Francja chce Funduszu Odbudowy dla 25 państw? Socjaliści powiększają przewagę w Rumunii / STOLICE

Polska, Węgry, Francja, Unia Europejska, weto, budżet

„Nasze stanowisko jest jasne: nie poświęcimy (...) rządów prawa” – powiedział Clement Beaune w wywiadzie dla „Journal du Dimanche”. [EPA/IAN LANGSDON]

Francuski minister powiedział, że Polska i Węgry mogą nie zostać objęte Funduszem Odbudowy. Socjaliści powiększają przewagę w Rumunii. Bez energii atomowej trudno będzie o realizacje ambitnych celów klimatycznych, powiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PARYŻ

Realna groźba? Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune ogłosił, że Polska i Węgry nie zostaną objęte Funduszem Odbudowy, jeśli nadal będą opierać się wysiłkom powiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością.

„Nasze stanowisko jest jasne: nie poświęcimy (…) rządów prawa” – powiedział Beaune w wywiadzie dla „Journal du Dimanche”.

Francuski minister w rozmowie na antenie radia Europe 1 stwierdził z kolei, że Paryż nie wyklucza zablokowania porozumienia w sprawie przyszłych relacji handlowych UE z Wielką Brytanią. Zapowiedział, że Francja użyje weta, jeśli wynegocjowana umowa będzie niekorzystna dla tamtejszych przedsiębiorców i obywateli.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Brexit: Francja grozi wetem umowy handlowej z Wielką Brytanią. "Każdy ma prawo weta"

„Nie zaakceptujemy umowy na złych warunkach”, oświadczył francuski minister ds. europejskich Clément Beaune.

BUKARESZT

Wygrywają socjaliści, ale rządu raczej nie utworzą? Na Partię Socjaldemokratyczną (PSD) zagłosować miało według sondaży exit poll 30,5 proc. wyborców, a na rządzącą obecnie centroprawicową Partię Narodowo-Liberalną (PN-L) 29 proc.

Jednak po podliczeniu 96 proc. głosów różnica między dwoma największymi ugrupowaniami zwiększyła się. PSD otrzymało prawie 30 proc. podliczonych głosów, podczas gdy PN-L około 25 proc.

Trzecie miejsce zajmuje prawdopodobny przyszły koalicjant PN-L liberalny i proeuropejski sojusz USR-PLUS z wynikiem ponad 15 proc. Koalicji z PSD nie chce tworzyć żadna z głównych rumuńskich partii politycznych. Więcej o wyborach w Rumunii piszemy poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Rumunia: Według exit poll wybory wygrywają socjaliści, ale rządu raczej nie utworzą

Na Partię Socjaldemokratyczną (PSD) zagłosować miało według sondaży exit poll 30,5 proc. wyborców, a na rządzącą obecnie centroprawicową Partię Narodowo-Liberalną (PN-L) 29 proc.

Trzecie miejsce zajął prawdopodobny przyszły koalicjant PN-L liberalny i proeuropejski sojusz USR-PLUS z wynikiem 15,9 proc. Koalicji z …

WARSZAWA

Bez atomu będzie trudno o neutralność klimatyczną. „Będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej”, przekonuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Swoją opinię wyraził w piątek podczas rozmowy z waszyngtońskim think tankiem Atlantic Council.

W wirtualnej rozmowie z ambasadorem Richardem L. Morningstarem Kurtyka tłumaczył uwarunkowania polskiej energetyki. „Mamy odziedziczony system, który będzie stawał się coraz bardziej przestarzały, musimy inwestować oraz zwiększać świadomość współobywateli, że po 30 latach szybkiego rozwoju gospodarczego czas na podwyższenie poziomu życia, w tym na polepszenie jakości powietrza”, tłumaczył Kurtyka.

Szef resortu środowiska ponownie zadeklarował, że początek budowy pierwszej elektrowni atomowej przypadnie na 2026 r., a pierwszy reaktor powinien zacząć działać w 2033 r. W ciągu dwóch lat ma natomiast być wybrana lokalizacja elektrowni. Gdyby plany te się nie powiodły, to energetyczna przemiana w Polsce byłaby narażona na ryzyko uznał minister Kurtyka.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Bloomberg: W Polsce do 2030 r. udział węgla w miksie energetycznym zmniejszy się pięciokrotnie

Obecnie udział węgla w polskim miksie energetycznym wynosi około 75 proc.

