Grecja: Premier zarządza przedterminowe wybory

Premier Alexis Tsipras podczas wystąpienia przed greckim parlamentem / zdjęcie via twitter @atsipras

Grecki premier Alexis Tsipras zapowiedział w niedzielę rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one najprawdopodobniej 30 czerwca. Powodem jest porażka rządzącej lewicowej Syrizy w niedzielnym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego.

 

Opozycyjna konserwatywna Nowa Demokracja (ND) zwyciężyła we wczorajszym głosowaniu uzyskując 33 proc. poparcia, co pozwoli jej zdobyć 7 mandatów w PE. Rządząca Syriza straciła 9 proc. do ND, co przekłada się na 6 przedstawicieli do PE. Mimo tego Alexis Tsipras zapowiedział, że nie zignoruje znaku od wyborców. Szef Syrizy zapowiedział, że spotka się z prezydentem Prokopisem Pawlopulosem, by przekonać go do rozwiązania parlamentu. 2 czerwca w Grecji odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Eksperci wskazują, że wcześniejsze wybory mogłyby odbyć już pod koniec czerwca.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Koszty porozumienia z Macedonią

Lider ND Kyriakos Mitsotakis zaapelował do premiera o wzięcie odpowiedzialności za wynik wyborów, mówiąc, że „dla dobra kraju musi on zrezygnować i zwołać przedterminowe głosowanie”.

Rząd Syrizy wprowadził niedawno pierwsze działania socjalne po kilku latach oszczędności spowodowanych kryzysem finansowym. Jednak wydaje się, że nie przyniosły one pożądanych rezultatów. Ponadto analitycy wskazują, że partia Tsiprasa straciła na popularności przez zawarcie porozumienia z Macedonią Północną odnośnie zmiany nazwy kraju sąsiada. Potwierdzają to wyniki wyborów wskazujące, że północne regiony Grecji głosowały przeciwko Syrizie, preferując kandydatów Nowej Demokracji.

Grecja: Archeolodzy zablokowali wart 1,5 mld euro kontrakt z Chinami

Jedna z największych chińskich inwestycji w Europie – modernizacja stoczni w Pireusie i budowa nowoczesnego portu – jest zagrożona. Greccy archeolodzy wywalczyli objęcie Pireusu specjalną strefą ochrony.
 

W 2008 r., kiedy wybuchł światowy kryzys finansowy, Ateny wydzierżawiły koncernowi Cosco na 35 …

Tymczasem ND od samego początku zdecydowanie opowiedziała się przeciwko porozumieniu z Prespy, które zakończyło wieloletni spór między sąsiadami o nazwę Macedonii. Premier Tsipras próbował odrobić stratę do głównej opozycyjnej siły budując szeroki sojusz „postępowych sił”, jednak socjalistyczny Ruch Zmian (w niedzielnych wyborach do PE otrzymał 7 proc. głosów) odmówił współpracy.

Dodatkowo Mitsotakis zobowiązał się do zakończenia radykalnej polityki oszczędności. Obiecał wprowadzenie ulg podatkowych i zastopowanie zastoju finansowego.