Grecja otwarta dla turystów zaszczepionych rosyjskim lub chińskim preparatem / STOLICE

Grecja, Sputnik V, Unia Europejska, Rosja, szczepionka, szczepienia, pandemia, superliga, czechy, atom, wakacje, 2021, turystyka

Od wczoraj (19 kwietnia) Grecja zniosła obowiązkową kwarantannę dla krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. To miesiąc wcześniej niż zapowiadano - do zeszłego tygodnia mówiło się o 14 maja. / Foto via [Shutterstock/ vovidzha]

Grecja otwiera się na turystów. Władze deklarują, że będą uznawać szczepienia preparatami z Chin i Rosji, niezatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków. W ten sposób Ateny planują zachęcić do przyjazdu więcej turystów z Europy i świata. O tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

ATENY

Grecja dla turystów. Od wczoraj (19 kwietnia) Grecja zniosła obowiązkową kwarantannę dla krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. To miesiąc wcześniej niż zapowiadano – do zeszłego tygodnia mówiło się o 14 maja.

Tak jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, nie oznacza to  jednak, że z oferty urlopu w Grecji będą mogli skorzystać wszyscy chętni. Turyści będą musieli być albo zaszczepieni na COVID-19 albo przedstawić negatywny test PCR.

Zasady te mają dotyczyć także urlopowiczów z niektórych innych krajów spoza UE, w tym Wielkiej Brytanii i Serbii, także kilkunastu krajów ze świata: Nowej Zelandii, Australii, Korei Południowej, Tajlandii, Rwandy, Singapuru, USA, Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„To małe kroki zanim kraj zostanie otwarty dla turystów 14 maja”, powiedział w rozmowie z agencją Reuters pracownik ministerstwa turystyki. Rząd w Atenach akceptuje świadectwa szczepień wykonane szczepionkami Sputnik oraz Sinovac, które nie zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA). Posiadanie zaświadczenia zwalnia odwiedzających z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR.

Taki krok ma zachęcić do przyjazdu turystów m.in. z Węgier, gdzie używa się rosyjskiej szczepionki Sputnik V i substancji chińskiej firmy Sinopharm, a także osoby z regionu, które komercyjnie zaszczepiły się w Serbii, gdzie również dostępne są te preparaty.

Zaakceptowanie szczepionki Sputnik V to również gest w kierunku turystów z Rosji. Jak piszą media, otwarciem się na Rosjan Grecy mogliby w tym roku skutecznie konkurować z Turcją, ponieważ oficjalnie z powodu sytuacji epidemicznej w Turcji, a nieoficjalnie z powodu wspierania przez rząd w Ankarze Ukrainy Rosjanie wstrzymali loty do Turcji do 1 czerwca.

Podczas wizyty w Moskwie grecki minister turystyki Haris Theocharis zapewnił Rosjan, że grecki krajowy komitet ds. szczepień akceptuje rosyjską szczepionkę na równi ze szczepionkami zachodnich koncernów.

„Dlatego nie ma problemu, aby zaszczepieni obywatele Rosji przyjeżdżali bez konieczności poddania się procedurze przesiewowej i dodatkowych testów”, podkreślił Theocharis.

Państwa UE zgodziły się 14 kwietnia na wprowadzenie unijnych certyfikatów szczepień. Mają one zawierać informacje o szczepieniu, teście na COVID-19 lub odporności nabytej wskutek przebytej choroby.

Paszport nie będzie traktowany jako dokument podróży, a kraje będą mogły indywidualnie zezwalać na wjazd osób zaszczepionych np. niedopuszczonym jeszcze w UE Sputnikiem V. Systemy w poszczególnych krajach mają sprawdzać, czy ktoś był zaszczepiony, przetestowany albo czy jest ozdrowieńcem, ale nie wiadomo, czy i jak te różne mechanizmy będą się ze sobą komunikować.

Z kolei lider największej greckiej partii opozycyjnej – lewicowego bloku Syriza – Alexis Tsipras, wezwał premiera Kyriakosa Mitsotakisa (Nowa Demokracja; Europejska Partia Ludowa) do pójścia za przykładem innych krajów członkowskich UE i zamówienia szczepionki Sputnik V.

