Cichanouska: ścigana i poszukiwana. Francja: Nowe obostrzenia spowolnią gospodarkę? / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy./ Foto via [EPA/IAN LANGSDON]

Jakie są najnowsze prognozy gospodarcze dla Francji? W jakich krajach wydano list gończy za Swiatłaną Cichanouską? Francja i Niemcy nałożą sankcje na Rosję? W jakim państwie Leonardo DiCaprio chce ratować rzeki? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

PARYŻ

Ciężka jesień. Zgodnie z najnowszą analizą gospodarczą francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE), aktywność gospodarcza we Francji może ponownie spaść w trakcie jesieni z powodu niedawno wprowadzonych środków sanitarnych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Według najnowszych estymacji PKB Francji może skurczyć się w tym roku o 9 proc. Szacuje się, że utraconych zostanie co najmniej 840 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia może osiągnąć nawet 9,7 proc., przewiduje INSEE.

Przed dwoma tygodniami INSEE poinformował, że dług całego sektora finansów publicznych we Francji wzrósł na koniec czerwca do 114,1 proc. PKB. To największy kwartalny wzrost długu publicznego, odkąd INSEE publikuje te dane.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Najwyższy poziom alertu w Paryżu. Jakie zmiany dla mieszkańców?

We Francji rośnie wskaźnik pozytywnych rezultatów badań przeprowadzanych na obecność koronawirusa.

MIŃSK

Ścigana i poszukiwana. Białoruś wystawiła za Swietłaną Cichanouską list gończy. Będzie także obowiązywał w Rosji. O tym, że Cichanouska jest poszukiwana listem gończym na terytorium Rosji, poinformowała agencja TASS, powołując się na bazę danych rosyjskiego MSW.

Jak precyzuje jednak agencja TASS, Swiatłana Cichanouska „została umieszczona na liście poszukiwanych na Białorusi i będzie również poszukiwana w Rosji, ponieważ poszukiwania mają charakter międzypaństwowy”. Oznacza to, że dotyczą one Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) – ustanowionej przed laty konfederacji obu państw.

Rosyjska agencja RIA Nowosti podaje, że Cichanouskiej grozi do pięciu lat więzienia. „W swoim kraju jest oskarżona na podstawie artykułu 361: Wezwania do działań mających na celu wyrządzenie szkody bezpieczeństwu narodowemu”.

(EURACTIV.pl)

UE nakłada sankcje na Białoruś, ale nie na Łukaszenkę. Jest zgoda na wspólne działania wobec Turcji – I dzień szczytu Rady Europejskiej

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił też propozycję „Planu Marshalla dla Białorusi”.

PRAGA

Tour d’Europe. Tymczasem liderka białoruskiej opozycji weźmie udział w przyszłotygodniowej międzynarodowej konferencji Forum 2000 w Pradze, która będzie poświęcona demokracji, prawom człowieka, społeczeństwu obywatelskiemu i tolerancji. We wtorek (13 października) Cichanouska będzie rozmawiać o sytuacji swojego kraju z czeskim ministrem spraw zagranicznych Tomasem Petrickiem.

Swiatłana Cichanouska spotkała się we wtorek z Angelą Merkel. Nie kryła, że liczy na wsparcie Niemiec. Rozmowa kandydatki w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi i kanclerz Niemiec trwała 45 minut. Cichanouska podkreśliła po spotkaniu za pośrednictwem mediów społecznościowych, że protesty na Białorusi nie są „walką przeciwko Rosji czy Europie”, a następstwem kryzysu w byłej radzieckiej republice.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Białoruś: Mąż liderki opozycji pozostanie w areszcie

Bloger siedząc w więzieniu w Żodzino – jest cennym sposobem wywierania nacisków na jego pozostającą na uchodźstwie żonę.

BERLIN

Turystyka jednodniowa? W wielu krajach związkowych wczasowicze pochodzący z tych regionów w Niemczech, które uznawane są za obszary ryzyka, nie będą już mogli przenocować w hotelu, chyba, że okażą negatywny wynik testu na koronawirusa.

O zamiarze wprowadzenia takich obostrzeń poinformował premier Szlezwika-Holsztynu Daniel Günther (CDU) po wideokonferencji z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i poszczególnych krajów związkowych. Zgodnie z zapowiedzią, co najmniej jedenaście landów zamierza przyjąć to rozporządzenie. Więcej szczegółów poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: W Niemczech w kierunku turystyki jednodniowej?

Wczasowicze pochodzący z tych regionów w Niemczech, które uznawane są za obszary ryzyka, nie będą już mogli przenocować w hotelu?

Potępienia i obietnice. Szefowie MSZ Niemiec i Francji, Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian, potępili w środę (7 października) zaangażowanie Rosji w próbę otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Oba kraje pracują nad propozycją nowych sankcji wobec odpowiedzialnych za tę sprawę osób.

Proponowane sankcje mają zostać przedstawione partnerom europejskim i będą wymierzone „w osoby, które ze względu na ich oficjalne funkcje uznajemy za odpowiedzialne za to przestępstwo i naruszenie międzynarodowych norm, a także w podmiot biorący udział w programie Nowiczok”, zapowiedzieli ministrowie w komunikacie przekazanym mediom.

(EURACTIV.pl)

WHO, Thunberg, a może Nawalny? Kto zdobędzie w tym roku pokojowego Nobla?

W kontekście tegorocznej nagrody wskazuje się także m.in. Reporterów bez Granic, ruch Black Lives Matter czy Jacindę Ardern.

SARAJEWO

DiCaprio apeluje o ratowanie rzek. W wyniku rozpoczętej w ubiegłym tygodniu globalnej kampanii wzywającej rząd Federacji BiH (jednego z dwóch podmiotów Bośni i Hercegowiny) do trwałej ochrony ostatnich naturalnych rzek w kraju przed budową małych elektrowni wodnych, premier Federacji Fadil Novalić wydał oświadczenie popierające protesty.

„Popieram organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska. Jako wielki miłośnik przyrody zawsze będę wspierał projekty biologii konserwatorskiej. Myślę, że czyste rzeki są dla nas ważniejsze niż elektryczność”.

„Rzeki w Bośni i Hercegowinie stoją w obliczu nieuchronnego zniszczenia z powodu 463 planowanych, bądź będących w realizacji, projektów hydroenergetycznych”, napisał za pośrednictwem mediów społecznościowych Leonardo DiCaprio. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Pascal Canfin: "Walka z kryzysem klimatycznym jest największym wyzwaniem dla naszego pokolenia”

„Lata między 2020 a 2050 r. będą naszą wojną trzydziestoletnią”, twierdzi francuski eurodeputowany Pascal Canfin.

WIEDEŃ

Na ratunek gospodarce. Minister turystyki Elisabeth Köstinger (ÖVP) prowadzi obecnie negocjacje z rządem Niemiec, których celem jest złagodzenie ograniczeń dla Niemców przybywających do niektórych austriackich regionów.

Szkodzą one już i tak znajdującej się w trudnym położeniu gospodarce, zwłaszcza sektorowi turystycznemu. Tymczasem w najbliższych tygodniach rozpocznie się pierwszy w pełni pandemiczny sezon narciarski. Na razie jednak Köstinger nie może potwierdzić, czy poczyniono jakiekolwiek znaczące postępy w rozmowach.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

HELSINKI

„Nie” dla czempionów? W ciągu ostatnich dwóch lat większe państwa członkowskie UE, w tym w szczególności Francja, wykazały chęć złagodzenia przepisów dotyczących pomocy państwa i tym samym broniły europejskich interesów przemysłowych i handlowych. W mniejszym kraju, takim jak Finlandia, który zaufał otwartym i uczciwym rynkom, tego rodzaju dyskusje wzbudzają niepokój.

Wciśnięta między nieprzewidywalne Stany Zjednoczone a Chiny, UE zaczęła realizować to, co nazywa „strategiczną autonomią”.

Symptomatyczną dla tego trendu jest inicjatywa Francji, Niemiec, Włoch i Polski przedstawiona wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, w której cztery kraje zażądały na początku tego roku od UE przyspieszenia tworzenia europejskich czempionów.

Z powodu pandemii nie zapomniano o tym postulacie, a prezydent Francji niejednokrotnie podkreśla palącą konieczność UE w obronie swojej niezależności oraz dostępu do kluczowych zasobów.

W swoim ostatnim wydaniu Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych (FIIA 117) nazywa takie działania mianem kapitalizmu strategicznego.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

LONDYN

Koniec z grą w chowanego. Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał w rozmowie telefonicznej premiera Wielkiej Brytanii do natychmiastowego powrotu do negocjacji nad nową unijno-brytyjską umową handlową. W ubiegłym tygodniu dzwoniła też w tej sprawie do Borisa Johnsona przewodnicząca Komisji Europejskiej. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Michel do Johnsona: Karty na stół w sprawie pobrexitowej umowy handlowej!

Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał w rozmowie telefonicznej premiera Wielkiej Brytanii do natychmiastowego powrotu do negocjacji nad nową unijno-brytyjską umową handlową. W ubiegłym tygodniu dzwoniła też w tej sprawie do Borisa Johnsona przewodnicząca Komisji Europejskiej.

 

Po tym jak w ubiegłym tygodniu rozmowę …

DUBLIN

Trudne rozmowy o brexicie. Tymczasem przewodniczący Michel przybędzie dziś (8 października) do Dublina na rozmowy z premierem Michaelem Martinem. Rozmowy będą dotyczyć negocjacji ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Wizyta poprzedza zaplanowany na połowę października szczyt Rady Europejskiej, na którym mają się odbyć rozmowy w sprawie przyszłym stosunków ze Zjednoczonym Królestwem.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Irlandia: Rząd nie chce ścisłego lockdownu?

W miniony weekend odnotowano jednak najwyższą od końca kwietnia, dzienną liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

RZYM

Trzy zasady bezpieczeństwa. Po obradach Rady Ministrów Włochy przedłużyły do 31 stycznia przyszłego roku stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu pandemii. Wydano też nakaz noszenia masek ochronnych na zewnątrz i utrzymano pozostałe, już obowiązujące obostrzenia. Rząd zdecydował także, że władze poszczególnych regionów nie mogą złagodzić ogólnokrajowych rozporządzeń.

Mają natomiast prawo do tego, by wprowadzić dodatkowe obostrzenia, gdyby wymagała tego sytuacja. Utrzymano w mocy również inne przepisy epidemiczne, w tym konieczność dezynfekcji rąk i pozostania w domu, gdy temperatura ciała wynosi powyżej 37,5 stopnia.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: Włochy zamkną szkoły i przywrócą maski ochronne w miejscach publicznych?

Obecnej sytuacji nie można porównywać z pierwszą fala pandemii?

MADRYT

Plan wieloletni. Rząd spustoszonej skutkami gospodarczymi epidemii kornawirusa Hiszpanii zaprezentował krajowy plan odbudowy. Dzięki miliardom środków z UE Madryt planuje m.in. stworzyć 800 tys. nowych miejsc pracy.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zaprezentował w środę program naprawy gospodarki poszkodowanej w efekcie epidemii koronawirusa. Trzyletni plan szacowany jest na 72 mld euro.

Na konferencji prasowej w Madrycie Sanchez wyjaśnił, że jednym z głównych celów programu, wspieranego ze środków unijnych, będzie poprawa stanu hiszpańskiej ekonomii. Zapewnił, że w rezultacie wdrażania tego planu PKB Hiszpanii będzie wzrastać średnio co roku o 2,5 pkt proc. Hiszpańska gospodarka skurczy się w tym roku o 11 proc., a bezrobocie wzrośnie do 17 proc. Jednak według estymacji rządu socjalistów (PSOE) i lewicowej Unidas Podemos (UP) już przyszłym roku gospodarka ma się odbić się o 7,2 proc., a w 2021 r. o 7 proc., by w ten sposób w ciągu dwóch lat zbliżyć się lub powrócić do poziomu sprzed kryzysu.

(EUROEFE)

Hiszpania: Na czym polega "mały lockdown" w Madrycie?

Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy nie mogą od soboty opuszczać swoich dzielnic i miasta, jeśli nie jest to konieczne ze względu na pracę albo dojazd do szkoły.

WARSZAWA

Polak prezesem? W czasie rozpoczętego wczoraj dorocznego posiedzenia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zostanie dziś wybrany jego nowy prezes. Kandydatami są: polski minister finansów Tadeusz Kościński i dyrektor generalna francuskiego departamentu skarbu Odile Renaud-Basso.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Czy szefem EBOiR zostanie polski minister finansów?

W czasie rozpoczętego wczoraj dorocznego posiedzenia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zostanie dziś wybrany jego nowy prezes. Kandydatami są: polski minister finansów Tadeusz Kościński i dyrektor generalna francuskiego departamentu skarbu Odile Renaud-Basso.

 

BRATYSŁAWA

Organizacje feministyczne bez wsparcia. Słowackie ministerstwo pracy, spraw społecznych i rodziny, kierowane przez polityka z konserwatywnej partii „Jesteśmy rodziną” (Sme Rodina) Borisa Kollára, zmieniło plan przyznawania dotacji w programie dotyczącym zwiększania równości płci.

Dotacje zostały przeznaczone tylko dla trzech organizacji, w tym dwie z nich to chrześcijańskie organizacje pozarządowe walczące z liberalizacją praw reprodukcyjnych kobiet oraz związek ośrodków położniczych.

Oznacza to, że żadna z organizacji pozarządowych pracujących na rzecz. równości płci nie otrzymała finansowania, poinformowała Andriana Mesochoritisová z organizacji pozarządowej Možnosť voľby.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Koronawirus: Czechy i Słowacja przywracają stan wyjątkowy. Co to oznacza w praktyce?

Spowodowane jest to wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.