Fińscy eksperci: Odbudowa gospodarki kosztem wakacji

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Finowie mogą w tym roku zapomnieć o wakacjach? W Wielkiej Brytanii i Irlandii z powodu koronawirusa płoną maszty telekomunikacyjne. „Bułgaria First”: rząd ustawowo zachęca do patriotyzmu gospodarczego. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Koronawirus odwołuje wakacje. Narodowy Bank Finlandii opublikował szacunki dotyczące spadku PKB w 2020 r. W przypadku przedłużenia obecnych ograniczeń ponad 3 miesiące, Finlandia straci co najmniej 5 proc. PKB, ale najbardziej pesymistyczne obliczenia wskazują  nawet na utratę 10 proc.

W ostatnich dniach w Finlandii zapanował nieco większy optymizm. Wydaje się, że środki przeciw wirusowi działają. Niektórzy eksperci widzą możliwość ożywienia gospodarki latem, jeżeli pozytywny trend wzmocni się. To może oznaczać anulowanie tegorocznego sezonu wakacyjnego. Tradycyjnie w miesiącach letnich Finowie urlopują, a gospodarka pracuje na mniejszych obrotach, ale z uwagi na obecny kryzys nie brak głosów, by poświęcić tegoroczne wakacje na odrabianie strat. 

Risto E.J. Penttilä, dyrektor generalny w think tanku Nordic West Office, twierdzi, że „wakacje byłyby dobrym punktem startowym do rozpoczęcia odbudowy gospodarki. Powinniśmy wówczas pracować”, powiedział Penttilä w wywiadzie dla stacji MTV3.

Podobnego zdania jest Konfederacja Przemysłu Fińskiego (EK). Ustawa o sytuacjach nadzwyczajnych z dnia 17 marca daje możliwość regulacji przepisów dotyczących letniego wypoczynku, szczególnie w sektorach uznanych za niezbędne dla funkcjonowania społeczeństwa. Co zrobi premier Sanna Marin?

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

DUBLIN

Ziemia jest płaska a 5G rozprzestrzenia koronawirusa. Moda na podpalanie masztów operatorów sieci komórkowych dotarła z Wielkiej Brytanii do Irlandii. W Wielkanocną Niedzielę podpalono dwa maszty w hrabstwie Donegal. Policja podejrzewa, że sprawcami incydentów są – podobnie jak w Wielkiej Brytanii – osoby, które łączą sieć 5G z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Do podobnych incydentów doszło w ostatnich dniach np. w Birmingham. Zwolennicy teorii spiskowych przekonują, że nadajniki obsługujące sieć 5G emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Irlandzka Komisja ds. łączności szybko położyła kres podobnym sugestiom, pisząc w oświadczeniu, że „między chorobą COVID-19, a 5G nie ma absolutnie żadnego związku”.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

PRAGA

Spór o pamięć. Federacja Rosyjska postanowiła wnieść oskarżenie przeciwko władzom Pragi w związku z niedawnym usunięciem posągu radzieckiego marszałka Iwana Koniewa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech odrzuciło w piątek (10 kwietnia) ingerencję Rosji w wewnętrzne sprawy Republiki. 

„Jeśli władze Federacji Rosyjskiej będą kontynuować konfrontacyjne działania, będzie to sygnał, że straciły zainteresowanie rozwojem wzajemnie korzystnych stosunków między naszymi krajami” – napisano w oświadczeniu MSZ Czech.

Pomnik marszałka Związku Radzieckiego Iwana Koniewa usunięto na zlecenie władz dzielnicy Praga 6 przed tygodniem – 3 kwietnia. Rosyjska prokuratura wszczęła w związku z tym postępowanie karne.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Patriotyzm gospodarczy. Rząd nakazał sieciom handlowym – także zagranicznym – sprzedaż krajowych artykułów spożywczych. Decyzję podjęto na nadzwyczajnym niedzielnym posiedzeniu rządu.

Zgodnie z wydanym w poniedziałek rozporządzeniem, lokalne towary powinny mieć wystarczającą ekspozycję w hipermarketach. Powinny być także odpowiednio oznakowane. 

Wśród produktów, które znalazły się pod szczególną opieką rządu Bojko Borysowa znajdują się mleko, nabiał – tylko z bułgarskiego mleka, mięso, jaja, miód a także owoce i warzywa. Wszystkie one powinny być sprzedawane w regionie produkcji (lub zbioru) lub najdalej w sąsiednim obwodzie. Nowe rozporządzenie przejdzie pierwszy test już w najbliższy weekend wraz z zakupami przed Prawosławną Wielkanocą.

Krassen Nikolov | EURACTIV.bg

BERLIN

Droga do normalności. Naukowcy Narodowej Akademii Nauk Leopoldina zaproponowali w Poniedziałek Wielkanocny wznowienie pracy szkół i zalecili obowiązek noszenia masek ochronnych w środkach komunikacji publicznej.

W środę (15 kwietnia) odbędzie się wideokonferencja kanclerz Angeli Merkel (CDU) z premierami krajów związkowych podczas, której zapadną kolejne decyzje dotyczące złagodzenia społecznych restrykcji w życiu publicznym. Merkel przyznała, że raport naukowców będzie brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji politycznych. 

Tymczasem według danych Instytutu Roberta Kocha już ponad połowa zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 w Niemczech wyzdrowiała. Na prawie 123 tys. przypadków do Wielkanocnego Poniedziałku zdrowie odzyskało 64,3 tys. osób.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Wybory w Bawarii były bezpieczne?

