Francja: Szczepionka Sanofi „jest bardziej praktyczna niż te obecne” / Briefing z Europy

Francja, Sanofi, pandemia, szczepionka, mrna, COVI, AstraZeneca, Pfizer, Johnson

Koncern farmaceutyczny Sanofi potwierdził w maju, że wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 preparatu przygotowywanego przy współpracy z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu. / Foto via [Shutterstock/Golden Shrimp]

Szczepionka koncernu Sanofi „będzie bardziej praktyczna niż te obecne”, przekonują producenci | Premier Wielkiej Brytanii potwierdza łagodzenie obostrzeń | Węgierski rzecznik Praw Obywatelskich nie zajmie się ustawą antyLGBT | Węgry przekazują Czarnogórze 200 tys. szczepionek firmy Sinopharm | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy |

PARYŻ

Nowa szczepionka do końca roku. Francuski gigant farmaceutyczny Sanofi „rozpoczął III fazę badań klinicznych” szczepionki przeciw COVID-19. Oczekuje się, że preparat będzie gotowy do użytku do końca roku, powiedział w poniedziałek rano prezes Sanofi France Olivier Bogillot w rozmowie ze stacją radiową France Inter.

Koncern farmaceutyczny Sanofi potwierdził w maju, że wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 preparatu przygotowywanego przy współpracy z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline potwierdziły wysoką skuteczność preparatu.

„To szczepionka, którą można przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 st. C, czyli jest łatwiejsza w użyciu. Mega centra szczepień nie są potrzebne, bo będzie można otrzymać zastrzyk u lekarza czy w aptece. Szczepionka jest bardziej praktyczna niż te obecne”, tłumaczył Olivier Bogillot na antenie France Inter.

„Dzisiaj tylko 20 proc. światowej populacji jest zaszczepionych. Uważamy, że możemy być użyteczni, ponieważ potrzebujemy miliardów dawek, aby móc zaszczepić tę populację”, podkreślił Bogillot.

Wiadomość pojawia się w chwili, gdy obawy dotyczące wariantu Delta koronawirusa rosną, a władze już wskazują, że czwarta fala zakażeń może nadejść wcześniej niż oczekiwano, a nawet „już pod koniec lipca”, powiedział minister zdrowia Olivier Véran.

Ponieważ liczba szczepień jest w stagnacji, a liczba pozytywnych przypadków testów na obecność SARS-CoV-2 przestała spadać, rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia. Niektórzy wzywają nawet do wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wszystkich.

Szczepionka Sanofi jest preparatem dwudawkowym opartym na rekombinowanym białku. Prace nad substancją są opóźnione w stosunku do pierwotnych planów. W grudniu 2020 r. Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego wraz z GSK szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 r. Firma pracuje także nad drugim projektem szczepionki przeciwko COVID-19, wykorzystującą technologię RNA.

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek UE zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK. Więcej o nowych podjednostkowych szczepionkach przeciwko COVID-19 poniżej. 

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Szczepionki podjednostkowe – nowa broń na koronawirusa?

To kolejny typ szczepionek przeciw SARS-CoV-2, jaki niebawem wejdzie do użytku.

BUDAPESZT

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zajmie się ustawą antyLGBT. Według węgierskiego Komisarza Praw Człowieka Ákosa Kozmy nowe przepisy, zakazujące „przedstawiania lub promowania” treści LGBTIQ+ wśród nieletnich nie uniemożliwiają dalszego pojawiania się kwestii dotyczących tej społeczności w edukacji publicznej.

W odpowiedzi udzielonej posłance Bernadett Szél, Kozma oświadczył, że będzie uważnie monitorował stosowanie ustawy, ponieważ uważa, że “prawdziwy wpływ tych regulacji na prawa człowieka będzie widoczny w ich praktycznym zastosowaniu”.

„Nie należy owijać w bawełnę. Komisarz Praw Człowieka poniósł całkowitą porażkę w ograniczaniu władzy, która ogranicza prawa homoseksualnej młodzieży“, stwierdziła Szél. „Niestety, jego odpowiedź praktycznie odzwierciedlała propagandowe sformułowania rządu”. Więcej o węgierskiej ustawie antyLGBT poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

PODGORICA | BUDAPESZT

Węgry przekazują Czarnogórze 200 tys. szczepionek firmy Sinopharm. 200 tys. dawek specyfiku dotarło na lotnisko w Podgoricy jako część węgierskiej darowizny szczepionkowej dla Czarnogóry, donosi mina.news.

