Francja: Partie Macrona i Le Pen z niemal równym poparciem w sondażach

Emmanuel Macron i Marine Le Pen, źródło: Wikipedia, fot.(z lewej) Copyleft, (z prawej) Foto-AG Gymnasium Melle, mix: Furfur

Emmanuel Macron i Marine Le Pen, źródło: Wikipedia, fot. (z lewej) Copyleft, (z prawej) Foto-AG Gymnasium Melle, mix: Furfur

Tylko 0,5 p.p. dzieli centrowe prezydenckie ugrupowanie Naprzód Republiko (LREM) oraz skrajnie prawicowe i silnie eurosceptyczne Zgromadzenie Narodowe (RN). Badanie opinii publicznej przeprowadzono pod kątem zaplanowanych na maj przyszłego roku wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 

Według przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Le Figaro” przez pracownię Odoxa-Dentsu Consulting sondażu, założone na fali prezydenckiego sukcesu Emmanuela Macrona LREM (La République en marche!), które obecnie ma także większość w parlamencie, może liczyć na poparcie 21,5 proc. ankietowanych. Skrajnie prawicowe i kierowane przez byłą wyborczą rywalkę Macrona Marine Le Pen RN (Rassemblement national – FN-RN) cieszy się z kolei poparciem 21 proc. badanych. Najbliższe wybory, w jakich zmierzą się te dwa ugrupowania to zaplanowane we Francji na 26 maja głosowanie do PE.

Migracja głównym tematem kampanii?

Taki wynik przedwyborczego sondażu jest bardzo po myśli Le Pen, która po ubiegłorocznych przegranych wyborach prezydenckich zapowiadała zmiany w swoim ugrupowaniu i starania o to, aby stać się główną siłą opozycyjną wobec Macrona. Stąd właśnie m.in. zmiana nazwy skrajnie prawicowego ugrupowania z Frontu Narodowego na Zgromadzenie Narodowe. Miało być mniej wojowniczo, a bardziej nowocześnie.

Jak jednak zauważa w swoim komentarzu „Le Figaro”, należy pamiętać, że partii Le Pen sprzyja w tym sondażu to, że dotyczy on wyborów europejskich. W kwestii sprzeciwu wobec UE i jej polityki (zwłaszcza migracyjnej) to właśnie skrajna prawica ma najbardziej wyraziste poglądy, tak jak partia Macrona jest przeciwnie – najbardziej proeuropejska. I to właśnie może sprzyjać takiej właśnie polaryzacji francuskiej sceny politycznej w kontekście akurat eurowyborów.

Francja: Minister środowiska odchodzi rozczarowany polityką klimatyczną

Francuski minister środowiska podał się do dymisji podczas nadawanego na żywo programu radiowego. Stwierdził na antenie radia France Inter, że jest rozczarowany brakiem postępów w walce ze zmianami klimatycznymi czy zagrożeniami dla bioróżnorodności. Ale francuscy prezydent i premier dowiedzieli się …

Socjaliści coraz niżej

Inne francuskie ugrupowania wypadły bowiem zdecydowanie gorzej. Centroprawicowi Republikanie mogą według tego sondażu liczyć na 14 proc. poparcia, a jeszcze w 2014 r., czyli w poprzednich wyborach do PE, partia ta zdobyła 27 proc. głosów. Na skrajnie lewicowe ugrupowanie Francja Nieujarzmiona (La France insoumise) pod wodzą Jean-Luca Melenchona chce natomiast zagłosować 12,5 proc. badanych. To ugrupowanie, które obecnie francuskie władze krytykuje głównie za sprawy wewnątrzfrancuskie (głównie za zmiany w kodeksie pracy), w wyborach europejskich nie jawi się już jako na tyle mocno antyprezydenckie, aby skupić wokół siebie więcej wyborców rozczarowanych akurat europejską polityką Macrona. „W tej kampanii liczyć się będą głównie kwestie migracyjne” – zauważa komentator „Le Figaro”.

Kolejne miejsce w sondażu zajęła konserwatywna i eurosceptyczna partia Powstań Francjo (Debout La France) pod wodzą kontrowersyjnego Nicolasa Dupont-Aignana z poparciem na poziomie 6 proc. Zaraz potem uplasowały się: partia Europejska Ekologia – Zieloni (Europe Écologie Les Verts – EELVz wynikiem 5 proc., dołująca coraz mocniej w sondażach Partia Socjalistyczna (Parti socialiste – PS) – 4,5 proc., założone przez byłego socjalistycznego ministra edukacji i byłego kandydata PS w wyborach prezydenckich Benoîta Hamonugrupowanie Pokolenie-S (Génération.s– 4 proc., Partia Komunistyczna (Le Parti communiste français – PCF) – 1,5 proc., nowe prawicowe ugrupowanie byłego współpracownika Le Pen Floriana Philippota – Patrioci (Les Patriotes – LP) – 1,5 proc. oraz radykalnie lewicowa i trockistowska Nowa Partia Antykapitalistyczna (Le Nouveau Parti anticapitaliste – NPA) pod kierownictwem działacza związkowego Philippe’a Poutou – 1 proc. Również po 1 proc. poparcia zanotowały – platforma „Opór!” (Résistons) prawicowego posła Jeana Lassalle oraz silnie eurosceptyczna i antynatowska Ludowa Unia Republikańska (Union Populaire Républicaine – UPR).

Francja: Rząd przetrwał podwójne wotum nieufności

Francuski parlament odrzucił wczoraj aż dwa wnioski o wotum nieufności wobec rządu. Pierwszy złożyła opozycja lewicowa, drugi prawicowa. W obu przypadkach chodziło o skandal z tuszowaniem tego, że były ochroniarz prezydenta, a potem jego doradca do spraw bezpieczeństwa pobił w …