Grecja: Przyczyną pożarów na Eubei było podpalenie?

Pożar lasu w Grecji, źródło: Flickr/Lotus R

Pożar lasu w Grecji, źródło: Flickr/Lotus R

Grecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przyczyn pożaru lasów na wyspie Eubea, znanej także jako Evia. Choć na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach, to straty są ogromne, a strażakom udało się opanować ogień dopiero po 4 dniach. Jedną z rozpatrywanych przyczyn pożaru może być umyślne podpalenie.

 

Ogień na Eubei, najbardziej zalesionej greckiej wyspie, strawił duże połacie lasu. Strażakom w ostatni piątek (16 sierpnia) udało się opanować ogień, ale wciąż trwa jego dogaszanie oraz zabezpieczaniu terenu, aby ogień nie rozszalał się na nowo.

Prowadzone jest także śledztwo, które ma ustalić przyczyny pożaru. Pod uwagę brane są różne teorie – np. zwarcie w instalacji sterującej ujęciem wody – ale wśród domniemanych przyczyn jest także umyślne podpalenie. Na jednym z prawdopodobnych miejsc wybuchu pożaru znaleziono bowiem – jak poinformowano – „przedmioty służące do wzniecania ognia”. Nie ma jednak dotąd żadnych świadków, którzy mogliby cokolwiek zeznać.

Śledczy mają jednak dwóch podejrzanych o wzniecenie ognia. Pierwszy z nich znany jest już dobrze policji. W przeszłości zdarzało mu się już podpalać różne miejsca, między innymi 9 miejsc wokół okolicznych wsi – Stavros oraz Kontodespoti. Za swoje działania trafiał już do aresztu. Miesiąc temu wypuszczono go na wolność, aby tam czekał na proces w swojej sprawie.

Grecja: Wielkie pożary na wyspie Eubea

Trwa gaszenie wielkich pożarów na greckiej wyspie Eubea (znanej też pod swoją inną nazwą – Evia). W kilku rejonach tej gęsto zalesionej wyspy ogłoszono stan wyjątkowy. Strażacy walczą z ogniem m.in. przy pomocy śmigłowców. Ale akcję gaśniczą utrudniają wysokie, ponad …

Echa ubiegłorocznych pożarów

Gdy jeszcze trwała walka z ogniem, policjanci sprawdzili miejsce zamieszkania podejrzanego. Jego rodzina przedstawiła jednak alibi – mężczyzna miał być w tym czasie na wakacjach.

Jednak analiza połączeń telefonicznych wykazała, że mężczyzna nie tylko nie opuścił wyspy, ale także był w właśnie w miejscu, gdzie prawdopodobnie zaczął się pożar. Jak ustalił dziennik „Kathimerini”, policja ma już być na tropie 33-letniego podejrzanego.

Druga podejrzana osoba to również mężczyzna. Nie wiadomo na jego temat nic więcej ponad to, że sam ucierpiał w pożarze. Ma on z poparzeniami przebywać z jednym ze szpitali.

Kwestia bezpieczeństwa pożarowego jest traktowana w Grecji bardzo poważnie. Letnie pożary lasów zdarzają się tam co roku. Sprzyja im wysoka temperatura, długotrwała susza i silne wiatry. W lipcu 2018 r. w wielkich pożarach we wschodniej części Attyki zginęło 100 osób. W tamtym przypadku ogień zaprószył nieumyślnie mężczyzna, który palił stare gałęzie. Złamał jednak przepisy przeciwpożarowe i stanął z tego powodu przed sądem.

Grecja: 20 osób z zarzutami w sprawie ubiegłorocznych pożarów

Grecka prokuratura postawiła zarzuty 20 osobom, które śledczy uznali odpowiedzialnymi za śmierć 100 osób w wielkich pożarach, jakie szalały w regionie Attyki w lipcu ubiegłego roku. Chodzi nie tylko o wzniecenie ognia, ale także o złą organizację akcji ewakuacyjnej.
 

Ubiegłoroczny pożar …

UE pomagała Grecji

W akcję gaśniczą na Eubei włączyły się także 3 samoloty gaśnicze z Hiszpanii i Włoch. O pomoc w ramach mechanizmu „rescEU” zwrócił się rząd Grecji. Mechanizm ten zakłada utrzymywanie stałych dyżurów jednostek gaśniczych w ramach tzw. strategicznej rezerwy. Chodzi o to, aby móc je szybko przerzucić w przypadku wystąpienia kataklizmu lub zagrożenia dla ludzkości w jednym z państw członkowskich UE.

„UE w pełni solidaryzuje się z Grecją w tych trudnych momentach.Ta natychmiastowa reakcja świadczy o wartości dodanej rescEU. Dzięki niemu nasza reakcja jest bardziej solidna, szybka i skuteczna. Ponadto jest to prawdziwy przykład wspólnych europejskich wartości, na których opiera się rescEU: solidarności i ochrony życia naszych obywateli europejskich. Jestem wdzięczny Włochom i Hiszpanii za ich pomoc“ – powiedział komisarz ds. pomocy humanitarnej i ochrony ludności Christos Stylianides.

Komisarz Stylianides udał się też do Grecji, gdzie wizytował centrum kryzysowe oraz rozmawiał z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem, który z powodu pożarów przerwał swój urlop na Krecie. Komisja Europejska pomogła Grecji w jeszcze jeden sposób. Koordynowany przez Brukselę program satelitarnej obserwacji powierzchni Ziemi Copernicus dostarczył zdjęcia, która pomogą w ocenie wywołanych przez pożar szkód.

Grecja: Trzech migrantów dostało obywatelstwa w nagrodę za ratowanie ludzi podczas pożarów

Grecki prezydent uroczyście wręczył dokumenty potwierdzające obywatelstwo trzem migrantom, którzy w lipcu ratowali mieszkańców nadmorskich wiosek oraz turystów przed szalejącym w okolicach Aten wielkim pożarem.
 
Prezydent Prokopis Pawlopulos podziękował trójce rybaków za „okazanie solidarności i człowieczeństwa, które uratowały dziesiątki ludzi.” Pochodzący …