Francja: 100 mld euro na odbudowę gospodarki. Słowenia bez wsparcia finansowego dla wszystkich obywateli / STOLICE

W Dzień Bastylii Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja będzie gotowa na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań.

W Dzień Bastylii Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja będzie gotowa na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań.

Dzień Bastylii z ważnymi deklaracjami Emmanuela Macrona. Dlaczego parlamentarzyści w Słowenii nie chcą finansowego wsparcia obywateli? Austria zawiesza loty z kolejnych państw z powodu pandemii koronawirusa. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

LUBLANA

Bez dodatkowego wsparcia. Parlament odrzucił propozycję Listy Marjana Šarca, (LMŠ) ugrupowania byłego premiera Marjana Šareca, aby wszyscy obywatele Słowenii otrzymali w ostatnim kwartale 2020 r. wsparcie w wysokości 100 euro miesięcznie. W założeniu autorów propozycji pozwoliłoby to, chociaż częściowo, zniwelować negatywne skutki gospodarcze pandemii koronawirusa. 

„Za” propozycją opowiedziało się 26 parlamentarzystów, a 52 było przeciwko argumentując, że taka konstrukcja programu socjalnego nie odpowiada rzeczywistym interesom społeczeństwa, ponieważ wspierałaby zarówno bogatych jak i biednych.

Jednocześnie debata na temat proponowanych zmian w prawie medialnym została przedłużona do końca sierpnia br., po oburzeniu opinii publicznej i mediów oraz negatywnych głosów z zagranicy. Krajowy związek dziennikarzy podkreślił we wtorek, że zmiany rządu są „ukierunkowane przeciwko pluralizmowi i demokratycznemu charakterowi krajobrazu medialnego i dałyby władzom większy wpływ na media publiczne”. 

Rząd proponuje zmniejszenie finansowania państwowego nadawcy RTS oraz agencji prasowej STA. Dodatkowo przewiduje się zwiększenie wpływu rządu na powoływanie zarządów obu instytucji. Konsultacje projektu zmian trwały zaledwie 5 dni.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Pojednanie po latach. Prezydenci Włoch i Słowenii oddają wspólny hołd ofiarom XX-wiecznych zbrodni

Prezydent Słowenii Borut Pahor i prezydent Włoch Sergio Mattarella razem oddali cześć ofiarom faszystowskich i komunistycznych zbrodni. To bezprecedensowy gest w historii obu krajów.

PARYŻ

Bez defilady. We Francji po raz pierwszy od 1945 r. nie odbyła się tradycyjna parada wojskowa na Polach Elizejskich z okazji obchodów święta narodowego Dnia Bastylii. Uroczystości miały skromniejszą oprawę z powodu pandemii koronawirusa. Prezydent Emmanuel Macron złożył hołd walczącym z koronawirusem. W wywiadzie telewizyjnym zapowiedział, że Francja będzie gotowa na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań.

Prezydent zapowiedział m.in. wprowadzenie obowiązku noszenia masek ochronnych w zamkniętej przestrzeni publicznej i kolejne 100 mld euro na ożywienie gospodarki. Macron ogłosił, że program pobudzenia francuskiej gospodarki zostanie powiększony o „co najmniej 100 mld euro”, oprócz już zapowiedzianych i częściowo rozdysponowanych 460 mld euro.

Macron oświadczył, że chciałby, by noszenie masek ochronnych było obowiązkowe od 1 sierpnia. Argumentował, że już teraz nakazane jest używanie maseczek w środkach transportu publicznego i „działa to bardzo dobrze”.

Obchody Dnia Bastylii były także okazją do przyznania się przez francuskiego prezydenta do błędów w trakcie pełnionej kadencji. Więcej o tym, co powiedział Macron piszemy poniżej. 

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Emmanuel Macron: "Nie udało mi się zjednoczyć Francji" – Obchody Dnia Bastylii

Emmanuel Macron przyznał w Dniu Bastylii – najważniejszym francuskim święcie państwowym – że jako prezydent popełnił wiele błędów, przez które nie udało mu się zjednoczyć społeczeństwa.

BERLIN

Bliskie partnerstwo. We wtorek (14 lipca) kanclerz Angela Merkel (CDU) kontynuowała intensywny tydzień wypełniony spotkaniami. Szefowa niemieckiego rządu między spotkaniem  na zamku Meseberg z premierem Włoch Giuseppe Conte wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, a początkiem szczytu Rady Europejskiej na temat unijnego budżetu oraz Funduszu Odbudowy UE wybrała się do Bawarii, aby spotkać się z premierem tegoż kraju związkowego Markusem Söderem (CSU).