BERLIN

Więcej restrykcji. Premier Bawarii Markus Soeder opowiedział się za zaostrzeniem już obowiązujących ograniczeń. Takie stanowisko przedstawił tuż przed nadzwyczajnym posiedzeniem bawarskiego gabinetu.

Władze Bawarii rozważają między innymi wprowadzenie lekcji na zmianę w szkołach dla uczniów starszych klas, ograniczenie kontaktów międzyludzkich na sylwestra oraz zakazu wychodzenia z domu. Soeder w rozmowie z „Bild am Sonntag” powiedział, że „lepiej jest działać już teraz, przed świętami, niż zafundować społeczeństwu naprzemienne rozluźnianie i zaostrzanie przepisów”.

Władze federalne i landowe postanowiły przejściowo złagodzić ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Od 23 grudnia do 1 stycznia Niemcy będą mogli świętować w gronie rodzinnym lub wśród przyjaciół z udziałem maksymalnie 10 osób. Nie dotyczy to dzieci w wieku do 14 lat. W tej chwili takie spotkania są możliwe z udziałem 5 osób z dwóch gospodarstw domowych.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Antycovidowcy porównują się do ofiar nazistów

Czołowi niemieccy politycy i urzędnicy zdecydowanie sprzeciwiają się porównywaniu przez tzw. antycovidowców do działaczy antynazistowskiego ruchu oporu w czasach III Rzeszy.

WIEDEŃ

Niebezpieczeństwo unikania leczenia. Według analizy przeprowadzonej przez Austriacką Akademię Zdrowia wynika, że z powodu przepełnienia szpitalnych oddziałów intensywnej terapii w związku z pandemią koronawirusa, zwiększyła się liczba osób, które nie podjęły leczenia na inne przypadłości w obawie o zakażenie się SARS-CoV-2 w szpitalu. Wśród osób, które zmarły w Austrii od początku pandemii, 25 proc. nie było leczonych z powodu COVID-19.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: W grudniu początek masowych testów na SARS-CoV-2

W dniach od 4 do 6 grudnia zrealizują to najpierw liczące łącznie 1,1 mln mieszkańców kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg.

LONDYN

Porozumienie już blisko? Główny negocjator Wielkiej Brytanii David Frost i jego unijny odpowiednik Michel Barnier przeprowadzą w poniedziałek dalsze rozmowy w Brukseli dotyczące negocjacji handlowych Wielkiej Brytanii z UE.

Unijni urzędnicy przyznają, że kompromis w sprawie rybołówstwa – jednego z trzech głównych tematów rozmów – jest bliski osiągnięcia.

Wielka Brytania domaga się pełnego dostępu do unijnego rynku swoich produktów rybnych, ale UE oczekuje w zamian takiego samego dostępu do brytyjskich łowisk, jaki ma obecnie. To z kolei jest nie do zaakceptowania dla Downing Street.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Dominic Cummings – główny strateg Borisa Johnsona – odchodzi z administracji rządowej

Dominic Cummings uważany jest za szarą eminencję brytyjskiego rządu.

HELSINKI

Kryzys demograficzny. W 2019 r. średni współczynnik dzietności w Finlandii po raz kolejny okazał się niższy niż w innych krajach nordyckich, ogłosił w piątek fiński centralny urząd statystyczny.

Współczynnik dzietności (liczba urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym) wynosi obecnie w Finlandii 1,4 (w 2016 r. – 1,57). Od początku XX w. drugi najniższy wskaźnik odnotowano w 1973 r. – wyniósł wtedy 1,50.

„Współczynnik urodzeń spada kolejny rok z rzędu”, podkreślił urząd, wskazując, że od 1969 r. wskaźnik ten jest poniżej poziomu zastępowalności pokoleń, wynoszącego 2,1.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jak w praktyce wygląda jawność zarobków najbogatszych?

