Grecja uległa presji. Będzie wymagać testu na COVID-19 od zaszczepionych Rosjan / STOLICE

Grecja, Niemcy, Rosja, turystyka, wakacje, paszport covidowy, pandemia, urlop, Merkel

Po ponownym otwarciu się na turystów w połowie maja, rząd w Atenach poinformował, że zaakceptuje świadectwa szczepień wykonane szczepionkami Sputnik oraz Sinovac, które nie zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA). Posiadanie zaświadczenia miało zwalniać odwiedzających z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR. / Foto via [Shutterstock/ Yalcin Sonat]

Grecja uległa Niemcom w sprawie rosyjskich turystów zaszczepionych Sputnikiem V. Słowacy chcą nowych wyborów parlamentarnych. Premier Luksemburga zakażony koronawirusem. Chorwaci bardziej ufają dziennikarzom niż politykom. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

ATENY

Testy dla Rosjan. Po krytyce m.in. ze strony Niemiec i Francji zwłaszcza za uznanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V, Grecja zdecydowała się wymagać wyniku testu PCR od rosyjskich turystów, nawet jeśli są oni w pełni zaszczepieni rosyjskim szczepionką.

Po ponownym otwarciu się na turystów w połowie maja, rząd w Atenach poinformował, że zaakceptuje świadectwa szczepień wykonane szczepionkami Sputnik oraz Sinovac, które nie zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA). Posiadanie zaświadczenia miało zwalniać odwiedzających z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR.

W ten sposób Grecja chciała skłonić Rosjan, Chińczyków oraz obywateli z innych państw, którzy przyjęli szczepionki z tych państw do zaplanowania urlopu w Grecji.

Unijny certyfikat COVID-19 ma potwierdzać zaszczepienie szczepionką autoryzowaną przez Europejską Agencję Leków (EMA) i być automatycznie uznawany na obszarze całej UE.

Natomiast każde z państw członkowskich może dodatkowo dopisać (ale tylko na swoim terytorium), także inne preparaty, np. chińskie bądź rosyjskie i także zwalniać przyjeżdżające osoby z obowiązku kwarantanny czy poddawania się testom na koronawirusa. Takie szczepionki dopuściły już u siebie Węgry.

Wobec najnowszej decyzji rządu w Atenach doszło do paradoksalnej sytuacji. Grecja bowiem może zaakceptować unijne zaświadczenie COVID od obywateli Węgier, którzy zostali zaszczepieni preparatem Sputnik V, ale nie może od turystów z państw trzecich, jak Rosja.

W trakcie ubiegłotygodniowego unijnego szczytu przywódców państw członkowskich kanclerz Niemiec Angela Merkel – wspierana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona – skrytykowała Grecję za zbytnie rozluźnienie reguł w stosunku do szczepionki Sputnik V, ponieważ nie jest ona zatwierdzona przez EMA, a zatem jej – jak argumentowano – skuteczność wobec wariantu Delta koronawirusa jest nieznana.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis stwierdził jednak, że „​​nie ma potrzeby nakładania dodatkowych ograniczeń na turystów z krajów, w których ta mutacja już istnieje, a jej rozprzestrzenianie się jest bardziej wyraźne”.

Jednak osoby z Komisji Europejskiej potwierdziły w rozmowie z EURACTIV, że to Niemcy mają rację w sporze. Oznacza to jednak dodatkowe trudności dla greckiej turystyki, która próbuje odbudować się po wielu miesiącach przestoju spowodowanego restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19.

Politycy w Grecji mają kolejny powód do krytyki Niemiec, a nie brakuje głosów – również w samych Niemczech – że kanclerz Merkel chce zniechęcić rodaków do wyjazdów wakacyjnych na południe Europy, chcąc ich zatrzymać w Niemczech, aby pobudzić turystykę krajową.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Grecja otwarta dla turystów zaszczepionych rosyjskim lub chińskim preparatem / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 20 kwietnia.

BRATYSŁAWA

Chcą nowych wyborów. Ponad 50 proc. Słowaków wzięłoby udział w referendum w sprawie organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych, wynika z sondażu przeprowadzonego dla TV Markíza.

