Grecja stawia na elektromobilność

Rząd Grecji, idąc za przykładem np. Francji i Niemiec, zaprezentował projekt ustawy wspierający elektromobilność.

Rząd Grecji stawia na elektromobilność. Dlaczego w nocy z soboty na niedzielę doszło do zamieszek w Stuttgarcie? W Niemczech coraz wyższy współczynnik reprodukcji koronawirusa. Belgia rozdaje darmowe bilety na kolej. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

ATENY

Czas na elektromobilność. Idąc za przykładem np. Francji i Niemiec, rząd Grecji zaprezentował projekt ustawy wspierający elektromobilność.

„W swoich ostatnich komunikatach dotyczących Funduszu Odbudowy UE Komisja Europejska opowiedziała się za elektromobilnością i zapewniła finansowanie dla 1 mln ładowarek dla aut elektrycznych w całej Europie. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy realizacji tej zapowiedzi”, powiedział minister środowiska Costis Chatzidakis.

Grecka prasa pisze, że wedle wstępnych szacunków cena samochodów elektrycznych dzięki rządowemu wsparciu może zmniejszyć się o 25 proc. w porównaniu ze stanem obecnym, a w przypadku motocykli, skuterów i rowerów obniżki mogą być jeszcze większe.

Projekt ustawy przewiduje m.in. zachętę w kwocie 500 euro dla osób, które zdecydują się na instalację ładowarek do aut. Ich koszt szacuje się właśnie na 500 euro. Przewiduje się także nałożenie wymogu na właścicieli nowych budynków do instalacji ładowarek. Rząd szacuje, że koszty użytkowania samochodów elektrycznych są o 80 proc. niższe w porównaniu do aut konwencjonalnych.

„Koszty paliwa w przypadku auta spalinowego, który pokonuje 10 tys. km rocznie to około 1,2 tys. euro. W przypadku auta elektrycznego koszt energii na pokonanie podobnego dystansu nie przekroczy 420 euro, a w tzw. taryfie nocnej, gdy prąd jest tańszy, koszty spadają nawet o połowę”, napisano w rządowym planie.

Szacuje się, że dług publiczny po pandemii koronawirusa osiągnie 196 proc. PKB.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

BRUKSELA

Pociągiem na wakacje. Bon na 12 bezpłatnych przejazdów pociągiem dla każdego obywatela jest najnowszym pomysłem belgijskiego rządu na poprawę kondycji branży turystycznej po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. O zatwierdzeniu inicjatywy poinformowała w weekend Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której przewodziła premier Sophie Wilmes.

Bilety będzie można wykorzystać w ciągu sześciu miesięcy, nie więcej niż dwa razy w ciągu jednego miesiąca. Darmowe przejazdy będą dostępne od połowy sierpnia. Inicjatywa spotkała się z krytyką państwowych Kolei Belgijskich (SNCB) ze względu na brak konsultacji pomysłu. Jednak firma prawdopodobnie przychyli się do inicjatywy. Rząd obiecał zrekompensować utratę wpływów z biletów.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia krytykuje samodzielny zakup szczepionki na koronawirusa przez cztery kraje UE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 15 czerwca.

HAGA

Zielony deal. Holendrzy wesprą budowę elektrolizerów w Danii na Półwyspie Jutlandzkim kwotą 100 mln euro. Energia wytworzona w źródłach odnawialnych je zasilających będzie mogła trafić do Holandii, pozwalając na realizację celu udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w tym kraju zadeklarowanego Komisji Europejskiej. Haga zyska dzięki temu możliwość zadeklarowania 8 TWh.

(Sam Morgan | EURACTIV.com)

Jakie szanse na neutralność klimatyczną Polski do 2050 r.?

UE wyznaczyła sobie cel osiągnięcie do połowy XXI wieku neutralności klimatycznej. Wyłamuje się z tego na razie jedynie Polska, która uzyskała na podjęcie tej decyzji dodatkowy czas. Jakie są szanse na to, że nasz kraj jednak ten cel osiągnie?

BERLIN

Nocna bijatyka. W nocy z soboty na niedzielę doszło w Stuttgarcie (Badenia-Wirtembergia) do zamieszek. Kilkuset młodych ludzi, podzielonych na małe grupy, rozbijało sklepowe witryny, plądrowało sklepy, obrzucało interweniujących policjantów butelkami i płytami chodnikowymi. Interweniowało ponad 200 policjantów, około 20 z nich zostało rannych.

