Grecja: Rząd planuje zwolnić niezaszczepionych pracowników służby zdrowia / Briefing z Europy

Grecja-COVID-szczepienia-pandemia-polska-bałkany-NiemcyKomisja-europejska-TSUE-TK

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) 64,3 proc całej populacji Grecji zostało do tej pory w pełni zaszczepione, podczas gdy 26,5 proc. Greków przyjęło także dawkę przypominającą. / Foto via unsplash [Shutterstock/Alexandros Michailidis]

Grecja: Rząd planuje zwolnić niezaszczepionych pracowników służby zdrowia | Belgia zaostrza restrykcje, a w Hiszpanii wraca obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy.

 

 

ATENY

Szczepienie lub zwolnienie? Minister zdrowia chce zwolnić pracowników służby zdrowia, którzy upierają się przy nieszczepieniu na COVID-19. Posunięcie to zostało skrytykowane przez partie opozycyjne, a doniesienia dotyczące braku oddziałów intensywnej terapii spowodowały polityczne zamieszanie w kraju.

We wrześniu w życie weszło postanowienie przewidujące odsunięcie od pracy nieszczepionego personelu medycznego. W wyniku zapowiedzi do pracy nie poszło ok. 10 tys. osób. To spowodowało poważne braki kadrowe w sektorze zdrowia publicznego, a minister zdrowia Thanos Plevris podpisał poprawkę umożliwiającą im powrót do pracy po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki.

Spora część otrzymała szczepionkę, ale około 4 tys. pracowników służby zdrowia pozostaje nieszczepionych. Przemawiając w parlamencie w środę (22 grudnia), Plevris wyznaczył 31 marca 2022 r. jako termin na zaszczepienie się; w przeciwnym razie rząd rozważy ich zwolnienie.

„Będą musieli się zaszczepić, bo inaczej nie będą mogli świadczyć swoich usług w Narodowym Systemie Zdrowia. Teraz jest jasne, że szczepienia służą społeczeństwu, więc każdy, kto chce świadczyć usługi zdrowotne, powinien zostać zaszczepiony”, podkreślił minister.

Partie opozycyjne skrytykowały ten ruch, mówiąc, że konserwatywny rząd całkowicie stracił kontrolę nad pandemią. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) 64,3 proc całej populacji Grecji zostało do tej pory w pełni zaszczepione, podczas gdy 26,5 proc. Greków przyjęło także dawkę przypominającą.

Kraj boryka się jednak z dużą liczbą codziennych zgonów związanych z COVID. Od początku pandemii z powodu COVID zmarło ponad 20 tys. osób.

Debata polityczna w Atenach zaostrzyła się w zeszłym tygodniu, kiedy ujawnione zostało badanie przeprowadzone przez czołowych epidemiologów Sotirisa Tsiodrasa i Theodorosa Lytrasa. Wykazało, że z 3988 zbadanych zgonów, 1535 było „przypisanych” nieprzebywaniu na OIOMie, ze względu na wysoką liczbę pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii.

(EURACTIV Grecja | tłum. Kinga Wysocka)

Włochy i Grecja zaostrzają reguły wjazdu z krajów UE. Komisja Europejska zaniepokojona

Coraz więcej państw członkowskich nakłada dodatkowe ograniczenia w podróżowaniu, które w praktyce przekreślają sens istnienia certyfikatu covidowego.

BERLIN

Niemiecka marynarka wyśle więcej okrętów na obszar Indo-Pacyfiku. Niemiecka marynarka wojenna chce ponownie wysłać okręty wojenne na Morze Południowochińskie w oczekiwaniu na decyzje nowego rządu, powiedział w Singapurze wiceadmirał Kay-Achim Schönbach.

Niemiecka fregata Bayern, która obecnie prowadzi manewry w tym rejonie, była swego rodzaju “lodołamaczem” dla przyszłych misji, przekazał Schönbach

Po raz pierwszy od 19 lat Berlin wysłał w ten rejon okręt, co zostało odebrane jako odnowienie strategicznego zainteresowania czwartej co do wielkości gospodarki świata tym regionem.

Przyszłe misje będą prowadzone “prawdopodobnie również w formacie międzynarodowym z europejskimi i ponadnarodowymi partnerami morskimi”, wyjaśnił podczas przemówienia w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych wiceadmirał.

W 2023 r. planowane jest wysłanie kolejnej fregaty wspomaganej przez okręt pomocniczy,

Z Japonią, Koreą Południową i Singapurem prowadzone są rozmowy o utworzeniu regionalnego niestałego “hubu logistycznego”.

Niemcy opowiadają się za otwartymi szlakami żeglugowymi, otwartymi rynkami i wolnym handlem”, podsumował Schönbach.

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de | tłum. Monika Mojak)

Niemcy blokują dostawy broni na Ukrainę? “Jest to prawdopodobne”

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i niemiecki dziennik “Bild” donoszą, że Niemcy blokowały dostawy broni na Ukrainę w obliczu konfliktu z Rosją. “Jest to prawdopodobne”, ocenia Adam Traczyk, wiceprezes Global.Lab.

BRUKSELA

Belgia zaostrza restrykcje. Zamknięte zostaną kina i teatry, także sale koncertowe oraz aquaparki. Masowe wydarzenia w pomieszczeniach zostają odwołane. Otwarte pozostaną muzea i siłownie. Rozgrywki sportowe na stadionach, czy w halach, mogą być organizowane, ale bez udziału publiczności.

Nie będzie zmian w sektorze gastronomicznym. Obecnie bary, restauracje i kawiarnie muszą być zamykane o godz. 23.00.

Ograniczenia zaczną obowiązywać w najbliższą niedzielę. Jeśli sytuacja epidemiczna pogorszy się, będzie jeszcze jedna narada belgijskich władz między świętami a Nowym Rokiem na temat kolejnych obostrzeń.

(Thomas Lehnen | EURACTIV.com, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Belgia: Zamieszki w Brukseli po proteście przeciw koronawirusowym restrykcjom

Około 35 tys. ludzi wyszło na ulice belgijskiej stolicy w proteście przeciw kolejnym przeciwepidemicznym restrykcjom.

HAGA

Do sąsiadów na świąteczne zakupy. Wobec wprowadzenia przez rząd w ostatni weekend całkowitego lockdownu Holendrzy, którzy nie zrobili jeszcze świątecznych zakupów, masowo ruszyli do sklepów i lokali gastronomicznych w Niemczech i Belgii. Szczegóły poniżej. 

(Thomas Lehnen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Holandia: Do sąsiadów na świąteczne zakupy

Wśród najpopularniejszych celów wybierających się na zakupy Holendrów jest Antwerpia, jedno z największych belgijskich miast.

HELSINKI

Rząd uspokaja: Święty Mikołaj podróżuje ekologicznie. Na poprzedzającej sezon świąteczny sesji plenarnej parlamentu zaszczyt zadania tradycyjnego, specjalnego pytania bożonarodzeniowego otrzymała przewodnicząca Partii Finów Riikka Purra.

Wyraziła ona obawy swojej partii, dotyczące tego, czy w obecnej trudnej sytuacji, a zwłaszcza w obliczu wysokich cen prądu i paliw, Święty Mikołaj zdoła dostarczyć prezenty.

Zapytała o to, co planuje zrobić rząd, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wykonywania jego niełatwych obowiązków. Podkreśliła, że jest to sprawa absolutnie kluczowa, bo nie można zawieść dzieci na całym świecie, które oczekują na wizytę i podarki.

Minister finansów Anneli Saarikko stwierdziła w odpowiedzi, że jest zaskoczona brakiem podstawowej wiedzy u opozycji. Przypomniała, że środkiem transportu Świętego Mikołaja są latające sanie ciągnięte przez renifery.

„Nawet jeśli wszyscy podzielamy obawy związane z wysokimi kosztami benzyny, praca Świętego Mikołaja nie zależy od cen paliw”, uspokoiła. Jak zaznaczyła, Mikołaj dysponuje środkiem transportu, który jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.

Elfy, które chcą pozostać anonimowe, potwierdziły w komentarzu dla EURACTIV.com, że Święty Mikołaj używa nowoczesnych technologii. Kiedy rozdaje ostatnie prezenty i zbliża się z powrotem do koła podbiegunowego, wyłącza GPS i daje instrukcje swojemu reniferowi Rudolfowi, który kieruje się zorzą polarną i kierunkiem wiatru.

Święty Mikołaj mieszka w położonym w fińskiej Laponii mieście Rovaniemi, około tysiąc kilometrów na północ od Helsinek, w pobliżu góry Korvatunturi. Na południowym jej zboczu znajduje się około stumetrowa skała w kształcie ucha. Kiedy stanie się w jej pobliżu, można usłyszeć nawet najcichsze szepty, choćby pochodzące z drugiego końca świata.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Sprawa nielegalnych imigrantów dzieli rząd. MSW przyzna im prawo pobytu?

Po tzw. kryzysie migracyjnym z lat 2015-2016 około 3 tys. osób, które przybyły do Finlandii, zdecydowało się pozostać w tym kraju, nawet jeśli ich wnioski o azyl odrzucono.

