Grecja otworzy Macedonii drzwi do NATO

Zoran Zaew

Grecki rząd zamierza wykonać symboliczny gest i być pierwszym krajem, który ratyfikuje umowę w sprawie przystąpienia Macedonii Północnej do NATO. Ma się to stać do 8 lutego.

 

W poniedziałek (28 stycznia) rzecznik NATO powiedział, że data podpisania dokumentu akcesyjnego przez 30. członka Sojuszu Północnoatlantyckiego zostanie podana „w najbliższych dniach”. Przyspieszenie nastąpiło po tym, jak Ateny i Skopje ratyfikowały historyczne porozumienie kończące ich 27-letni konflikt dotyczący nazwy byłej Jugosłowiańskiej Republiki. Spór ten dotychczas blokował wysiłki Skopje w dążeniu do NATO i Unii Europejskiej.

Porozumienie z końca stycznia oznacza, że Macedonia Północna może stać się członkiem NATO już podczas lipcowego szczytu, jeśli także pozostali sojusznicy przyśpieszą ratyfikację dokumentu. W normalnych okolicznościach potrzeba do tego około roku.

Według źródeł, oficjalny tekst dokumentu został zaakceptowany w ostatni poniedziałek i oczekuje na wysłanie do ratyfikacji przez narodowe parlamenty.

Źródła podają, że „Grecja chce ratyfikować traktat o przystąpieniu Macedonii do NATO najpóźniej 8 lutego” dodając, że prawdopodobnie Ateny będą państwem, które otworzy Skopje drogę do NATO.

Grecja: Rząd uzyskał wotum zaufania, droga do ugody z Macedonią otwarta

Rząd Aleksisa Tsiprasa uzyskał w parlamencie wotum zaufania, o które sam poprosił, gdy rozpadła się rządząca Grecją koalicja. Opuścili ją konserwatywni i eurosceptyczni Niezależni Grecy (ANEL), którzy nie zgadzają się na ratyfikację porozumienia z sąsiednią Macedonią w sprawie nazwy państwa.
 

Za …

Największa nagroda

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaev i jego grecki odpowiednik Alexis Tsipras zostali nominowani przez liderów trzech frakcji europarlamentu – Socjalistów i Demokratów, Zielonych oraz Zjednoczoną Lewicę Europejską/Nordycką Zieloną Lewicą – do nagrody Nobla.

Tsipras powiedział w poniedziałek, że największą nagrodą będzie przyczynienie się tego porozumienia do pokojowego współistnienia i współpracy na Bałkanach. Zatwierdzenie przez Grecję protokołu akcesyjnego do NATO północnego sąsiada oznacza natychmiastowe wejście w życie umowy o zmianie nazwy, zgodnie z założeniami porozumienia zawartego nad Jeziorem Prespańskim w czerwcu ubiegłego roku.

Co ma do powiedzenia Rosja?

Porozumienie z Prespy zyskało wsparcie UE oraz Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Rosja była mu przeciwna, oskarżając Waszyngton o dążenia do rozszerzenia wpływów NATO w regionie.

Jedynym europejskim politykiem podchodzącym z rezerwą do konsensusu był węgierski premier Viktor Orbán, który ponadto zaoferował azyl polityczny byłemu macedońskiemu premierowi Nikoli Gruewskiemu – aktualnie przewodniczącemu opozycyjnej partii WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej). Partia ta była przeciwna ugodzie z Prespy.

Tymczasem według Dušana Reljića, szefa brukselskiego biura Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, Rosja nie ma obecnie realnego znaczenia w południowo-wschodniej Europie.

„To dlatego rosyjscy dyplomaci regularnie publikują oświadczenia prasowe krytykujące podejmowane przez Zachód działania w tym regionie, ale to jedyne co Moskwa może zrobić. Rosja nie dysponuje żadnymi środkami, aby wpłynąć na wydarzenia”. – dodał.

Grecja: Parlament zaakceptował umowę z Macedonią ws. nazwy kraju

Po trzech dniach debaty greccy posłowie ostatecznie zatwierdzili umowę zawartą z Macedonią, na mocy której post-jugosławiańska republika przeistoczy się w Macedonię Północną. Pracom w parlamencie towarzyszyły ostre protesty przeciwników ugody.
 

Debata parlamentarna była tak zażarta, że zaplanowane na wczoraj (24 stycznia) …

Bez szans na negocjacje

Reljić wyjaśnił, że porozumienie z Prespy może pomóc południowo-wschodniej Europie w zachowaniu stabilności, a ewentualne próby „renegocjacji” umowy skaże na niepowodzenie.

„Można spodziewać się, że w obydwu krajach, w przypadku zmiany rządów, pojawią się próby renegocjacji porozumienia, ale taki wysiłek prawdopodobnie skazany będzie na porażkę ze względu na ważne interesy Zachodu, który nie chce pozwolić na powrót do przeszłości”. – powiedział analityk.

Główna grecka opozycyjna partia, Nowa Demokracja, zagłosowała przeciwko zmianie nazwy w parlamencie i zapowiedziała, że zrobi to samo w sprawie akcesji do NATO.

Reljić uważa, że „zachodnie państwa oraz USA są zainteresowane utrzymaniem stabilizacji na południowo-wschodniej flance NATO, szczególnie w obliczu trudności z Turcją pod przewodnictwem prezydenta Erdoğana”.

Prespa ustanowi pokój w Macedonii

Według Reljića członkostwo Macedonii w NATO będzie stanowić istotną barierę przeciwko ewentualnej dezintegracji tego państwa z powodu ciągłych konfliktów etniczno-politycznych pomiędzy Albańczykami i Macedończykami. „Albania jako członek NATO musi respektować integralność terytorialną sojuszników”– dodał analityk.

Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe "oazy na politycznej pustyni"

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.
 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras …