Grecja: Kolejne zwycięstwo Nowej Demokracji

Kiriakos Mitsotakis

Konserwatywno-liberalna Nowa Demokracja zwyciężyła w wyborach lokalnych w Grecji, pokonując tym samym partię premiera Alexisa Tsiprasa. Za miesiąc odbędą się też przedterminowe wybory parlamentarne.

 

Sukcesy Nowej Demokracji

W drugiej turze wyborów Partia Kiriakosa Mitsotakisa zwyciężyła w 12 z 13 greckich regionów. Po pierwszej turze nic nie zapowiadało tak zdecydowanego zwycięstwa. Wtedy bowiem Nowa Demokracja (ND) odniosła sukces zaledwie w 5 regionach.

Jednak tydzień temu ND uzyskała 33 proc. głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wyprzedzając tym samym o 9 pkt. proc. rządzącą Syrizę Alexisa Tsiprasa. To wynik wyborczy sprzed tygodnia sprowokował premiera do zwołania przedterminowych wyborów, które odbędą się 7 lipca, a także dał podstawy, aby sądzić, że w drugiej turze lokalnych wyborów różnica między obiema partiami będzie większa niż w pierwszej. Głównym faworytem wyborów parlamentarnych jest ND.

Kryzys Tsiprasa

„Z tym zwycięstwem politycznym powróciła nadzieja… to zemsta za populizm rozsiewany przez Tsiprasa” komentuje grecka gazeta „To Vima”. Komentatorzy mówią o nastąpieniu nowej ery w greckiej polityce. Syriza Alexisa Tsiprasa, jak i sam premier stopniowo tracą na popularności.

Grecja: Premier zarządza przedterminowe wybory

Grecki premier Alexis Tsipras zapowiedział w niedzielę rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one najprawdopodobniej 30 czerwca. Powodem jest porażka rządzącej lewicowej Syrizy w niedzielnym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego.
 

Opozycyjna konserwatywna Nowa Demokracja (ND) zwyciężyła we wczorajszym głosowaniu uzyskując 33 proc. …

Wczorajsze zwycięstwo Nowej Demokracji w drugiej turze jest bezapelacyjne. W Attyce czy w Salonikach większość głosów w wyborach na burmistrzów padła na kandydatów ND. Yiorgos Patoulis oraz Apostolos Tzitzikos otrzymali odpowiednio 65 proc. i 62 proc. głosów.

Z kolei sam premier poddawany jest coraz surowszej opinii. Niewiele pomogły zapowiedzi socjalnych reform – pierwszych od czasu wybuchu kryzysu w Grecji.

Jednak mimo ostatnich niepowodzeń Tsipras zapowiada „zjednoczenie sił przed decydującą bitwą, jaką będą wybory parlamentarne”.

Macedonia Północna punktem zapalnym

O wynikach wyborów zaważyła także umowa zawarta pomiędzy Grecją a północnym sąsiadem w sprawie zmiany nazwy państwa. Pomimo rozwiązania trwającego ponad dwadzieścia lat sporu, nie spotkała się ona z aprobatą konserwatywnych środowisk.

Grecja: Parlament zaakceptował umowę z Macedonią ws. nazwy kraju

Po trzech dniach debaty greccy posłowie ostatecznie zatwierdzili umowę zawartą z Macedonią, na mocy której post-jugosławiańska republika przeistoczy się w Macedonię Północną. Pracom w parlamencie towarzyszyły ostre protesty przeciwników ugody.
 

Debata parlamentarna była tak zażarta, że zaplanowane na wczoraj (24 stycznia) …

Grecja domagała się zmiany nazwy państwa oraz wycofania przez Macedonię roszczeń do terytorium historycznej Macedonii. Ostatecznie państwo przyjęło oficjalną nazwę Północnej Macedonii.

Kompromis wzbudził jednak kontrowersje środowisk konserwatywnych w obu państwach. Porozumienie wywołało falę protestów między innymi w Atenach czy Salonikach, a na północy kraju także liczne akty agresji w stosunku do polityków rządzącego ugupowania. W efekcie znacznie spadła popularność Syrizy.

Grecja i Macedonia zacieśniają współpracę

Skopje i Ateny podpisały porozumienie w sprawie stopniowego obniżania kosztów roamingu oraz usunięcia ich całkowicie do 2021 r.
 

Rządy Grecji i Północnej Macedonii ogłosiły we wtorek 19 lutego, że celem porozumienia jest zmniejszenie kosztów jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego aż …