Astypalea: Grecy chcą stworzyć ekologiczną wyspę. Pomogą im Niemcy / STOLICE

Grecja, Niemcy, Volkswagen, elektromobilność, klimat, środowisko, ekologia, emisje, CO2, turystyka, wakacje, urlop

Nadrzędnym celem inicjatywy jest uczynienie z wyspy liczącej 100 km kwadratowych powierzchni miejsca oraz posiadającej 1,3 tys. stałych mieszkańców, miejsca w którym nie emituje się żadnych szkodliwych emisji do atmosfery, a prąd wytwarzany jest za pomocą odnawialnych źródeł energii. / Foto via [Shutterstock/Manolis Smalios]

Grecja chce stworzyć zamkniętą, elektromobilną społeczność na wyspie Astypalea. Niemcy nie chcą dostarczać broni na Ukrainę. Na Słowacji można rejestrować się na szczepienie rosyjskim preparatem Sputnik V. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

ATENY

Eksperyment po grecku. Premier Kyriakos Mitsotakis ma dziś (2 czerwca) ogłosić szczegóły projektu, którego celem jest przekształcenie wyspy Astypalaia położonej na Morzu Egejskim w „ekologiczną wyspę”.

Nadrzędnym celem inicjatywy jest uczynienie z wyspy liczącej 100 km kwadratowych powierzchni oraz posiadającej 1,3 tys. stałych mieszkańców, miejsca w którym nie emituje się żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, a prąd wytwarzany jest za pomocą odnawialnych źródeł energii.

Przed pandemią wyspę odwiedzało rokrocznie około 70 tys. turystów rocznie. Media informowały już pod koniec ubiegłego roku, że w wyniku porozumienia władz Grecji z koncernem Volkswagen wyspa ma stać się żywym modelem elektromobilności. Niemiecki producent aut zobowiązał się do zadbania o dostarczenie pojazdów oraz wybudowanie odpowiedniej infrastruktury, zastępując dotychczasowy ekosystem oparty na napędach spalinowych, pojazdami elektrycznymi.

Proces ten ma potrwać przez kolejne 6 lat. To jednak dopiero początek. Z uwagi na to, że obecnie większość prądu na wyspie pozyskiwana jest z paliw kopalnych, Niemcy będą musieli postarać się również o czyste źródła energii. Konieczny będzie więc rozwój fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych. Rząd z kolei zobowiązał się do zapewnienia mieszkańcom dotacji na przestawienie się na samochody i rowery elektryczne.

Władze chcą także, by do 2026 r. wszystkie autobusy na wyspie były obsługiwane automatycznie bez kierowcy. Aby jednak tak się stało, infrastruktura wyspy musi zostać zmieniona i w pełni wspierana przez technologię 5G. Inny z elementów programu przewiduje utworzenie sieci współdzielonych pojazdów w postaci elektrycznych hulajnóg oraz aut na minuty.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: Grecja w połowie maja otworzy sezon turystyczny

Kto za miesiąc będzie mógł udać się do Grecji na urlop?

BERLIN

Dostawy broni nie są rozwiązaniem. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wykluczył scenariusz, by Niemcy dostarczały Ukrainie broni do walki z rosyjskimi separatystami. Wcześniej z taką sugestią pod adresem Berlina zwrócił się ukraiński prezydent Wołodymyr ZełenskiSzczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Niemcy wykluczają dostarczanie broni Ukrainie. "Dostawy sprzętu nie rozwiążą konfliktu"

Sugestię, że Niemcy mogliby wesprzeć Ukrainę sprzętem wojskowym, wysunął w wywiadzie dla „FAZ” prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass odrzuca taki pomysł.

 

BRATYSŁAWA

Zapisy na Sputnika. Władze Słowacji zaczęły rejestrować chętnych na szczepienie przeciwko COVID-19 rosyjskim preparatem Sputnik V.

Jak poinformował minister zdrowia Vladimír Lenwarskij, wszyscy chcący otrzymać rosyjską szczepionkę mogą zgłosić się na szczepienie na stronie rządowej. Pierwsza szczepionka Sputnikiem V na Słowacji zostanie wykonana 7 czerwca. Preparat będzie dostępny w stolicy kraju Bratysławie i kilku słowackich miastach.

Pierwsza partia Sputnika V została dostarczona na Słowację 1 marca, wywołując polityczny skandal. Ówczesny premier Igor Matovič i zajmujący stanowisko ministra zdrowia Marek Krajčí nie poinformowali o tym wcześniej prezydent Zuzany Čaputovej ani innych ministrów.

(Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)

Tydzień w skrócie: Strefa Gazy pod ostrzałem / Orbanizacja Austrii / Sputnik V nad Słowacją

Dziennikarze EURACTIV.pl o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia.

WIEDEŃ

Szef opozycyjnej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) podał się do dymisji. Norbert Hofer przejął tę funkcję od byłego wicekanclerza Heinza-Christiana Strache, który ustąpił po wybuchu wiosną 2019 r. tzw. afery Ibizagate. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Austria: Norbert Hofer ustępuje ze stanowiska szefa wolnościowej FPÖ

Polityk nie podał przyczyny swojej decyzji. Media mówią jednak, że był nią konflikt z innym członkiem kierownictwa partii, Herbertem Kicklem.

