Grecja odradza stosowania szczepionki AstraZeneca. Na Słowacji sąd uchylił wyroki w głośnym procesie / STOLICE

Grecja, AstraZeneca, wakacje, urlop, pandemia COVID19, Rosja, USA, Unia Europejska, Węgry, Dworczyk

Preparat AstraZeneca niebawem zniknie z Unii Europejskiej. Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich koordynuje wspólne zakupy szczepionek przeciw COVID-19, postanowiła nie przedłużać umowy ze szwedzko-brytyjską firmą. / Foto via [Shutterstock/Dimitris Barletis]

Grecja odradza stosowanie szczepionki AstraZeneca dla osób poniżej 60 r.ż. Słowacki Sąd Najwyższy uchylił wyroki uniewinniające dwóch osób oskarżonych o udział w zamordowaniu dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Gospodarczy rozejm UE z USA po kadencji Donalda Trumpa. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

ATENY

Co z AstraZeneką? Ponad milion Greków, którzy jak dotąd otrzymali jedną lub obie dawki szczepionki AstraZeneca, zostało pozostawionych w stanie zawieszenia po tym, jak Narodowy Komitet ds. Szczepień zalecił, aby osoby poniżej 60. roku życia unikały szczepionki wyprodukowanej przy współpracy koncernu brytyjsko-szwedzkiego koncernu oraz naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Prawie 26 proc. greckiej populacji zostało w pełni zaszczepione (otrzymało dwie dawki preparatu AstraZeneca lub Pfizer/BioNTech lub jednodawkowy preparat produkcji Johnson & Johnson). Grekom zależy na jak najszybszym zaszczepieniu społeczeństwa ze względu na zbliżający się sezon wakacyjnych urlopów. Powodem jest duże znaczenie turystyki dla PKB kraju.

„Ponieważ dynamika zakażeń uległa w ostatnich dniach znacznemu osłabieniu, zmniejszyło się znacznie ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród młodych osób. Nie ma więc powodu, aby podejmować nawet niewielkie ryzyko powikłań”, stwierdził pulmonolog Theodoros Vasilakopoulos. Wiąże się to z obawami, jakie wywołały przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u niewielkiego odsetka osób w całej Europie, jakie przyjęły ten preparat.

Obecnie łącznie 1,3 tys. osób poniżej 60 roku życia czeka na przyjęcie drugiej dawki preparatu AstraZeneca. Z kolei osoby zapisane na przyjęcie pierwszej dawki tej szczepionki otrzymają wkrótce wiadomość sms o zaleceniu dotyczącego zmiany preparatu.

Osobom, które już przyjęły pierwsze szczepienie AstraZeneką – niezależnie od wieku – i mają umówione drugie szczepienie, komisja zaleciła, aby przyjęli drugą dawkę preparatu, o ile nie mieli poważnych skutków ubocznych po pierwszym szczepieniu.

Pozostałe kraje Unii Europejskiej inaczej podchodzą do preparatu AstraZeneca. W ubiegłym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategiczny zaprzeczyła jakoby Polska całkowicie wycofała się ze stosowania szczepionki na koronawirusa produkowanej przez brytyjsko-szwedzką firmę. Potwierdzono jednak, że z powodu kłopotów z dostawami, pierwsze dawki tego preparatu nie będą podawane. Ma być tak jednak tylko czasowo.

Wiadomo jednak, że preparat ten niebawem i tak zniknie z Unii Europejskiej. Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich koordynuje wspólne zakupy szczepionek przeciw COVID-19, postanowiła nie przedłużać umowy ze szwedzko-brytyjską firmą.

Tymczasem część państw członkowskich Unii Europejskiej zrezygnowało ze szczepionki AstraZeneca. W kwietniu zrobiła to Dania.

W maju ze stosowania szczepionki AstraZeneca całkowicie wycofała się Słowacja, a będąca częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegia nigdy nie wznowiła podawania tego preparatu po tym jak w marcu ponad 20 krajów na świecie czasowo wstrzymało korzystanie z AstraZeneki w oczekiwaniu na stanowisko EMA.

Ponadto w niektórych państwach członkowskich UE – np. w Niemczech czy Austrii – szczepionka AstraZeneca jest podawana tylko osobom powyżej 50. roku życia. W Hiszpanii AstraZeneca jest ograniczona do grupy wiekowej 60-69 lat, a w Słowenii do grupy wiekowej 18-64 lata.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Co dalej ze szczepionką AstraZeneca w Polsce?

Z powodu kłopotów z dostawami, pierwsze dawki tego preparatu nie będą podawane. Ma być tak jednak tylko czasowo.

BRATYSŁAWA

Uchylenie wyroku. Słowacki Sąd Najwyższy uchylił wczoraj (15 czerwca) wyroki uniewinniające dwóch osób oskarżonych o udział w zamordowaniu dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej w 2018 r. Biznesmen Marian Koczner i jego wspólniczka Alena Zsuzsova będą ponownie sądzeni przez ten sam skład sędziowski pierwszej instancji.

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Peter Paluda stwierdził, że „sąd pierwszej instancji orzekł przedwcześnie i nie ustalił w sposób prawidłowy stanu faktycznego”.

Koczner odbywa karę wieloletniego więzienia za fałszerstwo weksli. Zsuzsova jest w więzieniu za pośrednictwo w innej zbrodni. Skazano ją na 21 lat więzienia, ale ten wyrok jeszcze się nie uprawomocnił.

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy zasądzone w pierwszej instancji kary więzienia dla bezpośrednich wykonawców zabójstwa: Miroslava Marczeka i Zoltana AndruskoSzczegóły poniżej. 

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Słowacja: Sąd Najwyższy podwyższył karę dla zabójcy dziennikarza Jána Kuciaka

Nie 23 a 25 lat spędzi w więzieniu były żołnierz Miroslav Marček, który w lutym 2018 r. zamordował młodego, ale bardzo już uznanego słowackiego dziennikarza śledczego oraz jego narzeczoną w ich własnym domu.

 

Prokuratura od początku domagała się dla Miroslava Marčeka …

BRUKSELA

Koniec długoletniego sporu. Na pierwszym od 2014 r. szczycie UE-USA strony osiągnęły porozumienie co do 5-letniego „rozejmu” w trwającym od 17 lat sporze dotyczącym Airbusa i Boeinga.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone zgodziły się też co do potrzeby stanowczej postawy wobec agresywnych działań Rosji. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szczyt UE-USA: Bruksela i Waszyngton osiągnęły ugodę w sprawie sporu o Airbusa i Boeinga

Bruksela i Waszyngton doszły do porozumienia co do 5-letniego „rozejmu” w trwającym od 17 lat sporze dotyczącym dwóch producentów samolotów.

DUBLIN 

Wicepremier uważa, że ​​zjednoczona Irlandia jest możliwa. Wierzę „w zjednoczenie naszej wyspy i wierzę, że może to nastąpić za mojego życia”, powiedział wicepremier Leo Varadkar, który przemawiał na internetowym spotkaniu swojej partii Fine Gael, poinformował wczoraj (15 czerwca) Irish Times.

„Powinniśmy z dumą powiedzieć, że zjednoczenie jest czymś, do czego dążymy. Powinno być częścią naszej misji jako partii, aby pracować nad tym. Możemy to zrobić na wiele sposobów”, dodał były premier.

„Zjednoczenie nie może być aneksją Irlandii Północnej. Oznacza coś więcej. Powstanie nowego państwa, wspólne zaprojektowane nowej konstytucji, która odzwierciedlałaby różnorodność dwunarodowego lub wielonarodowego państwa, w którym prawie milion ludzi to Brytyjczycy (…)”, dodał.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Irlandia Północna: Nowym szefem lokalnego rządu został konserwatysta Paul Givan

Będzie następcą bardziej umiarkowanej Arlene Foster.

HELSINKI | SZTOKHOLM | KOPENHAGA

Trójka na czele listy zrównoważonego rozwoju. Finlandia, Szwecja i Dania są na szczycie rankingu pod względem postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ do 2030 r., wynika z nowego raportu ONZ opracowanego wraz z niemiecką Fundacją Bertelsmanna.

Opublikowany w poniedziałek (14 czerwca) roczny raport ocenia postępy krajów we wdrażaniu Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 i celów zrównoważonego rozwoju. Jest on sporządzany na podstawie danych ONZ i grup eksperckich (naukowców, urzędników państwowych i interesariuszy).

Z raportu wynika, że Finlandia osiągnęła lub jest bliska osiągnięcia wymienionych celów w dążeniu do złagodzenia ubóstwa i nierówności oraz poprawy zdrowia, edukacji i spraw związanych z energią i rządami prawa. Największe wyzwania to walka ze zmianami klimatycznymi, potrzeba bardziej zrównoważonych wzorców konsumpcji i produkcji oraz powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej.

Fiński minister współpracy rozwojowej i handlu zagranicznego Ville Skinnari powiedział, że „podejście partycypacyjne jest ważną częścią fińskiej pracy nad zrównoważonym rozwojem od kilkudziesięciu lat. Budujemy zrównoważone społeczeństwo wraz z państwem, gminami, przedsiębiorstwami i organizacjami.”

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Rada Bezpieczeństwa ONZ: António Guterres z poparciem na drugą kadencję w roli sekretarza generalnego

Kandydaturę Portugalczyka musi zaakceptować Zgromadzenie Ogólne ONZ.

BUDAPESZT

Ustawa, która chroni dzieci? Węgierski parlament przegłosował wczoraj (15 czerwca) ustawę, w której znalazł się między innymi zakaz „propagowania homoseksualizmu” w szkołach. Nowe przepisy zaostrzają jednocześnie kary za niektóre przestępstwa związane z pornografią dziecięcą.

Rząd Viktora Orbána twierdzi, że ustawa ma chronić dzieci, ale większość opozycji zbojkotowała głosowanie, zarzucając autorom ustawy utożsamianie pedofilii z homoseksualizmem. Szczegóły poniżej.