Francja próbuje przełamać impas wokół akcesji Macedonii Płn. do UE / Briefing z Europy

Francja-macron-macedonia-bułgaria-unia-europejska

Na zdjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron. / Foto via [EPA-EFE/LUDOVIC MARIN]

Paryż gotów jest wziąć pod uwagę żądania Bułgarii ws. akcesji Macedonii Północnej do UE | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

Webinarium EURACTIV.pl: Wyzwania energetyczne Polski, Niemiec i Czech


 

SOFIA

Przełamać impas. Paryż gotów jest wziąć pod uwagę żądania Bułgarii ws. akcesji Macedonii Północnej do UE. Tymczasem Skopje oczekuje gwarancji, że spełnienie oczekiwań Sofii doprowadzi do rozpoczęcia negocjacji.

W 2020 r. Bułgaria nie zgodziła się w Brukseli na danie zielonego światła dla planu negocjacji Macedonii Płn. z UE z powodu sporów językowych i historycznych. Sofia domaga się m.in. wprowadzenia zmian w macedońskiej konstytucji, chroniących prawa mniejszości bułgarskiej.

Skopje zaapelowało o zniesienie weta i zajęcie się wszystkimi kwestiami spornymi podczas otwierania kolejnych rozdziałów negocjacyjnych.

Macedończycy twierdzą też, że wprowadzenie zmian w konstytucji będzie trudne do osiągnięcia, ponieważ wymaga konsensusu w parlamencie. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | Tłumaczenie Paulina Borowska)

Akcesja Macedonii Płn. do UE: Skopje oczekuje gwarancji od Bułgarii

Paryż gotów jest wziąć pod uwagę żądania Bułgarii ws. akcesji Macedonii Północnej do UE. Tymczasem Skopje oczekuje gwarancji, że spełnienie oczekiwań Sofii doprowadzi do rozpoczęcia negocjacji.

 

W 2020 r. Bułgaria nie zgodziła się w Brukseli na danie zielonego światła dla planu …

BERLIN

Rosja przykręca kurek. Rosjanie powiadomili Niemców, że od dziś (16 czerwca) dostaną o 60 proc. mniej gazu. Kanclerz Niemiec mówi o działaniu politycznym. Gazprom zmniejszył dostawy gazu również do Włoch.

We wtorek (14 czerwca) Gazprom zmniejszył o 40 proc. tłoczenie gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream.

Przyczyną miał być „nieterminowy zwrot z naprawy przez niemiecki koncern Siemens kompresorów gazu, skrócenia okresu eksploatacji kompresora gazu oraz zidentyfikowaniem usterek technicznych silników (otrzymano zlecenie od Rostechnadzoru o czasowym zakazie działalności) przepompowni Portowaja CS.

Zamiast 167 mln m3 dziennie, Niemcy zaczęli dostawać 100 mln m3 dziennie, rosyjskiego gazu.

Ale w środę Rosjanie wyłączyli jeszcze jedną turbinę i zmniejszyli przesył do 67 mln m3 dziennie.

Reakcja Berlina była szybka. Na briefingu w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit powiedział, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz podziela ocenę właściwego ministra, że ​​przyczyny ograniczenia dostaw gazu przez Nord Stream są polityczne.

Podobne problemy mają Włochy. Gazprom przekazał w środę Eni, włoskiemu koncernowi energetycznemu, że zmniejszy dostawy gazu o około 15 proc. Włoski gigant energetyczny poinformował, że Rosjanie nie podali powodu takiego posunięcia. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Rosja przykręca kurek. Niemcy i Włochy dostają coraz mniej gazu

Rosjanie powiadomili Niemców, że od dziś (16 czerwca) dostaną o 60 proc. mniej gazu. Kanclerz Niemiec mówi o działaniu politycznym.

BRUKSELA

Kolejny krok. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) stwierdził, że Ukrainie należy bezwarunkowo przyznać status kandydata do UE. Powinno się to jednak odbyć „bez uszczerbku dla trwającego procesu akcesyjnego Bałkanów Zachodnich”.

W wydanej wczoraj (16 czerwca) opinii Komitet domaga się również „europejskiej i międzynarodowej pomocy finansowej (dla Ukrainy – red.), aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu ukraińskiej gospodarki”. Podkreśla przy tym znaczącą pracę organizacji społecznych i pozarządowych w tej dziedzinie.

EKES jest organem doradczym UE, który reprezentuje głosy organizacji społeczeństwa obywatelskiego w całej Europie. Komitet jest obecnie w kontakcie z organizacjami społecznymi na Ukrainie i jej granicach, wspierającymi ludność dotkniętą wojną. Szczegóły poniżej. 

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Kolejny krok na drodze Ukrainy do unijnej kandydatury. Jest opinia komitetu doradczego UE

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) stwierdził, że Ukrainie należy bezwarunkowo przyznać status kandydata do UE.

LIZBONA

Szkolenie żołnierzy. Portugalia może podjąć się szkolenia ukraińskich żołnierzy i już nawet wstępnie zdecydowała, jakiego rodzaju szkolenia może zaoferować, oznajmiła minister obrony Helena Carreiras.

Pod koniec pierwszej sesji dwudniowego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli minister oznajmiła, że „w tej chwili nie ma mowy o wysyłaniu większej ilości broni” Ukrainie, zwłaszcza jeśli chodzi o broń ciężką.

Szefowa portugalskiego MON przypomniała, że Portugalia dostarczyła już na Ukrainę „broń, amunicję, ale także na przykład opatrunki” i odpowiedziała na otrzymane prośby dotyczące m.in. wysłania zestawów do pierwszej pomocy. Szczegóły poniżej. 

(André Campos | Lusa.pt | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Portugalia będzie szkolić ukraińskich żołnierzy? "Jest taka potrzeba"

„Jeśli Ukraina przystanie na naszą ofertę, to szkolenia możemy zapewnić od razu”, oznajmiła szefowa portugalskiego MON Helena Carreiras.

PRAGA

Silna współpraca. W obliczu wojny w Ukrainie czeska prezydencja w Radzie UE i Parlament Europejski zamierzają postawić na silną współpracę, zgodziły się czeskie władze i przewodnicząca PE podczas wczorajszego spotkania w Pradze.

„Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainie stawiają przed czeską prezydencją w Radzie UE duże wyzwania”, podkreślił premier Petr Fiala po spotkaniu z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą i liderami grup politycznych PE. Zapoznał ich z opublikowanymi dzień wcześniej priorytetami czeskiej prezydencji. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czesi chcą dobrej współpracy z PE w czasie unijnej prezydencji. "Wyzwania są duże"

Czechy obejmą półroczne przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca.