Grecja: 20 osób z zarzutami w sprawie ubiegłorocznych pożarów

Pożary w Grecji, źródło: Flickr fot. Grace Trivino

Pożary w Grecji, źródło: Flickr fot. Grace Trivino

Grecka prokuratura postawiła zarzuty 20 osobom, które śledczy uznali odpowiedzialnymi za śmierć 100 osób w wielkich pożarach, jakie szalały w regionie Attyki w lipcu ubiegłego roku. Chodzi nie tylko o wzniecenie ognia, ale także o złą organizację akcji ewakuacyjnej.

 

Ubiegłoroczny pożar rozprzestrzeniał się tak szybko (i dzielił przy tym na odrębne pożary), że ludzie nie mieli jak uciec przed ogniem. Wiele z ofiar zostało odciętych przez płomienie od jakiejkolwiek drogi ucieczki. Przeżyli ci, którym udało się dotrzeć do brzegu morza i schronić w wodzie.

Chaotyczna akcja ratunkowa

Najwięcej osób zginęło w nadmorskim miasteczku Mati. Wśród ofiar są zarówno mieszkańcy, jak i wypoczywający tam turyści. Część osób, która zginęła, znalazła się tam przypadkowo. Policja oraz obrona cywilna źle prowadziły bowiem akcję ewakuacyjną. Część samochodów z uciekającymi ludźmi zamiast w bezpieczne miejsce, była kierowana w stronę pożaru. Niektórzy nie dali już rady zawrócić.

Prowadzone po pożarze śledztwo, w którym przesłuchano prawie 350 świadków, ukazało dużo więcej zaniedbań i całkowity chaos jaki panował podczas walki z pożarem. Zawiedli nie tylko policjanci i strażacy, ale nawet ratownicy medyczni. Komunikacja między różnymi służbami w praktyce nie istniała, nie było też żadnej koordynacji działań. Część osób straciła też życie nie w ogniu, ale gdy ewakuujące ich chaotycznie łodzie wywracały się w morzu. Utonęła m.in. dwójka turystów z Polski.

Wiele wskazuje na to, że ofiar pożarów mogłoby być jeszcze więcej, gdyby nie bohaterska postawa wielu okolicznych mieszkańców, w tym rybaków, którzy wyławiali z wody ludzi i wywozili w bezpieczne miejsca. Na pomoc ruszyło z narażeniem życia także trzech nielegalnych imigrantów (Albańczyk oraz dwóch Egipcjan), którzy popłynęli łodzią na ratunek uwięzionym turystom. W nagrodę za swój czyn otrzymali później greckie obywatelstwa.

Grecja: Wzrósł bilans ofiar pożarów w Attyce

W szpitalach zmarły dwie kolejne osoby, które były ranne po pożarach, jakie w lipcu nawiedziły nadmorskie tereny na wschód od Aten. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tych tragicznych wydarzeń wzrosła do 93. Tymczasem rząd Grecji wypowiada wojnę samowolom budowlanym, które …

Zarzuty dla urzędników i strażaków

Wśród oskarżonych osób znalazł się 65-letni mężczyzna, którego uważa się za sprawcę pożaru. Palił on w swoim ogrodzie suche gałęzie, nie zachowując przy tym przewidzianych prawem środków ostrożności. Grozi mu wyrok za zaprószenie ognia i nieumyślne spowodowanie śmierci.

Natomiast 19 innych osób otrzymało zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci oraz uszkodzeń ciała z powodu zaniedbań. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. gubernator Attyki Rena Dourou, burmistrz miasta Maraton Ilias Psinakis, burmistrz miasta Rafina Evangelos Vournous, były komendant straży pożarnej Sotiris Terzoudis oraz jego ówczesny zastępca Vasilis Mattheopoulos, a także komendant obrony cywilnej Ioannis Kapakis.

Akt oskarżenia dotyczy błędów popełnionych podczas akcji ewakuacyjnej oraz zaniedbań, które do nich doprowadziły. W tym śledztwie nie ujęto natomiast tego, że nadzór budowlany przymykał oko na nielegalnie stawiane budynki i konstrukcje, które tarasowały drogi ewakuacyjne i uniemożliwiły wielu ofiarom śmiertelnym ucieczkę w kierunku morza. Drewniane wiaty, domki czy budki płonęły niczym pochodnie, a zamknięte nimi ulice stawały się śmiertelnymi pułapkami. Wątek ten jest przedmiotem odrębnego dochodzenia.

Wszystkim oskarżonym, ponieważ nie uznano, aby działali naumyślnie, grożą wyroki do maksymalnie 5 lat więzienia. Jednak w przypadku poważnych katastrof greckie prawo przewiduje możliwość podwojenia wyroku. Zdaniem komentatorów zapis ten może być wykorzystany podczas procesy w sprawie pożarów w Attyce.

Były to bowiem drugie pod względem liczby ofiar pożary w XXI wieku na świecie. Więcej ofiar śmiertelnych (180) było tylko podczas nazywanych „Czarną Niedzielą” pożarów buszu w australijskim stanie Wiktoria w lutym 2009 r.

Grecja: Trzech migrantów dostało obywatelstwa w nagrodę za ratowanie ludzi podczas pożarów

Grecki prezydent uroczyście wręczył dokumenty potwierdzające obywatelstwo trzem migrantom, którzy w lipcu ratowali mieszkańców nadmorskich wiosek oraz turystów przed szalejącym w okolicach Aten wielkim pożarem.
 
Prezydent Prokopis Pawlopulos podziękował trójce rybaków za „okazanie solidarności i człowieczeństwa, które uratowały dziesiątki ludzi.” Pochodzący …