Ważą się losy unijnego Funduszu Odbudowy. Kanclerz Kurz oskarżany o „orbanizację Austrii” / STOLICE

fundusz-odbudowy-komisja-europejska-Marin-ratyfikacja-unia-europejska-pandema-kryzys-Austria-Kurz

Dziś fińscy posłowie zagłosują w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, pisze Pekka Vanttinen z EURACTIV.com. Finlandia jest jedynym krajem UE, w którym wymagana jest większość dwóch trzecich głosów w parlamencie do zatwierdzenia unijnego pakietu ratunkowego. Nie jest pewne czy uda się uzyskać wymaganą większość chociaż rząd najprawdopodobniej może liczyć na przychylność opozycyjnej Partii Koalicji Narodowej (PKN). / Foto via [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Dziś Finlandia zdecyduje o losie unijnych miliardów. Kanclerz Sebastian Kurz oskarżany o „orbanizację Austrii”. Belgia planuje znieść wszystkie ograniczenia związane z COVID-19 we wrześniu br. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

HELSINKI

Sądny dzień. Nadal osiem państw członkowskich nie ratyfikowało stosownej ustawy dotyczącej zasobów własnych UE. Poza Polską są to Austria, Estonia, Finlandia, Węgry, Irlandia, Holandia i Rumunia. Dziś głosowanie w Eduskuncie – jednoizbowym parlamencie Finlandii. Rząd potrzebuje większości 2/3 głosów. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Fundusz Odbudowy: Dziś Finlandia zdecyduje o losie unijnych miliardów

Nadal osiem państw członkowskich nie ratyfikowało stosownej ustawy dotyczącej zasobów własnych UE.

 

WIEDEŃ

Kanclerz Kurz oskarżony o „orbanizację Austrii”. Kanclerz Sebastian Kurz otrzymał nagrodę wolności mediów od Weimer Media Group (WMG).

Kurz został uhonorowany przez jury za zaangażowanie jako „budowniczy mostów w Europie” oraz ambasador wolności. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, który wygłosił laudację, pochwalił pragmatyzm kanclerza i jego „konstruktywny sprzeciw”.

Christian Deutsch, jeden z czołowych polityków Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ), nazwał przyznanie nagrody kanclerzowi „absurdem” i oskarżył Kurza o dążenie do „orbanizacji Austrii”.

„Kurz nieustannie podważa filary naszej demokracji i atakuje podstawy porządku konstytucyjnego, a także wolność prasy”, stwierdził polityk opozycji.

Z kolei Rubina Möhring, prezes austriackiego oddziału Reporterów bez Granic (RSF), również skrytykowała Kurza, stwierdzając, że „jedyne mosty, które Kurz zbudował w ostatnich latach, to te łączące go z Viktorem Orbanem czy Donaldem Trumpem”.

Austria zajęła 17. miejsce w najnowszym rankingu wolności prasy RSF w porównaniu z siódmym miejscem w 2015 r.

(Oliver Noyan | EURACTIV.com)

Kurz: Austria "praktycznie zakończyła" negocjacje z Rosją. Wkrótce zakupi szczepionkę Sputnik V?

Opozycja oskarża Kurza, że nie nabył wystarczających zapasów szczepionek przeciw koronawirusowi w ramach unijnego mechanizmu dystrybucji.

PARYŻ

Moderna ma być dostępna pod koniec maja w całej Francji. Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna – obecnie jej dostępność jest ograniczona do specjalnych ośrodków szczepień – będzie szerzej dostępna w gabinetach lekarskich i aptekach we Francji od 24 maja, ogłosił we wtorek francuski minister zdrowia Olivier Véran.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja: Kolejny list wojskowych. Ostrzegają przed wewnętrznym konfliktem

Tym razem list adresowany do francuskich władz napisali „anonimowi żołnierze”.

 

BRUKSELA

Od września bez restrykcji. Od 9 czerwca w Belgii otwarte będą kina, teatry, siłownie i gastronomia.

Belgijskie władze planują do 9 czerwca zaszczepić połowę dorosłych i jeśli liczba zajętych miejsc na OIOM-ach nie przekroczy pół tysiąca, wtedy otwarte zostaną teatry i kina, oraz siłownie i baseny. Będzie można zjeść posiłek w barach czy restauracjach także wewnątrz lokali, a nie jak obecnie na świeżym powietrzu. Reguły będą obowiązywać te same – 4 osoby przy stolikach, zakaz samoobsługi.

1 lipca zniesione zostaną między innymi wszystkie ograniczenia dla sportu amatorskiego. Także obostrzenia dotyczące zakupów przestana obowiązywać. Obecnie można je robić tylko z jedną osobą towarzyszącą przez pół godziny w jednym sklepie.

Z kolei w połowie sierpnia ponownie będą mogły być organizowane duże koncerty, ale tylko dla zaszczepionych bądź osób z negatywnym wynikiem testu. 1 września zniesione zostaną wszystkie ograniczenia.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Koronawirus: Jak Belgia została „apteką Europy”?

Skąd wzięły się podwaliny pod potęgę farmaceutyczną Belgii?

RZYM

Dementi premiera. Biuro premiera Włoch dementuje, jakoby Rzym chciał naciskać na UE w sprawie płacenia Libii za powstrzymywanie migrantów. Tymczasem chętnych do przyjęcia przybyłych na Lampedusę wciąż próżno szukać wśród państw Wspólnoty. Austria otwarcie odmówiła uczestnictwa w procesie. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Nie zamierzamy domagać się od UE płacenia Libii za blokowanie migrantów

Biuro premiera Mario Draghiego dementuje, jakoby Rzym chciał naciskać na UE w sprawie zawarcia z Libią umowy podobnej do tej podpisanej w 2016 r. z Turcją.

 

WARSZAWA

Zespół ds. mutacji. Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego powstał specjalny zespół, którego zadaniem będzie m.in. monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów wirusa SARS-CoV-2 oraz prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19.

Zadaniem zespołu jest również proponowanie rozwiązań w zakresie działań przeciwepidemicznych w odpowiedzi na stwierdzenie wariantów wirusa SARS-CoV-2 o charakterze lokalnym albo międzynarodowym, stwarzających potencjalne albo potwierdzone ryzyko dla zdrowia publicznego.

Pracami zespołu pokieruje jego przewodniczący – wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W składzie są także m.in. dyrektor w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny Grzegorz Juszczyk, zastępca dyrektora do spraw bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w NIZP – PZH Rafał Gierczyński oraz kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru w NIZP-PZH Małgorzata SadkowskaTodys.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Pfizer notuje wielkie wzrosty przychodów, ale unika płacenia w Europie podatków?

Według ustaleń dziennikarzy śledczych z Holandii, dzięki wykorzystywaniu luk w przepisach, Pfizer unika płacenia w Europie podatków.

BRATYSŁAWA

Wstrzymanie stosowania AstraZeneki. Słowackie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wstrzymuje podawanie szczepionki AstraZeneki. Służby medyczne tego kraju mówią o „prawdopodobnym” związku szczepionki ze śmiercią 47-letniej kobiety.

Sekcja zwłok kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca. Szczegóły poniżej. 

(Marián Koreň | EURACTIV.sk)

Koronawirus: Słowacja wstrzymuje stosowanie preparatu AstraZeneca

Powodem jest „prawdopodobny” związek szczepionki ze śmiercią 47-letniej kobiety.

SOFIA

Tymczasowy premier. Prezydent Rumen Radew nominuje swojego sekretarza ds. bezpieczeństwa i obrony, 61-letniego Stefana Janewa, aby do czasu przedterminowych wyborów kierował tymczasowym rządem, przekazało agencji Reutera źródło bliskie prezydenckiej kancelarii.

Janew pełnił funkcję wicepremiera i ministra obrony w tymczasowym gabinecie naznaczonym przez Radewa w 2017 r. Nowe wybory parlamentarne, zarządzone po tym, jak po głosowaniu 4 kwietnia żadnemu z ugrupowań nie udało się utworzyć rządu, według nieoficjalnych informacji mają odbyć się 11 lipca.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)