Sytuację udało się opanować dopiero około 3 nad ranem. Policja aresztowała tymczasowo 24 uczestników zamieszek. Doszło także do licznych przypadków plądrowania lokali sklepowych. Zniszczono także wiele samochodów.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że eskalację przemocy w Stuttgarcie wywołała kontrola policji, związana z domniemanym posiadaniem narkotyków przez młodych ludzi spędzających wolny czas pod gołym niebem. Odpowiedzieli oni agresją, atakując policyjne radiowozy i, podzieleni na grupy, ruszyli do centrum miasta, gdzie zaczęli demolować sklepy i wdali się w uliczną bijatykę z policjantami. Rzecznik stuttgarskiej policji powiedział, że te starcia miały „naprawdę ostry charakter”. 

Tymczasem współczynnik reprodukcji koronawirusa, – „R” – wzrósł w Niemczech do 2,88, poinformował w niedzielę berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W sobotę współczynnik ten wynosił 1,79.

Współczynnik reprodukcji wynoszący 2,88 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 288 ludzi. Aby epidemia zaczęła stopniowo wygasać współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden.

RKI obliczył współczynnik „R” na podstawie średniej z ostatnich czterech dni; przy liczeniu go w oparciu o dane z całego tygodnia wynosi on 2,03.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Prokuratura wprost oskarża Rosję o zlecenie zabójstwa w centrum Berlina

Niemiecka prokuratura federalna formalnie oskarżyła obywatela Rosji o dokonanie zabójstwa Czeczena posiadającego gruzińskiego obywatelstwo, który otrzymał w Niemczech azyl polityczny. O zlecenie zabójstwa niemieccy prokuratorzy oskarżyli państwo rosyjskie.

LONDYN

Szansa dla pubów. Premier Boris Johnson ma ogłosić we wtorek (22 czerwca) kolejną fazę łagodzenia restrykcji. Niewykluczone, że szef rządu poinformuje o ponownym otwarciu pubów i części sektora hotelarskiego od 4 lipca.

Przewiduje się, że ponownie będą mogły zostać otwarte restauracje i kina. Możliwe, że rząd zdecyduje o złagodzeniu zasady 2-metrowego dystansowania w miejscach publicznych. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Atak nożownika w Reading jednak incydentem terrorystycznym

Brytyjska policja jednak traktuje sobotni atak nożownika w mieście Reading jako zdarzenie o podłożu terrorystycznym. Zginęły wówczas trzy osoby, a trzy kolejne są poważnie ranne.

WIEDEŃ

Wakacje w domu. Około 60 proc. Austriaków zamierza spędzić letni wypoczynek w kraju, mimo że rząd otworzył ponad tydzień temu granice, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa. Tylko 28 proc. badanych zamierza wyjechać za granicę.

Główną obawą Austriaków nie jest zagrożenie związane z koronawirusem, lecz niechęć do utknięcia poza domem po ponownym zamknięciu granic.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Wakacje 2020: Które państwa w Europie wprowadzą bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa wstrzymała globalną turystykę. Tylko w maju restrykcje epidemiczne obejmowały aż 96 procent światowych destynacji turystycznych.

HELSINKI

Jaka Finlandia po kryzysie? Lewica i prawica spierają się o przyszłość gospodarczą kraju po kryzysie. Ugrupowania z lewej strony spektrum politycznego są skłonne wpompować znaczne środki do gospodarki, aby zwiększyć popyt. Z kolei ugrupowania opozycyjne argumentują, że nie można w nieskończoność zadłużać finansów państwa, dlatego domagają się zmian strukturalnych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jaka jest skala dyskryminacji rasowej?

Z najnowszego raportu wynika, że dyskryminacja rasowa jest poważnym problemem w Finlandii.

RZYM

Wymyślmy się na nowo. We wrześniu można spodziewać się prezentacji planu reform dotyczących przebudowy kraju. W niedzielę (21 czerwca) zakończyły się tygodniowe konsultacje w sprawie planu odbudowy włoskiej i europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. „Musimy wymyślić Włochy na nowo”, powiedział premier Giuseppe Conte. Więcej szczegółów poniżej.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytetu rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

MADRYT

100 dni alarmu epidemicznego. Po 98 dniach obowiązywania – od 14 marca – premier Pedro Sánchez ogłosił zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Przestał on obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę (20/21 czerwca).

Od niedzieli Hiszpania weszła w fazę „nowej normalności”. Szef rządu zaapelował do obywateli o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Należą do nich konieczność zachowania dystansu społecznego i obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych.

W niedzielę Hiszpania przywróciła ruch turystyczny z państwami UE, z wyjątkiem Portugalii. Granice z zachodnim sąsiadem zostaną otwarte 1 lipca.