„To było dobre spotkanie, podczas którego poruszyliśmy wiele istotnych aspektów naszej współpracy”. Niemieckie media wskazywały przy okazji wizyty na pewne napięcia między dwoma politykami oraz siostrzanymi partiami: CDU i CSU.

W przeprowadzonym w maju br. sondażu DeutschlandTrend co druga osoba (53 proc.) wskazała, że Söder byłby dobrym kandydatem na kanclerza po Angeli Merkel.

Tymczasem w nawale obowiązków obecna kanclerz znalazła czas, aby pogratulować wyborczego zwycięstwa Andrzejowi Dudzie. „Życzę Panu szczęścia i sukcesu na tym odpowiedzialnym stanowisku”, napisała szefowa niemieckiego rządu w liście gratulacyjnym. Merkel podkreśliła, że „dzisiaj, 75 lat po zakończeniu wojny, Polskę i Niemcy łączy bliskie partnerstwo w centrum Europy”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Minister zdrowia ostrzega turystów: "Nie powtórzmy Ischgl!"

Federalny minister zdrowia Jens Spahn zaapelował do Niemców o utrzymanie zasad dystansu społecznego także podczas wakacji, aby uniknąć drugiej fali epidemii. „Musimy za wszelką cenę uniknąć drugiego Ischgl”. Co minister miał na myśli?

WIEDEŃ

Zawieszone loty. Unijny komisarz ds. budżetu Johanes Hahn oczekuje porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) już w ten weekend. Austriak w rozmowie z gazetą „Der Standard” podkreślił, że „nie ma już czasu do dłuższe dyskusje”.

Tymczasem austriacki rząd ogłosił we wtorek (14 lipca) zawieszenie co najmniej do końca tego miesiąca przylotów do Wiednia z Albanii, Bułgarii, Egiptu, Mołdawii, Rumunii, Serbii. Ma to zapobiec dalszemu importowaniu do Austrii zakażeń koronawirusem. Wcześniej Austria zawiesiła wszystkie przyloty z Białorusi, Chin, Iranu, Portugalii, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

W ostatnich dniach w Austrii nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem. Wiele z nich dotyczy osób, które wróciły z wakacyjnego wypoczynku na Bałkanach lub w krajach zachodniej Europy.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Komisja Europejska pozywa Austrię, Belgię i Holandię do TSUE. Powód? Niepełne wdrożenie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Komisja Europejska pozwała dziś do Trybunału Sprawiedliwości Austrię, Belgię i Niderlandy w związku z niepełnym wdrożeniem przez nie do prawa krajowego czwartej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, wnosząc jednocześnie o nałożenie kar finansowych.

LUKSEMBURG

Luksemburg stara się o zgodę UE na ratowanie lotnictwa. Rząd planuje wesprzeć finansowo sektor lotniczy przed końcem roku, aby uratować linię lotniczą Luxair, przewoźnika towarowego Cargolux i operatora krajowego lotniska.

Z powodu pandemii pensje około 30 proc. pracowników Luxair nadal są opłacane w 80 proc. przez rząd. Ponieważ pomoc państwa dla przemysłu lotniczego jest ściśle regulowana, minister transportu François Bausch chce przedstawić pakiet ratunkowy, który musi zyskać akceptację Komisji Europejskiej.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Nawet 26 tys. osób może stracić pracę. Lufthansa zapowiada ponad dwa razy większe zwolnienia niż planowano

Największy europejski przewoźnik lotniczy jest przez pandemię w poważnych tarapatach. Choć niemiecka spółka dostała właśnie ogromną pomoc państwową, planuje wielkie zwolnienia i pozbywanie się maszyn.

RZYM

Dłuższe restrykcje. Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu. Więcej o aktualnej sytuacji we Włoszech piszemy poniżej.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dłuższe restrykcje, pogorszenie społecznych nastrojów. Spada średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2

Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu

BUDAPESZT

Bez reguły praworządności. Parlament przyjął we wtorek (14 lipca) wytyczne dotyczące Funduszu Odbudowy UE oraz unijnego budżetu. Parlamentarna większość domaga się m.in. zamknięcia wszystkich procedur z art. 7 jako warunki akceptacji Węgier dla wyżej wspomnianych propozycji. Więcej o szczegółach piszemy poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Parlament nie zgadza się na powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności

Parlament przyjął we wtorek (14 lipca) wytyczne dotyczące Funduszu Odbudowy UE oraz unijnego budżetu. Parlamentarna większość domaga się m.in. zamknięcia wszystkich procedur z art. 7 jako warunku akceptacji Węgier dla wyżej wspomnianych propozycji.

PRAGA

Spór o Turów. Komisja petycji Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do podjęcia „bardziej energicznych działań” wobec Polski w związku z działalnością kopalni węgla brunatnego Turów. Więcej o szczegółach piszemy poniżej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Parlament Europejski: Spór europosłów o kopalnię Turów. Czesi chcą jej zamknięcia

Komisja petycji Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do podjęcia „energicznych działań” wobec Polski w związku z działalnością kopalni węgla brunatnego Turów.

BRATYSŁAWA

Minister edukacji broni pracy magisterskiej. Praca magisterska na temat walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną ministra edukacji Branislava Gröhlinga (Wolność i Solidarność, EKR) jest, według doniesień mediów, „kompilacją z elementami plagiatu”.

Minister edukacji nie planuje jednak rezygnacji i odmawia przyznania się do popełnienia wykroczenia. „Nie jestem przywiązany do stanowiska. Mimo to będę dążył do obrony mojego dobrego imienia oraz zdobycia zaufania społeczności akademickiej, ponieważ chcę kontynuować reformy”, powiedział Gröhling.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Wielka weryfikacja wykształcenia polityków?

Wątpliwości co do dyplomów przewodniczących Rady Narodowej wywołały dyskusję na temat wykształcenia słowackich polityków.

SOFIA

USA wspierają demokratyczne protesty w Bułgarii. W poniedziałek ambasada USA w Sofii ogłosiła, że ​​popiera pokojowe demonstracje jako podstawowe demokratyczne prawo obywateli Bułgarii, „jako znak tętniącego życiem społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju”. „Każdy naród zasługuje na system sądowy, który nie jest stronniczy i podlega rządom prawa. Wspieramy obywateli Bułgarii, gdy pokojowo opowiadają się za ulepszeniem państwa prawa. USA zawsze będą stać po stronie praworządności w Bułgarii. Nikt nie jest ponad prawem ”, napisano w oświadczeniu ambasady USA.

We wtorek (14 lipca) demonstrowano już 6 dzień z rzędy. Protesty zgromadziły tysiące osób na ulicach bułgarskich miast. Ich uczestnicy domagają się odejścia rządu, dymisji prokuratora generalnego i przedterminowych wyborów.

O tym jakie dokładnie jest podłoże protestów w Bułgarii piszemy poniżej.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Kolejny dzień protestów. Prezydent wzywa rząd do dymisji

Kolejny dzień antyrządowych protestów ulicznych w Bułgarii. Wczoraj odbyły się one nie tylko w stolicy – Sofii, ale także w innych miastach. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

ZAGRZEB

Ministerstwo izolacji. Wszyscy urzędnicy w ministerstwie nauki i edukacji, w tym minister edukacji Blaženka Divjak, zostali poinformowani we wtorek (14 lipca) o konieczności poddania się samoizolacji oraz wykonania testów na obecność koronawirusa, po tym, jak jeden z sekretarzy stanu w ministerstwie otrzymał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Test urzędników ministerstwa dały wynik negatywny, jednak ze względów ostrożnościowych pozostaną oni w izolacji do 22 lipca.

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

BELGRAD

Ostrzeżenie dla UE. Siedem organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Serbii wezwało UE, by pozostała wierna swoim wartościom i zasadom oraz domagała się konkretnych rezultatów we wdrażaniu praworządności i podstawowych zasad demokracji w Serbii.

„W świetle ostatnich wydarzeń uważamy, że nasze przesłania są bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. O ile nie zostaną podjęte poważne wysiłki na rzecz poprawy stanu demokracji w Serbii, obecny kryzys może ulec pogorszeniu, a droga Serbii do UE może być zagrożona w nadchodzących latach”, napisano w liście otwartym siedmiu organizacji pozarządowych skierowanym do unijnych instytucji.

List podpisały Belgradzkie Centrum Polityki Bezpieczeństwa, Belgradzki Fundusz Doskonałości Politycznej, Centrum Współczesnej Polityki, Ruch Europejski w Serbii, Europejskie Centrum Polityki, Centrum Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (ISAC) oraz prawników „Komitet Praw Człowieka (YUCOM).

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)