a nie przyniosą one znaczących korzyści w skali światowej, ponieważ ta sama produkcja będzie miała miejsce gdzieś indziej i wiązać się będzie z jeszcze większą emisją (CO2 – red.)”, uważa Brabec.

„Aby zatem utrzymać konkurencyjność UE, konieczne jest wprowadzenie granicznego podatku węglowego”, ocenił.

Transgraniczny podatek od emisji będzie pobierany za import produktów, których wytworzenie wymagało dużej emisji dwutlenku węgla.

Brabec popiera również nowy cel osiągnięcia 40-procentowego udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym UE. Czechy będą jednak nalegać na odpowiednią analizę konsekwencji wdrożenia nowych propozycji. „W przeszłości wielokrotnie coś takiego obiecywano państwom członkowskim, a ostatecznie takich procedur nie było. Dlatego tym razem będziemy silnie agitować w tej sprawie”, zapewnił czeski minister środowiska.

W sobotę (17 lipca) Brabec spotkał się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, z którym rozmawiał m.in. na temat pakietu Fit for 55 oraz czeskim górnictwie. Jak podała Czeska Agencja Prasowa, Timmermans przedstawił Czechy jako przykład do naśladowania dla innych państw w kwestii rozwijania gospodarki o obiegu zamkniętym.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Nowy pakiet klimatyczny UE budzi kontrowersje. "Grozi wywołaniem niepokojów społecznych podobnych do ruchu żółtych kamizelek"

Pakiet Fit for 55 to pierwszy krok na drodze to osiągnięcia neutralności klimatycznej netto do połowy stulecia.

BRATYSŁAWA

Aktywiści protestują przeciwko terminalowi LNG na Dunaju w Bratysławie. Ponad 60 aktywistów Greenpeace protestowało na kajakach na Dunaju przeciwko budowie nowego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Bratysławie. Szczegóły poniżej. 

(Marián Koreň | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Aktywiści Greenpeace mówią "nie" dla terminalu LNG w Bratysławie

Zdaniem działaczy, terminal podważy cele klimatyczne.

SOFIA

Minister sprawiedliwości chce odwołania Prokuratora Generalnego. Minister sprawiedliwości w rządzie tymczasowym Janaki Stoiłow złożył w piątek wniosek do Najwyższej Rady Sądownictwa o odwołanie Prokuratora Generalnego Iwana Geszewa.

W uzasadnieniu posłużył się ujawnionymi w toku śledztwa informacjami oraz naruszeniem kodeksu etycznego sędziego przez Geszewa. Propozycja jednak nie ma szans na poparcie większości Rady, która wybrała Geszewa na stanowisko prawie trzy lata temu i do tej pory lekceważyła wszystkie sygnały dotyczące jego wątpliwego profesjonalizmu i uczciwości.

Rzeczniczka prokuratora Siika Milewa stwierdziła, że wniosek o jego odwołanie to „działanie polityczne” i nie zawiera on żadnych argumentów prawnych. Dymisję poparł natomiast prezydent Bułgarii Rumen Radew, który oznajmił, że jest to w interesie społeczeństwa i kraju.

„Głuche milczenie o szerzącej się korupcji na najwyższych szczeblach władzy, głośne skandale korupcyjne, które skompromitowały państwo, milczenie o nieprzejrzystym wydawaniu miliardów publicznych pieniędzy i oczernianie osób niewygodnych dla władzy – to właśnie skompromitowało prokuraturę i pozbawiło ją legitymacji”, powiedział.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

ZAGRZEB | SARAJEWO

Spada liczba migrantów na chorwackich granicach. Zmniejszyła się liczba migrantów docierających do granic Chorwacji. Policja odnotowała 11,2 proc. spadek nielegalnych przekroczeń w pierwszej połowie 2021 r., z 7434 osobami, które granicę przekroczyły, w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, gdy takich przypadków było 8374.

Podobne zmiany odnotowano w Słowenii (spadek o 34,8 proc.) oraz Bośni i Hercegowinie, gdzie obecnie przebywa znacznie mniej migrantów niż w ostatnich latach (ok. 7500 osób). W ostatnim czasie więcej migrantów wybierało trasy przez Serbię i Węgry i dalej w kierunku innych państw członkowskich UE.

W pierwszej połowie 2021 r. próby nielegalnego przekroczenia granicy Chorwacji podejmowali głównie migranci z Afganistanu, Pakistanu, Bangladeszu, Syrii i Kosowa. Dziennik Jutarnji List cytuje źródło w chorwackim ministerstwie spraw wewnętrznych, które wskazuje, że skuteczna ochrona zewnętrznej granicy Chorwacji skłoniła część migrantów do poszukiwania innych słabych punktów na zewnętrznej granicy UE i do zmiany trasy z Bośni i Hercegowiny do Serbii i do podróży przez Rumunię i Węgry.

W ubiegłym tygodniu rząd w Zagrzebiu podjął decyzję o wysłaniu na Litwę – która w ostatnim czasie przyjęła ponad 2 tys. migrantów – namiotów, łóżek, koców, poduszek i śpiworów.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała, Paulina Borowska)

ONZ: Liczba zgonów na szlakach morskich do Europy podwoiła się

Liczba migrantów i uchodźców, którzy zginęli podczas próby dotarcia do Europy, wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie.

PRISZTINA | SKOPJE

Rząd skutecznie repatriował Macedończyków z obozów Państwa Islamskiego w Syrii. Rząd Macedonii Północnej z sukcesem zakończył proces repatriacji obywateli Macedonii Północnej z Syrii i Iraku, w tym czterech mężczyzn – bojowników tzw. Państwa Islamskiego, pięciu kobiet i 14 dzieci.

Proces przebiegał zgodnie z zobowiązaniami Macedonii Północnej, wynikającymi z prawa międzynarodowego. Macedonia Północna jako członek NATO i Globalnej Koalicji przeciwko ISIS, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, pozostaje zaangażowana w stosowanie najwyższych standardów w walce z brutalnym ekstremizmem i terroryzmem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu dla obywateli kraju i regionu.

Kosowo repatriowało 11 swoich obywateli z obozów w Syrii, w których przebywają bojownicy Państwa Islamskiego i ich rodziny. Minister spraw wewnętrznych Xhelal Sfecla ogłosił w sobotę, że do kraju powróciły żony i dzieci bojowników Państwa Islamskiego, które „potrzebują naszej pomocy i wsparcia”, aby powrócić do społeczeństwa.

“Mają i zasługują na czas i przestrzeń potrzebne do adaptacji. Nasz rząd pomaga im wrócić do rodzin, aby mogli ponownie się zintegrować”, powiedział Sfecla. “Wykonujemy naszą odpowiedzialność nie tylko wobec naszych obywateli, ale także jako członkowie międzynarodowej koalicji na rzecz pokonania Państwa Islamskiego” – powiedział. Również Belgia sprowadziła z Syrii żony i dzieci bojowników Państwa Islamskiego. Szczegóły poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Belgia sprowadziła z Syrii żony i dzieci bojowników Państwa Islamskiego

Chodzi o szesnaście osób – dziesięcioro dzieci i sześć dorosłych kobiet.