Każdego roku na jesieni publikacje o dochodach najbogatszych fińskich podatników i możliwość sprawdzenia dochodów np. sąsiada budzą duże emocje w mediach i wśród obywateli.

RZYM

Nie chcą, ale zagłosują. Większość deputowanych zagłosuje w środę za reformą Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), powiedział w niedzielę w telewizji Rai 3 Vito Crimi, pełniący obowiązki przywódcy partii Ruch Pięciu Gwiazd (M5S).

„Jestem pewien, że nie będzie problemów z głosowaniem”, powiedział Crimi. „W grudniu 2019 r. mogliśmy się sprzeciwić, jednak teraz jesteśmy w środku kryzysu”, dodał. Jednak minister spraw zagranicznych i członek M5S Luigi Di Maio powiedział, że reforma „nie ma większości”, podsycając pogłoski o możliwych problemach w koalicji rządowej.

Ministrowie finansów eurolandu zgodzili się w ubiegły poniedziałek na reformę Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), który jest głównym instrumentem pomocowym dla popadających w kłopoty państw strefy euro.

Reforma ustanawia między innymi wspólny mechanizm ochronny dla jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRF) w postaci linii kredytowej z EMS. Ministrowie zgodzili się również na wczesne wprowadzenie wspólnego mechanizmu ochronnego na początku 2022 r.

Państwa eurolandu od dłuższego czasu pracowały nad zmianami w traktacie ustanawiającym EMS, który ma m.in. zwiększyć uprawnienia kontrolne nad krajami z nierównowagami ekonomicznymi, a także ułatwiać restrukturyzację długów rządów w sytuacjach kryzysowych.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy oczekują na Fundusz Odbudowy UE. Di Maio: "Europa zakładnikiem Polski i Węgier"

Włosi obawiają się zwłoki w przyjęciu instrumentu, który ma pomóc im uporać się ze skutkami poważnego kryzysu wywołanego pandemią.

MADRYT

Były król Hiszpanii Juan Carlos dobrowolnie przedłożył hiszpańskiemu organowi podatkowemu (Agencia Tributaria) oświadczenie o uregulowaniu podatków, po tym jak w ostatnich miesiącach lokalne media szeroko informowały o domniemanych przypadkach oszustw podatkowych związanych z byłym królem.

Media w Hiszpanii od kilku lat informują o skandalach finansowych i obyczajowych związanych z monarchą, który w 2014 r. abdykował na rzecz swojego syna – Filipa VI.

Gazeta „El Pais” poinformowała pod koniec listopada, że Juan Carlos otrzymał w 2008 r. na tajne konto w Szwajcarii 65 mln euro od ministerstwa finansów Arabii Saudyjskiej. Monarcha, który abdykował w 2014 r., korzystał z rachunku, na którym nie figurowało jego nazwisko

(EUROEFE)

Hiszpania: Dwa oblicza króla. Kiedyś oszukał generała Franco. Teraz Juan Carlos stanie przed sądem za korupcję?

Symbol hiszpańskiej transformacji demokratycznej – Juan Carlos – stanie przed sądem za korupcję?

PRAGA

Izba Poselska zatwierdziła „ustawę o szczepieniach”. Izba Poselska – izba niższa parlamentu – zatwierdziła w piątek (4 października) ustawę dotyczącą zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez senat i podpisana przez prezydenta.

Szczepionki na SARS-CoV-2 będą finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego. Szczepienie będzie dobrowolne, a zakup i dystrybucja preparatów nie wymagają procedury przetargowej.

Czechy zamawiają szczepionki poprzez Unię Europejską, a firma, która zajmie się ich dystrybucją, zostanie wybrana w ramach tak zwanej procedury negocjacyjnej. Zapytania mają zostać wysłane do wszystkich firm, które mają odpowiednie możliwości i wszystkie wymagane zezwolenia.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Czechy luzują restrykcje

Zmiany wejdą w życie jeszcze w tym tygodniu. 

