Google: Koniec ze strategią „podwójnej kanapki”

Google / Zdjęcie via unsplash.com

Począwszy od 2020 r. Google dostosuje się do zmiany prawa podatkowego w Irlandii, dzięki któremu wielkie cyfrowe korporacje oszczędzały rocznie wiele miliardów dolarów na unikaniu płacenia podatków.

 

 

Google przestanie od tego roku korzystać z luk w prawie podatkowym niektórych państw Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na uniknięcie opłacania podatków od zysków w Europie są znane szerzej jako „podwójna irlandzka kanapka” oraz „holenderska kanapka”. Luki w systemach wybranych państw pozwalały na wyprowadzanie wysokich sum do rajów podatkowych, np. 23 mld w 2017 r. (informacje agencji Reuters). Dublin uszczelnił swoje prawo w 2014 r., dając korporacjom kilka lat na dostosowanie się do nowych zasad. 

Francja nakłada wysoką grzywnę na Google'a

Urząd ds. konkurencji zdecydował o ukaraniu Google’a grzywną w wysokości 150 mln euro. Powodem jest naruszenie przepisów dotyczących zachowania konkurencyjności oraz niejasne zasady stosowane w ramach platformy Google Ads.

 

 

„Niejasne i trudne do zrozumienia zasady” stosowane w ramach platformy Google Ads …

Kosztowne luki

Astronomiczna kwota 23 mld dolarów, o której w 2017 r. informowała agencja Reuters (na podstawie dokumentów, które wpłynęły do Holenderskiej Izby Handlu) wyprowadzona do raju podatkowego na Bermudach była możliwa dzięki skorzystaniu z luk w prawie zwanych „podwójną kanapką irlandzko-holenderską”. Ten zupełnie legalny mechanizm pozwalał na unikaniu korporacjom cyfrowym, takim jak Google, płacenia podatków w USA za zyski uzyskane poza terytorium kraju oraz opłacania podatków na Starym Kontynencie.

Fasadowa spółka zarejestrowana w Holandii miała transferować przychody uzyskane przez koncern poza granicami USA do irlandzkiej spółki (Google Ireland Holdings) zarejestrowanej na Bermudach, gdzie firmy zwolnione są z płacenia podatku dochodowego.

TSUE: Airbnb nie jest pośrednikiem nieruchomości

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Airbnb należy traktować jedynie jako neutralną platformę internetową. To oznacza, że nie musi ona podlegać takim wymogom jak firmy pośredniczące w wynajmie czy obrocie nieruchomościami. To wielkie sądowe zwycięstwo Airbnb.

 

Sprawa rozpoczęła się we Francji. Tamtejsze …

Reforma fiskalna Trumpa

Według „Financial Times” Google jest jedną z ostatnich korporacji dostosowujących się do zmiany prawa w Irlandii. Uważa się, że innym – nie mniej ważnym czynnikiem – była reforma prawa podatkowego forsowana w 2017 r. przez prezydenta Donalda Trumpa, polegająca na obniżeniu podatków dla wielkich korporacji, a jednocześnie zwiększeniu opodatkowania zysków uzyskanych poza krajem. Wszystko po to, aby zachęcić wielkich graczy, takich jak Google czy Amazon do rozliczania się Stanach Zjednoczonych. W tym czasie w Irlandii kwota podatku wynosiła 12,5 proc., podczas gdy w USA 35 proc.

Przedstawiciele koncernu przekonywali, że Google nie uchylał się od płacenia podatków, ponieważ stosował się do przepisów poszczególnych państw. W 2017 r. Francja przegrała przed sądem spór o ukaranie amerykańskiej firmy kwotą 1,1 mld euro za uchylanie się od płacenia podatków. Sąd orzekł, że zyski z reklam sprzedawanych na terenie Francji, są własnością wspomnianego wyżej Google Ireland Holdings, a więc nie podlegają opodatkowaniu nad Sekwaną.

Francja: Kontrola podatkowa na Instagramie?

Francuskie służby podatkowe mogą śledzić aktywność obywateli w serwisach społecznościowych. Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny we Francji. Chodzi o wykrywanie osób, które uchylają się od płacenia podatków.

 

Nowe uprawnienia dla fiskusa do pozyskiwanie informacji na temat podatników przez internet to jeden …