Grecki premier negatywnie zareagował na sugestię Tsiprasa, sprzeciwiając się negocjacjom zakupowym poza programem wspólnych zakupów UE.

Ateny od początku roku naciskają na opracowanie ogólnoeuropejskiego certyfikatu szczepień. Miałby on uratować grecki sektor turystyczny, który jest odpowiedzialny za jedną piątą wyników gospodarczych kraju.

Jak informuje EURACTIV.com, Grecję w 2019 r. odwiedziło rekordowe 31,3 mln osób. Władze Grecji, poinformowały, że jako priorytet traktują zaszczepienie pracowników branży turystycznej.

Do końca kwietnia szczepionkę mają otrzymać wszyscy mieszkańcy kilkudziesięciu wysp na Morzu Egejskim. W trudnej z logistycznego punktu widzenia operacji pomaga wojsko. Szczepionki po dotarciu na małe, ale atrakcyjne turystycznie wyspy, podawane są od razu wszystkim mieszkańcom, by w wakacje mogli bezpiecznie przyjmować gości.

(Alexandros FotiadisSarantis Michalopoulos | EURACTIV.comEURACTIV.gr)

Koronawirus: Grecja w połowie maja otworzy sezon turystyczny

Kto za miesiąc będzie mógł udać się do Grecji na urlop?

PRAGA

Konsekwencje skandalu. Rosyjska korporacja Rosatom zostanie wykluczona z przetargu na budowę nowej elektrowni atomowej w Czechach. Taką decyzję rząd Czech podjął po oskarżeniu agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU o wysadzenie w powietrze w 2014 r. składu amunicji.

To konsekwencja ujawnienia przez czeski rząd w miniony weekend, że za wysadzeniem składów amunicji w 2014 r. stali rosyjscy agenci. Z tego powodu miejscowa dyplomacja postanowiła wydalić z kraju 18 rosyjskich dyplomatów. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Rosatom traci szansę na rozbudowę czeskiego atomu

Wartość zlecenia szacuje się na 6 mld euro.

PARYŻ

Złe czasy dla dziennikarzy. Według indeksu wolności prasy opublikowanego w poniedziałek rano przez Reporterów bez Granic (RSF) Francja, podobnie jak w zeszłym roku, zajęła 34. miejsce wśród 180 sklasyfikowanych państw.

We Francji w trakcie pandemii – podobnie jak w innych europejskich krajach odnotowano wzrost liczby ataków na dziennikarzy. Z raportu wynika, że dziennikarze w 73 ze 180 badanych krajów postrzegali swoje warunki pracy jako „poważnie ograniczone”.

Pandemia posłużyła także jako pretekst do powstrzymania dziennikarzy przed dostępem do źródeł informacji. Po raz kolejny najwyższe miejsce w rankingu zajmują kraje nordyckie, z Norwegią na pierwszym miejscu po raz piąty z rzędu. Za nią sklasyfikowano Finlandię, Szwecję i Danię.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Věra Jourová: Rządy nie mogą oczekiwać, że media będą na ich usługach [WYWIAD]

„Jako Komisja wystosujemy rekomendację do państw członkowskich w sprawie bezpieczeństwa dziennikarzy. Rządy muszą traktować poważniej takie sprawy”, mówi wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości.

LONDYN

Przeciwko chciwości? Na co dzień wiele różni premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, prezydenta Francji Emmanuela Macrona czy byłego włoskiego wicepremiera Mattea Salviniego. Tym razem jednak zgodnie opowiadają się przeciwko powołaniu nowych elitarnych rozgrywek dla kilkunastu najbogatszych klubów w Europie – Superligi. Szczegóły poniżej. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Europejscy politycy zjednoczeni w sprzeciwie wobec powstania piłkarskiej Superligi

Politycy zgodnie opowiadają się przeciwko powołaniu nowych elitarnych rozgrywek dla kilkunastu najbogatszych klubów w Europie – Superligi.