LONDYN

Pierwsza taka doba. Po raz drugi od wybuchu pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii wczoraj (1 czerwca) nie zaraportowano w ciągu doby ani jednego zgonu, związanego z COVID-19. Liczba zarejestrowanych zgonów z ostatnich siedmiu dni wynosi 43 i jest to spadek o pięć w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami.

Na Wyspach za ofiarę COVID-19 uznawana jest osoba, która maksymalnie 28 dni przed śmiercią uzyskała dodatni wynik testu na koronawirusa. Pierwszy taki zgon w Wielkiej Brytanii odnotowano 5 marca zeszłego roku.

Eksperci podkreślają, że choć wtorkowy brak zgonów spowodowanych COVID-19 to drugi taki przypadek od ogłoszenia przez WHO pandemii koronawirusa, to jednak poniedziałek 31 maja na Wyspach był dniem wolnym (święto), w związku z czym statystyki ze szpitali mogą być opóźnione.

Jednocześnie z Wielkiej Brytanii dopływają niepokojące wieści. Liczba nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od tygodnia codziennie przekracza 3 tys. Brytyjczycy zaczęli szczepić się jeszcze w grudniu i dziś już 25 mln mieszkańców kraju, czyli blisko połowa społeczeństwa, jest po dwóch dawkach szczepionki.

Jednak wzrost liczby zakażeń eksperci tłumaczą rozprzestrzenianiem się w kraju tzw. indyjskiego wariantu koronawirusa, który uznawany jest za bardziej zakaźny.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania chce pobierać opłaty od obywateli państw UE za przekroczenie granicy

Priti Patel zapowiedziała nowe przepisy dotyczące zezwolenia na podróż do Zjednoczonego Królestwa.

WARSZAWA

Młodzi mają głos. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj (1 czerwca) nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych w sprawie młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy.

Młodzieżowe rady będą mieć charakter konsultacyjno-doradczy i będzie im przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. Do zadań rady będzie należeć opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu działań strategicznych gminy na rzecz młodzieży i podejmowanie działań na rzecz młodzieży.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Prezydent Duda w Gruzji za rozszerzeniem UE i NATO

Prezydent Duda oświadczył wczoraj w Tbilisi, że w UE jest miejsce zarówno dla Gruzji, jak i Ukrainy czy Mołdawii.

PRAGA

Trudne chwile dla premiera. Jutro (3 czerwca) w izbie poselskiej (izbie niższej parlamentu) obędzie się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu premiera Andrieja Babisza. Powodem jest złe zarządzanie kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 oraz kontrowersje wokół wyłudzania unijnych funduszy.

Wynik głosowania zależeć będzie od postawy polityków Komunistycznej Partii Czech i Moraw, którzy w przeszłości wielokrotnie wspierali rząd Babisza. Jednak w ostatnich miesiącach reprezentanci ugrupowania stali się coraz bardziej krytyczni wobec ugrupowania Ano i rządzącego od 2017 r. premiera. Jesienią br. w Czechach odbędą się wybory parlamentarne.

W poniedziałek (31 maja) policja postawiła zarzuty premierowi Babiszowi i jego byłej współpracowniczce Janie Mayerovej. Sprawa dotyczy rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro. Szczegóły poniżej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Policja postawiła zarzuty premierowi Babiszowi. Powodem wyłudzenie funduszy z UE

Sprawa dotyczy rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro.

BUDAPESZT

Kłopotliwa nazwa? Węgierskie władze chcą wybudować kampus chińskiego uniwersytetu w stolicy kraju. Sprzeciwiają się temu władze stolicy. W ramach protestu w dzielnicy Ferencváros w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji zmieniono nazwy ulic na te związane z Hongkongiem oraz Ujgurami.

Ostatnim przejawem współpracy Budapesztu z Pekinem jest plan wybudowania kampusu chińskiego uniwersytetu w stolicy kraju. Umowa o współpracy między rządem węgierskim a szanghajskim Uniwersytetem Fudan została podpisana 27 kwietnia, choć rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się dużo wcześniej. Ustalono wówczas, że w Budapeszcie powstaną cztery wydziały uczelni i szereg instytutów, a kampus przyjmie 5-6 tys. studentów i ok. 500 wykładowców. 

Wybór węgierskiej stolicy jako pierwsze miejsce poza granicami Chin, gdzie powstanie kampus Fudan, ma ścisły związek z kwestiami politycznymi. Chińskie władze postrzegają bowiem rząd Viktora Orbana jako im przyjazny i krytyczny wobec liberalnej tradycji politycznej Zachodu. 

Przeciwny inwestycji jest jednak burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony, który kilkanaście dni temu ogłosił, że zamierza ubiegać się o nominację na stanowisko kandydata na premiera Węgier z ramienia opozycji.

Władze Budapesztu postanowiły „w odpowiedni sposób” zamanifestować swój sprzeciw. Dlatego zmianie ulegnie kilka nazw ulic w ścisłym sąsiedztwie planowanej przez rząd inwestycji. Wśród nazw znajdą się m.in. ulica Dalajlamy czy Ujgurskich Męczenników. 

Nowe nazwy ulic wprowadzono wczoraj (1 czerwca). To inicjatywa Krisztiny Baranyi, która przewodzi stołecznej dzielnicy Ferencváros, gdzie planowana jest inwestycja.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Fabryka szczepionek będzie dostosowana do produkcji chińskiego preparatu przeciwko koronawirusowi

Sam premier Viktor Orban zaszczepił się chińską szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy Sinopharm.