Inicjatywę zbierania podpisów w sprawie organizacji referendum, aby zdecydować o przedterminowych wyborach złożyły ugrupowania opozycyjne Kierunek – Socjalna Demokracja (Smer), Głos (Hlas) oraz związki zawodowe. Zebrano jak dotąd 600 tys. podpisów, a minimalna ich liczba do rozpoczęcia procedury wynosi 350 tys. Podpisy zebrano w rekordowe 11 tygodni.

Inicjatorzy przekonują, że referendum, a następnie przyspieszone wybory, jest niezbędne ze względu na kompromitację obozu władzy w zaledwie rok po wyborach z lutego 2020 r. Podpisy przekazano prezydent Zuzannie Czaputovej, która przekaże je do rozpatrzenia słowackiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. Ma on 60 dni na rozpatrzenie sprawy.

(Marián Koreň | EURACTIV.sk)

ZAGRZEB

Chorwaci bardziej ufają dziennikarzom niż politykom. Zaufanie chorwackiego społeczeństwa do dziennikarzy jest mniejsze niż do księży, ale wyższe niż do sędziów, bankierów i polityków, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Laboratorium Dziennikarstwa Śledczego (Jourlab) Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu w Zagrzebiu.

Chorwaci najbardziej ufają pracownikom służby zdrowia: pielęgniarkom, lekarzom, następnie naukowcom, żołnierzom, nauczycielom, policjantom i księżom. W środku rankingu są dziennikarze.

W dolnej połowie znajdują się zaś specjaliści od marketingu i PR, ludzie biznesu, prawnicy, sędziowie, bankierzy, a także ministrowie, którym ufa zaledwie 7,4 proc. respondentów. Na samym dole rankingu plasują się „politycy w ogóle”, którym ufa 6 proc. ankietowanych. Jednocześnie ministrom gabinetów nie ufa 71,8 proc., a politykom aż 74,8 proc. badanych.

Zaufanie do dziennikarstwa jako zawodu jest ściśle powiązane z zaufaniem do polityków, a z badania wynika, że ​​ludzie, którzy nie ufają politykom, nie ufają również dziennikarzom. Dziennikarze są postrzegani jako część tej samej medialnej/politycznej elity. „Ludzie nie uważają, że media są wiarygodne i wolne, ani że informacje, które rozpowszechniają, są prawdziwe”, mówi koordynatorka projektu, Tena Perišin.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chorwacja: Miejski aktywista nowym burmistrzem Zagrzebia. Prawica przegrywa w dużych miastach

To kolejny przywódca stolicy w Europie Środkowej nastawiony krytycznie do władz centralnych w swoim kraju.

PARYŻ

Sukces Republikanów. W niedzielę odbyła się we Francji druga tura wyborów do rad regionów i departamentów. Najwięcej głosów (około 38 proc.) uzyskali Republikanie. A już za 10 miesięcy wybory prezydenckie.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Francja: Rekordowo niska frekwencja w wyborach regionalnych. Zwycięstwo Republikanów

Według wstępnych szacunków wyników I tury niedzielnych (20 czerwca) wyborów departamentalnych i regionalnych we Francji, zwyciężyli Republikanie z 29-procentowym poparciem. Socjaliści i Zjednoczenie Narodowe Le Pen uzyskali po około 18 proc. głosów. W niedzielę – zgodnie z przypuszczeniami – odnotowano …

LUKSEMBURG

Premier zakażony. Premier Luksemburga Xavier Bettel jest zakażony koronawirusem, poinformowano wczoraj (27 czerwca) wieczorem. Polityk był obecny na dwudniowym szczycie Unii Europejskiej, podczas którego miał styczność z szefami rządów i głowami innych państw.

Bettel zaszczepiony był jedną dawką szczepionki AstraZeneca. Polityk podda się teraz 10-dniowej izolacji, podczas której nadal będzie wykonywał swoje obowiązki. Bettel ma łagodne objawy, gorączkę i ból głowy.