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu, Péter Szijjártó, przekazał w imieniu rządu węgierskiego darowiznę w ręce minister zdrowia Czarnogóry, Jeleny Borovinić Bojović.

Podczas prezentacji darowizny, Bojović podkreślała, że stanowi to dowód na przyjaźń i solidarność Węgier i Czarnogóry. “Dziś mam szczególną przyjemność poinformować obywateli Czarnogóry, że Węgry przekazały naszemu krajowi 200 tys. szczepionek Sinopharm, co jest bezcenne, ponieważ przyjeżdża do Czarnogóry we właściwym czasie”, powiedziała Bronivić Bojović.

Tymczasem władze w Budapeszcie chcą zaproponować szczepienia przeciw COVID-19 mieszkańcom rejonów przygranicznych w sąsiednich państwach. Po szczepionkę trzeba by przyjechać na Węgry. Więcej szczegółów poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Koronawirus: Węgry zamierzają szczepić mieszkańców sąsiednich krajów

Po szczepionkę trzeba by przyjechać na Węgry.

LONDYN

Premier Johnson potwierdza łagodzenie obostrzeń. Noszenie masek ochronnych nie będzie już obowiązkowe, a zasady dystansu społecznego przestaną obowiązywać w Anglii 19 lipca, potwierdził w poniedziałek (5 lipca) premier Boris Johnson.

Złagodzenie pozostałych ograniczeń społecznych związanych z COVID-19 ma być potwierdzone w przyszłym tygodniu. Johnson dodał, że nadal będzie nosił maskę w zatłoczonych miejscach „z grzeczności”.

Mimo że większość dorosłych otrzymała już dwie dawki szczepionki, liczba przypadków koronawirusa nadal rośnie w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, co skłoniło niektórych do wezwania rządu do opóźnienia wprowadzania środków łagodzących.

„Jeżeli nie pójdziemy dalej, kiedy wyraźnie zrobiliśmy postęp w programie szczepień… kiedy byśmy to zrobili?”, zapytał Johnson.

(EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania: Minister zdrowia podał się do dymisji po ujawnieniu, że złamał przeciwepidemiczne obostrzenia

Stało się tak po tym jak tabloid „The Sun” opublikował zdjęcia ministra całującego i przytulającego jedną z doradczyń.

PARYŻ | RZYM

Potrzeba nowej polityki migracyjnej. Prezydent Włoch Sergio Mattarella spotkał się w poniedziałek (5 lipca) w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem.

„Francja wita przyjaciela i wielką osobowość” – tak prezydent Francji powitał w Pałacu Elizejskim prezydenta Włoch.

W centrum rozmów oby przywódców znalazło się zacieśnienie współpracy między Włochami i Francją, zarówno dwustronnej, jak i jako solidnej podstawy dla nowej ścieżki Unii, która zaczyna nowy kurs zapoczątkowany przyjęciem planu „Next Generation EU” (Fundusz Odbudowy UE). Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Prezydent Włoch krytykuje Grupę Wyszehradzką. "Potrzebujemy lepszej polityki imigracyjnej w UE"

Prezydent Włoch Sergio Mattarella spotkał się w poniedziałek (5 lipca) w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem.

SOFIA

Bułgaria chce oddać szczepionki z krótkim terminem ważności. Tymczasowy premier Stefan Yanew ogłosił, że bułgarski rząd jest w trakcie podejmowania decyzji, któremu krajowi przekazać szczepionki na COVID-19, których termin przydatności wkrótce mija.

Do tej pory Bułgaria otrzymała 4,8 mln dawek szczepionek, ale wykorzystano tylko 1,8 mln z nich. Szczepienia w Bułgarii nie są obowiązkowe, ale taki środek może być zastosowany w przyszłości, jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać, powiedział Yanew.

Dodał, że w tej chwili nie jest konieczne ani nawet dyskutowane, aby zobowiązać obywateli do szczepień. Premier poinformował również, że idąc za przykładem Grecji, rząd rozważa wprowadzenie zachęt do szczepień.

Możliwe, że osoby w pełni zaszczepione osoby otrzymają pieniądze w formie bonów, aby wzbudzić większe zainteresowanie szczepieniami. Szczepienia w Bułgarii przebiegają bardzo powoli ze względu na opór lekarzy pierwszego kontaktu i rozpowszechniające się tzw. fake newsy na portalach społecznościowych.

W całym kraju podaje się od 12-13 tys. dawek dziennie. Tylko 15 proc. Bułgarów jest w pełni zaszczepionych. Więcej o sytuacji epidemicznej w Bułgarii poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

WARSZAWA

Zakaz zgromadzeń nielegalny. Sąd Najwyższy orzekł, że rząd nie mógł zakazywać zgromadzeń w czasie pandemii, bowiem został on wprowadzony bez należytej podstawy prawnej – w drodze rozporządzenia zamiast ustawy. Uwzględnił tym samym kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

SN: Zakaz zgromadzeń w pandemii nielegalny

Uwzględniono tym samym kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

BERLIN

Karać czy nie karać. W pierwszych tygodniach kampanii szczepień problemem było zapisanie się na przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19. Obecnie w Niemczech plagą są osoby, które rezerwują wizyty, lecz nie pojawiają się w punkcie szczepień. Dlatego debatują czy powinno się takie osoby karać pieniężnie.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Jesienią najstarsi mieszkańcy otrzymają trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa

Trzecią, przypominająca dawkę niemiecka kanclerz Angela Merkel nazwała „szczepieniem odświeżającym”

WIEDEŃ

Sąd w Styrii uznaje odsyłanie uchodźców na granicy ze Słowenią za bezprawne. Regionalny sąd administracyjny Styrii orzekł, że odsyłanie ubiegających się o azyl na granicy austriacko-słoweńskiej jest sprzeczne z prawem. W niedawnej sprawie sąd wydał wyrok, że odesłanie 21-letniego uchodźcy, który ubiegał się o azyl w Austrii, narusza ludzką godność.

Odpowiednie organy mają obowiązek rozpatrzenia wniosku o azyl, wskazano w treści wyroku. Podkreślono też, że wspomniany aplikant spełniał warunki przewidziane przez procedurę azylową. Odsyłanie uchodźców bez indywidualnego rozpatrzenia ich aplikacji sprzeciwia się Konwencji Genewskiej, Europejskiej konwencji praw człowieka i prawu UE.

Obrońca młodego uchodźcy określił decyzję sądu jako „jawne ostrzeżenie dla resortu spraw wewnętrznych, że powinien zaprzestać regularnego łamania praworządności”. Dodał, że policja nie ma kompetencji do oceny, komu przysługuje status azylanta.

„Ryba psuje się od głowy”, skomentowała z kolei organizacja pozarządowa Asylkoordination, która odpowiedzialnością za odmowę pomocy uchodźcom obarcza austriackie MSW. Odsyłanie uchodźców jest powszechną praktyką w wielu krajach UE, zwłaszcza w państwach śródziemnomorskich i wzdłuż tzw. szlaku bałkańskiego.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de / tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Sprawa deportacji dzieli koalicję. Kanclerz chce zaostrzenia polityki, Zieloni przeciwni

Sebastian Kurz chce bardziej zdecydowanych środków, jeśli chodzi o skazanych uchodźców. Zieloni uważają obowiązujące przepisy za wystarczająco restrykcyjne.

LUKSEMBURG

Premier Luksemburga Xavier Bettel, u którego zdiagnozowano COVID-19, trafił w niedzielę do szpitala. Zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u niego dwa dni po jego powrocie z unijnego szczytu w Brukseli. W poniedziałek poinformowano, że jego stan jest „poważny, ale stabilny”. Polityk pozostanie w szpitalu przez co najmniej cztery dni. Więcej o stanie zdrowia premiera Luksemburga poniżej. 

(Anne Damani | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Xavier Bettel w szpitalu z COVID-19. "Stan ciężki, ale stabilny"

Bettel był zaszczepiony na koronawirusa. W maju przyjął szczepionkę AstraZeneca.

DUBLIN 

Irlandia wkrótce wprowadzi paszporty covidowe. Irlandzki premier Michael Martin potwierdził, że paszporty covidowe będą obowiązywać w Irlandii od 19 lipca, mimo obaw niektórych urzędników państwowych.

