Bułgaria i Grecja wybudują rurociągi wodorowe / Briefing z Europy

grecja-bułgaria-wodór-bałkany-rosja-ukraina-wojna-unia-europejska

Bułgarska państwowa spółka Bulgartransgaz pracuje nad kilkoma projektami połączenia sieci wodorowych między Bułgarią a Grecją. / Foto via [Shutterstock/petrmalinak]

Bułgaria i Grecja wybudują rurociągi wodorowe, przekazał szef bułgarskiego Bulgartransgazu | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

 

 

ATENY | SOFIA

Nowa forma współpracy. Bułgaria i Grecja wybudują rurociągi wodorowe, przekazał szef bułgarskiego Bulgartransgazu.

Bułgarska państwowa spółka Bulgartransgaz pracuje nad kilkoma projektami połączenia sieci wodorowych między Bułgarią a Grecją, przekazał dyrektor firmy Władimir Malinow podczas III Forum Ekonomicznego w Sofii.

Dodał, że jest to konieczne dla bezpieczeństwa energetycznego. Malinow poinformował też, że w przyszłym tygodniu złoży wizytę w Atenach, celem przeprowadzenia kolejnych rozmów.

Według niego do 1 stycznia 2025 r. łączność ma wynosić co najmniej 5 proc., ale wyznaczono bardziej ambitne cele, aby osiągnąć 10-15 proc. Jeden z projektów przewiduje połączenie rurociągiem wodorowym Sofii i Saloników. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | Tłumaczenie Paulina Borowska)

Bułgaria i Grecja wybudują rurociągi wodorowe

Jest to konieczne dla bezpieczeństwa energetycznego.

PRAGA

Brak sprzeciwu. Żadne państwo UE nie sprzeciwia się przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, oznajmił czeski minister ds. europejskich Mikuláš Bek po wczorajszym posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych.

Kwestia przyznania Ukrainie statusu kandydata będzie przedmiotem dyskusji podczas szczytu Rady Europejskiej, zaplanowanego na jutro i pojutrze. Krok ten zarekomendowała w ubiegły piątek  Komisja Europejska.

„Nie słyszałem żadnego głosu sprzeciwu (wśród innych państw członkowskich – red.)”, stwierdził BEK po spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych.

Podczas spotkania symbolicznie przejął on prezydencję w Radzie od swojego francuskiego odpowiednika Clémenta Beaune’a. Czechy obejmą półroczne przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: W UE Brak sprzeciwu dla przyznania Ukrainie statusu kandydata

Kwestia przyznania Ukrainie statusu kandydata będzie przedmiotem dyskusji podczas szczytu Rady Europejskiej, zaplanowanego na jutro i pojutrze.

TBILISI

Też chcą do UE. Dziesiątki tysięcy Gruzinów wyszły w poniedziałek na ulice, aby poprzeć starania kraju o członkostwo w Unii Europejskiej, kilka dni po tym, jak Komisja Europejska zaleciła odroczenie kandydatury Tbilisi.

Przed gruzińskim parlamentem zgromadziło się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, ale według francuskiego dziennika „Le Monde”, który powołał się na szacunki agencji AFP w demonstracji mogło wziąć nawet około 120 tys. demonstrantów.

Manifestacja miała miejsce w kilka dni po tym, jak Komisja Europejska zaleciła wstrzymanie się z przyznaniem Tbilisi statusu kandydata.

Przypomnijmy, że w piątek Ukraina otrzymała pozytywną opinię od Komisji Europejskiej w sprawie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Pozytywna opinia została wydana także dla Mołdawii.

W przypadku Gruzji muszą zajść jeszcze dalej idące zmiany, by kraj ten mógł otrzymać status kraju kandydującego. Ostateczna decyzja wymaga jednomyślności 27 szefów państw i rządów UE. Szczegóły poniżej. 

(Jan Kostrzewski | EURACTIV.pl)

Gruzja: Dziesiątki tysięcy osób demonstrowały ws. przyjęcia do Unii Europejskiej

Manifestacja miała miejsce w kilka dni po tym, jak Komisja Europejska zaleciła wstrzymanie się z przyznaniem Tbilisi statusu kandydata.

WIEDEŃ

Nieporozumienie ws. akcesji do UE. Austria jednak nie chce zmiany procedury akcesyjnej do UE. Wystosowany przez rząd w Wiedniu list „doprowadził do nieporozumienia”, ocenił szef austriackiego MSZ Alexander Schallenberg.

Minister ma na myśli list, jaki on i minister ds. europejskich Karoline Edtstadler wysłali do innych państw członkowskich UE oraz do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Dotyczył on procedury akcesyjnej nowych państw do UE.

„Austriacka pozycja w tej kwestii jest inna. Proponujemy, aby proces akcesyjny opierał się na stopniowej integracji, bez dokonywania zmian w samej procedurze”, powiedział Schallenberg w rozmowie z Austriacką Agencją Prasową (APA). Szczegóły poniżej. 

(Laura Kabelka| EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria nie chce zmiany procedury akcesyjnej do Unii Europejskiej

Propozycja Austrii miała wprowadzać bezpośrednie kroki do członkostwa w Unii Europejskiej.

AUTOPROMOCJA

Europa zeroemisyjna i cyrkularna. Redakcja EURACTIV.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w eksperckiej debacie pt. „Europa zeroemisyjna i cyrkularna – Przyszłość czy utopia?”, która odbędzie się 27 czerwca 2022 r. o godzinie 12.00.

LINK DO REJESTRACJI

Postępujące zmiany klimatyczne i wynikające z nich zagrożenia wymagają od nas całkowitego przeformułowania dotychczasowych modeli produkcji, konsumpcji i stylu życia, a co za tym idzie – dążenia do neutralności klimatycznej i stworzenia zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

W trakcie debaty omówione zostaną najważniejsze wyzwania stojące przed Unią Europejską i europejskim przemysłem w drodze do osiągnięcia tych celów. Poruszymy zatem kwestie związane ze spójną legislacją, wspierającą innowacje, rozwojem i konkurencyjnością przemysłu; potrzebą zapewnienia większego dostępu do alternatywnych surowców i źródeł energii; angażowaniem i wspólnym działaniem wszystkich interesariuszy branży, a także zmianą postaw konsumenckich u dużej części populacji. Szczegóły poniżej. 

E-KONFERENCJA: Europa zeroemisyjna i cyrkularna – Przyszłość czy utopia?

Zapraszamy już w przyszły poniedziałek (27.06) o godz. 12.00!