SZTOKHOLM

Szwecja odrzuca żądania Rosji. Szwecja zdecydowanie odrzuciła rosyjski postulat, dotyczący powstrzymania dalszego rozszerzenia NATO w kierunku wschodnim, powiedziała minister spraw zagranicznych Ann Linde.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek

Szwecja „stanowczo odrzuca” rosyjskie żądanie ws. zaprzestania ekspansji NATO na wschód

Choć rosyjskie żądania skierowane są przede wszystkim do USA i NATO, to mają one niemałe znaczenie również dla Szwecji, mimo że nie należy ona do NATO.

MADRYT

Maski wacają. Rząd ogłosił w środę (22 grudnia) przywrócenie obowiązku noszenia na ulicach masek ochronnych. Wyjaśniono, że ma to związek z nasilającą się w kraju szóstą falą pandemii COVID-19. Maska będzie obowiązkowa wszędzie tam, gdzie trudno zachować 1,5-metrowy dystans między ludźmi.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Hiszpania przyjęła nowe prawo uznające zwierzęta za „czujące istoty”

Dzięki nowej ustawie zwierzęta domowe i gatunki dziko żyjące nie będą już uznawane w hiszpańskim kodeksie prawnym za „przedmioty”.

PRAGA

Komisarz Jourová: W części unijnych państw dziennikarze narażeni są na niebezpieczeństwo. W niektórych państwach członkowskich UE dziennikarstwo jest „prawdziwie ryzykownym zawodem”, powiedziała w wywiadzie dla portalu EURACTIV.cz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová, dodając, że „będzie z tymi państwami rozmawiać w formacie dwustronnym”. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Komisarz Jourová: Traktowanie dziennikarzy na Węgrzech i w Słowenii jest nie do przyjęcia

Komisja Europejska przyjęła we wrześniu 2021 r. zestaw zaleceń dotyczących ochrony i bezpieczeństwa dziennikarzy.

SOFIA

Spór o wojska NATO. Bułgarski premier Kirił Petkow krytykuje ministra obrony Stefana Janewa za stanowisko ws. rozmieszczenia wojsk NATO w kraju. Minister stwierdził, że taka decyzja mogłaby wywołać napięcia na granicy i obecnie nie byłaby uzasadniona. Sprawa wywołała spór polityczny w Sofii. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | Tłumaczenie Paulina Borowska)

BUKARESZT | OSLO

Parlament zgadza się na myśliwce F-16. Parlament zezwolił ministerstwu obrony na rozpoczęcie procedury nabycia 32 myśliwców z Norwegii. Samoloty powinny być teraz używane przez co najmniej 10 lat jako okres przejściowy w kierunku pozyskania myśliwców piątej generacji, takich jak F-35. Bukareszt otrzyma także wsparcie logistyczne rządu norweskiego oraz usługi i sprzęt z USA.

Ministerstwo zapowiedziało, że 32 samoloty F-16 miałyby kosztować ok. 354 mln euro, podczas gdy wsparcie logistyczne i sprzęt z pakietu amerykańskiego szacuje się na 100 mln euro.

Według resortu myśliwce mają lepszą specyfikację niż te obecnie eksploatowane przez rumuńskie siły powietrzne, a proponowany pakiet obejmuje możliwość wykonania prac modernizacyjnych.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Kinga Wysocka)

Rumunia: Emerytowany generał z misją utworzenia nowego rządu

Nicolae Ciucă ma za zadanie przełamać polityczny klincz w jakim znalazła się Rumunia po rozpadzie we wrześniu dotychczasowej koalicji.

TIRANA

Wyciekły dane osobowe, w tym pensje ponad 600 tys. Albańczyków. Dane osobowe, w tym nazwisko i wynagrodzenie około 637 tys. obywateli Albanii, zostały ujawnione. Jest to drugi taki wyciek w tym roku.

Prokuratura w Tiranie prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie wycieku wrażliwych danych wszystkich zatrudnionych osób dorosłych w kraju. Plik Excel zawierający dane ponad 637 tys obywateli krąży online, głównie za pośrednictwem WhatsApp. Został również opublikowany na kilku portalach internetowych.

Plik zawiera nazwiska, numery identyfikacyjne, miesięczne pensje, stanowiska i nazwy pracodawców setek tysięcy obywateli Albanii. Uważa się, że pochodzi z urzędów albańskiego Urzędu Skarbowego.

Prokuratura zbada autentyczność ujawnionych danych oraz ich źródło. Albania po raz drugi w tym roku doświadczyła poważnego naruszenia bezpieczeństwa danych. W kwietniu dane około 910 tys. Albańczyków wyciekły do ​​domeny publicznej. Dane te zostały rzekomo zabrane z Urzędu Stanu Cywilnego i przekazane Partii Socjalistycznej do wykorzystania w kampanii wyborczej.

(Barbara Halla | exit.al | tłum. Kinga Wysocka)