„Rozpoczniemy wprowadzanie paszportów covidowych 19 lipca. Poczyniono w tym zakresie znaczne postępy. Stoimy przed wyzwaniem, ale (…) jesteśmy na dobrej drodze”, powiedział Martin.

Dodał, że urzędnicy pracują nad szczegółami zakupu szczepionki z Rumunii i, jak donosi Irish Times, rządząca koalicja była również w kontakcie z innymi rządami europejskimi w sprawie nabycia „niepotrzebnych” w innych krajach szczepionek przeciwko COVID-19.

„To naprawdę nabiera tempa. Myślę, że do jutra będziemy w pełni zaszczepieni w 50 proc., więc robimy duże postępy”, powiedział w odniesieniu do wprowadzenia szczepionki. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wariantem Delta koronawirusa, ponieważ liczby zakażeń rosną”, podkreślił polityk.

„Otrzymujemy bardzo wyraźne sygnały, że wariant Delta zaczyna mieć wpływ zarówno na liczbę przypadków, jak i na liczbę osób zgłaszających się na wizyty w celu wykonania testów”, dodał. Więcej o unijnych certyfikatach covidowych poniżej. 

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Od dziś w całej UE obowiązuje certyfikat COVID. Ma ułatwić wyjazdy oraz urlopy zagraniczne

Od 1 lipca unijny certyfikat ma umożliwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii.

PRAGA

Czescy rolnicy i ekolodzy krytykują nową WPR. Porozumienie w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej nie zyskało uznania czeskich drobnych rolników i ekspertów od środowiska. Chodzi głównie o tzw. capping, czyli limity na dopłaty bezpośrednie.

Osiągnięte w ramach unijnego trilogu porozumienie „jest zwycięstwem tzw. europejskiego lobby agrarnego”, ocenia ekspert ds. rolnictwa Peter Havel, który współpracuje ze Stowarzyszeniem Rolnictwa Prywatnego Republiki Czeskiej. Więcej o krytyce WPR poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czescy rolnicy i ekolodzy krytykują nową wspólną politykę rolną

Nowa WPR ma kłaść większy nacisk na ochronę środowiska,

BRATYSŁAWA

Słowacja ustanowiła rekord. W 2020 r. Słowacja składowała najmniej odpadów w historii. Po raz pierwszy mniej niż połowa (48 proc.) odpadów komunalnych trafiło na składowiska, podczas gdy 44 proc. zostało poddanych recyklingowi – podaje krajowy Urząd Statystyczny.

Dla porównania, w 2016 r. składowano 69 proc. wszystkich odpadów komunalnych, a w 2019 r. kraj poddał recyklingowi 39 proc. odpadów. Więcej o gospodarce odpadami na Słowacji poniżej. 

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Coraz większy procent recyklingowych odpadów

Nie wystarczy to jednak, by kraj osiągnął swój cel 50 proc. recyklingu wyznaczony przez Komisję Europejską w 2020 r.

ZAGRZEB

Chorwacka komisja parlamentarna zagłosowała za pozbawieniem posła immunitetu na wniosek EPPO. Parlamentarna Komisja Pełnomocnictwa i Przywilejów zagłosowała na wniosek Prokuratury Europejskiej (EPPO) większością głosów za pozbawieniem posła Vinko Grgicia (w przeszłości Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji; SDP, później niezrzeszonego) immunitetu. Polityk jest podejrzany o branie łapówek i nadużycie stanowiska.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Chorwacja: Miejski aktywista nowym burmistrzem Zagrzebia. Prawica przegrywa w dużych miastach

To kolejny przywódca stolicy w Europie Środkowej nastawiony krytycznie do władz centralnych w swoim kraju.

BELGRAD

Będą dalsze wspólne szkolenia policji. Serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandar Wulin i ambasador Rosji w Serbii Aleksandr Bocan-Charczenko uzgodnili w poniedziałek, że program szkolenia serbskich policjantów w Rosji powinien być kontynuowany.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że szkolenie będzie koncentrować się na terroryzmie, przestępczości zorganizowanej, cyberprzestępczości, handlu narkotykami i sytuacjach kryzysowych.

KPCh wzorem. Przewodniczący Zgromadzenia Republiki Serbii Ivica Dačić powiedział w poniedziałek, że Komunistyczna Partia Chin jest symbolem transformacji Chin i ich społeczeństwa oraz najbardziej wpływową organizacją polityczną na świecie.