Czy niedawne wybory lokalne mogły przyczynić się do rozwoju epidemii koronawirusa w Bawarii?

PARYŻ

Jeszcze miesiąc. W wygłoszonym w poniedziałkowy wieczór orędziu prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował o przedłużeniu restrykcji do 11 maja. „Daleko nam do osiągnięcia odporności zbiorowej” – przyznał Macron.

„Od 11 maja, będziemy stopniowo otwierać przedszkola, szkoły i licea”. Szkoły wyższe zostaną otwarte nie wcześniej niż podczas miesięcy letnich, co może oznaczać powrót na uczelnie dopiero jesienią. „Rząd rozważa możliwe rozwiązania. Zrobimy wszystko, aby chronić dzieci i nauczycieli” – obiecał prezydent Francji.

Instytucje kulturalne oraz restauracje i bary zostaną otwarte najwcześniej w połowie lipca. Granice z krajami nieeuropejskimi pozostaną zamknięte do odwołania.

Wiktor Siewierski | EURACTIV.pl

Macron: Francja zamknięta do 11 maja

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił orędzie, w którym zapowiedział, że kraj pozostanie w zamknięciu do 11 maja. 

RZYM

Zakaz z wyjątkami. Powrót do normalności wydaje się odległy. Premier Giuseppe Conte przedłużył nakaz domowej izolacji do 3 maja, jednak od dziś (14 kwietnia) otwarte zostaną niektóre rodzaje sklepów.

Zwolnienie z zakazu handlu obejmuje sklepy papiernicze, księgarnie oraz sklepy sprzedające odzież dziecięcą. Pracę mogą wznowić także biura niektórych organizacji międzynarodowych, jak np. Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Od przyszłego tygodnia do pracy mają wrócić pracownicy fabryk samochodowych oraz innych gałęzi przemysłu. (Inne) Surowe ograniczenia we Włoszech obowiązują od 9 marca.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRYT

Cała naprzód. Hiszpania rozluźnia rygory w gospodarce. Od poniedziałku (13 kwietnia) do pracy wrócili przedstawiciele niektórych sektorów gospodarki, które nie są kluczowe dla funkcjonowania państwa. 

„Nie jesteśmy w stanie określić dokładnych terminów walki z epidemią, ale możemy wskazać nasz najbliższy cel: zgięcie krzywej nowych przypadków”, stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa. „Hiszpania minęła już szczyt epidemii”, podkreślił Illa.

W czwartek (9 kwietnia) hiszpański parlament wydłużył obowiązywanie stanu alarmu epidemicznego do 26 kwietnia. Przewiduje on zakaz opuszczania domów z wyjątkiem wyjścia do sklepu, banku lub pracy.

(Clea House | EFE)

WARSZAWA

Pomoc z Chin. Dziś rano w Warszawie wylądował największy samolot świata, rosyjski An-225 Mrija z ładunkiem środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego z Chin. 

Na pokładzie Mriji – jedynego na świecie tak dużego i ciężkiego samolotu z Tianjin przyleci do Polski ładunek złożony m.in. z siedmiu milionów maseczek ochronnych (typu P2), przyłbic i kilkuset tysięcy kombinezonów ochronnych kupionych przez spółki skarbu państwa: KGHM i Grupę Lotos.

Wtorkowy (14 kwietnia) transport jest kolejnym zorganizowanym przez te spółki na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot ze sprzętem z Chin wylądował w Polsce 26 marca.

Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Koronawirus: Największy samolot świata z pomocą medyczną dla Polski

Dziś rano w Warszawie ląduje największy samolot świata, ukraiński An-225 Mrija z ładunkiem środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego z Chin. Wobec kryzysu wywołanego koronawirusem, wiele komercyjnych linii lotniczych lotniczych zdecydowało się dostosować swoje największe samoloty pasażerskie do przewozów cargo.

BRATYSŁAWA

Szykany czy uzasadnione działanie? Pięć osad romskich we wschodniej części kraju, w których mieszka ponad 6 tys. osób, zostało poddanych kwarantannie. Osady pilnowane są przez policję. Jest to sprzeczne z wytycznymi rządu dotyczącymi zamykania obszarów kraju w przypadku, gdy liczba zainfekowanej populacji przekracza 10 proc. W przypadku romskich osad nie potwierdzono takiej statystyki. 

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował sposób, w jaki rząd traktuje społeczność romską w czasie kryzysu. Premier Igor Matovič powiedział z kolei że „tzw. działacze na rzecz praw człowieka są odważni tylko za klawiaturą w Bratysławie”.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Masowe testy na koronawirusa wśród mniejszości romskiej

Słowackie władze rozpoczęły masowe testowanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wśród Romów zamieszkujących głównie wschód kraju.

BUDAPESZT

Wymiana uprzejmości. „UE powinna zareagować bardziej zdecydowanie na decyzję [węgierskiego] parlamentu”, powiedział serwisowi Politico były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker

Juncker podkreślił, że spodziewał się od przywódców państw unijnych „nazwania rzeczy po imieniu”. Jednak zarówno jego następczyni Ursula von der Leyen, jak i rządy państw UE nie wymieniły jednoznacznie Węgier jako przykładu zagrożenia dla rządów prawa wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Na opinię Junckera zareagowała węgierska minister sprawiedliwości. „UE powinna skupić się na właściwej koordynacji walki z koronawirusem, zamiast krytykować państwa członkowskie”, napisała w mediach społecznościowych Judit Varga

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)