Francja: Szef sztabu prezydenta Macrona pod lupą finansowych śledczych

Alexis Kohler, źródło: Wikipedia, fot. Poudrededen

Alexis Kohler, źródło: Wikipedia, fot. Poudrededen

Zajmujący się kwestiami finansowymi francuscy prokuratorzy poinformowali, że wszczęli dochodzenie w sprawie domniemanego konfliktu interesów, jaki miałby być udziałem obecnego sekretarza generalnego w kancelarii prezydenta Francji. Pałac Elizejski zaprzecza jednak tym oskarżeniom.

 

Chodzi o szefa prezydenckiego sztabu Alexisa Kohlera. Obaj z prezydentem Emmanuelem Macronem znają się jeszcze z czasów, gdy studiowali na elitarnych francuskich uczelniach – paryskim Instytucie Nauk Politycznych, nazywanym potocznie Sciences Po oraz elitarnej ENA, czyli kształcącej urzędnicze elity kraju École Nationale d’Administration.

Doradca prezydenta i spółki żeglugowe

Prokuratorzy finansowi sprawdzają obecnie czy bliski prezydencki doradca złamał przepisy, które mają uniemożliwiać urzędnikom państwowym wpływanie na sytuację wokół prywatnych spółek. W latach 2010-2012 Kohler był przedstawicielem Agencji Udziałów Państwa w radzie dyrektorów stoczniowej spółki STX France. 1/3 owej firmy posiada francuskie państwo. W należących do STX France stoczniach buduje się zaś między innymi duże wycieczkowce dla armatora MSC Cruises, który jest częścią włosko-szwajcarskiego holdingu morskiego MSC, czyli Mediterranean Shipping Company. Jak się okazuje, Kohler jest rodzinnie powiązany z właścicielami spółki. Matka doradcy Macrona jest kuzynką żony założyciela MSC Gianluigiego Aponte.

Zainteresowanie śledczych budzi także to, że w czasie gdy Kohler był do 2016 r. wysokiej rangi urzędnikiem w Ministerstwie Gospodarki, Przemysłu i Cyfryzacji MSC wygrało wiele państwowych przetargów na usługi żeglugowe. Na czele resortu w latach 2014-2016 stał Emmanuel Macron. Gdy Macron odszedł z rządu, by budować swoje własne politycznej zaplecze przed wyborami prezydenckimi, także Kohler pożegnał się z ministerstwem. Zatrudnienie znalazł w… MSC jako dyrektor finansowy. Ponieważ od początku współpracował też ze sztabem Macrona, został potem nagrodzony jednym z najwyższych stanowisk w prezydenckiej administracji. Francuska prokuratura finansowa, jak to ujęła w swoim komunikacie, chce „sprawdzić, czy przestrzegano zasad dotyczących działalności urzędników państwowych w sektorze prywatnym”.

Macron w PE: Francja gotowa zwiększyć swój wkład do budżetu UE

Prezydent Francji zapowiedział na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że warunkiem zwiększenia francuskiej składki do unijnego budżetu jest jego zreformowane i zwiększenie jego efektywności. Emmanuel Macron mówił także o wzroście tendencji autorytarnych w Europie i konieczności znalezienia na to recepty. …

Kto wymyślił premiera Philippe’a?

Kohlera o nieuczciwość wprost oskarża natomiast francuska organizacja antykorupcyjna Anticor. Jej działacze złożyli przeciw niemu skargę do organów ścigania, w której zarzucili mu nie tylko złamanie przepisów dotyczących konfliktu interesów, ale także wywieranie nielegalnego wpływu na prywatny biznes. Sam Kohler zaprzecza jakoby złamał prawo. Broni go również Pałac Elizejski. „Pan Kohler chciałby podkreślić, że na bieżąco informował zwierzchników o swych powiązaniach z MSC. Dlatego konsekwentnie wyłączano go ze wszystkich dyskusji i wszystkich decyzji odnoszących się do tego przedsiębiorstwa” – głosi oświadczenie kancelarii prezydenta Francji. Sam Kohler oświadczył też, że będzie w pełni współpracował ze śledczymi. Anticor w swoich oskarżeniach opiera się na śledztwie dziennikarskim przeprowadzonym przez portal Mediapart.

45-letni Kohler uchodzi nie tylko za bardzo bliskiego współpracownika prezydenta Macrona, ale także za jego jedynego w kancelarii prawdziwego przyjaciela. Wiadomo, że obaj lubią się porozumiewać za pomocą internetowych komunikatorów i często wymieniają się poglądami na różne kwestie. Według doniesień francuskiej prasy Macron liczyć ma się jedynie właśnie z opinią Kohlera. Podobno to także on zasugerował prezydentowi mianowanie premierem mera portowego miasta Hawr na północy kraju Édouarda Philippe’a. Faktem jest, że Philippe od lat zna się z Kohlerem, natomiast do czerwca ubiegłego roku był osobą Macronowi zupełnie nieznaną.

Emmanuel Macron na medialnej ofensywie

– Robię to, co mówię – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w telewizyjnym wywiadzie, zapowiadając, że mimo fali strajków nie wycofa się z reform. Polsce pogroził, że zostanie na unijnym marginesie.
 

Dawno się nie zdarzyło (jeśli w ogóle), żeby prezydent Francji …