Podczas dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli (24 i 25 czerwca) polityk miał styczność z przywódcami innych państw. Przyznał, że mógł ich narazić na zakażenie się.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Luksemburg: Xavier Bettel znów desygnowany na premiera

Sprawujący dotychczas funkcję szefa rządu polityk ponownie został poproszony o sformowanie gabinetu. Rządząca Luksemburgiem centrolewicowa koalicja utrzymała bowiem zdobytą w poprzednich wyborach większość.
 
Głowa luksemburskiego państwa – wielki książę Henryk powierzył misję utworzenia rządu Xavierowi Bettelowi. Poinformował o …

RZYM

„Wypijmy za błędy”. Izrael chce rozpocząć nowy rozdział w relacjach z USA po czasach Trumpa i Netanjahu. „W ostatnich latach popełniono wiele błędów”, stwierdził szef izraelskiej dyplomacji Ja’ir Lapid podczas spotkania w Rzymie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Izrael chce nowego początku w relacjach z USA. "Naprawimy popełnione błędy"

Izrael ma nadzieję na nowy rozdział w relacjach z USA po czasach Trumpa i Netanjahu, dał do zrozumienia szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid w rozmowie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

MADRYT

Nowe otwarcie. Jutro (29 czerwca) dojdzie do spotkania premiera Hiszpanii Pedro Sancheza (PSOE) z szefem lokalnego rządu w Katalonii (Generalitat) Pere Aragonesem. Spotkane ma zapoczątkować nową erę w sporze rządu centralnego z władzami w Barcelonie.

Politycy mają we wtorek omówić szczegóły tego, co premier Hiszpanii określił mianem „Agendy zbliżenia” (Agenda para el Reencuentro). W trakcie rozmów mają zostać poruszone kwestie m.in. inwestycji w Katalonii, zwiększenia finansowania publicznego dla regionu oraz innych postulatów katalońskich separatystów, ale w ramach hiszpańskiej konstytucji, jak informuje biuro prasowego premiera Sancheza.

W ubiegłym tygodniu hiszpański rząd ogłosił decyzję o ułaskawieniu dziewięciorga katalońskich separatystów skazanych przez Sąd Najwyższy za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie 1 października 2017 r. Gest ten ma być w założeniu zaproszeniem do dialogu, oświadczył premier Pedro Sanchez. Szczegóły poniżej. 

(EUROEFE)

Hiszpania: Rząd ułaskawia katalońskich separatystów

Gest hiszpańskiego rządu wobec Katalończyków ma być zaproszeniem do dialogu, oświadczył premier Pedro Sánchez.

WARSZAWA

Polskie pieniądze i ustawa reprywatyzacyjna. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w piątek, że dopóki będzie szefem rządu Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie, natomiast izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył dwa dni później, że jego kraj nie jest zainteresowany polskimi pieniędzmi, a wypowiedź Morawieckiego uznał za antysemicką aluzję.

Jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji chargé d’affaires amerykańskiej ambasady w Polsce Bix Aliu napisał list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym zwracał uwagę, że nowe regulacje dotyczące reprywatyzacji mogą uniemożliwić ocalonym z Holokaustu dochodzenie roszczeń. Natomiast wczoraj (27 czerwca) ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski został wezwany do izraelskiego MSZ, a wcześniej polski MSZ wezwał przedstawiciela ambasady Izraela. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Napięcie między Polską a Izraelem i USA. Przyczyną ustawa reprywatyzacyjna

Sejm przyjął w czwartek zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego ws. reprywatyzacji. Nowelizacja wywołała spór dyplomatyczny z Izraelem.

PRAGA

Bałkany Zachodnie priorytetem. Jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE będą Bałkany Zachodnie, powiedział w rozmowie z Czeską Agencją Informacyjną (CTK) minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek (ČSSD), dodając, że byłoby to sukcesem, gdyby podczas prezydencji ogłoszono datę przystąpienia Serbii i Czarnogóry do UE. Czechy przejmą rotacyjną prezydencję w Radzie UE w lipcu 2022 r.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Chiny sięgają po Bałkany Zachodnie. Unia Europejska powinna się niepokoić?

W jaki sposób powinna zareagować Unia Europejska na coraz większą obecność Chin w krajach regionu?