(EuroEFE)

Hiszpania: Koniec ery gotówki? Kongres przyjął nieważącą propozycję socjalistów

Główna siła w hiszpańskiej polityce wzywa parlament do stopniowego wycofywania gotówki z obiegu.

PRAGA

Słuszne zarzuty premiera? Premier Andrej Babiš uważa, że piątkową (19 czerwca) rezolucją Parlament Europejski niepotrzebnie ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów. Co konkretnie krytykuje premier Czech? Więcej szczegółów poniżej.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

BRATYSŁAWA

Krótka kariera. Petra Krištúfková, nowa pełnomocniczka rządu ds. rodziny, pełniła tę funkcję zaledwie przez kilka dni. Powodem rezygnacji było zatajenie informacji o spędzeniu wakacji w 2009 r. na jachcie Mariána Kočnera. Biznesmen jest oskarżony o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej w 2018 r. 

Nominacja Krištúfkowej była krytykowana przez media ze względu na jej brak doświadczenia. Parlamentarzystka, która zdobyła mandat w ostatnich wyborach w lutym br., odmówiła złożenia wyjaśnień. Podkreśliła jednak, że nigdy nie utrzymywała bliższych relacji zawodowych z Kočnerem

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Były premier założy nową partię polityczną

Były premier Słowacji Peter Pellegrini zamierza stworzyć własny projekt polityczny.

SOFIA

Bez paniki. „Nie powinniśmy panikować, że liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła. Nie apeluję o wprowadzenie surowszych restrykcji. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasady trzech „D”: dyscypliny, dezynfekcji i dystansu”, powiedział premier Bojko Borysow.

W niedzielę potwierdzono 117 nowych zakażeń wirusem i 6 kolejnych zgonów. Od kilku dni w Bułgarii notuje się średnio od 80 do ponad 100 zakażeń dziennie. Premier Borysow wyklucza jednak przywrócenie surowych ograniczeń z pierwszej części pandemii ze względu na stan gospodarki.

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3872. Z powodu COVID-19 zmarło w sumie 199 osób.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Spór prezydenta z premierem i oskarżenia o śledzenie dronami

Zaostrza się w Bułgarii konflikt na linii – premier i prezydent. Bojko Borysow i Rumen Radem od kilku miesięcy ostro się nawzajem krytykują. Teraz premier oskarżył prezydenta o wykorzystanie przeciw niemu służb specjalnych.

ZAGRZEB

Wybory niezagrożone. Wzrost liczby zakażeń zanotowano także w Chorwacji. W niedzielę poinformowano o kolejnych 18 infekcjach koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin.

„Życie społeczne i gospodarcze musi trwać i musimy nauczyć się żyć z wirusem”, powiedziała zastępczyni szefa Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego Marija Bubaš, która zastępuje dyrektora instytutu Krunoslava Capaka. Ten ostatni musiał poddać się kwarantannie, ponieważ wziął udział w konferencji, na której obecna była osoba zakażona koronawirusem. 

Wybory parlamentarne zaplanowane na 5 lipca nie są na razie zagrożone.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła pracę branży turystycznej.

LUBLANA

Sukcesy i skuteczność? Nowy prawicowy rząd Janeza Janšy świętuje 100 dni od zaprzysiężenia, które przypadły na czas pandemii koronawirusa. Słowenia jako pierwsza w Europie ogłosiła 14 maja koniec epidemii. 

Jansa poza zarządzaniem kryzysem nie tracił czasu i w ciągu pierwszych 100 dni swojego gabinetu dokonał wymiany najważniejszych urzędników w policji, wojsku, służbach wywiadowczych, radzie nadzorczej państwowej firmy telekomunikacyjnej czy, w ostatnim tygodniu, na stanowisku szefa urzędu statystycznego.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia: Małżeństwo na czele ambasady Niemiec

Natalie Kauther i Adrian Pollmann będą od sierpnia br. zmieniać się na stanowisku ambasadora Niemiec co osiem miesięcy.

BELGRAD

Historyczne zwycięstwo. Z zaprezentowanych w niedzielny wieczór wyników exit poll wynika, że rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) Aleksandara Vučića zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, uzyskując historyczny rezultat. Tylko dwa ugrupowania przekroczyły próg wyborczy. Większość opozycji zbojkotowała głosowanie.

Niedzielne głosowanie w Serbii było pierwszymi wyborami parlamentarnymi w Europie po wybuchu pandemii koronawirusa. Wybory przełożono z kwietnia br.

Więcej szczegółów poniżej.

Wybory parlamentarne w Serbii: "Historyczne zwycięstwo" przy najniższej frekwencji od lat

Rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) Aleksandara Vučića zwyciężyła w wyborach parlamentarnych uzyskując historyczny rezultat.