BUDAPESZT

Agitacja polityczna. Węgierscy politycy, w tym ważni przedstawiciele rządu, zaapelowali do Węgrów z Rumunii, żeby w wyborach parlamentarnych oddali głos na węgierską partię.

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén zaapelował do Węgrów pochodzących z Siedmiogrodu (Transylwanii), a żyjących poza granicami Rumunii, by podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych w tym kraju wsparli partię etnicznych Węgrów w Rumunii, RMDSZ.

Zsolt Semjén, wicepremier Węgier ds. społeczności węgierskich poza granicami, zamieścił swój apel w piątek w mediach społecznościowych.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Komisja Europejska ostrzega Węgry przed stosowaniem rosyjskiej szczepionki

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Sziijarto oznajmił, że Węgry dostały już próbki szczepionki. 

BRATYSŁAWA

Brak zaufania do rządu? 53,5 proc. Słowaków poparłoby organizację referendum ws. możliwości skrócenia kadencji parlamentu, wynika z sondażu agencji Focus dla TV Markíza. Kadencja parlamentu trwa zaledwie 9 miesięcy. Ostatnie wybory parlamentarne na Słowacji odbyły się w lutym br.

Aby referendum zyskało ważność, na Słowacji potrzebny jest wysoki próg frekwencyjny. Prawnicy obawiają się, że skrócenie mandatu rządu w taki sposób nie byłoby zgodne z konstytucją.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zielona transformacja sektora samochodowego to być albo nie być dla branży

Jeżeli Słowacja nie nadąży za transformacją ekologiczną, rynek motoryzacyjny może utracić rolę, jaką pełni teraz dla PKB kraju.

SOFIA

Bułgaria może wpuścić do kraju tylko osoby zaszczepione. Władze nie wykluczają możliwości wpuszczania do kraju wyłącznie osób, które poddały się ​​szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, powiedział w rozmowie z bułgarskim radiem Narodowym profesor i szef Krajowej Centrali Szczepień Krassimir Gigov.

Gigov nie sprecyzował jednak, kiedy taki środek wejdzie w życie ani czy będzie miał zastosowanie do wszystkich cudzoziemców. Bułgaria, potwierdziła, że ​​szczepienia w tym kraju będą bezpłatne i dobrowolne. Oczekuje się, że pierwsza partia szczepionek dotrze do kraju 27, 28 i 29 grudnia. W pierwszej kolejności otrzymają ją osoby znajdujące się na „pierwszej linii frontu z koronawirusem” oraz osoby starsze.

Z przeprowadzonego pod koniec listopada sondażu przez Instytut Gallupa wynika, że 43 proc. Bułgarów wyraża wstępną gotowość zaszczepienia się, ale 49 proc. jest zdecydowanie przeciw.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: 49 proc. osób przeciwko szczepieniom na SARS-CoV-2, ale zdaniem lekarzy to… optymistyczny wynik

49 proc. Bułgarów jest zdecydowanie przeciwnych poddaniu się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2.

PODGORICA

Po raz pierwszy od 30 lat. Parlament Czarnogóry (Skupsztina) zatwierdził w piątek nowy rząd z premierem Zdravko Krivokapiciem na czele. Nowy gabinet jest pierwszym od prawie 30 lat, w którego skład nie wchodzi Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) prezydenta Milo Djukanovicia.

Za Krivokapiciem, liderem proserbskiego bloku „O przyszłość Czarnogóry” jako premierem opowiedziało się 41 deputowanych w 81-osobowym parlamencie, 28 było przeciwnych. Lider koalicji „Czarno na Białym” Dritan Abazović został wicepremierem.

Ambasada USA w Podgoricy ogłosiła, że ​​z niecierpliwością oczekuje współpracy z premierem Zdravko Krivokapiciem i jego zespołem w celu przyspieszenia reform niezbędnych do przystąpienia do UE. Krivokapić zapowiedział, że projekt budżetu zostanie przygotowany do 20 grudnia.

„Czarnogóra nie będzie państwem serbskim. Czarnogóra jest i zawsze będzie niezależnym państwem – powiedział nowy premier. Serbski prezydent Aleksandar Vučić złożył gratulacje Krivokapićowi.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)