SOFIA

Problematyczny węgiel. Bułgarii nie stać na zamknięcie swojej największej elektrowni węglowej, Maritsa East 2, ale ograniczy jej moce do minimum, zapowiedział premier Stefan Janew.

Elektrownia ma obecnie strategiczne znaczenie dla bułgarskiego miksu energetycznego. W przypadku problemów z systemem energetycznym zapewnia bezpieczeństwo całego systemu.

Spółka zarządzająca elektrownią poniosła ogromne straty w wysokości setek milionów euro w ciągu ostatnich pięciu lat z powodu konieczności zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Bułgaria nie jest jednak gotowa do rezygnacji z węgla.

Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BELGRAD

Współpraca NATO-Serbia silniejsza niż na pierwszy rzut oka. Współpraca NATO i Serbii jest znacznie silniejsza i lepiej rozwinięta, niż mogłoby się wydawać w oczach obywateli Serbii – powiedział szef Wojskowego Biura Łącznikowego Sojuszu generał brygady armii włoskiej Tommaso Vitale.

„Partnerstwo między nami jest dobrze rozwinięte i rozwija się w kilku sferach – politycznej, wojskowej i naukowej. Do tej pory osiągnęliśmy znaczące wyniki” – powiedział włoski generał, dodając, że dialog polityczny uzupełnia praktyczną współpracę na wszystkich szczeblach, która była jasne, kiedy prezydent Serbii Aleksandar Vucic odwiedził Brukselę w maju.

Vitale przypomniał również, że w tym roku przypada 15. rocznica współpracy NATO i Serbii w ramach Partnerstwa dla Pokoju.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Chiny: „NATO pokazuje mentalność z czasów zimnej wojny”

NATO wyolbrzymia zagrożenie ze strony Chin, przekonuje chińska misja dyplomatyczna w UE.

SKOPJE

Szczepionki dla Macedonii. Wczoraj (27 czerwca) do Macedonii Północnej dotarło 500 tys. szczepionek chińskiego koncernu Sinovac. Pozwoli to władzom na kontynuowanie kampanii masowych szczepień, która znacząco wyhamowała w w ciągu ostatnich dwóch tygodni z powodu niedoboru preparatów przeciwko COVID-19.

Szczepionka Sinovac jest skuteczna, bezpieczna w użyciu i została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), poinformował na Facebooku minister zdrowia Venko Filipče. Macedonia Płn. otrzymała również w sobotę kolejną dostawę ponad 100 tys. dawek szczepionki Pfizer w ramach programu Covax.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Ukraina rezygnuje z poparcia apelu ws. Ujgurów. Powodem ma być szantaż Chin

Pekin miał zagrozić wstrzymaniem dostaw zamówionej przez Kijów szczepionki firmy Sinovac, jeśli Ukraina poprze stanowisko Rady Praw Człowieka ONZ.

TIRANA | ANKARA

Komu tureckie drony? Albania kupi drony wojskowe z Turcji. Albania kupi drony wojskowe za 8,2 mln euro od tureckiej firmy Baykar Defense, poinformował portal exit.al. Na ten cel resort obrony otrzymał środki ze znowelizowanego 22 czerwca budżetu.

Albania została w ubiegłym roku pierwszym nabywcą systemu antydronowego opracowanego przez turecką firmę zbrojeniową National War Technologies Defense Systems Inc.

W maju drony od Baykar nabyła Polska. Umowę przewidującą zakup czterech zestawów dronów bojowych po 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne w każdym, wraz z uzbrojeniem, pakietem logistycznym i szkoleniowym, sfinalizował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji. Według MON wartość jednego zestawu Bayraktar TB2 to około 67 milionów dolarów.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Wizyta prezydenta Dudy w Turcji: Polska kupiła wojskowe drony za ponad 270 mln dolarów

Kwestie bezpieczeństwa i współpraca w ramach NATO wobec zbliżającego się szczytu Sojuszu były głównymi tematami wczorajszych rozmów prezydentów Polski i Turcji w Ankarze. Po rozmowach Duda-Erdoğan w obecności obu prezydentów podpisane zostały dwustronne umowy, w tym o zakupie tureckich dronów.