„Komunistyczna Partia Chin jest symbolem transformacji Chin w największą dzisiejszą potęgę gospodarczą, technologiczną i rozwojową na świecie. Chiny to kraj, który pokazał siłę, aby pomóc swoim obywatelom w najtrudniejszych czasach”, stwierdził Dačić w rozmowie z China Media Group (CMG) przy okazji niedawnej 100-rocznicy założenia Komunistycznej Partii Chin.

„Serbia cieszy się, że Chiny otwierają się na świat i odgrywają znacznie bardziej aktywną rolę międzynarodową, nie tylko w gospodarce, ale także w polityce. Wierzymy, że rola Chin na arenie międzynarodowej jest bardzo ważna, ponieważ są one tradycyjnie zaangażowane w poszanowanie prawa międzynarodowego i systemu ustanowionego po II wojnie światowej, który obecnie stoi w obliczu wielu prób jego podważenia. We współczesnej historii Serbia bardzo często padała ofiarą braku poszanowania prawa międzynarodowego”, powiedział Dačić.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Xi Jinping: "Sukces Chin zależy od partii". Komuniści świętują sto lat

Co oznacza dla Chin rocznica i jakie towarzyszą jej nastroje?

SARAJEWO

W Bośni i Hercegowinie potrzebny jest nowy impuls dla reformy wyborczej. Sytuacja w Bośni i Hercegowinie nie jest zadowalająca i potrzebny jest nowy impuls dla reformy wyborczej w tym kraju, powiedziała kanclerz Niemiec podczas szczytu Bałkanów Zachodnich w ramach Procesu Berlińskiego, informuje N1.

„Rozmawiamy o przyszłości tego regionu. Chcę podkreślić, że nie tylko w interesie Bałkanów Zachodnich, ale także Unii Europejskiej jest posunięcie tego procesu do przodu, by przezwyciężyć tendencje dezintegracji, podkreśliła Merkel, zaznaczając, że region jest częścią Europy.

„Proces akcesyjny trwa dłużej niż niektórzy oczekiwali i mieli nadzieję, że będzie trwał. Kiedy w 2014 r. rozpoczęliśmy Proces Berliński, umożliwił on współpracę w regionie przy pomocy programów wsparcia ze strony Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, ale zawsze pojawiają się pewne nieprzewidziane trudności”, powiedziała Angela Merkel, ilustrując swoje słowa przykładem długich negocjacji między Grecją a Macedonią Północną w sprawie zmiany nazwy tego ostatniego kraju.

Jeżeli chodzi o Bośnię i Hercegowinę, Merkel dodała, że „potrzebny jest nowy impuls dla nowej ustawy wyborczej”. Wyraziła nadzieję, że Christian Schmidt, nowo mianowany Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny – którego zadaniem jest nadzorowanie cywilnej realizacji porozumienia z Dayton z 1995 r. – „dostanie wystarczające wsparcie w nadchodzącym trudnym czasie”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)

Bośnia i Hercegowina: Zmarł gen. Jovan Divjak – Serb, który w czasie wojny bronił Bośniaków

Choć etnicznie był Serbem, bronił wówczas bośniackich cywilów.

TIRANA

Albania podpisuje umowę z amerykańską firmą na budowę dużej elektrowni wodnej. Albańskie ministerstwo infrastruktury i amerykańska firma Bechtel podpisały umowę na pierwszy etap budowy elektrowni wodnej Skavica na rzece Czarny Drin w północno-wschodniej Albanii, informuje portal exit.al.

W ciągu najbliższych 18 miesięcy Bechtel zakończy wszystkie niezbędne badania – środowiskowe, geologiczne, oddziaływania społecznego – przed rozpoczęciem faktycznej budowy, na którą zostanie podpisana druga umowa.

Budowa HPP Skavica zostanie sfinansowana przez Stany Zjednoczone. Doda 210 megawatów lub 20 proc. więcej produkcji energii odnawialnej i ograniczy do minimum powodzie wokół miasta Szkodra, które zwykle występują podczas pory deszczowej.

Skavica HPP to najbardziej strategiczny projekt Albanii i jej najważniejszy zbiornik wodny o pojemności około 7 mld metrów sześciennych, co czyni go największym zbiornikiem w Europie.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)